
Справа №766/16843/17
Пров. №2-а/766/2180/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 грудня 2017 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Хайдарової І.О.
при секретарі Сікорській Я.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просила визнати протиправною відмову ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у перерахуванні їй пенсії відповідно до статті 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням постанови КМУ від 28.12.2016р. № 1036 «Про внесення змін до постанови КМУ від 07.11.2007р. № 1294» та зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії їй у відповідності до постанови КМУ від 28.12.2016р. № 1036 «Про внесення змін до постанови КМУ від 07.11.2007р. № 1294», починаючи з 01.01.2017р.
В обґрунтування позову зазначила, що до 31.07.2012 року працювала в Херсонській виправній колонії №61 міжобласної спеціалізованої туберкульозної лікарні. Наказом Управління Державної пенітенціарної служби України в Херсонській області №39о/с від 26.07.2012 року її було звільнено із займаної посади заступника начальника установи – начальника сектору по роботі з особовим складом Херсонської виправної колонії (№ 61) - міжобласної спеціалізованої туберкульозної лікарні, на підставі п. 65 «а» «Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України», затвердженого Постановою КМУ № 114 від 29.07.1991 року - за віком. На день звільнення вона мала вислугу 32 роки 09 місяців 27 днів та спеціальне звання підполковника внутрішньої служби. З моменту звільнення, перебуває на пенсійному обліку ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до ст. ст. 12, 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на умовах та розмірі, встановленому Постановою КМУ № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов гуртового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Постановою КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294» від 28.12.2016 року № 1036, були внесені зміни щодо впорядкування схем посадових окладів працівників Державної пенітенціарної служби, міжрегіональних управлінь з питань виконання кримінальних покарань та пробації Мінюсту, Державної кримінально-виконавчої служби, установ виконання покарань. Вказаною Постановою, Кабінетом Міністрів України, з 01.01.2017 року були підвищені посадові оклади особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби.
У зв’язку із наведеним, вона, посилаючись на Постанову КМУ № 1036 від 28.12.2016 року, звернулася до Відповідача із заявою про перерахунок призначеної їй пенсії, однак листом за вих. №34/п-99-1 від 31.03.2017 року відповідачем відмовлено у здійснені перерахунку раніше призначеної пенсії, оскільки постановою №1036 не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення.
Представником відповідача подано до суду письмові заперечення на позов, відповідно до яких просив відмовити у задоволенні позову, оскільки немає законних підстав для перерахунку пенсії позивача, бо Кабінетом Міністрів України не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій у зв’язку з підвищенням посадових окладів.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала. З підстав, викладених у письмових запереченнях.
Суд, заслухав пояснення сторін, дослідив матеріали справи, встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача – ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з 13.09.2012 року, та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ст.ст. 12,13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
24 березня 2017 року позивач звернулась до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до статті 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням постанови КМУ від 28.12.2016р. № 1036 «Про внесення змін до постанови КМУ від 07.11.2007р. № 1294».
ОСОБА_2 Управління пенсійного фонду України в Херсонській області №34/П-99-1 від 31 березня 2017 року ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії у зв’язку з невизначеністю постановою умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення.
Позивач вважає таку відмову необґрунтованою, оскільки пенсія їй повинна бути перерахована на підставі ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1036 від 28.12.2016 року.
Згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини першої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, визначений у Постанові КМУ № 45 від 13.02.2008 року.
Згідно ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Виходячи із вказаних норм, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
На момент звільнення та дату виходу позивача на пенсію, посадовий оклад за її посадою, відповідно до Схеми посадових окладів осіб начальницького складу установ виконання покарань, що міститься у Додатку 22 до Постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 року, складав 1100-1250 грн.
Постановою КМУ № 1036 від 28.12.2016 року, якою були внесені зміни до Постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 року, посадовий оклад за посадою позивача встановлений у розмірі 1970-2110 грн.
Отже, враховуючи, що Постановою КМУ № 1036 від 28.12.2016 року, розмір грошового забезпечення за посадою, яку займала ОСОБА_1 на дату звільнення був підвищений, вона, виходячи із змісту ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Постанови КМУ № 45 від 13.02.2008 року має право на здійснення перерахунку, призначеної їй пенсії.
Збільшення грошового забезпечення, виходячи із змісту ч. 4 cm. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та п. 1 Порядку, затвердженого Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року є безумовною підставою для перерахунку пенсії.
Пунктами 2-3 Порядку, затвердженого Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року встановлена наступна послідовність дій, пов’язаних із перерахунком пенсії: УДПтС у п’ятиденний строк повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України, у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації, повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України, у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком; На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Частинами 1, 2 ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п. 23 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року за № 3-1 визначено право осіб, отримуючих пенсію на умовах цього Закону самостійно звернутися із заявою про перерахунок пенсії.
Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомлять органи ПФУ.
Вказаний висновок узгоджується і з правовою позицією Верховного суду України, висловленою у постанові від 22.04.2014 року в справі № 21-484а 13.
Про виникнення підстав для вжиття заходів по здійсненню перерахунку пенсії, Державна пенітенціарна служба України, у порядку, визначеному Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року, повідомила Пенсійний фонд України, листом від 12.01.2017 року за вих. № 4/4-83-Тл/2-17.
При цьому, Пенсійний фонд України, у відповідь на вказаний лист, надав роз’яснення, про те, що перерахунок пенсії має здійснюватися у порядку, визначеному Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року, на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, оформлених структурними підрозділами, у визначеному порядку. Крім цього, зазначено, що перерахунку підлягають пенсії осіб, за посадами яких було збільшено розміри грошового забезпечення на підставі.
Отже, судом встановлено, що обов’язок подання довідки про розмір грошового забезпечення покладається у даному випадку на Державну пенітенціарну службу України, а тому позивач не повинен нести наслідки за не вчинення дій органами владних повноважень.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі ч. 1 ст. 94 КАС України суд вважає за необхідне присудити на користь позивача за рахунок видатків Держаного бюджету України понесені судові витрати в сумі 640,0 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 22 Конституції України, ст.ст. 2, 6, 9, 17-19, 71, 90, 94, 104-106, 159-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправною відмову ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у перерахуванні ОСОБА_1 пенсії відповідно до статті 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням постанови КМУ від 28.12.2016р. № 1036 «Про внесення змін до постанови КМУ від 07.11.2007р. № 1294» та зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до постанови КМУ від 28.12.2016р. № 1036 «Про внесення змін до постанови КМУ від 07.11.2007р. № 1294», починаючи з 01.01.2017р.
Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640,00 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області, протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови.
Постанова суду набирає чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги. Якщо апеляційна скарга не була подана протягом десяти днів, постанова суду набуває чинності після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає чинності після розгляду справи апеляційним судом.
СуддяОСОБА_3Судове рішення № 71143574, Херсонський міський суд Херсонської області було прийнято 11.12.2017. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Постанова. На цій сторінці ви зможете знайти ключові дані про це судове рішення. Ми пропонуємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних містить повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам зручно знаходити ключові дані.
Це рішення відноситься до справи № 766/16843/17. Компанії, які зазначені в тексті цього судового документа: