
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 грудня 2017 р. Справа №805/3199/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., при секретарі Надточей Т.О., за участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача -1 ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства Докучаєвський флюсодоломітний комбінат до Волноваської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України у Донецькій області, ОСОБА_3 великих платників податків ДФС, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спорту, на стороні відповідача ОСОБА_4 управління Державної казначейської служби України у Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності Волноваської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України у Донецькій області, що виразилась у невиконанні вимог законодавства в частині підготування висновку про повернення надміру сплачених сум грошових зобовязань зі сплати податку на прибуток підприємства, в сумі 7994326 грн. та подання такого висновку для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів в порядку визначеному ст. 43 Податкового кодексу України, зобовязання Волноваської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України у Донецькій області підготувати висновок про повернення надміру сплачених сум грошових зобовязань зі сплати податку на прибуток підприємства в сумі 7 994 326 грн. з відповідного бюджету та подати такий висновок для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів в порядку визначеному ст. 43 Податкового кодексу України,
В С Т А Н О В И В:
15 вересня 2017 року Приватне акціонерне товариство «Докучаєвський флюсодоломітний комбінат» звернулось до суду з позовною заявою до Волноваської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобовязання вчинити певні дії. В обґрунтування позовних вимог посилається на протиправність оскаржуваного рішення з огляду наступне.
Позивач відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК України, в редакції, що діяла з 01.01.2013 року по 01.01.2015 року в 2013 році сплатив авансові внески з податку на прибуток підприємств у сумі 50630732 грн., з яких 10659102 грн. розраховані у розмірі 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за 9 місяців 2012 року і сплачені в січні лютому 2013 року, а 39 971630 грн. розраховані у розмірі 1/12 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за 2012 рік і сплачені в березні грудні 2013 року. Податкові зобовязання з податку на прибуток підприємств за 2013 рік задекларовані 26.03.2014 році у сумі 8858106 грн. Таким чином, сума сплачених авансових внесків більше, ніж сума податку, що відображена у декларації за 2013 рік. В січні лютому 2014 році позивач сплатив авансові внески з податку на прибуток підприємств у сумі 7 994 326 грн., які розраховані у розмірі 1/12 податку на прибуток підприємств, нарахованого у податковій звітності за 2012 рік. Податкові зобовязання з податку на прибуток підприємств за 2014 рік задекларовані 19.01.2015 у сумі 26742513 грн., які зменшені на суму сплачених авансових внесків з податку на прибуток у сумі 15376086 грн., також на суму сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів у сумі 11366427 грн. Таким чином, є надмірно сплачена сума грошового зобовязання з податку на прибуток підприємств в розмірі 33390866 грн.
Позивач в порядку ст. 43 ПК України звернувся до відповідача із заявою про повернення надміру сплаченого податку на прибуток. Однак, відповідач листом № 1250/10/05-33-12-00 від 17.03.2017 відмовив позивачу у поверненні надміру сплаченого податку, з огляду на те, що відповідач не має змоги надати висновків відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів через відсутність у нього індивідуальної картки платника. Позивач не погоджуючись із діями податкового органу звернувся до суду із адміністративним позовом, просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача, що виразилась у невиконанні вимог законодавства в частині підготування висновку про повернення надміру сплачених сум грошових зобовязань зі сплати податку на прибуток підприємства, в сумі 7994326 грн. та подання такого висновку для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів в порядку визначеному ст. 43 Податкового кодексу України, зобовязати підготувати висновок про повернення надміру сплачених сум грошових зобовязань зі сплати податку на прибуток підприємства в сумі 7 994 326 грн. з відповідного бюджету та подати такий висновок для виконання відповідному органові що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів в порядку визначеному ст. 43 Податкового кодексу України.
03 жовтня 2017 року відповідач надав заперечення на позовну заяву в якому зазначив, що підприємство переведено на облік до відповідача 01.01.2017 року з Запорізького управління офісу ВПП ДФС. За інформацією відповідача станом на 31.08.2017 року надміру сплачені кошти відповідно до інтегрованої картки платника по коду платежу 11021000 «Податок на прибуток приватних підприємств» рахуються у сумі 33 390 866,8 грн. (переплата виникла до 01.01.2017) На момент звернення з відповідною заявою відповідач не мав підстав щодо здійснення повернення надміру сплаченого податку на прибуток підприємства в 2013 2014 роках відповідно до ст. 43 ПК України через відсутність у нього індивідуальної картки платника.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2017 року залучено в якості другого відповідача ОСОБА_5 управління ОСОБА_3 великих платників податків ДФС.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2017 року провадження у справі зупинено за клопотанням відповідача до 23 жовтня 2017 року.
17 жовтня 2017 року від Запорізького управління ОСОБА_3 великих платників податків ДФС надійшли пояснення, в яких зазначено, що у ПрАТ «Докучаєвський флюсо доломітний комбінат» за даними інтегрованих карток з податку на прибуток за 2013-2016 роки виникла переплата, проте за час перебування на обліку у відповідача позивач не звертався із заявою про повернення переплати з податку на прибуток. Також зазначив, що ОСОБА_5 управління ОСОБА_3 великих платників податків ДФС не є юридичною особою, а є лише структурним підрозділом, тому не може бути стороною по справі. Крім того, надав інтегровану картку з податку на прибуток за 2013-2016 роки з якої вбачається наявна переплата з цього податку.
23 жовтня 2017 року позивачем надані пояснення щодо переведення платника податків на обслуговування з одного контролюючого органу до іншого у звязку із змінами статуту «великого платника податків», що передбачено п.10.22 Порядку обліку платників податків і зборів (Наказ Мінфіну від 09.12.2011 №1588). Крім того, зазначив, що відповідно до вимог п.10.22 Порядку відповідач здійснює передачу облікової справи платника податків до контролюючого органу за новим місцем обліку у 10-денний строк з дня взяття на облік за новим місцем обліку. Отже, відповідач безпідставно керувався вимогами п.10.14 Порядку по відношенню до позивача.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2017 року провадження у справі поновлено, відкладено розгляд справи до 27 жовтня 2017 року.
27 жовтня 2017 року позивачем надано клопотання про залучення в якості другого відповідача ОСОБА_3 великих платників податків ДФС, в якості третього відповідача ОСОБА_4 управління Державної казначейської служби України у Донецькій області.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2017 року замінено відповідача ОСОБА_5 управління офісу великих платників податків ДФС на належного ОСОБА_3 великих платників податків ДФС, залучено в якості третьої особи ОСОБА_4 управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, провадження у справі зупинено до 14 листопада 2017 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 листопада 2017 року провадження у справі поновлено.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14 листопада 2017 року провадження у справі зупинено за клопотанням відповідача до 18 грудня 2017 року.
У судове засідання призначене на 18 грудня 2017 зявилися представники позивача та відповідача-1, інші представники сторін до суду не зявилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили.
Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю сторін, що були належним чином повідомлені про судове засідання, однак до суду не прибули.
Заслухавши представників сторін, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Приватне акціонерне товариство «Докучаєвський флюсодоломітний комбінат» (ідентифікаційний код 00191856, місцезнаходження: 85740, Донецька обл., місто Докучаєвськ, вул. Тельмана, будинок 2) зареєстровано як юридична особа 19.07.2000. До 16.09.2016 товариство перебувало на обліку у СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГНУ ДФС. З 16.09.2016 року до 01.01.2017 року товариство перебувало на обліку у Запорізькому управлінні офісу ВПП ДФС. З 01.01.2017 позивач перейшов на облік до Волноваської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області.
Щодо визначення надмірно сплаченої суму грошового зобовязання з податку на прибуток підприємств в розмірі 33 390 866 грн. суд зазначає наступне.
26 жовтня 2017 року постановою Донецького окружного адміністративного суду по справі №805/3202/17-а, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року, позов приватного акціонерного товариства Докучаєвський флюсо-доломітний комбінат до Волноваської обєднаної державної податкової інспекції головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області про зобовязання вчинити певні дії щодо повернення надміру сплачених сум грошових зобовязань в розмірі 25396540,00 грн. задоволено.
При цьому, під час розгляду справи №805/3202/17-а судами встановлено факт надміру сплаченої суми грошового зобовязання з податку на прибуток підприємств у 2014 році в розмірі 33 390 866 грн.
Відповідно до п.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, оскільки постанова Донецького окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2017 року по справі №805/3202/17-а набрала законної сили, факт надміру сплаченої суми грошового зобовязання з податку на прибуток підприємств в розмірі 33390866 грн. у 2014 році не підлягає доказуванню в адміністративній справі, що розглядається.
15.03.2017 року позивач в порядку ст. 43 ПК України звернувся до відповідача із заявою про повернення надміру сплачених грошових зобовязань з податку на прибуток за 2014 рік, за рахунок декларування меншого податку на прибуток, ніж сума сплачених авансових внесків: 29.01.2014 на суму 3997163,00 грн., 28.02.2014 на суму 3997163,00 грн., для повернення переплати з податку на прибуток, просив підготувати та надати до територіального органу ДКСУ висновок на повернення зазначеної суми переплати.
17.03.2017 року листом № 1250/10/05-33-12-00 Волноваська ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області надала проміжну відповідь, що індивідуальні картки платника за 2013 2016 роки по коду платежу 11021000 відсутні у відповідача, вони залишились за попереднім місцем реєстрації, до якого працівники відповідача не мають доступу, ними спрямовано за попереднім місцем реєстрації запит про надання індивідуальних карток платника. Тому висновок на узгодження про надмірно сплачені суми грошових зобовязань надати не має можливості.
Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
У відповідності до пп.14.1.115 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату є надміру сплачені грошові зобов'язання.
Відповідно до ст. 57.1 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла на час спірних правовідносин) платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні обєкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.
У складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні дванадцять місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобовязань.
Відповідно до пп. 17.1.10 п.17.1 ст.17 ПК України, платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Процедура повернення надміру сплачених сум грошових зобовязань регулюється ст. 43 Податкового кодексу України.
У відповідності до п. 43.3 ст. 43 ПК України, обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Згідно п. 43.4 ст. 43 ПК України, платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Пунктом 43.5 ст. 43 ПК України, визначено, що контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків, згідно приписів п. 43.6 ст. 43 ПК України, здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
Згідно п.43.2 ст. 43 ПК України, у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
З аналізу вищенаведених положень податкового органу слід дійти висновку, що обовязковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобовязання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобовязань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобовязання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. Контролюючий орган не пізніше ніж за пять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом пяти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобовязань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Відтак, умовою повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобовязань, окрім відсутності податкового боргу у платника податку незалежно від виду боргу, є воля самого платника податків, яка виражається у подачі до відповідного контролюючого органу заяви про таке повернення. При цьому, така заява подається протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Позивачем підтверджена наявність надмірно сплаченої суми грошового зобовязання з податку на прибуток підприємств в розмірі 33 390866 грн.
Згідно з п.п. 14.1.115 п. 4.1 ст. 14 Податкового кодексу України, правила якого застосовуються до відносин, пов'язаних зі справлянням митних платежів, як надміру сплачені грошові зобов'язання розуміють суму коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Порядок взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платниками податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобовязань затверджених Наказом Міністерства фінансів України № 1146 від 15 грудня 2015 року відповідно до п. 9 якого орган ДФС несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання.
Відповідно до п.п. 5, 7, 8 і 11 Порядку взаємодії № 1146 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб , які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.
Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи ДФС, місцеві фінансові органи, органи Казначейства здійснюють шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242 (із змінами).
За платежами, належними державному бюджету, орган ДФС у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.
На підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку.
Згідно з ч. 2 ст. 45 Бюджетного кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Відтак, законодавцем встановлено певний поряд повернення надмірно сплачених сум грошових зобовязань, який позивачем не порушено, з огляду на що, суд дійшов висновку щодо правомірності заявлених позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України. Судовий збір сплачено платіжним дорученням від 29.08.207 №158 у сумі 1600,00 грн.
Керуючись ст.ст. 242, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Позов Приватного акціонерного товариства «Докучаєвський флюсодоломітний комбінат» (ідентифікаційний код 35561181, місцезнаходження: 87531, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця 7-ий проїзд, будинок 5) до Волноваської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України у Донецькій області (ідентифікаційний код юридичної особи 39901702, місцезнаходження: 85700, Донецька обл., Волноваський район, місто Волноваха, вулиця Менделєєва, будинок 4), ОСОБА_3 великих платників податків ДФС (ідентифікаційний код 39440996, місцезнаходження: 04119, м.Київ, вулиця Дегтярівська, будинок 11 Г), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спорту, на стороні відповідача ОСОБА_4 управління Державної казначейської служби України у Донецькій області (ідентифікаційний код 37967785, місцезнаходження: 87500, Донецька обл., місто Маріуполь, проспект Миру, будинок 68) про визнання протиправною бездіяльності, зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Волноваської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України у Донецькій області, що виразилась у невиконанні вимог законодавства в частині підготування висновку про повернення надміру сплачених сум грошових зобовязань зі сплати податку на прибуток підприємства, в сумі 7994326,00 грн. та подання такого висновку для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів в порядку визначеному ст. 43 Податкового кодексу України.
Зобовязати Волноваську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС України у Донецькій області підготувати висновок про повернення надміру сплачених сум грошових зобовязань зі сплати податку на прибуток підприємства в сумі 7994326,00 грн. з відповідного бюджету та подати такий висновок для виконання відповідному органові що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів в порядку визначеному ст. 43 Податкового кодексу України.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Волноваської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України у Донецькій області (ідентифікаційний код юридичної особи 39901702, місцезнаходження: 85700, Донецька обл., Волноваський район, місто Волноваха, вулиця Менделєєва, будинок 4) на користь Приватного акціонерного товариства «Докучаєвський флюсодоломітний комбінат» (ідентифікаційний код 35561181, місцезнаходження: 87531, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця 7-ий проїзд, будинок 5) судовий збір у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.
Вступна та резолютивна частини рішення оголошені у судовому засіданні 18 грудня 2017 року. Повне судове рішення суду складено 21 грудня 2017 року.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кошкош О.О.