
Справа №235/5612/17
Провадження №2-а/235/241/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2017 року м. Покровськ
Красноарміський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Хмельової С.М.
за участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
представника третьої особи ОСОБА_3
третьої особи ОСОБА_4
секретаря судового засідання Кучерявого М.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду №7 адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Першотравневої сільської ради Покровського району Донецької області, треті особи: Покровська міська рада Донецької області, Першотравневий сільський голова, про визнання незаконними та скасування рішення Першотравневої сільської ради Покровського району Донецької області від 13.04.2017 року № УІІ/17-2 «Про розгляд пропозиції Покровської міської ради та делегування представників до спільної робочої групи» та від 22.08.2017 року № УІІ/20-13 «Про повторний розгляд пропозиції Покровської міської ради»,
ВСТАНОВИВ:
До Красноармійського міськрайонного суду звернулась ОСОБА_5 з адміністративним позовом до Першотравневої сільської ради Покровського району Донецької області, треті особи: Покровська міська рада Донецької області, Першотравневий сільський голова, про визнання незаконними та скасування рішення Першотравневої сільської ради Покровського району Донецької області від 13.04.2017 року № УІІ/17-2 «Про розгляд пропозиції Покровської міської ради та делегування представників до спільної робочої групи» та від 22.08.2017 року № УІІ/20-13 «Про повторний розгляд пропозиції Покровської міської ради». В обґрунтування заявлених вимог зазначила, що Першотравневою сільською радою Покровського району Донецької області 13.04.2017 року прийнято рішення №УІІ/17-2 «Про розгляд пропозиції Покровської міської ради та делегування представників до спільної робочої групи», пунктом 1 якого пропозицію, щодо добровільного об’єднання територіальних громад «Щодо добровільного об’єднання територіальних громад Родинська міська рада, Мирноградська міська рада, Шевченківська селищна рада. Новоекономічна селищна рада, Удачненська селищна рада, Гродівська селищна рада, Гришинська сільська рада, Сергіївська сільська рада, Піщанська сільська рада, Новотроїцька сільська рада, Лисівська сільська рада, Першотравнева сільська рада, Новоєлізаветівська сільська рада, Петрівська сільська рада, Срібненська сільська рада, Малинівська сільська рада, Миролюбівська сільська рада, Іванівська сільська рада, Рівненська сільська рада, Новоолександрівська сільська рада в Покровську міську об’єднану територіальну громаду Донецької області з центром у місті Покровську Донецької області» Покровського міського голови від 07.12.2016 року №01/29-1184 не приймати.
Позивачка вважає, що рішення Першотравневої сільської ради від 13.04.2017 року №УІІ/17-3 «Про розгляд пропозиції Покровської міської ради та делегування представників до спільної робочої групи»» прийнято з порушенням норм діючого законодавства.
При прийнятті рішення було допущено порушення норм Закону України «Про доступ до публічної інформації» та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а саме:
Відповідно до статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття, а також нормативно-правові акти, індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, підлягають обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа.
В порушення статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» Першотравневою сільською радою відповідний проект рішення щодо розгляду пропозиції Покровської міської ради та делегування представників до спільної робочої групи не був оприлюднений.
Відповідно до частини третьої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» результати поіменного голосування підлягають обов’язковому оприлюдненню в день голосування, але відповідачем по справі було порушено норми цього закону.
При прийняті оскаржуваного рішення також було допущено грубе порушення вимог Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», яке полягало в наступному:
Статтею 6 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» передбачено, що сільський голова суміжної територіальної громади забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об’єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи або про відмову в наданні згоди.
Розпорядженням Першотравневого сільського голови Донецької області від 16.12.2016 року №37 «Про вивчення пропозицій щодо ініціювання добровільного об’єднання територіальних громад та її громадське обговорення» визначено проведення громадського обговорення у формі зустрічі сільського голови з мешканцями щодо можливого добровільного об’єднання територіальних громад у селищі Котлине 23 грудня 2016 року о 12.00, у селищі Перше ОСОБА_6 24 грудня 2016 року о 10.00, у с. Троянда 24 грудня 2016 року о 14.00.
За результатами громадського обговорення, яке проводилось у селищі Котлине 23 грудня 2016 року о 12.00, у селищі Перше ОСОБА_6 24 грудня 2016 року о 10.00, у с. Троянда 24 грудня 2016 року о 14.00 пропозицію щодо об’єднання у Покровську об’єднану територіальну громаду підтримали 107 мешканців Першотравневої сільської ради Покровського району, а за Удачненську селищну об’єднану територіальну громаду з центром у смт. Удачне підтримали 33 мешканця Першотравневої сільської ради Покровського району.
Тобто, в порушення вимог статті 6 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» Першотравнева сільська рада Покровського району Донецької області, незважаючи на результати громадського обговорення, в порушення пункту 2.Підготовка питань Розділу III Регламенту, яким передбачено, що при підготовці питань, що вносяться на розгляд сесії сільської ради, враховуються думки та пропозиції виборців, прийняла оскаржуване рішення.
Нормою частини 2 статті 6 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» передбачено, що після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи або про відмову в наданні згоди.
Разом з тим, відповідач в порушення вищевказаної норми не розглядав це питання на наступній сесії, яка відбулася 12.01.2017, а також й на 31.01.2017 року.
Рішення від 22.08.2017 №УІІ/20-13 «Про повторний розгляд пропозиції Покровської міської ради» також було прийнято з порушенням норм діючого законодавства, а саме:
Закону України «Про доступ до публічної інформації» та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», так як відповідно до статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття, а також нормативно-правові акти, індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, підлягають обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа.
В порушення статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» Першотравневою сільською радою відповідний проект рішення щодо розгляду пропозиції Покровської міської ради та делегування представників до спільної робочої групи не був оприлюднений, прийняте рішення з цього питання також не було оприлюднене в спосіб передбачений вимогами статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Відповідно до частини третьої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» результати поіменного голосування підлягають обов’язковому оприлюдненню в день голосування, але відповідачем по справі було порушено норми цього закону.
Відповідач, при прийнятті оскаржуваного рішення від 22.08.2017 №УІІ/20- 13, керувався результатами громадського обговорення від 29 червня 2017 року по селищу Перше ОСОБА_6, від 05 липня 2017 року по селищу Перше ОСОБА_6, від 12 липня 2017 року по селу ОСОБА_6, від 19 липня 2017 року по селищу Перше ОСОБА_6.
За результатами громадського обговорення, яке проводилось 29 червня 2017 року по селищу Перше ОСОБА_6, від 05 липня 2017 року по селищу Перше ОСОБА_6, від 12 липня 2017 року по селу ОСОБА_6, від 19 липня 2017 року по селищу Перше ОСОБА_6 пропозицію щодо -об’єднання у Покровську об’єднану територіальну громаду підтримали 363 мешканця Першотравневої сільської ради Покровського району, а за Удачненську селищну об’єднану територіальну громаду з центром у смт. Удачне підтримали 100 мешканця Першотравневої сільської ради Покровського району.
Таким чином, в порушення вимог статті 6 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» Першотравнева сільська рада Покровського району Донецької області, незважаючи на результати громадського обговорення, в порушення пункту 2.Підготовка питань Розділу III Регламенту, яким передбачено, що при підготовці питань, що вносяться на розгляд сесії сільської ради, враховуються думки та пропозиції виборців, прийняла оскаржуване рішення.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Рішення ради щодо надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад повинно ґрунтуватися, зокрема, виключно на результатах громадського обговорення, як це передбачено вимогами статті 6 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад».
Відповідач по справі, порушуючи порядок розгляду питання щодо добровільного об’єднання територіальних громад, діє не в інтересах громадян, які мешкають на території Першотравневої сільської ради Покровського району Донецької області та більшістю голосів підтримали пропозицію щодо об’єднання у Покровську об’єднану територіальну громаду, чим порушує Конституцію України,Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад».
Відповідно до статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Разом з тим, необхідно зазначити, що самі ж депутати та сільський голова при виконанні своїх повноважень не виконують акти, прийняті сільською радою, зокрема Регламент сільської ради.
В силу положень частини другої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб.
Конституційний Суд України, у рішенні від 25.11.1997 №6-зп (у справі за конституційним зверненням громадянки щодо офіційного тлумачення частини другої статті 55 Конституції України та статті 248-2 Цивільного процесуального кодексу України, зазначив:"частину другу статті 55 Конституції України необхідно розуміти так, що кожен громадянин України, іноземець, особа без громадянства має гарантоване державою право оскаржити в суді загальної юрисдикції рішення, дії чи бездіяльність будь-якого органу державної влади, органу місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, якщо вважають, що ці рішення, дія чи бездіяльність порушують їхні права і свободи або перешкоджають здійсненню цих прав і свобод, а тому потребують правового захисту в суді."
Тобто, умовою для звернення особи до суду з позовом щодо оскарження рішення, дії чи бездіяльність будь-якого органу державної влади, органу місцевого самоврядування, посадових і службових осіб таких органів є наявність у позивача переконання в порушенні його прав або свобод чи в існуванні перешкод у здійсненні цих прав.
У свою чергу, порушенням суб'єктивного права особи є створення будь-яких перепон у реалізації нею такого права, що унеможливлюють одержання особою того, на що вона може розраховувати в разі належної поведінки зобов'язаної особи.
Отже, неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану суб'єктивних прав та обов'язків такої особи, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов'язку.
При цьому, виходячи з наведених вище положень частини другої статті 55 Конституції України, особа-позивач на власний розсуд визначає, чи порушені її права рішеннями, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.
Позивачка вважає, що відповідач, при прийнятті вищевказаних рішень порушив її законне право, як мешканця Першотравневої територіальної громади, на добровільність об’єднання територіальних громад, порушивши принципи конституційності та законності, економічної ефективності; державної підтримки; повсюдності місцевого самоврядування; прозорості та відкритості та відповідальності. Додержання цих принципів передбачено статтею 2 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад».
Позивачка просить суд визнати незаконним та скасувати рішення Першотравневої сільської ради Покровського району Донецької області від 13.04.2017 року №УІІ/17-2 «Про розгляд пропозиції Покровської міської ради та делегування представників до спільної робочої групи». Визнати незаконним та скасувати рішення Першотравневої сільської ради Покровського району Донецької області від 22.08.2017 року №УІІ/20-13 «Про повторний розгляд пропозиції Покровської міської ради». Стягнути судові витрати.
Позивачка до судового засідання не з’явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі, на позовних вимогах наполягає.
Представник позивачки заявлені позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача – Першотравневої сільської ради, який є секретарем сільської ради, проти позовних вимог заперечував.
Представник третьої особи – Покровської міської ради позовні вимоги підтримала та просила суд їх задовольнити.
Третя особа – Першотравневий сільський голова проти позовних вимог заперечувала, просила відмовити у задоволенні позову. В запереченнях зазначила, що вимоги позивача є необґрунтованими доказами, безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав:
позивачка посилається на порушення відповідачем статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», а саме що проект рішення «Про розгляд пропозиції Покровської міської ради та делегування представників до спільної робочої групи» та проект рішення «Про повторний розгляд пропозиції Покровської міської ради» не були оприлюднений.
Проте, таке твердження позивача є необґрунтованим та таким, що не відповідає дійсності.
Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується шляхом:
систематичного та оперативного оприлюднення інформації:
в офіційних друкованих виданнях;
на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет;
на єдиному державному веб-порталі відкритих даних;
на інформаційних стендах;
будь-яким іншим способом.
Відповідно до п. З ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Таким чином для реалізації положень Закону України «Про доступ до публічної інформації» оприлюднення проектів рішень відбувається у формі розміщення їх на спеціальній дошці оголошень (інформаційному стенді) у приміщенні сільської ради, яка має назву «ПРОЕКТИ РІШЕНЬ» та «ПУБЛІЧНА ІНФОРМАЦІЯ». Проект рішення «Про розгляд пропозиції Покровської міської ради та делегування представників до спільної робочої групи» було розмішено у термін передбачений діючим законодавством на стенді «ПРОЕКТИ РІШЕНЬ», чим виконано вимоги п.І.ч.1 ст.5 та п.З.ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
позивач посилається на порушення відповідачем вимог статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а саме що результати поіменного голосування не були оприлюднені в день голосування.
Проте, таке твердження позивача є необґрунтованим, безпідставним та таким, що не відповідає дійсності.
На виконання вимог ч.З ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» копію результатів поіменного голосування сімнадцятої сесії за рішення сесії було оприлюднено на інформаційному стенді в холі сільської в день голосування, оригінал результатів поіменного голосування підшивається до протоколу засідання сесії.
Зауважує, що кожне засідання сесії відбувалося у присутності представників засобів масової інформації (телекомпанія Орбіта, та телеканал Капрі) на яких в цей же день в новинах та просто в репортажах оприлюднювалися результати голосування з відеозображенням результатів голосування кожного депутата. Наявність цього факту можна вважати як оприлюднення в будь-який інший спосіб та візуалізація поіменного голосування депутатів.
Таким чином, проекти рішень, прийняті рішення та результати поіменного голосування оприлюднюються згідно чинного законодавства та вказані позивачем аргументи не можуть бути підставою для скасування рішення.
Позивач посилається на порушення норм ст. 6 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» щодо неврахування «результатів громадського обговорення»
Проте, твердження позивача є необґрунтованим та неправдивим.
Рішенням сільської ради від 28.05.2015р. № УІІ/74-1 «Про затвердження порядку проведення громадських обговорень з питань добровільного об’єднання територіальних громад»
Таким чином, збір підписів оформлений в лист громадського опитування носить інформативний характер для депутатів сільської ради, та не є зобов'язувальним документом при прийнятті рішення. Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» не покладає на сільську раду обов’язок прийняти рішення відповідно до результатів громадського обговорення пропозиції про добровільне об’єднання.
Відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об’єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи.
Порушення норм цієї статті відсутні у зв’язку з тим, що рішенням сесії сільської ради від 15.12.2016р. № VII/14-9 «Про затвердження плану роботи Першотравневої сільської ради на І півріччя 2017 року» на чергову сесію 12.01.2017р. питання щодо розгляду пропозиції не було включено, оскільки не було прийнято розпорядження «Про вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об’єднання територіальних громад» (16.12.2016р. № 37), відомостей про проведення обговорення, а в майбутньому розгляд результатів обговорення на сесії, були відсутні. У проекті порядку денного позачергової сесії від 31.01.2017р. № VII/16-1 було передбачено питання «Про розгляд пропозиції Покровської міської ради та делегування представників до спільної робочої групи», але за клопотанням депутатів розгляд цього рішення було перенесено на наступне чергове засідання сесії сільської ради, про що прийняте рішення сільської ради від 31.01.2017р. № УІІ/16-1 «Про внесення змін до порядку денного 16 сесії VII скликання щодо розгляду пропозиції Покровської міської ради та Удачненської селищної ради, щодо об’єднання територіальних громад».
Таким чином, порушення, на які вказує позивач є необґрунтованими та безпідставними.
Позивач вказує що умовою для звернення до суду з позовом щодо оскарження рішення є порушення його прав або свобод та існування перешкод у здійсненні цих прав. Враховуючи матеріали адміністративного позову, вбачає не доведеним факт порушення прав або свобод та існування перешкод у здійсненні цих прав позивачем. Також зазначає, що позивач скористувався своїми правами під час проведення громадського опитування, висловив свою позицію, не отримував перешкод в підписування листів громадського опитування, на сході громадян публічно висловлював своє бачення та думки стосовно об’єднання територіальних громад.
Таким чином, Першотравнева сільська рада Покровського району Донецької області, прийняла рішення від 13.04.2017року № VII/17-2 «Про розгляд пропозиції Покровської міської ради та делегування представників до спільної робочої групи» та від 22.08.2017року № VII/20-13 «Про повторний розгляд пропозиції Покровської міської ради» які відповідають діючому законодавству, що регламентує порядок добровільного об’єднання територіальних громад, в межах своїх повноважень, та у спосіб, що передбачений Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про доступ до публічної інформації», «Про добровільне об’єднання територіальних громад».
Суд, вислухавши представника позивача, представника відповідача, представника третьої особи, третю особу, дослідивши матеріали адміністративної справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Нормами ст. 6 КАС України встановлено право на судовий захист і передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері
публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5)добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений як Конституцією так і Законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Відповідно до ст.86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Рішенням Першотравневої сільської ради Покровського району від 13.04.2017 року № УІІ/17-2 «Про розгляд пропозиції Покровської міської ради та делегування представників до спільної робочої групи» вирішено пропозицію, щодо добровільного об’єднання територіальних громад Родинська міська рада, Мирноградська міська рада, Шевченківська селищна рада. Новоекономічна селищна рада, Удачненська селищна рада, Гродівська селищна рада, Гришинська сільська рада, Сергіївська сільська рада, Піщанська сільська рада, Новотроїцька сільська рада, Лисівська сільська рада, Першотравнева сільська рада, Новоєлізаветівська сільська рада, Петрівська сільська рада, Срібненська сільська рада, Малинівська сільська рада, Миролюбівська сільська рада, Іванівська сільська рада, Рівненська сільська рада, Новоолександрівська сільська рада в Покровську міську об’єднану територіальну громаду Донецької області з центром у місті Покровську Донецької області» Покровського міського голови від 07.12.2016 року №01/29-1184, не приймати. А також звернутися до представників ініціативної групи с-ща Перше ОСОБА_6, с-ща Котлине, с. Троянда щодо надання представників для включення до складу робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об’єднання територіальних громад (а.с.15-16).
Розпорядженням сільського голови № 37 від 16.12.2016р. «Про вивчення пропозицій щодо ініціювання добровільного об’єднання територіальних громад та її громадське обговорення» з урахуванням пропозиції Покровського міського голови визначено проведення вивчення пропозиції Покровського голови про добровільне об’єднання територіальних громад з центром у місті Покровськ та подати відповідні пропозиції. Визначено проведення громадського обговорення у формі зустрічі сільського голови з мешканцями щодо можливого добровільного об’єднання територіальних громад у селищі Котлине 23 грудня о 12.00, у селищі Перше ОСОБА_6 24 грудня о 10.00, у с. Троянда 24 грудня о 14.00. Питання про добровільне об’єднання територіальних громад включено до порядку денного п’ятнадцятої сесії сьомого скликання сільської ради (а.с.17-18).
Регламент Першотравневої сільської ради затверджено Рішенням сільської ради 25.11.2015р. за № УІІ/2-3 (а.с.19-24).
Рішенням Першотравневої сільської ради Покровського району Донецької області від 22.08.2017 року №УІІ/20-13 «Про повторний розгляд пропозиції Покровської міської ради» відмовлено в наданні згоди на добровільне об’єднання територіальних громад у складі Родинська міська рада, Мирноградська міська рада, Шевченківська селищна рада. Новоекономічна селищна рада, Удачненська селищна рада, Гродівська селищна рада, Гришинська сільська рада, Сергіївська сільська рада, Піщанська сільська рада, Новотроїцька сільська рада, Лисівська сільська рада, Першотравнева сільська рада, Новоєлізаветівська сільська рада, Петрівська сільська рада, Срібненська сільська рада, Малинівська сільська рада, Миролюбівська сільська рада, Іванівська сільська рада, Рівненська сільська рада, Новоолександрівська сільська рада в Покровську міську об’єднану територіальну громаду Донецької області з центром у місті Покровську Донецької області (а.с.81).
Територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Статтею 3 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачено, що громадяни України реалізують своє право на участь у місцевому самоврядуванні за належністю до відповідних територіальних громад.
Будь-які обмеження права громадян України на участь у місцевому самоврядуванні залежно від їх раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, терміну проживання на відповідній території, за мовними чи іншими ознаками забороняються.
Статтею 6 цього Закону передбачено, що первинним суб’єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста. Територіальні громади в порядку, встановленому законом, можуть об’єднуватися в одну сільську, селищну, міську територіальну громаду, утворювати єдині органи місцевого самоврядування та обирати відповідно сільського, селищного, міського голову.
Відповідно до ст. 140 Конституції України, місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Конституцією України закріплено основні принципи місцевого самоврядування в Україні, до яких відносяться, зокрема:
- принцип народовладдя (ст. 5 Конституції України), тобто носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ, що здійснює її безпосередньо та через органи державної влади і місцевого самоврядування. Це означає, що народ, не поділяючи ні з ким своєї влади, здійснює її самостійно і незалежно, виключно у своїх інтересах. Право народу на встановлення і здійснення влади є його природним правом, а народний суверенітет - невідчужуваний і недоторканий;
- принцип законності, тобто, система місцевого самоврядування функціонує у точній відповідності із законодавством України;
- принцип гласності, а саме, відкритий (публічний) характер діяльності органів місцевого самоврядування і систематичне інформування населення про цю діяльність для залучення широких народних мас до активної діяльності територіальних сільських, селищних, міських громад та їх виконавчих органів.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальна громада села, селища, міста є первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень. Тобто, саме територіальна громада (жителі села, селища, міста) є первинним суб'єктом місцевого самоврядування, інші ж суб'єкти місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише в інтересах територіальної громади.
Статтею 10 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до ч.3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Так, відповідно до ст. 2 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» добровільне об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких принципів: 1) конституційності та законності; 2) добровільності; 3) економічної ефективності; 4) державної підтримки; 5) повсюдності місцевого самоврядування; 6) прозорості та відкритості; 7) відповідальності.
Статтею 3 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» передбачено, що суб'єктами добровільного об'єднання територіальних громад є суміжні територіальні громади сіл, селищ, міст. Об'єднана територіальна громада, адміністративним центром якої визначено місто, є міською територіальною громадою, центром якої визначено селище, - селищною, центром якої визначено село, - сільською.
Статтями розділу другого Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» визначено умови та порядок добровільного об'єднання громад, а також чітка послідовність дій, які тісно взаємопов'язані між собою. Так кожен наступний етап добровільного об'єднання громад може бути розпочато виключно після закінчення попереднього.
Саме дотримання послідовності всіх етапів є обов'язковою передумовою для добровільного об'єднання громад на підставі чинного законодавства України з дотриманням Конституції України
Частиною першою ст. 5 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» передбачено, що ініціаторами добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути: 1) сільський, селищний, міський голова; 2) не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; 3) члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи; 4) органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).
Частиною 3 ст. 5 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» передбачено, що сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об’єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи.
Сільською радою було прийнято рішення за підтримку пропозиції щодо якої висловилась менша кількість мешканців. Третя особа – Першотравнева сільська голова в судовому засіданні пояснила, що в даному випадку рішення приймають депутати сільради, а результати опитування не мають вирішального значення. Суд не може погодитись з такою позицією голови сільради, з огляду на принципи місцевого самоврядування.
Статтею 7 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" передбачено, що проекти рішень щодо добровільного об’єднання територіальних громад повинні, зокрема, містити:
1) перелік територіальних громад, що об’єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів;
2) визначення адміністративного центру об’єднаної територіальної громади та її найменування;
3) план організаційних заходів щодо добровільного об’єднання територіальних громад.
У Роз'ясненні щодо застосування положень Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» в частині визначення строків здійснення окремих етапів об'єднання, затвердженому на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування 03 червня 2015 року, протокол №17, у частині третій статті 5 та частині третій статті 6 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» визначено, що сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції.
У частині другій статті 7 Закону термін «громадське обговорення» конкретизується як громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю.
Крім того, частиною четвертою статті 5 Закону встановлено, що порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою.
Комітет відзначає, що громадське обговорення може проводитись в різних формах, зокрема, передбачених статтею 8 та статтею 13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» у формі загальних зборів громадян, громадських слухань або в інших формах, визначених місцевою радою (конференція, форум, засідання за круглим столом, збори, зустрічі, теле- або радіодебати, Інтернет-конференція, електронна консультація тощо).
Комітет звертає увагу, що окремі форми громадського обговорення (загальні збори громадян, громадські слухання та ін.) не можуть тривати протягом 30 чи 60 днів та як правило проводяться протягом одного неробочого дня.
Враховуючи зазначене, Комітет вважає, що проведення громадського обговорення (громадських слухань, зборів громадян, інших форм консультацій з громадськістю) протягом певної кількості днів слід розуміти як визначення граничного проміжку часу, протягом якого мають бути проведені певні заходи та оприлюднені їх результати.
При цьому Комітет звертає увагу, що призначаючи громадське обговорення сільський, селищний, міський голова повинен виходити з необхідності залучення якомога більшої кількості зацікавлених учасників, враховуючи організаційні можливості виконавчих органів ради, а також визначати такі строки проведення громадського обговорення, які б слугували гарантією реалізації права громадян на висловлення власної думки.
Рішенням Першотравневої сільської ради від 28.05.2015 року затверджено Порядок проведення громадських обговорень з питань добровільного об’єднання територіальних громад. Даний Порядок визначає механізм проведення громадського обговорення та основні вимоги до його організації та розгляду узагальнених пропозицій (зауважень) під час розгляду питань про добровільне об’єднання територіальних громад відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Громадське обговорення проводиться з метою залучення представників громадськості до розгляду пропозицій щодо добровільного об’єднання територіальних громад під час прийняття відповідного рішення (а.с.76-77).
Згідно з протоколом № 1 зустрічі сільського голови з мешканцями с-ща Котлине щодо громадського обговорення пропозицій про ініціювання створення об’єднаної територіальної громади від 23.12.2016 року, за Покровську міську об’єднану територіальну громаду – 5 голосів, за Удачненську селищну територіальну громаду з центром у смт. Удачне – 23 голоси (а.с.25-34).
Згідно з протоколом № 2 зустрічі сільського голови з мешканцями с-ща Перше ОСОБА_6 щодо громадського обговорення пропозицій про ініціювання створення об’єднаної територіальної громади від 24.12.2016 року, за Покровську міську об’єднану територіальну громаду – 83 голоси, за Удачненську селищну територіальну громаду з центром у смт. Удачне – 10 голосів (а.с.35-53).
Згідно з протоколом № 3 зустрічі сільського голови з мешканцями села ОСОБА_6 щодо громадського обговорення пропозицій про ініціювання створення об’єднаної територіальної громади від 24.12.2016 року, за Покровську міську об’єднану територіальну громаду – 20 голосів, за Удачненську селищну територіальну громаду з центром у смт. Удачне – 0 (а.с.54-63).
Розпорядженням сільського голови № 25 від 20.06.2017р. затверджено склад робочої групи з організації громадських обговорень та підготовки проектів рішень щодо добровільного об’єднання територіальних громад, затверджено графік з проведення громадських обговорень, затверджено форму листа голосування (а.с.64-65).
Відповідно до листів громадського опитування мешканців с-ща Перше ОСОБА_6,с. Троянда, с-ща Котлине, яке проводилось 29 червня 2017р., 5 липня 2017р., 12 липня 2017р., 19 липня 2017р., за територіальну громаду з центром у м. Покровськ віддано 363 голоси, за територіальну громаду з центром у смт. Удачне – 100 голосів (а.с.67-75).
Суд не може прийняти до уваги твердження про те, що Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» не покладає на сільську раду обов’язку прийняти рішення відповідно до результатів громадського обговорення пропозиції про добровільне об’єднання, оскільки така позиція не відповідає принципам добровільного об’єднання територіальних громад, які викладені у статті 2 цього Закону.
У розділі ІІІ Регламенту зазначено, що сільська рада проводить свою роботу сесійно. Сесії складаються з пленарних засідань, а також засідань постійних комісій. Рада правомочна розглядати і вирішувати питання віднесені законодавством України до її відання.
Також у розділі ІІІ Регламенту сільської ради зазначено, що проекти рішень сільської ради з основних питань розглядаються відповідними постійними комісіями.
При підготовці витань, що вносяться на розгляд сесії сільської ради, враховуються думки та пропозиції виборців. Як встановлено в судовому засіданні дане питання на розгляд відповідної постійної комісії не надавалось, а думки та пропозиції виборців не враховані.
З матеріалів справи та з обставин встановлених в судовому засіданні, вбачається, що питання про надання згоди на добровільне об’єднання територіальних громад не вивчалось та не обговорювалось, а рішення було прийнято з чисельними порушеннями.
Відповідно до ч.1 ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» - доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно п.2 ч.1 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.
Доказів дотримання вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» щодо вчасного оприлюднення інформації суду представником відповідача не надано.
Відповідно до ч.5, 6 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень. При здійсненні наданих повноважень сільський, селищний, міський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою, відповідальним - перед відповідною радою.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.
Депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.
Таким чином, депутати сільської ради були зобов’язані враховувати думку жителів населеного пункту, тобто територіальної громади, при вирішенні питання щодо надання згоди або не згоди на добровільне об’єднання територіальних громад.
Статтею 5 Європейської хартії місцевого самоврядування (яка ратифікована Законом України від 15 липня 1997 року № 452/97-ВР) регламентовано, що зміни територіальних кордонів органів місцевого самоврядування не можуть здійснюватися без попереднього з'ясування думки відповідних місцевих громад, можливо шляхом проведення референдуму, якщо це дозволяється законом.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що Першотравнева сільська рада при прийнятті рішень від 13.04.2017р. та 22.08.2017 р. діяла не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; не з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано (без врахування думки територіальної громади); необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); упереджено; без дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; не пропорційно; без урахування права особи на участь у процесі прийняття рішення; та не протягом розумного строку.
Таким чином, оцінюючи подані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги підлягають задоволенню, а саме, підлягає визнанню незаконним та скасуванню рішення Першотравневої сільської ради Покровського району Донецької області від 13.04.2017 року № УІІ/17-2 «Про розгляд пропозиції Покровської міської ради та делегування представників до спільної робочої групи» та рішення Першотравневої сільської ради Покровського району Донецької області від 22.08.2017 року № УІІ/20-13 «Про повторний розгляд пропозиції Покровської міської ради».
Згідно ст.ст. 87, 94 КАС України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача судові витрати по справі, а саме сплачений ним при зверненні до суду судовий збір в розмірі 1280 гривень.
На підставі вищевикладеного, керуючись Європейською хартією місцевого самоврядування, Конституцією України, Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 2, 71, 86, 87, 94, 159-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_5 до Першотравневої сільської ради Покровського району Донецької області, треті особи: Покровська міська рада Донецької області, Першотравневий сільський голова, про визнання незаконними та скасування рішення Першотравневої сільської ради Покровського району Донецької області від 13.04.2017 року № УІІ/17-2 «Про розгляд пропозиції Покровської міської ради та делегування представників до спільної робочої групи» та від 22.08.2017 року № УІІ/20-13 «Про повторний розгляд пропозиції Покровської міської ради», задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення Першотравневої сільської ради Покровського району Донецької області від 13.04.2017 року № УІІ/17-2 «Про розгляд пропозиції Покровської міської ради та делегування представників до спільної робочої групи».
Визнати незаконним та скасувати рішення Першотравневої сільської ради Покровського району Донецької області від 22.08.2017 року № УІІ/20-13 «Про повторний розгляд пропозиції Покровської міської ради».
Стягнути з Першотравневої сільської ради Покровського району Донецької області (код ЄДРПОУ 21982042) на користь ОСОБА_5 судовий збір в розмірі 1280 (одна тисяча двісті вісімдесят) гривень 00 копійок.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
На постанову суду може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, складеної в повному обсязі.
В судовому засіданні 14 грудня 2017 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено протягом п’яти днів.
Суддя