Постанова № 71144660, 11.12.2017, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
11.12.2017
Номер справи
686/16499/17
Номер документу
71144660
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 686/16499/17

ПОСТАНОВА

11 грудня 2017 року

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області у складі:

головуючої - судді Логінової С.М.,

при секретарі Ленчицькій А.Б.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

за участю представника відповідача ОСОБА_2,

за участю третьої особи без самостійних вимог ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хмельницького справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області за участю третьої особи без самостійних вимог - управління державної пенітенціарної служби України у Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобовязання до вчинення певних дій,

встановив:

ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобовязання до вчинення певних дій, посилаючись на те, що 01 березня 2017 року його - полковника внутрішньої служби, згідно наказу Державної пенітенціарної служби України (з особового складу) від 01 березня 2017 р. №22/ОС-17 звільнено зі служби відповідно до ч. 5 ст.23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» та п. 4 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» та 01 березня 2017 року виключено із списків особового складу та знято зі всіх видів забезпечення. На підставі наказу Державної пенітенціарної служби України від 01.03.2017 р. №22/0017 встановлено вислугу років на день звільнення в календарному обчисленні 21 рік 6 місяців 15 днів, у пільговому обчисленні - 27 років 08 місяців 25 днів. Остання посада на день звільнення зі служби - перший заступник начальника управління ДПтС України у Хмельницькій області (правонаступником даного управління на сьогоднішній день є Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції).

З метою підготовки документів для нарахування і призначення йому пенсії, управлінням ДПтС України у Хмельницькій області на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області направлено подання про призначення пенсії та грошовий атестат №96.

ОСОБА_4 посилається на те, що з 02 березня 2017 року йому призначено пенсію, яка виплачується по теперішній час.

В серпні 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області з проханням здійснення перерахунку його пенсії у звязку із тим, що до складу його додаткових видів грошового забезпечення, з яких нараховано основний розмір пенсії, органами Пенсійного фонду безпідставно не враховані виплачені йому за період з квітня 2015 року по лютий 2017 року суми матеріальної допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Комісією з ліквідації управління Державної пенітенціарної служби України в Хмельницькій області йому надано довідку №321 від 03 травня 2017 року про проведення виплат вище вказаних матеріальних допомог. Даною довідкою підтверджено постійність вищевказаних виплат.

16 серпня 2017 року на адресу позивача ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області надіслало відповідь за вих. №536/Б-8, згідно якої йому відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що відсутні підстави для проведення перерахунку відповідно до вимог Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей».

Позивач посилається на те, що відповідач порушив вимоги чинного законодавства.

Просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області щодо відмови йому в перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, на які було нараховано та сплачено збір на загальнообовязкове соціальне пенсійне страхування;

Зобовязати ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, з урахуванням сум матеріальної допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, згідно довідки комісії з ліквідації управління Державної пенітенціарної служби України у Хмельницькій області №321 від 03.05.2017 року, починаючи з 01 серпня 2017 року.

У судовому засіданні представник позивача просив позов задовольнити, з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача позов не визнала, просила у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що підстави для задоволення позову відсутні, оскільки дії ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області є правомірними.

Представник третьої особи без самостійних вимог - управління Державної пенітенціарної служби України у Хмельницькій області просив задовольнити позов ОСОБА_4

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-Х11 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.

Відповідно до пункт 3 Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців .

Відповідно до підпункту 3 пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України №1294 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу надається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Відповідно до частина перша статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженої наказом Державного департаменту України з питань виконання покарань від 07 жовтня 2009 року №222 особам рядового і начальницького складу, у тому числі тим хто перебуває у розпорядженні, виплачується матеріальна допомога у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення: для оздоровлення в разі вибуття в чергову відпустку та для вирішення соціально-побутових питань за мотивованим рапортом (підпункт З пункту 5 постанови КМУ № 1294, підпункт 9.1 розділу 9 Інструкції).

Суд приходить до висновку, що зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців і з них сплачені страхові внески, тому позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням усіх видів додаткового грошового забезпечення.

Такі висновки відповідають практиці Верховного Суду України у цій категорії справ.

У Постанові Верховного Суду України від 10 березня 2015 року у справі 21-70/а/15 розяснено, що «грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія».

Відповідно до ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, обовязковим для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Судом встановлено, що 01 березня 2017 року ОСОБА_4 - полковника внутрішньої служби, згідно наказу Державної пенітенціарної служби України (з особового складу) від 01 березня 2017 р. №22/ОС-17 звільнено зі служби відповідно до ч. 5 ст.23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» та п. 4 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» та 01 березня 2017 року виключено із списків особового складу та знято зі всіх видів забезпечення. На підставі наказу Державної пенітенціарної служби України від 01.03.2017 р. №22/0017 встановлено вислугу років на день звільнення в календарному обчисленні 21 рік 6 місяців 15 днів, у пільговому обчисленні - 27 років 08 місяців 25 днів. Остання посада на день звільнення зі служби - перший заступник начальника управління ДПтС України у Хмельницькій області (правонаступником даного управління на сьогоднішній день є Центрально-Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції).

ОСОБА_4 з 02 березня 2017 року призначено та виплачується пенсія.

У серпні 2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області з проханням здійснення перерахунку його пенсії у звязку із тим, що до складу його додаткових видів грошового забезпечення, з яких нараховано основний розмір пенсії, органами Пенсійного фонду безпідставно не враховані виплачені йому за період з квітня 2015 року по лютий 2017 року суми матеріальної допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Комісією з ліквідації управління Державної пенітенціарної служби України в Хмельницькій області йому надано довідку №321 від 03 травня 2017 року про проведення виплат вище вказаних матеріальних допомог. Даною довідкою підтверджено постійність вищевказаних виплат.

16 серпня 2017 року на адресу позивача ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області надіслало відповідь за вих. №536/Б-8, згідно якої йому відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що відсутні підстави для проведення перерахунку відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі за текстом - Закону № 2262-ХІІ) та постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей».

Судом встановлено, що згідно довідки №321 від 03 травня 2017 року ОСОБА_4 виплачувалися матеріальні допомоги для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань. З даного виду додаткового грошового забезпечення утримано страхові внески, що не заперечується відповідачем.

Відповідно до ст. 51 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сімям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Судом встановлено, що з заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся в першій половині серпня 2017 року, тобто набув права на перерахунок пенсії з 01 серпня 2017 року.

Суд приходить до висновку, що слід визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області щодо відмови позивачу в перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, на які було нараховано та сплачено збір на загальнообовязкове соціальне пенсійне страхування;

Слід зобовязати ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, з урахуванням сум матеріальної допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, згідно довідки комісії з ліквідації управління Державної пенітенціарної служби України у Хмельницькій області №321 від 03.05.2017 року, починаючи з 01 серпня 2017 року.

Керуючись ст. ст. 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». суд

постановив:

адміністративний позов ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області за участю третьої особи без самостійних вимог - управління державної пенітенціарної служби України у Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобовязання до вчинення певних дій задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_4 з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, на які було нараховано та сплачено збір на загальнообовязкове соціальне пенсійне страхування;

Зобовязати ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 з урахуванням сум матеріальної допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, згідно довідки комісії з ліквідації управління Державної пенітенціарної служби України у Хмельницькій області №321 від 03.05.2017 року, починаючи з 01 серпня 2017 року.

Стягнути на користь ОСОБА_4 судовий збір у сумі 640 грн., шляхом їх безспірного списання органами Державної казначейської служби України із рахунку управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому.

Апеляційна скарга на постанови суду подається на протязі 10 днів до Вінницького апеляційного адміністративного суду з моменту її проголошення.

Суддя Логінова С.М.