
Справа № 766/8373/17
н/п 2-а/766/1794/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2017 року Херсонський міський суд Херсонської області в складі:
головуючого судді Майдан С.І.,
при секретарі Кліментовській О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Херсоні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Херсонського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просив визнати протиправною відмову УПФ України в м.Херсоні у здійсненні позивачу перерахунку пенсії у зв’язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, зобов’язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії як державному службовцю, у зв’язку з підвищенням заробітної плати працюючим державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 «Про деякі питання оплати праці державним службовцям у 2016 році» на підставі довідки Південного офісу Держудитслужби України від 19.04.2017 року №15-11-23-14/4606 із збереженням відсотку нарахування пенсії на момент виходу на пенсію відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% від суми заробітної плати та здійсненням виплати заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, починаючи з 01.01.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 25.04.2017 року позивачем подано до Херсонського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області заяву про здійснення перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723 у зв’язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям. Листом від 28.04.2017 року №52/К-1 відмовлено ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії як державному службовцю за відсутності законодавчих підстав.
В судове засідання позивач не з’явився, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з’явилася, надала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Судом встановлено, що 25.04.2017 року позивачем ОСОБА_1 подано до Управління Пенсійного фонду України в м.Херсоні заяву про здійснення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України від 16.12.1993 року №3723 «Про державну службу», у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році». Разом із заявою подано довідку Південного офісу Держаудитслужби України від 19.04.2017 №15-11-23-14/4606. У відповідності із вищезазначеною довідкою заробітні плата станом на 01.05.2016 року складала 18705,80 грн.
Відповідно до листа від 28.04.2017 №52/К-1 УПФ України в м.Херсоні позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії як державному службовцю за відсутності законодавчих підстав, посилаючись на те, що Законом України від 02.03.2015 року №213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначалися відповідно до Закону №3732.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 3723.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 втратила чинність.
Крім того, форми довідок про заробітну плату (затверджені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15- 1), які надавалися для проведення перерахунку пенсій, виключені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 року №15-2.
Також, ЗУ "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889, який набрав чинності з 01.05.2016 року, не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям.
Позивач перебуває на обліку в УПФУ в м.Херсоні та отримує пенсію по інвалідності (II група) відповідно до ЗУ від 16.12.1993 року №3732 «Про державну службу» у розмірі 80% від заробітку (доходу) починаючи з 26.02.2014 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» було підвищено розміри посадових окладів працюючих державних службовців.
Ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії було встановлено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Отже, позивач є таким, що набув за Законом № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлено постановою КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Відповідно до пункту 4 постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 (в редакції від 25.03.2014 року) у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України) відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року №432-ІV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Згідно з пунктом 5 постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 (у редакції від 25.03.2014 року) перерахунок пенсії провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» виключено, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Законом України від 28.12.2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» положення статті 37-1 Закону України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» викладені у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України не забезпечено виконання статті 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII (на момент звернення про перерахунок пенсії), а саме не визначені умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям, що на думку суду не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» від 26.09.2014 року, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Відповідно до ст. 8 та ч. 1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Частиною 3 статті 22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч.4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами поданих до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
У відповідності до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Пунктом 4 частиною 1 статті 18 КАСУ передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
За таких обставин, суд вважає неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку розміру її пенсії у зв’язку із підвищенням заробітної плати, та необхідність зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, у зв’язку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% від суми заробітної плати та здійснення виплати заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, починаючи з 01.01.2017 року.
Крім того, частиною 1 ст. 94 КАСУ передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд прсуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службовою особа.
Керуючись ст.ст.19, 22, 46, 58 Конституції України, ст.ст. 6, 18, 71, 87, 94, 99, 104-107, 162 КАС України, суддя
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Херсонського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною відмову Херсонського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії у зв’язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
Зобов’язати Херсонське об’єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії як державному службовцю, у зв’язку з підвищенням заробітної плати працюючим державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 «Про деякі питання оплати праці державним службовцям у 2016 році» на підставі довідки Південного офісу Держудитслужби України від 19.04.2017 року №15-11-23-14/4606 із збереженням відсотку нарахування пенсії на момент виходу на пенсію відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% від суми заробітної плати та здійсненням виплати заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, починаючи з 01.01.2017 року.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський міській суд Херсонської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: С.І.Майдан