
Справа № 446/2044/17
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області
13.12.2017 року слідчий-суддя Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області ОСОБА_1. , при секретарі Михайлишин О.В., за участю прокурора Сміхури-Скальської М.З., розглянувши клопотання про отримання дозволу для проведення позапланової перевірки у кримінальному провадженні №42017140220000034 від 31.08.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.240 КК України,
в с т а н о в и в:
31 серпня 2017 слідчим відділенням Камянка-Бузького ВП ГУ НП у Львівській області розпочато кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42017141280000034 від 31.08.2017, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.240 КК України.
Проведеним досудовим розслідуванням встановлено, що на території Дідилівської сільської ради Камянка-Бузького району Львівської області наявні земельні ділянки кадастрові номери яких 4622182300:05:000:0342 площею 0,6023 га, 4622182300:05:000:0341 площею 0,3293 га, 4622182300:05:000:0340 площею 0,4904 га, 4622182300:05:000:0339 площею 0,7386 га та 4622182300:05:000:0338 площею 0,8337 га, які згідно наказу Держгеокадастру у Львівській області №13-9347/16-16-СГ від 06.10.2016 поетапно передані в оренду ФОП ОСОБА_2 (загальна площа земельних ділянок 2,9943 га) для здійснення підприємницької діяльності, а саме з метою видобування надр (суглинків). Крім цього, згідно даних Публічної кадастрової карти України вищевказані земельні ділянки перебувають у стадії розробки (видобутку корисної копалини). Зазначений факт також підтверджується інформацією Дідилівської сільської ради Камянка-Бузького району.
У той же час, згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України, 28.03.2017 проведено державну реєстрацію припинення даного субєкта господарювання, а згідно даних Державної служби геології і надр України 01.04.2014 здійснено реєстрацію анулювання спеціального дозволу No4868 на право видобутку суглинків Дідилівського родовища, виданого ОСОБА_2 22.01.2009.
Враховуючи наведене виникла необхідність в призначенні та проведенні Державною екологічною інспекцією у Львівській області одноразової позапланової перевірки у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів з метою встановлення дотримання ОСОБА_2 в ході користування земельними ділянками за кадастровими номерами 4622182300:05:000:0342 площею 0,6023 га, 4622182300:05:000:0341 площею 0,3293 га, 4622182300:05:000:0340 площею 0,4904 га, 4622182300:05:000:0339 площею 0,7386 га та 4622182300:05:000:0338 площею 0,8337 га. вимог законодавства щодо охорони та використання земель, надр. Результати такої перевірки в сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.107 КПК України, рішення про фіксацію процесуальної дії за допомогою технічних засобів під час досудового розслідування, в тому числі під час розгляду питань слідчим суддею, приймає особа, яка проводить відповідну процесуальну дію. За клопотанням учасників процесуальної дії застосування технічних засобів фіксування є обовязковим.
Враховуючи, що учасниками процесуальної дії клопотання про застосування технічних засобів фіксування не заявлялося, суд розглядає клопотання в порядку, встановленому ч.1 ст.107 КПК України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
В судовому засіданні встановлено, що необхідність проведення одноразової позапланової перевірки, полягає у зясуванні ряду питань, повязаних із спеціальними знаннями в галузі дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів з метою встановлення дотримання власниками зазначених у клопотанні земельних ділянок вимог законодавства щодо охорони земель, надр, охорони, захисту, використання і відтворення лісів, оскільки матеріали перевірки Державної екологічної інспекції у Львівській області у сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні №42017140220000034 від 31.08.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.240 КК України.
Відповідно до ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Статтями 84, 99 КПК України передбачено, що процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
Документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний обєкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження. До документів, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» до 31 грудня 2017 року встановлено мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Водночас ст. 3 вказаного Закону передбачено, що до 31 грудня 2017 року позапланові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються органами державного нагляду (контролю), зокрема за рішенням суду.
Згідно положення «Про Державну екологічну інспекцію у Львівській області», затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28.09.2017 №652, Державна екологічна інспекція у Львівській області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України і їй підпорядковується.
Повноваження Інспекції поширюються на територію Львівської області.
Згідно п.2 розділу ІІ Положення, Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону земель, надр, про охорону, раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов.
Пунктом 3 розділу ІІ Положення передбачено, що Інспекція проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обовязкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням, здійснює лабораторні вимірювання (випробування).
Вивчивши представлені матеріали кримінального провадження, якими прокурор обґрунтовує доводи клопотання, який просить дане клопотання задовольнити, суд приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню, оскільки виникла необхідність у проведенні Державною екологічною інспекцією у Львівській області одноразової позапланової перевірки у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, а також те, що іншим способом неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою проведення вищевказаної перевірки.
Керуючись ст. 40, 93,131,132, 309 КПК України, суд -
ухвалив:
Клопотання задоволити.
Надати дозвіл Державній екологічні інспекції у Львівській області (код ЄДРПОУ 38057086, адреса: 79026 м. Львів вул. Стрийська, 98) на проведення одноразової позапланової перевірки дотримання ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_1) в ході користування земельними ділянками за кадастровими номерами 4622182300:05:000:0342 площею 0,6023 га, 4622182300:05:000:0341 площею 0,3293 га, 4622182300:05:000:0340 площею 0,4904 га, 4622182300:05:000:0339 площею 0,7386 га та 4622182300:05:000:0338 площею 0,8337 га, що в с.Дідилів Камянка-Бузького району Львівської області, вимог природоохоронного законодавства щодо охорони та використання земель, надр у кримінальному провадженні під №42017141280000034 від 31.08.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.240 КК України.
При проведенні Державною екологічною інспекцією у Львівській області позапланової перевірки поставити для вирішення наступні питання:
- чи дотримані вимоги законодавства щодо охорони земель, надр при наданні у власність (користування) та подальшому використанні надр та земельних ділянок за зазначеними вище кадастровими номерами?
- якщо вимоги законодавства щодо охорони земель, надр при наданні у власність (користування) та подальшому використанні надр та земельних ділянок за зазначеними вище кадастровими номерами не дотримані, то які саме норми законодавства про охорону навколишнього природного середовища та ким порушені, в чому саме полягають порушення та який розмір шкоди завданий навколишньому природному середовищу внаслідок таких дій?
Зобовязати ОСОБА_2 або уповноважену ним особу надати допуск службовим особам Державної екологічної інспекції у Львівській області до проведення перевірки, а також надати їм у повному обсязі документальні матеріали, необхідні для проведення перевірки.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: І.А.Бакай