Постанова № 71144466, 29.11.2017, Летичівський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
29.11.2017
Номер справи
678/1269/17
Номер документу
71144466
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 678/1269/17

Провадження № 2-а-678-56/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2017 року смт. Летичів

Летичівський районний суд Хмельницької області в складі:

головуючого судді Лазаренка А.В.,

за участю секретаря Козка Л.М.,

розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Летичівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

15 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом в обґрунтування якого посилається на те, що її загальний стаж становить більше 40 років.

19 липня 2017 року їй призначено пенсію, яка обчислена відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

У зв’язку з тих, що понад 36 років працювала у сфері освіти, звернулася із заявою до Летичівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області (далі – Управління) щодо виплати їй десяти місячних пенсій у відповідності до п. 7-1 розділу XV Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Проте, 04 жовтня 2017 року Управління листом №25/Г-10 відмовило їй у задоволенні поданої заяви мотивуючи своє рішення тим, що період її роботи з 23 червня 1980 року по 17 жовтня 1983 року, з 01 листопада 1983 року по 31 серпня 2017 року зараховано до страхового стажу, а до стажу для визначення права на виплату одноразової грошової допомоги не зараховано по тій причині, що Летичівська дитяча музична школа не відноситься до закладів і установ освіти, які передбачені Переліком закладів і установ освіти, що затверджений Постановою №963 від 14 червня 2000 року.

З вказаними діями Управління не погоджується адже трудова книжка містить відомості про її роботу в музичній школі, яка є державним учбово-виховним закладом, вона за посадою є викладачем, відповідно є педагогічним працівником у зв’язку з чим має право на виплату вказаної грошової допомоги.

Враховуючи зазначене просить: визнати протиправними дії Управління щодо відмови у призначенні їй виплати грошової допомоги; зобов’язати Управління зарахувати її стаж роботи з 22 серпня 1980 року по 17 жовтня 1983 року, з 01 листопада 1983 року по 31 серпня 2017 року до страхового стажу, що дає право на визначення права на виплату одноразової грошової допомоги відповідно до п. 7-1 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», нарахувати та виплатити їй грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Позивач в судове засідання не з’явилася, подала заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Представники відповідача до суду не з’явилися, подали заяви про розгляд справи у їх відсутність, заперечують проти задоволення позовних вимог про що подали письмові заперечення згідно яких періоди роботи ОСОБА_1 на посаді викладача по класу баяна зараховані до страхового стажу, ці періоди роботи не можуть бути зараховані до стажу роботи, що дає право на вихід на пенсію за вислугу років, тому немає й підстав для призначення одноразової грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій.

Фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось у відповідності до вимог ч. 1 ст. 41 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази, суд приходить до наступних висновків.

Згідно ст. 48 КЗпП України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

У ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» вказано, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Положенням ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» відвідає п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року.

Так, відповідно до трудової книжки, виданої на ім’я ОСОБА_2 (прізвище змінено після одруження на ОСОБА_1), 29 серпня 1979 року зарахована викладачем по класу баяна у Волочиську дитячу музичну школу (запис №1) звідки звільнена 21 серпня 1980 року у зв’язку з переїздом на нове місце проживання (запис №2). З 01 серпня 1980 року зарахована до Летичівської дитячої музичної школи викладачем по класу баяна (запис №3). 17 жовтня 1983 року звільнена із займаної посади в зв’язку з переводом чоловіка на нове місце роботи (запис №4). З 01 листопада 1983 року зарахована викладачем по класу баяна до Летичівської дитячої музичної школи (запис №5).

Згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, що діяла на час звернення позивача до відповідача) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними такого віку, зокрема, 58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року.

Із паспорта громадянина України вбачається, що ОСОБА_1 народилася 18 липня 1959 року.

Позивачем ОСОБА_1 у позовній заяві стверджується, що їй призначена пенсія 19 липня 2017 року.

Відповідачем дана обставина не заперечується ні у письмових запереченнях на позовну заяву, ні у листі №25/Г-10 від 04 жовтня 2017 року, не акцентується й увага на тому, що ОСОБА_1 раніше була призначена будь-яка пенсія і вона її отримувала.

У зв’язку з фактичним визнанням сторонами тієї обставини, що ОСОБА_1 вперше призначена пенсія саме 19 липня 2017 року, вона раніше будь-яку пенсію не отримувала (матеріали справи не містять про це відповідних письмових доказів), тому суд на підставі ч. 3 ст. 72 КАС України вважає дані обставини встановленими.

Отже, після досягнення 58-річного віку, маючи стаж роботи понад 40 років, 19 липня 2017 року Управлінням для ОСОБА_1 призначена пенсія за віком.

У п. 7-1 розділу XV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, що діяла на час звернення позивача до відповідача) передбачено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції, що діяла на час звернення позивача до відповідача) право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати: з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців.

Відповідно до листа Управління №25/Г-10 від 04 жовтня 2017 року на звернення ОСОБА_1 від 28 вересня 2017 року періоди роботи з 23 червня 1980 року по 21 серпня 1980 року, з 22 серпня 1980 року по 17 жовтня 1983 року, з 01 листопада 1983 року по 31 серпня 2017 року на посаді викладача по класу баяна зараховано до страхового стажу, який на день звернення становить 40 років 11 місяців 1 день. Проінформовано ОСОБА_1 про те, що Постановою Кабінету Міністрів України №909 від 04 листопада 1993 року не передбачено посади викладача позашкільного навчального закладу, ці працівники не можуть скористатися правом зарахування роботи на посаді викладача позашкільного навчального закладу до стажу роботи, що дає право на вихід на пенсію за вислугу років, у зв’язку з чим підстав для призначення їй одноразової грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до п. 7-1 розділу XV Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” немає.

Із такою позицією Управління неможливо погодитись у зв’язку з наступним.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про освіту» одним із невід'ємних складників системи освіти є позашкільна освіта.

У ч. 1 ст. 14 Закону України «Про освіту» визначено, що метою позашкільної освіти є розвиток здібностей дітей та молоді у сфері освіти, науки, культури, фізичної культури і спорту, технічної та іншої творчості, здобуття ними первинних професійних знань, вмінь і навичок, необхідних для їх соціалізації, подальшої самореалізації та/або професійної діяльності.

Відповідно до п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку типів позашкільних навчальних закладів і Положення про позашкільний навчальний заклад» № 433 від 06 травня 2001 року позашкільними навчальними закладами є початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші).

Згідно абз. 1, 3 ч. 4 ст. 21 Закону України «Про позашкільну освіту» права, обов'язки та соціальні гарантії для педагогічних працівників закладу позашкільної освіти визначаються Конституцією України, Законом України «Про освіту», цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Педагогічні працівники закладів позашкільної освіти мають право на пенсію за вислугою років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.

Згідно ч. 2 ст. 21 Закону України «Про позашкільну освіту» перелік посад педагогічних працівників системи позашкільної освіти встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до розділу 1 «Освіта» Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 909 від 04 листопада 1993 року, до спеціального стажу, який дає право на пенсію за вислугу років, зараховуються періоди роботи в загальноосвітніх навчальних закладах, військових загальноосвітніх навчальних закладах, музичних і художніх школах на посадах учителів, логопедів, вчителів-логопедів, вчителів-дефектологів, викладачів, сурдопедагогів, тифлопедагогів, вихователів, завідуючих та інструкторів слухових кабінетів, директорів, завідуючих, їх заступників з навчально-виховної (навчальної, виховної), навчально-виробничої частини або роботи з виробничого навчання, завідуючих навчальною і навчально-виховною частиною, завідувачів філіями, їх заступників з навчально-виховної (навчальної, виховної) роботи, соціальних педагогів (організаторів позакласної та позашкільної виховної роботи з дітьми), практичних психологів, педагогів-організаторів, майстрів виробничого навчання, керівників гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.

Постановою Кабінету Міністрів України №963 «Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників» від 14 червня 2000 року посада викладача всіх спеціальностей включена до переліку посад педагогічних працівників.

Дорученням Кабінету Міністрів України від 06 січня 1996 року № 397/21 дію вище зазначеної постанови поширено в тому числі і на викладачів шкіл мистецтв без внесення змін до постанови.

Отже, музична школа є позашкільним закладом освіти, викладач якого вважається педагогічним працівником. Період роботи викладача у музичній школі зараховується до спеціального стажу, який дає право на пенсію за вислугу років.

Оскільки робота на займаній позивачем посаді підпадає під дію п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» щодо права на пенсію за вислугу років як працівника освіти і страховий стаж позивача становить більше, ніж 30 років, позивач до цього не отримувала будь-яку пенсію, тому в силу вимог п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» вона має право на грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

За вказаних обставин суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Справу розглянуто в межах заявлених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Летичівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 виплати грошової допомоги.

Зобов’язати Летичівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області зарахувати стаж роботи ОСОБА_1 з 22 серпня 1980 року по 17 жовтня 1983 року, з 01 листопада 1983 року по 31 серпня 2017 року до страхового стажу, що дає право на визначення права на виплату одноразової грошової допомоги відповідно до п. 7-1 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», нарахувати та виплатити їй грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через Летичівський районний суд Хмельницької області апеляційної скарги.

Постанова суду, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя: підпис ОСОБА_3

Суддя Летичівського

районного суду ОСОБА_3