Постанова № 71143676, 28.11.2017, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
28.11.2017
Номер справи
766/6948/17
Номер документу
71143676
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 766/6948/17

н/п 2-а/766/1684/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2017 року Херсонський міський суд Херсонської області в складі:

головуючого судді Майдан С.І.,

при секретарі Кліментовській О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Херсоні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Херсонського обєднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області, про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач звернулася до суду з вказаним позовом, в якому просила визнати протиправною відмову УПФ України в м.Херсоні у здійсненні позивачу перерахунку пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, зобовязати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії як державному службовцю, у звязку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки Херсонської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області від 31.03.2017 року №55/21-03-05 з урахуванням усіх її складових, із збереженням відсотку нарахування пенсії на момент виходу на пенсію відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% від суми заробітної плати та здійсненням виплати заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, починаючи з 01.04.2017 року та стягнути судові витрати.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 04.04.2017 року позивачем подано до Херсонського обєднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області заяву про здійснення перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ у звязку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям. Листом від 12.04.2017 року №10/Р-1 відмовлено ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії як державному службовцю за відсутності законодавчих підстав.

В судове засідання позивач не зявилась, надала до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не зявилася, надала на адресу суду заперечення, в якому просила у задоволенні позовних вимог відмовити, у звязку з відсутністю законодавчих підстав.

Відповідно до ч. ч. 4, 6ст.128 КАС України, суд розглядає справу у відсутності позивача та відповідача у порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно дост.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України.

Судом встановлено, що 16.07.2012 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723 від 16.12.1993 року. Пенсія призначена з 16.07.2012 року у розмірі 80% від заробітку (доходу) починаючи з 16.07.2012 року.

Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 12.01.2017 року по справі № 766/16086/16-а (яка набула законної сили 03.03.2017 року) адміністративний позов ОСОБА_1 до Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС Херсонської області про визнання протиправними дій та зобовязання вините певні дії задоволено. Визнано протиправною відмову Херсонської обєднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС Херсонської області у видачі ОСОБА_1 довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію з усіма їх складовими, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 та Постанови КМУ від 06 квітня 2016 року № 292. Зобов'язано Херсонську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Херсонській області видати ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію з усіма їх складовими, а саме: посадовий оклад, надбавка за ранг або спеціальне звання, надбавка за вислугу років, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премія, інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань), у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 та Постанови КМУ від 06 квітня 2016 року № 292, станом на 09.12.2015 року та станом на 01.06.2016 року.

На виконання вищезазначеної постанови відповідачем в адресу позивача видана довідка від 31.03.2017 року №55/21-03-5 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

04.04.2017 року позивачем подано до Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні заяву про здійснення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України від 16.12.1993 року №3723 "Про державну службу" у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до постанови Кабінет) Міністрів України від 09.12.2015 року №1013. Разом із заявою подано довідку Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області від 31.03.2017 року №55/21-03-05. У відповідності із вищезазначеною довідкою заробітна плата з 31 грудня 2015 року складала 8695,69 грн.

Згідно листа від 12.04.2017 року №10Р-1 Управлінням пенсійного фонду України в м.Херсоні відмовлено ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії як державному службовцю за відсутності законодавчих підстав.

Відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії відповідач дійшов до висновку про те, що Законом України від 02.03.2015 року №213 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначалися відповідно до Закону 3723.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" було підвищено розміри посадових окладів працюючих державних службовців.

Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року Лк 3723-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, було встановлено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Отже, позивач є таким, що набув за Законом № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлено постановою КМУ від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".

Відповідно до пункту 4 постанови КМУ від 31 травня 2000 року № 865 (в редакції від 25 березня 2014 року) у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України) відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІУ «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:1) пенсіонерам, які на момент перерахунку продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовцям на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Згідно з пунктом 5 постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 (у редакції від 25 березня 2014 року) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" пункт 4 постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" виключено, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" положення статті 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» викладені у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Проте, Кабінетом Міністрів України з 01.01.2015 року та по теперішній час не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям, чим звужено та обмежено конституційне право позивача на пенсійне забезпечення. За вказаних обставин, відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України будь-якого порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям є фактичною бездіяльністю, що порушує гарантоване Конституцією та Законом право на її перерахунок.

Подібна бездіяльність з боку Уряд України (Кабінету Міністрів України) у справі «Суханов та Ільченко проти України» (заяви № 68685/10 та 71378/10) від 26 вересня 2014 року з питання відмови в перерахунку пенсії через не встановлення певного порядку Урядом була кваліфікована Європейським судом з прав людини як порушення майнового інтересу заявника, що передбачено у статті 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (параграфи 51-56). Аналогічну правову позицію Європейського суду з прав людини викладено у справі «Будченко проти України» (заява № 38677/06 від 24.07.2014). Суть цієї справи Європейського суду з прав людини полягала у тому, що Кабінет Міністрів України повинен був запровадити правові механізми, необхідні для реалізації прав громадян на соціальні пільги, у тому числі на які мав право заявник.

Проте такий механізм був запроваджений лише через декілька років після набрання Законом чинності. Наведений стан був визнаний Європейським судом з прав людини таким, що порушував майновий інтерес заявника, тривале не запровадження відповідного механізму було втручання у право заявника мирно володіти своїм майном, передбачене статтею 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (параграф 39 у справі «Будченко проти України»).

Стаття 1 Першого Протокол) Конвенції визначає: «Кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права».

Подібні проблемні питання були предметом обговорення на Пленумі Вищого Адміністративного суду України № 3 від 05 лютого 2016 року щодо результатів вивчення та узагальнення практики застосування адміністративними судами положень ЗУ від 07 липня 2010 року № 2453-У1 "Про судоустрій і статус судців" у спорах щодо визначення розміру заробітної плати працівникам апарату судів.

У своїй довідці та висновках Пленум Вищого Адміністративного суду України сформував позицію, що протягом періоду відсутності постанови Кабінету Міністрів України застосуванню підлягають положення попередніх Законів України. Аналогічні позицію викладено в інформаційному листі Вищого адміністративного суду України від 22.07.2011 року № 1091/11/13-11. Таку ж думку висловлював Верховний Суд України у постанові від 25 листопада 2014 року (ЄДРСР- № 42010782).

Відповідно до ч. 2 ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Крім того, Вищий Адміністративний суд України відмітив, що враховуючи європейське направлення розвитку України та цілі прийняття Закону України від 18 березня 2004 року № 1629-1V "Про загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу", а також початку дії Угоди про асоціацію між Україною та Європейським союзом, правові позиції, сформовані в рішеннях Європейського Суду, можуть враховуватися адміністративними судами як аргументація відносно гармонійного тлумачення національно законодавства України згідно з загальноприйнятими стандартами правової системи ЄЄ щодо регулювання відносин стосовно яких виник спір.

Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини 1950 року. Першого протоколу та протоколів №№ 2,4,7 та 11 до Конвенції (пункт 1) Україна визнала обов'язковою юрисдикцією Європейського суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення та застосування Конвенції, Європейський суд з прав людини розкриває принцип «верховенства права через формулювання вимог, які він виводить з цього принципу.

Отже, бездіяльність держави щодо не прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Більш того, посилання відповідача на Постанову Правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 року №15-2 про те, що форма довідки про перерахунок пенсії виключена з 04.07.2016 року, не може бути прийнято до уваги судом у зв'язку з наступним.

Відповідно до ст. 8 та ч. 1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Частиною 3 статті 22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідним документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

У відповідності до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Пунктом 4 частиною 1 статті 18 КАСУ передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту пільг.

За таких обставин, суд вважає неправомірними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку розміру її пенсії у звязку із підвищенням заробітної плати, та необхідність зобовязання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, у звязку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% від суми заробітної плати та здійснення виплати заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, починаючи з 01.04.2017 року.

Крім того, частиною 1 ст.94 КАСУ передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст.19, 22, 46, 58 Конституції України, ст.ст. 6, 18, 71, 87, 94,99, 104-107,162 КАС України, суддя

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Херсонського обєднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління пенсійного фонду України в м.Херсоні у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.

Зобовязати Херсонське обєднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії як державному службовцю, у звязку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки Херсонської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області від 31.03.2017 року №55/21-03-05 з урахуванням усіх її складових, із збереженням відсотку нарахування пенсії на момент виходу на пенсію відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% від суми заробітної плати та здійсненням виплати заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, починаючи з 01.04.2017 року.

Стягнути з Херсонського обєднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН: НОМЕР_1, судовий збір у розмірі 640,00 гривень.

Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський міській суд Херсонської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: С.І.Майдан