
Дата документу 09.11.2017
Справа № 334/4624/17
Провадження № 2-а/334/450/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2017 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді Гнатюка О.М., при секретарі Алєйнікової О.В., розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Запоріжжі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до виконавчого комітету Запорізької міської ради, 3-тя особа КП «ВРЕЖО №7» про визнання дій неправомірними і зобовязання вчинити певні дії, -
встановив:
Позивачі звернулися до суду з адміністративним позовом, якому просять визнати неправомірними дії виконавчого комітету Запорізької міської ради по відмові прийняти та затвердити рішення про виключення квартири АДРЕСА_1 зі складу службових житлових приміщень та зобовязати виконавчий комітет Запорізької міської ради прийняти та затвердити рішення про виключення квартири АДРЕСА_1 зі складу службових житлових приміщень та видати ордер на вказане житлове приміщення.
Свої позовні вимоги позивачі обґрунтовують тим, що відповідно до рішення Виконавчого комітету Ленінської районної ради народних депутатів №110/2 від 12.05.1998 року «Про службову житлову площу Правобережного ЖЕО Ленінського району» двокімнатну квартиру АДРЕСА_1 житловою площею 28,39 кв.м., загальною площею 39,38 кв.м. було включено до числа службової житлової площі Правобережного ЖЕО, і на підставі наказу №98 від 25.05.1988 року «Про заселення на службову житлову площу» квартира була виділена покрівельнику ЖЕО №4 ОСОБА_4 на сімю з чотирьох осіб: ОСОБА_1 доньки; ОСОБА_2 сина; ОСОБА_5 дружину.
16.06.1988 року було укладено договір найму службового житлового приміщення між Правобережним ЖЄО Ленінського району м. Запоріжжя та ОСОБА_4.
На теперішній час ОСОБА_4 припинив трудові відносити з КП «ВРЕЖО №7», на вказаному підприємстві він пропрацював 11 років 7 місяців 25 днів.
ОСОБА_4 у звязку з необхідністю прийняття спадщини після померлих батьків 07.07.2016 року знявся з реєстрації за адресою АДРЕСА_2
23.12.2016 року КП «ВРЕЖО №7» звернулося до виконавчого комітету Запорізької міської ради з клопотанням про виключення вказаної квартири з числа службових, т.я. на теперішній час відпала необхідність використовувати її як службову.
Але листом №1590/01-38/01 від 12.01.2017 року Департамент ЖКГ Запорізької міської ради повідомило, що у задоволенні клопотання - відмовлено, і рекомендовано вирішити це питання у судовому порядку.
Позивачі вважають, що такі дії позивача порушують їх права, оскільки вони мають намір приватизувати вказане житло.
Представник позивачів ОСОБА_6 надав до суду заяву в якій просить заявлені позовні вимоги задовольнити та розглядати справу за його відсутності.
Представник відповідача до суду не зявився, надав заяву в якій просить розглянути справу за наявними в матеріалах провадження документами.
Представник третьої особи - КП «ВРЕЖО №7» до суду не зявився, надав заяву в якій просить розглянути справу за його відсутності, проти задоволення позову не заперечує.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, суд встановив наступне.
Відповідно до вимогст. 71 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до вимог ч. 2ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування», яка була чинною на час прийняття спірного рішення, визначені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі житлово-комунального господарства.
Так, до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать зокрема: облік відповідно до закону житлового фонду, здійснення контролю за його використанням; надання відповідно до закону громадянам, які потребують соціального захисту, безоплатного житла або за доступну для них плату; здійснення контролю за станом квартирного обліку та додержанням житлового законодавства на підприємствах, в установах та організаціях, розташованих на відповідній території, незалежно від форм власності; видача ордерів на заселення жилої площі в будинках державних та комунальних організацій; облік відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.
Згідно з пунктом 5 Положення про надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР, яке було затвердженопостановою Рада Міністрів УРСР № 37 від 04.02.1988р. (із змінами), облік службових жилих приміщень у всіх будинках, незалежно від їх належності, здійснюється у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів, яка прийняла рішення про включення жилого приміщення до числа службових. Службові жиліприміщення обліковуються в журналі обліку службових жилих приміщень (додаток № 1). Оперативний облік належних їм службових жилих приміщень провадять також відповідні підприємства, установи, організації.
Відповідно до пункту 6 цього Положення жиле приміщення виключається з числа службових, якщо відпала потреба в такому його використанні, а також у випадках, коли в установленому порядку воно виключено з числа жилих. Сам по собі факт проживання в службових жилих приміщеннях робітників і службовців, які припинили трудові відносини з підприємством, установою, організацією, а також громадян, яких виключено з членів колгоспу, або тих, які вийшли з колгоспу за власним бажанням, не є підставою для виключення цих приміщень з числа службових.
Виключення жилого приміщення з числа службових провадиться на підставі клопотання підприємства, установи, організації рішенням виконавчого комітету відповідної районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів. У будинках, належних колгоспам, жиле приміщення виключається з числа службових зарішенням загальнихзборівчленів колгоспу або зборів уповноважених, затверджуваним виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів. Про виключення жилого приміщення з числа службових у журналі обліку службових жилих приміщень робиться відповідна відмітка.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Виконавчого комітету Ленінської районної ради народних депутатів №110/2 від 12.05.1998 року «Про службову житлову площу Правобережного ЖЕО Ленінського району» двокімнатну квартиру АДРЕСА_1 житловою площею 28,39 кв.м., загальною площею 39,38 кв.м. було включено до числа службової житлової площі Правобережного ЖЕО, і на підставі наказу №98 від 25.05.1988 року «Про заселення на службову житлову площу» квартира була виділена покрівельнику ЖЕО №4 ОСОБА_4 на сімю з чотирьох осіб: ОСОБА_1 доньки; ОСОБА_2 сина; ОСОБА_5 дружину.
16.06.1988 року було укладено договір найму службового житлового приміщення між Правобережним ЖЄО Ленінського району м. Запоріжжя та ОСОБА_4.
На теперішній час ОСОБА_4 припинив трудові відносити з КП «ВРЕЖО №7», на вказаному підприємстві він пропрацював 11 років 7 місяців 25 днів.
ОСОБА_4 у звязку з необхідністю прийняття спадщини після померлих батьків 07.07.2016 року знявся з реєстрації за адресою АДРЕСА_3
23.12.2016 року КП «ВРЕЖО №7» звернулося до виконавчого комітету Запорізької міської ради з клопотанням про виключення вказаної квартири з числа службових, т.я. на теперішній час відпала необхідність використовувати її як службову.
Але листом №1590/01-38/01 від 12.01.2017 року Департамент ЖКГ Запорізької міської ради повідомило, що у задоволенні клопотання - відмовлено.
Питання щодо виключення жилого приміщення з числа службових віднесено до компетенції виконавчого комітету Запорізької міської ради, в порядку, визначеному Положенням про надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР
Відповідно до ч. 6ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування», виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Проте виконавчий комітет Запорізької міської ради клопотання КП «ВРЕЖО №7» розглянув, і відмовив у його задоволенні.
Такі дії орану місцевого самоврядування призводить до порушення житлових прав позивачів.
Суд приходить до висновку, що не дивлячись на те, що квартира АДРЕСА_4 надавалась в якості службової житлової площі ОСОБА_4 в звязку з його трудовою діяльністю у «Правобережному ЖЕО Ленінського району», члени його сімї, які вселились разом з ним мають рівне з ним право користування вказаною житловою площею. Їх право користування вказаною квартирою похідне від права користування наймачем ОСОБА_4
Відповідно до п.23 Розділу ІІІ Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними, Наймач службового жилого приміщення вправі проживати в ньому разом з членами своєї сім'ї.
Пункт 33 вказаного Положення також визначає, що Наймач службового жилого приміщення і члени його сім'ї користуються також іншими правами і несуть інші обов'язки, передбачені правилами про договір найму жилого приміщення.
З аналізу Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними, в цілому, і вказаних пунктів зокрема, можна зробити висновок про рівні права щодо користування службовою житловою площею, як наймачем так і членами його сімї.
ОСОБА_4 у КП «ВРЕЖО №7» пропрацював 11 років 7 місяців 25 днів, що підтверджується довідкою №348 від 21.12.2016 року. Вказаний факт у відповідності до ст.125 ЖК Української РСР виключає можливість його виселення, а рівно і членів його сімї з займаної житлової площі без надання іншої житлової площі.
Питання про неправомірність користування вказаною квартирою позивачами, третьою особою не порушувалось, крім того згідно відгуку по справі КП «ВРЕЖО №7» не заперечує проти задоволення позову.
Не дивлячись на те, що ОСОБА_4 знявся з реєстрації за адресою м. Запоріжжя, вул. Кияшко, 24-12 - 07.07.2016 року, члени його родини зареєстровані за вказаною адресою, постійно там проживають, іншого житла не мають, що підтверджується відповідно довідкою №11 від 28.12.2016 року, виданою абонентською службою КП «Наше місто» та Інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно.
А отже житлові права позивачів порушені та підлягають захисту в судовому порядку шляхом задоволення вказаного позову.
У пункті 10.3. постанови Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» N 7 від 20.05.2013р., судам роз'яснено, що у разі визнання судом неправомірними дій чи бездіяльності відповідача суд може зобов'язати його вчинити чи утриматися від вчинення певних дій у спосіб, визначений чинним законодавством, яким може бути захищено/відновлено порушене право. Суд може ухвалити постанову про зобов'язання відповідача прийняти рішення певного змісту, за винятком випадків, коли суб'єкт владних повноважень під час адміністративних процедур відповідно до закону приймає рішення на основі адміністративного розсуду.
За таких підстав, позовні вимоги є законними та обґрунтованим, а тому підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.10, 11,69-2,159-163, 167, 186 КАС України,ст. 19 Конституції України, ст. 30Законом України «Про органи місцевого самоврядування», Положення про надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР, яке було затвердженопостановою Рада Міністрів УРСР № 37 від 04.02.1988р.,
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_7, ОСОБА_3 - задовольнити.
Визнати неправомірними дії виконавчого комітету Запорізької міської ради по відмові прийняти та затвердити рішення про виключення квартири АДРЕСА_1 зі складу службових житлових приміщень.
Зобов'язати виконавчий комітет запорізької міської ради прийняти та затвердити рішення про виключення квартири АДРЕСА_1 з числа службових житлових приміщень та видати ордер на квартиру АДРЕСА_5 ОСОБА_8, ОСОБА_2, ОСОБА_3.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд Запорізької області протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови.
Суддя О.М. Гнатюк