
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08.12.2017 Справа №607/10663/17Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого Братасюка В.М.
за участю секретаря Бігун О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації до ОСОБА_1, третя особа Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області про стягнення надміру виплачених коштів по щомісячній адресній допомозі особі, яка переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, -
в с т а н о в и в:
Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1, третя особа Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області про стягнення надміру виплачених коштів по щомісячній адресній допомозі особі, яка переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, посилаючись на те, що згідно заяви відповідача їй було призначено та виплачено щомісячну адресну допомогу як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на суму 1768 гривень щомісячно. В результаті проведення Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області 30.12.2016 року ревізії окремих питань дотримання вимог законодавства в частинні законності проведення видатків за рахунок коштів державного бюджету за КПКВ 2501480 «Надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» було встановлено, що ОСОБА_1 в порушення абз.2, п.3, ч.2. ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року №1706-VII (зі змінами), за три дні до дня виїзду до покинутого місця проживання не повідомила Управління, що згідно абз.2 п.5 ч.1 ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» дає підстави вважати, що переміщена особа повернулась до покинутого місця проживання та перебувала там більше 60 днів. На підставі викладеного позивач просить суд стягнути з відповідача в користь позивача 21900,39 грн. надміру виплаченої допомоги.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, заперечень проти позову суду не подала, хоча про день та час слухання справи повідомлялася судом належним чином. Тому, суд вважає за можливе розгляд справи у відсутності відповідача на підставі доказів, що є в матеріалах справи та постановлення заочного рішення.
Представник третьої особи Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області в судове засідання не з'явився з невідомих на те суду причин.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно довідки від 08.12.2014 року №6114660092 громадянка України ОСОБА_1 взята па облік Управлінням соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації як особа, яка переміщена з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції.
Тимчасовим місцем проживання відповідача з 08.12.2014 року було с.Біла, вул.Хмельницького, 4, Тернопільського району, Тернопільської області, про що 08.12.2014 року Білецькою сільською радою Тернопільського району Тернопільської області видано довідку №1447.
Згідно Порядку «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014р. № 505 з наступними змінами і доповненнями, ОСОБА_1 08.12.2014 року звернулась із заявою для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг та рішенням управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації від 09.12.2014 року призначено допомогу переміщеним особам на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 1768 грн. з 08.12.2014 року по 07.06.2015 року.
01.07.2015 року ОСОБА_1 знову звернулась із заявою для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої територї України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Рішенням управління соціального захисту населення Тернопільської районної адміністрації від 01.07.2015 року ОСОБА_1 призначено допомогу переміщеним особам на проживання та оплату житлово -комунальних послуг в сумі 1768 грн. щомісячно з 08.06.2015 року по 07.12.2015 року. Рішенням соцзахисту населення Тернопілської РДА від 15.08.2016 року знову призначено допомогу переміщеним особам на проживання та оплату житлово-комунальних послуг переміщеним особам в сумі 1768 грн. щомісячно, з 09.12.2015 року по 08.06.2016 року на підставі рішення соціального захисту населення Тернопільської РДА від 15.08.2016 року призначено та виплачено допомогу переміщеним особам на проживання та оплату житлово-комунальних послуг переміщеним особам ОСОБА_1 в сумі 1768 грн щомісяччно. Аналогічно на підставі рішення соціального захисту населення від 13.09.2016 року з 07.06.2106року по 06.12.2016 року ОСОБА_1 нараховано та виплачено допомогу переміщеним особам на проживання та оплату житлово комунальних послуг в сумі 1768грн. щомісячно.
В результаті проведення Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області 30.12.2016 року ревізії окремих питань дотримання вимог законодавства в частинні законності проведення видатків за рахунок коштів державного бюджету за КПКВ 2501480 «Надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» виявлено, що відповідач ОСОБА_1 в порушення абз.2, п.3,
ч.2. ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року №1706-VII (зі змінами), за три дні до дня виїзду до покинутого місця проживання не повідомила Управління, що згідно абз.2 п.5 ч.1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» дає підстави вважати, що переміщена особа повернулась до покинутого місця проживання та перебувала там більше 60 днів.
Згідно з постанови від 01.10.2014 року №505 з наступними змінами та доповненнями, ОСОБА_1 було проведено перерахунок розміру адресної допомоги, та нараховано до повернення з січня 2015 року по вересень 2016 року - 21900 грн. 39 коп.
17.01.2017 року за вих.Г№1/177/06/01-16 управлінням соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації відповідачу ОСОБА_1 направлено повідомлення вимогу про повернення надміру виплаченої адресної допомоги в розмірі 21900 грн. 39 коп.
Відповідно до ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території. Гарантії прав, свобод та законних інтересів осіб, які переселилися з тимчасово окупованої території України та перебувають на території України на законних підставах, визначаються Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Згідно ч.1 ст.9 зазначеного Закону внутрішньо переміщена особа має право, зокрема на: сприяння органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами приватного права у пошуку та возз'єднанні членів сімей, які втратили зв'язок внаслідок внутрішнього переміщення; безпечні умови життя і здоров'я; створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання; забезпечення органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами приватного права можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом шести місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; для багатодітних сімей, інвалідів, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено.
Пунктом 2 Порядку «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року передбачено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Згідно пункту 11 зазначеного Порядку передбачено обов'язок уповноваженого представника сім»ї, якому призначено грошову допомогу, повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім»ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Відповідно до п. 12 Порядку, виплата грошової допомоги припиняється наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органам факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги. Також, згідно п.п.5. п.1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» підставою вважати, що переміщена особа повернулась до покинутого місця постійного проживання є її відсутність понад 60 днів.
Частиною 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачені обов'язки внутрішньо переміщених осіб, зокрема, у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік, вона зобов'язана відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом.
У відповідності до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Згідно ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті, зокрема, допомоги та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Тобто не може бути витребувано у особи, як безпідставно набуте майно, грошові кошти, сплачені їй у якості встановленої законодавством грошової допомоги, якщо їх виплачено добровільно, відсутні рахункові помилки та недобросовісність з боку набувача.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач діяла недобросовісно, оскільки не виконала обов'язки, покладені на неї п.11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, щодо інформування державних органів про зміну обставин, які впливають на виплату коштів допомоги, а саме в 3-х денний термін не повідомила Управління про зміну обставин, які впливають на виплату коштів, а саме виїзд до покинутого місця проживання, отже в силу ст. 1212 ЦК України, одержані нею внаслідок вказаної недобросовісності кошти допомоги мають бути повернуті, як такі, що одержані без належної правової підстави.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації є законними, обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Згідно ст. 88 ЦПК України суд стягує з відповідача на користь держави судовий збір в розмірі 1600 гривень.
Керуючись ст. ст. 1212, 1215 ЦК України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», ст.ст.88,213-215 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації до ОСОБА_1, третя особа Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області про стягнення надміру виплачених коштів по щомісячній адресній допомозі особі, яка переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_1) в
користь Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної
адміністрації (код ЄДРПОУ: 03195518, р/р 35217070013410, МФО 820172) 21900грн. 39коп. надміру виплаченої щомісячної адресної допомоги особі, яка переміщена з тимчасово окупованої території України та районів - проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 1600 грн. судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуто Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку. Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення до апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Заочне рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційної скарги не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення суду до апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Головуючий суддяОСОБА_2Судове рішення № 71142969, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області було прийнято 08.12.2017. Форма судочинства - Цивільне, форма рішення - Рішення. На цій сторінці ви зможете знайти корисні дані про це судове рішення. Ми пропонуємо зручний та швидкий доступ до актуальних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі недавніх судових прецедентів. Наша база даних включає повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам швидко знаходити корисні дані.
Це рішення відноситься до справи № 607/10663/17. Організації, які зазначені в тексті цього судового документа: