Постанова № 71141400, 08.12.2017, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
08.12.2017
Номер справи
592/11268/17
Номер документу
71141400
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 592/11268/17

Провадження № 2-а/592/589/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2017 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м. Суми в особі: головуючої судді Фоменко І.М., за участю секретаря Щербань Г.Г., представника відповідача ОСОБА_1, розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Суми адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, який підтримав у заяві про розгляд справи без його участі, та вимоги мотивує тим, що його ОСОБА_2 було взято на облік у відповідному структурному підрозділі з питань соціального захисту населення, як особу, яка переміщена з району проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №2118 від 07.06.2017 року. Він перебуває на обліку у Сумському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області, яке здійснювало нарахування пенсійного забезпечення та перераховувало належні до виплати суми на пенсійний рахунок, проте з червня 2017 року виплата пенсії була припинена. У вересні 2017 року з телефонної розмови з працівником відповідача ОСОБА_2 стало відомо, що йому було припинено виплату пенсії, у звязку з відсутністю за фактичним місцем проживання (перебування), тобто через порушення обовязкової вимоги для отримання соціальних послуг. Окреме рішення про припинення виплати пенсії до Сумським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області не виносилось, письмова інформація про припинення виплати пенсії територіальним органом Пенсійного фонду позивачу не надсилалась. З такими діями відповідачів позивач не погоджується, тому просить визнати рішення Департаменту праці та соціального захисту населення СМР, яким скасовано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (довідка від 07.06.2017 року №2118), протиправним та скасувати його; визнати протиправними дії Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення ОСОБА_2 нарахування та виплату пенсії; зобовязати Сумське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити ОСОБА_2 нарахування та виплату пенсії на рахунок в уповноваженому банку, сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування пенсії та виплати пенсії.

Представник Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог, просив відмовити в задоволенні позову, в обґрунтування заперечень зазначив, що питання призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365 «Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено Порядок призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, а також Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» №1706-VІІ від 20.10.2014 р. Позивач перебував на обліку в управлінні та отримував пенсію по 01.05.2017 року як внутрішньо переміщена особа з Донецької області. З 14 червня 2016 року рішення щодо призначення (відновлення) пенсій органами Пенсійного фонду України можуть прийматися на підставі копії рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Відповідно до листа Департаменту соціального захисту населення позивачу у травні 2017 року було скасовано дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. У звязку з цим управління не має підстав для поновлення виплати раніше призначеної пенсії.

Представник Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, повідомлений належним чином про час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не зявився, про причини неявки суд не повідомив.

Суд, заслухавши думку представника відповідача, перевіривши матеріали справи, вважає позовом обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, було взято на облік у Департаменті соціального захисту населення Сумської міської ради як особу, яка переміщена з району проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №2118 від 07.06.2017 року (а.с.8). ОСОБА_2 перебуває на обліку у Сумському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області, де по травень 2017 року отримував пенсію за віком (а.с.9-10).

У звязку з відсутністю за фактичним місцем проживання (перебування), тобто через порушення обовязкової вимоги для отримання соціальних послуг у відповідності до ст. 7 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року, з червня 2017 року виплата пенсії ОСОБА_2 була припинена.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Згідно п. 1 ст. 49 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року встановлено підстави припинення виплати пенсії та визначено, що виплата пенсії припиняється або за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду, або за рішенням суду.

У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.

Ні воєнний, ні надзвичайний стан в Україні не запроваджено.

Згідно ч. 2 ст. 14 ЗУ «Про боротьбу з тероризмом» у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.

Статтею 1 ЗУ «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що територія проведення антитерористичної операції територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року№ 405/2014.

Розпорядженням КМУ від 02.12.2015 р. № 1275-рзатверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого включено м. Донецьк.

Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я.

Ні Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ніЗаконом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», ні будь-яким іншим Законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які мають статус внутрішньо переміщених.

До того, в рішенні Конституційного Суду України N25-рп/2009 від 07.10.2009 року у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень п. 2 ч. 1 ст. 49, ст. 51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Виходячи із правової, соціальної природи пенсій право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні; держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія, в Україні чи за її межами.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Сумським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області припинено нарахування та виплати пенсії ОСОБА_2 всупереч ст. 19 Конституції України та ч. 1ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки рішення про таке припинення територіальним органом Пенсійного фонду не приймалося, рішення суду про припинення виплати пенсії відсутнє, таким чином законодавчо встановлені підстави для такого зупинення відсутні.

Рішення Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_2 від 07.06.2017 року № 2118 є незаконним та підлягає скасуванню.

Суд вважає необхідним визнати визнати рішення Департаменту праці та соціального захисту населення СМР, яким скасовано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (довідка від 07.06.2017 року №2118), протиправним та скасувати його; визнати протиправними дії Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення ОСОБА_2 нарахування та виплату пенсії; зобовязати Сумське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити ОСОБА_2 нарахування та виплату пенсії, сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування пенсії та виплати пенсії.

Керуючись ст. ст. 48, 47, 49 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 1, 3, 19, 92 Конституції України, ст. ст. 8, 9, 158-161, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії задовольнити.

Визнати рішення Департаменту праці та соціального захисту населення Сумської міської ради, яким скасовано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_2 від 07.06.2017 року № 2118, протиправним та скасувати його.

Визнати протиправними дії Сумського обєднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення ОСОБА_2 нарахування та виплату пенсії.

Зобовязати Сумське обєднане управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити ОСОБА_2 нарахування та виплату пенсії, а також сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування пенсії та виплати пенсії.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми.

Постанова набирає законної сили, якщо протягом 10 після її оголошення не буде подана апеляційна скарга.

Суддя І.М. Фоменко