Рішення № 71132503, 20.12.2017, Селидівський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
20.12.2017
Номер справи
242/4167/17
Номер документу
71132503
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 242/4167/17

Провадження № 2-а/242/312/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 грудня 2017 року Селидівський міський суд Донецької області в складі головуючого судді Владимирської І.М., розглянувши у письмовому провадженні в м. Селидове адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Селидівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 27.09.2017 року звернувся до суду з позовом до Селидівського ОУ ПФУ Донецької області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що він 01.08.2017 року звернувся до Селидівського ОУ ПФУ Донецької області із заявою № 1412 про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Рішенням Селидівського ОУ ПФУ Донецької області від 10.08.2017 року № 1481 йому було відмовлено в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку за нормами ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та відповідно до розділу XV п. 3 абзацу 6 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» зі змінами внесеними Законом України № 3668-VI від 08.07.2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» у звязку з відсутністю страхового стажу 25 років. Це зокрема обумовлено тим, що до страхового стажу не зараховано період проходження військової служби за мобілізацією з 25.03.2015 року по 26.04.2016 року, оскільки відсутні відомості про нарахування заробітної плати та сплату єдиного соціального внеску до МДЗ. Крім того, період прийняття безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 08.11.2015 року по 26.04.2016 року УПФУ не має можливості зарахувати у кратному розмірі, а саме один місяць служби за три місяці, оскільки Україну не внесено до «Переліку держав і періодів бойових дій на їх територіях», затвердженого постановою КМУ від 08.02.1994 року № 63. Просить визнати незаконним та скасувати рішенням Селидівського ОУ ПФУ Донецької області від 10.08.2017 року № 1481, зобовязати відповідача зарахувати до страхового стажу період проходження військової служби за мобілізацією з 25.03.2015 року по 26.04.2016 року та зарахувати до страхового стажу на пільгових умовах, із розрахунку один місяць служби за три, періоду його безпосередньої участі з 08.11.2015 року по 26.04.2016 року в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської області, забезпеченні її проведення з метою виконання службових (бойових) завдань, стягнути з відповідач на його користь понесені ним судові витрати.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не зявився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду заяву, в якій просить слухати справу без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, до суду надано письмові заперечення, в яких позовні вимоги не визнають та зазначають, що позивач 01.08.2017 року звернувся до Селидівського ОУ ПФУ Донецької області із заявою № 1412 про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Рішенням Селидівського ОУ ПФУ Донецької області від 10.08.2017 року № 1481 йому було відмовлено в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку за нормами ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та відповідно до розділу XV п. 3 абзацу 6 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» зі змінами внесеними Законом України № 3668-VI від 08.07.2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» у звязку з відсутністю страхового стажу 25 років. На момент звернення із заявою страховий стаж ОСОБА_1 склав 20 років 08 місяців 20 днів, це обумовлено тим, що до страхового стажу не зараховано період проходження військової служби за мобілізацією з 25.03.2015 року по 26.04.2016 року, оскільки відсутні відомості про нарахування заробітної плати та сплату єдиного соціального внеску до МДЗ. Крім того, період прийняття безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 08.11.2015 року по 26.04.2016 року не має можливості зарахувати у кратному розмірі, а саме один місяць служби за три місяці, оскільки Україну не внесено до «Переліку держав і періодів бойових дій на їх територіях», затвердженого постановою КМУ від 08.02.1994 року № 63. Просить суд відмовити в задоволені позову ОСОБА_1 у повному обсязі.

Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не зявилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Таким чином, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду даної справи у письмовому провадженні на підставі наявних у матеріалах справи доказів.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст. 3 Конституції України, її життя і здоровя, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обовязком держави.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи ґрунтуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах субєкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 01.08.2017 року звернувся до Селидівського ОУ ПФУ Донецької області із заявою № 1412 про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та відповідно до розділу XV п. 3 абзацу 6 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» зі змінами внесеними Законом України № 3668-VI від 08.07.2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Рішенням Селидівського ОУ ПФУ Донецької області від 10.08.2017 року № 1481 ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку за нормами ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення у звязку з відсутністю страхового стажу 25 років (а.с. 14).

Як вбачається зі змісту оскаржуваного рішення, відсутність у ОСОБА_2 необхідного страхового стажу обумовлена тим, що до страхового стажу не зараховано період проходження військової служби за мобілізацією з 25.03.2015 року по 26.04.2016 року, оскільки відсутні відомості про нарахування заробітної плати та сплату єдиного соціального внеску до МДЗ. Крім того, період прийняття безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 08.11.2015 року по 26.04.2016 року не має можливості зарахувати у кратному розмірі, а саме один місяць служби за три місяці, оскільки Україну не внесено до «Переліку держав і періодів бойових дій на їх територіях», затвердженого постановою КМУ від 08.02.1994 року № 63.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоровя і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, повязаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно військового квитка серія НУ № 7554323 від 13.05.1979 року, ОСОБА_1 25.03.2015 року склав присягу на вірність народу Україні в Красноармійському ОМВК та був зарахований до оперативного резерву першої черги військової частини В 0095 на посаду «Стрілець» (а.с. 25)

Крім того, як вбачається з довідки № 602 від 27.03.2017 року, виданої Військовою частиною польова пошта В0095, в період з 05.10.2015 року по 26.04.2016 року та за період служби з ОСОБА_2 у повному обсязі утримано податки та перераховано до відповідних органів.

Таким чином, суд вважає безпідставною та необґрунтованою відмову відповідача щодо включення до страхового стажу ОСОБА_1 періоду проходження військової служби за мобілізацією з 25.03.2015 року по 26.04.2016 року.

Вирішуючи позовні вимоги, щодо зарахування до страхового стажу на пільгових умовах, із розрахунку один місяць служби за три, періоду його безпосередньої участі з 08.11.2015 року по 26.04.2016 року в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської області, забезпеченні її проведення з метою виконання службових (бойових) завдань, суд встановив наступне.

Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Зарахування строку участі в АТО до стажу роботи відповідно до ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, що визначається КМУ. Час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав участь в АТО в особливий період, зараховується до стажу державної служби на пільгових умовах. Зокрема, один місяць стажу зараховується за три, тобто в трикратному розмірі.

Зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, відповідно до Наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 року «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей» зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року № 1294/26071.

Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 2 Порядку (на час виникнення спірних відносин) статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;

Пунктом 4 Порядку визначено підставу надання особі статусу учасника бойових дій: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Як вбачається з довідки № 2604 від 26.04.2016, виданої Військовою частиною польова пошта В0095, ОСОБА_1 дійсно в період з 08.11.2015 року по 26.04.2016 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції в Станично Луганському районі, Луганської області (а.с. 17).

Згідно посвідчення серія УБД № 071431 від 28.04.2016 року, ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с. 29).

В матеріалах справи міститься Витяг із наказу командира військової частини польова пошта В0095 № 91 від 26.04.2016 року, з якого вбачається, що вислуга ОСОБА_1 у Збройних Силах України становить 02 роки 10 місяців 10 днів, безперервна 01 рік 01 місяць (а.с. 26).

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Суд, враховуючи критерії правомірності, які пред'являються до рішень суб'єкта владних повноважень та які визначені ч. 2 ст. 2 КАС України, вважає, що оскаржене рішення відповідача про відмову у зарахуванні позивачу до страхового стажу на пільгових умовах один місяць служби за три в період перебування в АТО з 08.11.2015 року по 26.04.2016 року таким, що прийнято без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову, суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

В звязку з чим, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення відповідача щодо відмови у зарахуванні позивачу до страхового стажу період проходження військової служби за мобілізацією з 25.03.2015 року по 07.11.2015 року та зарахуванні до страхового стажу на пільгових умовах, із розрахунку один місяць служби за три, періоду його безпосередньої участі з 08.11.2015 року по 26.04.2016 року в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської області, забезпеченні її проведення з метою виконання службових (бойових) завдань.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших субєктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку субєктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача, суд вважає за потрібне вийти за межі позовних та зобовязати Селидівське ОУ ПФУ Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 № 1412 від 01.08.2017 року із зарахуванням вищевказаних періодів військової служби позивача до його страхового стажу.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є субєктом владних повноважень,всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав ідповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі вищевикладеного суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Селидівського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Керуючись ст. ст. 3, 19, 22, 55 Конституції України, ст. ст. 9, 72-77, 94, 139, 241-246, 250, 251, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 року, «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1) до Селидівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв Праці, буд. № 6, ЄДРПОУ 41247274) про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Селидівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 10.08.2017 року № 1481 про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1.

Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в м. Селидове Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 № 1412 від 01.08.2017 року про пенсії за віком відповідно до вимог ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» із зарахуванням до страхового стажу період проходження військової служби за мобілізацією з 25.03.2015 року по 07.11.2015 року та зарахуванням до страхового стажу на пільгових умовах, із розрахунку один місяць служби за три, періоду його безпосередньої участі з 08.11.2015 року по 26.04.2016 року в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської області, забезпеченні її проведення з метою виконання службових (бойових) завдань.

Стягнути з Селидівського обєднаного управління Пенсійного фонду (місцезнаходження: Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв Праці, буд. № 6, ЄДРПОУ 41247274)за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1)судові витрати у розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.М. Владимирська