Постанова № 71146923, 19.12.2017, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2017
Номер справи
815/6056/17
Номер документу
71146923
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/6056/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2017 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Стефанова С.О.,

суддів - Левчук О.М., Потоцької Н.В.,

за участю секретаря судового засідання Гунька О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Зоря» до Державної фіскальної служби України, третя особа товариство з обмеженою відповідальністю «ТД Агрофорвард» про визнання протиправним та скасування рішення від 27.09.2017 року № 188552/03767908 та зобовязання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Зоря» (надалі по тексту позивач або ТОВ «Зоря») звернулось до суду з позовом до Державної фіскальної служби України (надалі по тексту - відповідач або ДФС України), третя особа товариство з обмеженою відповідальністю «ТД Агрофорвард», в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 27.09.2017 року № 188552/03767908;

- зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну товариства з обмеженою відповідальністю «Зоря» (код ЄДРПОУ 03767908) від 14.09.2017 року № 4 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач позовні вимоги обґрунтовує тим, що ТОВ «Зоря» є сільськогосподарським підприємством, основним видом діяльності якого є товарне сільськогосподарське вирощування зернових культур, їх реалізація. З цією метою ТОВ «Зоря» використовує земельні ділянки на території Бецилівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області, загальною площею 1504,47 га, з яких землі категорії сільськогосподарського товарного виробництва складають площу 1404,17 га. На території Кошарської сільської ради Роздільнянського району Одеської області ТОВ «Зоря» використовує земельні ділянки із земель категорії сільськогосподарського товарного виробництва площею 601,21 га. У 2017 році ТОВ «Зоря» виростило на 400 га та зібрало зерна соняшника у кількості 1229 т. Із цієї кількості зерна, ТОВ «Зоря» реалізувало 151,11 т. на суму 1393233,60 грн. ТОВ «Торговий Дім Агрофорвард» відповідно до договору купівлі-продажу № 1/01/06 від 01.06.2017 року, що підтверджується видатковою накладною № 14/09 від 14.09.2017 року. Вирощування, реалізація цього товару підтверджується внутрішньо господарськими, бухгалтерськими, банківськими, звітно-статистичними документами. Згідно п. 201.10 ст. 201 ПК України, ТОВ «Зоря» склало податкову накладну № 4 від 14.09.2017 року направило її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. У подальшому, 19.09.2017 року ТОВ «Зоря» отримало квитанцію (в ЄРПН № НОМЕР_1) про прийняття вказаної податкової накладної та про зупинення її реєстрації, з посиланням на вимоги п. 201.16 ст. 201 ПК України. Причиною зупинення реєстрації податкової накладної, як зазначено у квитанції стало наступне: пн/рк відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації пн/рк в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМОКР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1206. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію пн/рк. Як зазначає позивач, із змісту квитанції вбачається, що податковим органом не вказано на конкретний підпункт пункту 6 встановлених критеріїв оцінки ступеня ризиків, а також не зазначено, які саме документи є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. На виконання вимог п.п. 201.16.1 ст. 201 ПК України, ТОВ «Зоря» направило на адресу ДФС України повідомлення № 1 від 20.09.2017 року про підтвердження реальності здійснення операції, відображеній у податковій накладній № 4 від 14.09.2017 року. До цього повідомлення додано всі необхідні документи, які на думку ТОВ «Зоря» підтверджують реальність здійснення операції. Рішенням комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 27.09.2017 року № 188552/03767908 відмовлено ТОВ «Зоря» в реєстрації податкової накладної № 4 від 14.09.2017 року з посиланням на «надання платником податку копій документів, які складено з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 року № 190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації»). Позивач вважає, що вказане рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 27.09.2017 року № 188552/03767908 є протиправним та підлягає скасуванню, у звязку з чим позивач звернувся до суду із даним позовом.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити у повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позові.

Представник відповідача відносно задоволення позовних вимог у судовому засіданні заперечувала у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у письмових запереченнях, які в цілому обґрунтовані тим, що позивачем направлено на реєстрацію до Єдиного державного реєстру податкових накладних податкову накладну № 4 від 14.09.2017 року. За отриманими квитанціями з єдиного вікна приймання звітності ДФС України підприємству було повідомлено, що реєстрація відповідної податкової накладної зупинена та висловлено пропозицію щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Надалі платник податку 20.09.2017 року направив засобами електронного звязку повідомлення № 1 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК. Однак, за рішенням комісії ДФС України № 188552/03767908 від 27.09.2017 року відмовлено у реєстрації податкової накладної. З урахуванням фактичних обставин справи, позивачем після отримання квитанцій про зупинення реєстрації податкової накладної від 14.09.2017 року № 4, було відправлено засобами електронного звязку повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК. Серед переліку документів підприємством було надано до ДФС України: повідомлення від 20.09.2017 року № 1, документ довільного формату (012.pdf) від 20.09.2017 року (не відображається), документ довільного формату (013.pdf) від 20.09.2017 року (не відображається), документ довільного формату (014.рdf) від 20.09.2017 року ( не відображається), документ довільного формату (015.рdf) від 20.09.2017 року ( не відображається). Також у запереченнях зазначено, що під час перевірки журналу розгляду Повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК з переліку документів, наданих платником податку було відображений лише повідомлення, всі інші документи були не належним чином відправлені або пошкодженні. З огляду на відсутність надання платником податків договорів, у тому числі зовнішньоекономічних контрактів, з додатками, листування з контрагентами: договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків: документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством, платником не додержано вимог наказу Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року № 567. Таким чином, відповідач вважає, що рішення комісії ДФС України № 188552/03767908 від 14.09.2017 року про відмову в реєстрації податкових накладних ТОВ «Зоря» із посиланням на підставу - надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, - є повністю обґрунтованим.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, а також дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги та заперечення, перевіривши їх доказами, суд виходив з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що ТОВ «Зоря» є сільськогосподарським підприємством, основним видом діяльності якого є товарне сільськогосподарське вирощування зернових культур, їх реалізація. З цією метою ТОВ «Зоря» використовує земельні ділянки на території Бецилівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області, загальною площею 1504,47 га, з яких землі категорії сільськогосподарського товарного виробництва складають площу 1404,17 га. На території Кошарської сільської ради Роздільнянського району Одеської області ТОВ «Зоря» використовує земельні ділянки із земель категорії сільськогосподарського товарного виробництва площею 601,21 га. У 2017 році ТОВ «Зоря» виростило на 400 га та зібрало зерна соняшника у кількості 1229 т. Із цієї кількості зерна, ТОВ «Зоря» реалізувало 151,11 т. на суму 1393233,60 грн. ТОВ «Торговий Дім Агрофорвард» відповідно до договору купівлі-продажу № 1/01/06 від 01.06.2017 року (а.с. 60-62), що підтверджується видатковою накладною № 14/09 від 14.09.2017 року (а.с. 63).

Вирощування, реалізація цього товару підтверджується внутрішньо господарськими, бухгалтерськими, банківськими, звітно-статистичними документами, наданими позивачем до суду, а саме: звітом про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2017 року, звітом про збирання врожаю сільськогосподарських культур на 01.10.2017 року, товарно-транспортними накладними, реєстром товарно-транспортних накладних по перевезенню соняшнику з ТОВ «Зоря» до ТОВ «ТД Агрофорвард», довідкою виданою Бецилівською сільською радою, довідкою виданою виконавчим комітетом Кошарівської сільської ради, свідоцтвом про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як субєкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість, податковою накладною, платіжним дорученням, договором купівлі-продажу та видатковою накладною (а.с. 22-38, 57-63).

Згідно п. 201.10 ст. 201 ПК України, ТОВ «Зоря» склало податкову накладну № 4 від 14.09.2017 року та направило її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 57).

19.09.2017 року ТОВ «Зоря» отримало квитанцію (в ЄРПН № НОМЕР_1) про прийняття вказаної податкової накладної та про зупинення її реєстрації, з посиланням на вимоги п. 201.16 ст. 201 ПК України (а.с. 56). Підставою зупинення реєстрації податкової накладної, як зазначено у квитанції стало наступне: «пн/рк відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації пн/рк в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМОКР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1206. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію пн/рк».

Із змісту квитанції № НОМЕР_1, судом встановлено, що контролюючим органом не вказано конкретний підпункт пункту 6 встановлених критеріїв оцінки ступеня ризиків, а також не зазначено, які саме документи є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

На виконання вимог п.п. 201.16.1 ст. 201 ПК України, ТОВ «Зоря» направило на адресу ДФС України повідомлення № 1 від 20.09.2017 року про підтвердження реальності здійснення операції, відображеній у податковій накладній № 4 від 14.09.2017 року. До цього повідомлення були додані необхідні, на думку позивача, документи, які підтверджують реальність здійснення операції (а.с. 90).

Рішенням комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 27.09.2017 року № 188552/03767908 відмовлено ТОВ «Зоря» в реєстрації податкової накладної № 4 від 14.09.2017 року з посиланням на «надання платником податку копій документів, які складено з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 року № 190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації») (а.с. 89).

Вирішуючи спір по суті, суд виходив з наступного.

Згідно п.п. «а», «б» п. 185.1 ст. 185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно п. 187.1 ст. 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загально державних податків та зборів (п. 188.1 ст. 188 ПК України).

Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

За приписами п. 74.2 ст. 74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (п. 74.3 ст. 74ПК України).

Відповідно до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» №1246 від 29.12.2010 року (далі - Порядок №1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно п. 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених п. 192.1 ст. 192 та п. 201.10 ст. 201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 ст. 200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «;Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до п. 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених п. 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування(далі - квитанція).

Аналогічні норми містить підпункт 201.16.1 пункту 201.16 ст. 201 ПК України, згідно яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до п. 74.2 ст. 74 цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 ст. 201 ПК України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Як вбачається зі змісту Квитанції №9191775823 по податковій накладній № 4 від 14.09.2017 року, контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН, затверджених Наказом №567.

Проте, на думку суду, контролюючим органом у порушення норми підпункту 201.16.1. пункту 201.16 ст. 201 ПК України не зазначено у Квитанції № НОМЕР_1 конкретного чіткого критерію оцінки ступеня ризиків, достатнього для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, оскільки відповідачем у Квитанції № НОМЕР_1 зазначено лише загальне посилання на відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, затверджених Наказом №567. Натомість, підпункт 201.16.1.пункту 201.16 ст. 201 ПК України вимагає від контролюючого органу зазначення конкретного виду критерію.

Так, пункт 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків Наказу №567 містить у собі визначення двох різних критеріїв: моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: 1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеногоу податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється); 2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України, стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.

Таким чином, фіскальний орган був зобов'язаний у Квитанції № НОМЕР_1 чітко вказати на конкретний вид критерію, який встановлений одним із підпунктів пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків Наказу №567.

Суд зазначає, що визначення фіскальним органом у Квитанції № НОМЕР_1 конкретного критерію ризику прямо впливає на можливість надання у подальшому платником податків відповідних документів, перелік яких міститься у Наказі №567 «Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Вичерпний перелік документів).

Так, відповідно до пункту 1 Вичерпного переліку документів Наказу №567, вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567 (далі - Критерії):

1)для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;

2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори,у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

З аналізу норм законодавства слідує, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.

Також, зі змісту Квитанції № НОМЕР_1 по податковій накладній від 14.09.2017 року №4 вбачається, що фіскальним органом запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Слід зазначити, що у квитанції не було чітко зазначено, що повинен був надати позивач: «пояснення» та «копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування», чи «пояснення», або «копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування».

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що у Квитанції № НОМЕР_1 фіскальним органом, в порушення підпункту 201.16.1 пункту 201.16 ст. 201 ПК України, не вказано ані конкретного виду критерію оцінки ступеня ризику (пункт 6 Критеріїв містить визначення двох різних критеріїв), ані конкретного переліку документів, вичерпний перелік яких встановлений Наказом №567 (пункт 1 Вичерпного переліку документів містить два різні переліки, в залежності від визначеного ступеня ризику).

У відповідності до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 ст. 201 ПК України, письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті «в» підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику (підпункт 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 ПК України).

Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок роботи комісії визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно Д° підпункту 201.16.2 ст. 201 ПК України.

Як встановлено судом, у порядку визначеному підпунктом 201.16.2 пункту 201.16 ст. 201 ПК України, позивачем були надані до ДФС України копії документів та пояснення до вищезазначеної господарської операції та податкової накладної.

Проте, 27.09.2017 року комісія ДФС України прийняла рішення № 188552/03767908 про відмову в реєстрації податкової накладної № 4 від 14.09.2017 року.

Рішення комісії № 188552/03767908 про відмову в реєстрації податкової накладної № 4 від 14.09.2017 року не містить конкретної інформації, щодо причин та підстав для прийняття такого рішення, а лише містить загальну фразу про те, що підставою його прийняття є: надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Проте, в рішенні не зазначено які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних

Абзацом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» №190 від 29.03.2017 року (далі - Постанова №190) встановлено, що комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.

Абзацом 2 Постанови №190 визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 ст. 201 ПК України; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 ст. 201 ПК України; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

З вищевикладеного слідує, що рішення Комісії повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної, у даному випадку: або «надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування», або «надання платником податку копій документів, які не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування».

Проте, оскаржуване рішення не містить чіткого визначення підстав для прийняття Комісією рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення є необґрунтованим та безпідставним, оскільки платником податків надано всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарської операції за податковою накладною у реєстрації якої відмовлено.

Господарська операція, за результатами яких видана податкова накладна № 4 від 14.09.2017 року відбулася, про що свідчать досліджені вище судом первинні документи.

Так, платник податку надав фіскальному органу документи щодо походження товару, а саме: договір купівлі-продажу № 1/01/06 від 01.06.2017 року та видаткову накладну №14/09 від 14.09.2017 року на поставку соняшника врожаю 2017 року у кількості 151,11 т. на адресу покупця ТОВ «ТД Агрофорвард», які підтверджують постачання позивачем товару його контрагенту ТОВ «ТД Агрофорвард».

Можливість позивача виростити насіння соняшника підтверджується наявністю у нього земельних ділянок для товарного сільськогосподарського виробництва площею 1404,17 га на території Бецилівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області, та 601,21 га на території Кошарської сільської ради Роздільнянського району Одеської області.

Фактичне отримання соняшника власного виробництва врожаю 2017 року у кількості 1229 т. (одна тисяча двісті двадцять девять тон) підтверджується статистичним звітом про збирання врожаю сільськогосподарських культур станом на 01.10.2017 року (форма № 37-сг, затверджена наказом Держстату від 24.06.2016 року № 103).

На момент здійснення господарських операцій позивач та його контрагент ТОВ «ТД Агрофорвард» були зареєстровані платниками податку на додану вартість, а отже підставою для виникнення права на податковий кредит є отримання товарів та послуг за видатковою накладною.

Також слід зазначити, що факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарської діяльності, ані факту наявності дати виникнення події (постачання товарів/послуг, або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.

Таким чином, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції між позивачем та ТОВ «ТД Агрофорвард», та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, суд приходить до висновку, що у відповідача були відсутні правові підстави для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної №4 від 14.09.2017 року.

Оцінка поданих особами, які беруть участь в адміністративній справі та самостійно зібраних судом в порядку ст.11 КАС України доказів в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, здійснюється судом за правилами ч.2 ст.71 КАС України в порядку, що встановлений ст.86 цього кодексу.

З аналізу ст.2 КАС України випливає, що рішення державного органу, органу місцевого самоврядування та їх посадових осіб повинні бути прийняті в межах компетенції відповідного органу та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності всіх перед законом; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансі між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; не порушувати інтересів держави, прав та інтересів фізичних та юридичних осіб.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 27.09.2017 року № 188552/03767908 прийняте не у спосіб визначений законом, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Таким чином, на підставі ст.10 КАС України, згідно якої, усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст.11 КАС України, згідно якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними доказів, зясувавши обставини у справі; перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати розподілити за правилами ст.94 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Зоря» до Державної фіскальної служби України, третя особа товариство з обмеженою відповідальністю «ТД Агрофорвард» про визнання протиправним та скасування рішення від 27.09.2017 року № 188552/03767908 та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 27.09.2017 року № 188552/03767908.

Зобовязати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну товариства з обмеженою відповідальністю «Зоря» (код ЄДРПОУ 03767908) від 14.09.2017 року № 4 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Зоря» (код ЄДРПОУ 03767908) суму сплаченого судового збору в розмірі 3200 грн. 00 коп.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. Якщо апеляційну скаргу не буде подано в строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Вступна та резолютивна частина постанови складена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 14 грудня 2017 року.

Постанова у повному обсязі виготовлена 19 грудня 2017 року.

Головуючий суддя С.О. Cтефанов

Судді О.М. Левчук

ОСОБА_1