
Провадження № 2-а/235/217/17
Справа № 235/5115/17
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
20 грудня 2017 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
у складі головуючої судді Величко О.В.,
при секретарі Лебеденко В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Покровську
адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до
Красноармійського обєднаного управління ПФУ в Донецькій області, про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1. звернувся до суду з адміністративним позовом до Красноармійського обєднаного управління ПФУ в Донецькій області, про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії. В обґрунтування своїх позовних вимог вказав, що в грудні 2014 року перемістився з району проведення антитерористичної операції у Вінницьку область Жмеренський район, в подальшому, в червні 2016 року у Донецьку область Покровського району с. Гришине. З лютого 2017 року був взятий на облік у Красноармійського обєднаного управління ПФУ в Донецькій області . У звязку з тим, що виплату пенсії йому було призупинено з жовтня 2015 року, просить визнати дії відповідача щодо припинення виплати йому пенсії з жовтня 2015 року неправомірними, зобовязати поновити виплату йому пенсії з жовтня 2015 року.
В судове засідання позивач не зявився, просив справу слухати без його участі ( а. с. 7).
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в їх задоволенні. В подальшому просила закінчити справу слуханням без участі заявника. ( а. с. 47).
Суд, дослідивши матеріали справи і перевіривши їх доказами, приходить до наступного.
Судом встановлено, що позивач має статус пенсіонера ( а. с. 9), відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 20.03.2017 року № НОМЕР_1 позивача було взято на облік як внутрішньо переміщену особу з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, який перебуває за адресою: Донецька область, Покровський район, с. Гришине, вул. Гагаріна,11.( а. с. 10,22).
Згідно витягу протоколу № 1 від 06.01.2017 року та № 16 від 21.04.2017 року позивачу відмовлено в призначенні соціальних виплат( а. с. 28,29, 37-41).
Як вбачається з матеріалів справи пенсія була нарахована позивачу з жовтня 2015 року по листопад 2017 року включено, але не виплачена ( а. с. 25).
З листа Красноармійського обєднаного управління ПФУ в Донецькій області № 28809/02/15 від 29.09.2017 року вбачається, що позивач звернувся до відповідача із заявою про поновлення виплати пенсії та на його звернення відповідачем повідомлено про те, що виплата пенсії позивачу проводилася через відділення Ощадбанку, виплата була призупинена з жовтня 2015 року на підставі інформації Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, отриманої Управлінням соціального захисту населення Красноармійської райдержадміністрації та запропоновано звернутись до Управління з паспортом та довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ( а. с. 13).
Як вбачається з матеріалів справи, причиною призупинення виплати пенсії відбулося за результатами синхронізації баз управління ( АСОПД) та бази УСЗН, які не дають можливості поновити виплату пенсії.
Статтею 19 Конституції Українивстановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України.
Відповідно до ч. 1ст.77 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах субєкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Спірним питанням у даній справі є правомірність (протиправність) дій відповідача щодо припинення виплати пенсії позивачу на підставі не підтвердження його місця фактичного проживання.
Відповідно достатті 7 Закону № 1706-VIIдля взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Постановою КМУ від 05.11.2014 року № 637 « Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій ( щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообовязкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою КМУ від 01.10.2014 року № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій, що призначені зазначеним особам,здійснюється в установах публічного акціонерного товариства Державний ощадний банк України та з використанням його платіжних пристроїв. Такі виплати можуть здійснюватися за бажанням особи з доставкою додому.
Пунктом 8 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затвердженого постановою КМУ від 07.11.2014 року № 595 визначено, що особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 року № 509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообовязкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів ( установ), які здійснюють такі виплати протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Постановою КМУ від 01.10.2015 року № 509 затверджений Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, який регулює механізм видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. До того ж пунктом 2 наведеного порядку встановлена процедура отримання такої довідки, згідно з якою повнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто або через законного представника із заявою про взяття на облік , форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад.
Постановою КМУ № 715 від 12.12.2014 року абзац другий пункт 1 Постанови № 637 змінено та зазначено, що зазначені виплати, що призначені або продовжені відповідним особам до набрання чинності цією постановою, здійснюються за фактичним місцем їх проживання (перебування) у разі видачі їм до 01 лютого 2015 року такої довідки. В наступному зазначений абзац було змінено відповідно до Постанови КМУ № 636 від 26.08.2015 року та зазначено, що зазначені виплати припиняються з місяця, наступного за тим, у якому завершився строк дії цієї довідки. У разі продовження строку дії довідки зазначені виплати поновлюються з дати припинення їх виплати.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 595 затверджений Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей (далі - Тимчасовий порядок), відповідно до пункту 8 якого встановлено, що особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати, протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Отже, особа, яка не перемістилась з непідконтрольної Україні території, але бажає й надалі отримувати пенсію, повинна у відповідності до вищенаведених Порядків № 595 та № 637 переміститись на контрольовану українською владою територію для вирішення питання отримання соціальної виплати (пенсії), за місцем фактичного проживання звернутись до управління ПФУ та надати заяву про переведення пенсійної справи (призначення пенсії, виплату допомоги на поховання, виплату недоотриманої пенсії), а також довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.
26.08.2015 року постановою КМУ № 636 внесено зміни до Постанови № 509, якими, зокрема встановлено строк дії такої довідки у шість місяців з дати її видачі.
Постановою Кабінету Міністрів від 08.06.2016 року № 352 було також внесено зміни до Постанови № 509, згідно яких встановлено, що довідка діє безстроково; довідка, видана до 20 червня 2016 року, яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Відповідно до ч. 1 ст. 47 Закону України « Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначеній цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Закон № 1058-VI або інший закон з питань пенсійного забезпечення не передбачає будь-яких підстав призупинення виплати пенсій, є тільки підстави припинення виплати відповідно до статті 49 цього Закону, але жоден з таких випадків управлінням не застосований та не доведений.
Так, частиною першою статті 49 Закону № 1058-VI визначено виключний перелік підстав для припинення виплати пенсії:
Виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
{Положення пункту 2 частини першої статті 49 втратили чинність, як такі, що є неконституційними на підставіРішення Конституційного Суду № 25-рп/2009 від 07.10.2009}
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Закон № 1706-VIIне встановлює жодних випадків для припинення виплати пенсії. Більш того, ані цей Закон, ані будь-який інший закон не встановлює таку підставу для припинення виплати пенсії, як непідтвердження місця проживання.
Інші пункти ч. 1 ст. 49 № 1058-VI в спірних правовідносинах також не мають місця.
Окрім того, суд зазначає, що відповідачем не надано доказів щодо скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за № НОМЕР_1 від 20.03.2017 року .
Отже, припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення та лише з підстав, визначених ст. 49 Закону № 1058.
В порушення вищезазначених норм пенсійним органом рішення щодо припинення виплати пенсії позивачу з не приймалось.
Суд також звертає увагу на положення ст. 1 Конвенції, ст. 1 додаткового протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод ( Париж 20.111.1952) яка передбачає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права, положення ст. 14 Конвенції якою визначено, що користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.
Оцінюючи спірні правовідносини суд застосовує положення Конституції України, за якими, в Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоровя, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право гарантується загальнообовязковими соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел і забезпечується частиною другою статті 22 Конституції України, відповідно до якої конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Суд застосовує при розгляді справи практику Європейського Суду з прав людини як джерело права відповідно до статті 17 Закону України « Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини від 23.02.2006 року № 3477-1У.
Як зазначив Європейський Суд з прав людини в рішенні у справі «Пічку проти України», яке набрало статусу остаточного 7 лютого 2014 року, право на отримання пенсії як таке, стало залежним від місця проживання заявника. Це призвело до ситуації, в якій заявник, попрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України. У пункті 54 вказаного рішення ЄСПЛ зазначив, що наведених вище міркувань ЄСПЛ достатньо для висновку про те, що різниця в поводженні, на яку заявник скаржився, порушувала статтю 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою користування правами і свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору, шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою, у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Таким чином, не приймаючи відповідного рішення про припинення виплати пенсії відповідно до ст. 49 Закону № 1058, припиняючи виплату пенсію позивачу , відповідач діяв не у спосіб, що визначений Конституцією України та законами України, тому вимоги позивача про визнання дій щодо припинення виплати пенсії протиправними та зобовязання поновити виплату пенсії з а період з 04.04.2017 року підлягають задоволенню. Позовні вимоги в частині визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії за період з 01.10.2015 року по 03.04.2017 року
залишені без розгляду ухвалою суду від 20.12.2017 року.
На підставі викладеного, керуючись Законом України « Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2,3,9,10,14,241-246,250,255 КАС України,-
В И Р І Ш И В :
Визнати протиправною бездіяльність Красноармійського обєднаного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області щодо невиплати пенсії ОСОБА_1 з 04.04.2017 року.
Зобовязати Красноармійське обєднане управління Пенсійного Фонду України
поновити ОСОБА_1 виплату пенсії з 04.04.2017 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: