
Справа № 649/1079/17
Провадження № 2-а/649/28/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2017 року суддя Великолепетиського районного суду Херсонської області Соловйов В.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов»язання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В :
Позивач 05.12.2017 року звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що 14.04.2010 року він - ОСОБА_1, звільнений зі служби в органах МВС України, у запас через хворобу, з посади старшого оперуповноваженого державної служби боротьби з економічною злочинністю Верхньорогачицького РВ УМВС України в Херсонській області, зі спеціальним званням - майор міліції (наказ начальника УМВС України в Херсонській області №213 о/с від 14.04.2010 р.). З 15.04.2010 року йому було призначено пенсію за вислугу років, в розмірі 50% відповідних сум грошового забезпечення, і з того часу він перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". 29.10.2017 року, під час розмови з пенсіонерами МВС, він дізнався, що Ліквідаційна комісія УМВС України в Херсонській області направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області довідки для перерахунку пенсії пенсіонерам МВС з 01.01.2016 року. ОСОБА_2 управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області, маючи на те законні підстави, порушуючи вимоги чинного законодавства, пенсії не перераховує. 02.11.2017 року, він звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області з проханням надати довідку про розмір грошового забезпечення, для перерахунку мені пенсії. Згідно відповіді Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 08.11.2017 року за вих. №268/19/01-2017 йому було повідомлено, що на його ім'я була виготовлена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №420/19/01-2017 від 03.05.2017 року, яка направлена до Головного управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області супровідним листом від 03.05.2017 року за вих. №53/19/01-2017. 14.11.2017 року, він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області з проханням надати копії вищевказаної довідки та розпоряджень про перерахунок пенсії, які знаходяться в його пенсійній справі. 15.11.2017 року. ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду в Херсонській області йому було надано копію довідки №420/19/01-2017 від 03.05.2017 року та копії розпоряджень про перерахунок мені пенсії з часу її призначення. Тим самим підтвердивши, що довідка для перерахунку його пенсії їм була направлена, та знаходиться у них. Виходячи з того, що ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду в Херсонській області, отримавши на позивача довідку про розмір грошового забезпечення від Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області, не перерахувало його пенсії, він 29.11.2017 року, у встановленому законодавством порядку, подав заяву на перерахунок пенсії до Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області, за формою згідно Додатку 1 до постанови правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"", в якій просив здійснити перерахунок пенсії, яка призначена за вислугою років, з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2016 року, на підставі Закону №2262-XII (в редакції Закону №900-VIII), відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 420/19/01-2017 від 03.05.2017 року, яка була виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області та направлена на їх адресу 03.05.2017 року за № 53/19/01-2017, а також надати завірену копію рішення, про прийняття рішення по суті порушеного питання. У відповіді Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області від 01.12.2017 р. за №613/Г-99-1 зазначено, що його заява на перерахунок пенсії розглянута, і на неї надана відповідь, у відповідності до Закону України "Про звернення громадян". Також вказано, що відсутні підстави для перерахунку, так як з 01.01.2017 р. Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 р. №1774-VIII внесено зміни в ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII, якими передбачено, що всі призначенні за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення на сьогодні не прийнято.
Представник відповідача 11.12.2017 року надав на адресу суду заперечення в якому вказав, що ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області з вимогами, викладеними в адміністративному позові, не погоджується, оскільки Позивач перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ з послідуючими змінами та доповненнями. Згідно з матеріалами пенсійної справи йому з 2010 року призначено пенсію. Порядок призначення та перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію визначається Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". На сьогоднішній день у вищезазначеному Законі не міститися жодної норми, яка б слугувала підставою для перерахунку пенсії відповідній категорії громадян. Відповідні зміни прийнято не було. У зв'язку з цим, не можна погодитися з тим, що Постанову Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 можна вважати підставою для проведення перерахунку. Оскільки, вищезазначену постанову Кабінету Міністрів України не можна розглядати як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських (як цього вимагає положення ст. 63 Закону № 2262) оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше в історії української держави. До цього такої категорії працюючих узагалі не було. Аналіз вищевикладеного свідчить про те, що для прирівнювання колишніх посад Міністерства внутрішніх справ до існуючих посад працівників Національної поліції України та здійснення перерахунку пенсій пенсіонерам із числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на сьогодні законних підстав не має. Тому, вважає, що у зв'язку із видачею УМВС України в Херсонській області довідки №420/19/01-2017 від 03.05.2017 у Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області не виникає автоматично обов'язку по перерахунку пенсії Позивачу. Також, зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України № 730 від 16.09.2015 року "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" не визначено територіальні органи Національної поліції як правонаступники територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України, а тому на даний час для здійснення перерахунку пенсії Позивачу на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не має законних підстав. Просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Вивчивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Частиною ч. 2 ст. 19 ОСОБА_3 України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_3 та законами України.
Крім того, частиною 1 ст. 46 ОСОБА_3 України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Частиною 1 ст. 6 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
З 15.04.2010 року ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII).
Ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області та прізвище Позивача була виготовлена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №420/19/01-2017 від 03.05.2017 року, яка направлена до Головного управління Пенсійного Фонду України в Херсонській області супровідним листом від 03.05.2017 року за вих. №53/19/01-2017.
14.11.2017 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області з проханням надати копії вищевказаної довідки та розпоряджень про перерахунок пенсії, які знаходяться у пенсійній справі.
15.11.2017 року ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду в Херсонській області позивачу було надано копію довідки №420/19/01-2017 від 03.05.2017 року та копії розпоряджень про перерахунок пенсії з часу її призначення. Тим самим підтвердивши, що довідка для перерахунку пенсії їм була направлена, але пенсія Позивача перерахована так і не була.
29.11.2017 року Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області, із заявою встановленої форми, в якій просив здійснити перерахунок призначеної йому раніше пенсії, яка призначена за вислугою років, з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2016 року, на підставі Закону №2262-XII (в редакції Закону №900-VIII), відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 420/19/01-2017 від 03.05.2017, яка була виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Херсонській області та направлена на їх адресу 03.05.2017 р. за № 53/19/01-2017, а також надати завірену копію рішення, про прийняття рішення по суті порушеного питання.
З відповіді Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області від 01.12.2017 року за №613/Г-99-1 видно, що заява Позивача на перерахунок пенсії розглянута, і на неї надана відповідь, у відповідності до Закону України "Про звернення громадян", у якій зазначено, що відсутні підстави для перерахунку пенсії, так як з 01.01.2017 року Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 року №1774-VIII внесено зміни в ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII, якими передбачено, що всі призначенні за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення на сьогодні не прийнято.
Крім того, у своєму запереченні на позов представник Відповідача зазначив, що відповідно до ст. 8 Закону №2262 виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, але на сьогодні, до Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" від 21.12.2016 року №1801-VIII не внесено жодних змін до видаткової частини бюджету, спрямованих на фінансове забезпечення перерахунку пенсій вказаній категорії громадян.
Суд вважає, що відмовляючи Позивачу у здійсненні перерахунку пенсії на підставі отриманої від Ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області довідки ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Херсонській області діяло всупереч вимогам чинного законодавства оскільки:
ОСОБА_3 України та Законом №2262-XII Позивачу гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним вище Законом.
02.07.2015 року прийнято Закон України "Про національну поліцію" №580-VIII (далі - Закон №580-VIII), який набрав чинності 07.11.2015 року і вказаним Законом було скасовано Закон України "Про міліцію" від 20.12.1990 року №565-XII.
11.11.2015 року було прийнято постанову Кабінету Міністрів України №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - постанова КМУ №988), якою встановлено розміри грошового забезпечення поліцейських, Тобто відбулася фактична зміна розмірів грошового забезпечення в порівнянні з тими, що застосовувалися при призначенні/обчисленні пенсій пенсіонерам МВС.
З метою відновлення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей 23.12.2015 року Верховною радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" №900-VIII (далі - Закон №900-VIII), яким внесені зміни до Закону №2262-XII, а саме: доповнено та змінено статтю 43, якою передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку. А статтю 63 цього ж Закону доповнено частиною третьою, в якій вказано, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Закон №900-VIII набрав чинності з 29.12.2015 року, а тому з цієї дати пенсіонери МВС (міліції) набувають права на перерахунок пенсії з урахуванням збільшених видів грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських. Перерахунок пенсії повинен був бути проведений з першого числа наступного місяця після набрання чинності Законом, тобто з 01.01.2016 р. (ст. 51 Закону №2262-XII).
Відповідно до абз. 2 п. 15 розділу ХІ Закону №580-VIII (в редакції Закону №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Ст. 102 Закону №580-VIII закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом №2262-XII.
Відповідно ч. 3 ст. 63 Закону №2262-XII - перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Частиною 4 ст. 63 Закону №2262-XII (в редакції чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. А відповідно до ч. 16 ст. 43 Закону №2262-XII - у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Крім того суд вважає за необхідне зазначити, що існує правова позиція Верховного Суду України висловлена в постановах Верховного Суду від 01.07.2014 року (21-244а14) та від 06.02.2012 року (№ 21-322а11) де суд чітко зазначено, що вирішуючи питання про застосування Закону №2262-XII у часі, Верховний Суд України виходить із того, що згідно зі статтею 22 ОСОБА_3 України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже правовідносини щодо пенсійного забезпечення виникають не в момент звернення за призначенням/перерахунком пенсії, а в момент виникнення права на її призначення/перерахунок.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 17 липня 1992 року №393" (далі - постанова КМУ №45). Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави. Ним передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії. Уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення та подають їх ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками цих органів, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Відповідно до п. 7 та п. 8 Порядку, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики від 19.07.2010 року №195 "Про затвердження Порядку видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, ліквідованих без визначення правонаступника, та були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, або у разі перейменування (відсутності) посад", у разі якщо орган державної влади перебуває у стадії ліквідації, довідку видає ліквідаційна комісія.
Так, Міністерство внутрішніх справ України, виконуючи умови постанови КМУ №45, 03.02.2017 року за вих. №1461/05/22-2017 та 22.03.2017 року за вих. №4019/02/22-2017 направило в Пенсійний фонд України повідомлення про підстави перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ України (міліції) з 01.01.2016 року.
28.03.2017 року за вих. №9493/02-23 Пенсійний Фонд України повідомив свої територіальні органи (ОСОБА_2 Управління ПФУ) про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій, до Ліквідаційних комісій, для перерахунку пенсій з 01.01.2016 року.
Вищевказаними листами Міністерство внутрішніх справ України та Пенсійний фонд України визнали і підтвердили право пенсіонерів МВС (міліції) на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських постановою КМУ №988, з 01.01.2016 року, на підставі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії виданих ліквідаційними комісіями УМВС України в областях.
На підставі отриманих списків Ліквідаційна комісія УМВС України в Херсонській області підготувала та направила до Головного Управління Пенсійного фонду в Херсонській області на Позивача довідку №420/19/01-2017 від 03.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року, згідно Додатку 2 до постанови КМУ №45.
За правилами визначеними в п. 23 постанови правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"", перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому ст. 63 Закону №2262-XII. Перелік документів, які подаються при призначенні/перерахунку пенсій визначений в п. 7, серед інших документів, це, зокрема, грошовий атестат або довідка про розмір грошового забезпечення.
Відповідно до ст. 10 Закону №2262-XII, обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.
Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у справі №21-484/а13 від 22.04.2014 року.
Згідно п. 4 постанови правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, заява про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Отже, вказана норма встановлює право Позивача самостійно звернутись з відповідною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у разі виникнення права на перерахунок пенсії. За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган обов'язково ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії. Вказана позиція висловлена також в Постанові Верховного Суду України від 22.04.2014р. справа №21-484а13.
Тобто, отримавши від Позивача заяву встановленого зразка, з посиланням на довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №420/19/01-2017 від 03.05.2017 року із зазначенням законних підстав для здійснення перерахунку пенсії, ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області рішення про перерахунок пенсії або про відмову у перерахунку пенсії, як того вимагає закон, не прийнято, а лише листом повідомлено Позивача про відсутність нормативного акта, який би визначав умови, порядок та розмір перерахунку пенсії, тим самим Відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо перерахунку пенсії Позивача.
Також суд вважає необхідним зазначити, що право Позивача не може ставитися в залежність від бюджетних асигнувань, що відповідає висновку Вищого Адміністративного Суд України який зазначений при винесенні ухвали 14 вересня 2017 року у справі №344/81/17, крім того твердження відповідача про відсутність підстав для перерахунку пенсії спростовується правовою позицією викладеною Вищим адміністративним судом України в ухвалах від 25 жовтня 2017 року К/800/34337/17, 08 листопада 2017 року К/800/36820/17, 18 квітня 2017 року К/800/12227/17, 30 січня 2017 року К/800/2519/17, 20 червня 2017 року К/800/20610/17, 13 березня 2017 року К/800/7234/17.
Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовані правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон №2262-ХІІ.
Так, згідно ч. 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
У зв’язку з тим, що перерахунок пенсії Позивача не проведений з 01.01.2016 року саме з вини Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, суд вважає, що Позивач має право з урахуванням заявлених позовних вимог щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 року та не може бути обмежено будь-яким строком.
З урахуванням ст. 64 ОСОБА_3 України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
У відповідності до ч. 2 ст. 6 ОСОБА_3 України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією ОСОБА_3 межах і відповідно до законів України, визначається і діє принцип верховенства права. ОСОБА_3 України є нормами прямої дії.
Ст. 24 ОСОБА_3 України гарантує рівність конституційних прав і свобод та рівність всіх громадян перед законом.
Відповідно до ст. 19 ОСОБА_3 України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений ОСОБА_3 та законами України.
Нормою ст. 46 ОСОБА_3 України гарантовано право особи на соціальний захист, що включає і право на забезпечення громадян у старості. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ та організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Враховуючи вищевикладене суд вважає, необхідним визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області щодо не проведення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), перерахунку пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 року, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №988 від 11.11.2015 року, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 03.05.2017 року №420/19/01-2017 та зобов"язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду в Херсонській області провести ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 року, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №988 від 11.11.2015 року, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 03.05.2017 року №420/19/01-2017, починаючи з 01.01.2016 року, з урахуванням виплачених сум, а тому позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Оскільки позовні вимоги позивача задоволенні то відповідно до ст. 94 КАС України на користь позивача підлягають стягненню з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області понесені судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 640 грн. 00 коп.
Керуючись Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 р., постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №988 від 11.11.2015 р., ст.ст. 2, 11,17,18, 71 158- 163, 267 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду в Херсонській області щодо не проведення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), перерахунку пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 року, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №988 від 11.11.2015 року, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 03.05.2017 року №420/19/01-2017.
Зобов"язати ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду в Херсонській області провести ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 року, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №988 від 11.11.2015 року, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Херсонській області від 03.05.2017 року №420/19/01-2017, починаючи з 01.01.2016 року, з урахуванням виплачених сум.
Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова, прийнята у скороченому проваджені, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною. У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий підпис
КОПІЯ ВІРНА
Суддя В.В. Соловйов