
233 № 233/6204/17
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2017 року Слідчий суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Сітніков Т.Б., при секретарі Циганенко Ю.О., за участю прокурора Костянтинівської місцевої прокуратури Донецької області ОСОБА_1, розглянувши клопотання прокурора Костянтинівської місцевої прокуратури Донецької області ОСОБА_1, про надання дозволу Головному Управлінню Держпраці в Донецькій області на проведення позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІНВЕСТ-СЕРВІС 15», а також на обєкті проведення ремонтних робіт: Костянтинівська спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №6 з поглибленим вивченням окремих предметів Костянтинівської міської ради за адресою: вул. 6 Вересня, буд. 79, м. Костянтинівка, Донецької області, на предмет дотримання вимог законодавства та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України, по матеріалам кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017050380001384 від 02 листопада 2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
11 грудня 2017 року до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області надійшло клопотання прокурора Костянтинівської місцевої прокуратури Донецької області ОСОБА_1, про надання дозволу Головному Управлінню Держпраці в Донецькій області на проведення позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІНВЕСТ-СЕРВІС 15», а також на обєкті проведення ремонтних робіт: Костянтинівська спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №6 з поглибленим вивченням окремих предметів Костянтинівської міської ради за адресою: вул. 6 Вересня, буд. 79, м. Костянтинівка, Донецької області, на предмет дотримання вимог законодавства та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України, по матеріалам кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017050380001384 від 02 листопада 2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України.
В обґрунтування клопотання прокурором зазначено, що в провадженні СВ Костянтинівського ВП ГУНП України в Донецькій області перебуває кримінальне провадження № 12017050380001384, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 02.11.2017 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України, за фактом порушення ТОВ «БУДІНВЕСТ-СЕРВІС 15» правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною безпекою.
23.10.2017 року до чергової частини Костянтинівського ВП Бахмутського відділу ГУНП Донецької області надійшло повідомлення ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, про те, що проходячи повз ЗОШ №6, де проводяться ремонтні роботи, поруч із заявником та його дитиною впало відро, без наслідків.
Проте, через зазначену ситуацію було створено загрозу життю громадян та могло заподіяти шкоду здоровю громадян.
В ході досудового розслідування встановлено, що 20.03.2017 року між Департаментом капітального будівництва Донецької обласної державної адміністрації (ЄДРПОУ 26503980) та ТОВ «БУДІНВЕСТ-СЕРВІС 15» (ЄДРПОУ 39755484) укладено договір підряду №28б на виконання робіт з капітального ремонту (утеплення фасадів) будівлі Костянтинівської спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №6 з поглибленим вивченням окремих предметів Костянтинівської міської ради за адресою: вул.6 Вересня, 79, м. Костянтинівка, Донецької області. Також, 12.05.2017 року між Департаментом капітального будівництва Донецької обласної державної адміністрації (ЄДРПОУ 26503980) та ТОВ «БУДІНВЕСТ-СЕРВІС 15» (ЄДРПОУ 39755484) укладено договір підряду №74б на виконання робіт з капітального ремонту (заміна вікон та вхідних дверей) в будівлі Костянтинівської спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №6 з поглибленим вивченням окремих предметів Костянтинівської міської ради за адресою: вул. 6 Вересня, 79, м. Костянтинівка, Донецької області.
Згідно документів на ТОВ «БУДІНВЕСТ-СЕРВІС 15» наявні інженерно-технічні працівники в кількості 4 осіб та працівники, які мають необхідні знання та досвід в кількості 21 особи.
Проте, не встановлена наявність відповідної кваліфікації працівників, медичних оглядів, а також наявність навчання з охорони праці при виконанні робіт на висоті.
У той же час встановлено, що на обєкті будівництва маються металеві риштування, до яких є вільний доступ, тобто відсутнє інвентарне огородження обєкту будівництва, та в деяких місцях під стойками риштувань укладено відрізки дошок та цегла. На всіх риштуваннях на висоті вище 1,3 метри не встановлені огородження з цільною бортовою обшивкою по низу. Риштування не мають достатньою кількості кріплень до стіни будівлі. Вище 6 метрів відсутні на риштуваннях відсутні захисні настили. В місцях підйому людей на риштуваннях відсутні плакати із зазначенням інформацію про навантаження та схеми евакуації робітників на випадок аварійних ситуацій. Деревяні настили мають зазор між дошками більше 5 мм.
На момент огляду працівники, які б виконували роботи на висоті, відсутні.
Згідно Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України № 15 від 26.01.2005 року, а саме п. 94 роботи верхолазні та на висоті відносяться до робіт з підвищеною небезпекою.
Таким чином, в діях посадових осіб ТОВ «БУДІНВЕСТ-СЕРВІС 15» містяться ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України, за фактом порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на підприємстві, особою, яка зобовязана їх дотримуватися.
Враховуючи викладене, з метою встановлення допущених порушень законодавства у сфері охорони праці та порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на підприємстві, особою, яка зобовязана їх дотримувати під час проведення робіт працівниками ТОВ «БУДІНВЕСТ-СЕРВІС 15», необхідно провести перевірку дотримання останніми вимог законодавства у сфері праці.
В судовому засіданні прокурор підтримала заявлене клопотання, посилаючись на викладені в ньому обставини.
Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КПК України під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
Згідно положень чинного законодавства України, слідчий або прокурор у кримінальному провадженні не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.
З набранням чинності Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року виключено із переліку функцій прокуратури здійснення перевірок та дані функції не визначені ніяким іншим законодавчим актом України, а також нормами КПК України не визначено певного порядку надання дозволу на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців.
Єдиним можливим процесуальним шляхом під час проведення досудового розслідування для призначення перевірки дотримання вимог техніки безпеки під час роботи на висоті є отримання судового рішення (ухвали слідчого судді) про призначення такої перевірки.
На підставі ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Положеннями ч. 1 ст. 92 КПК України передбачено, що обовязок доказування обставин, передбачених ст. 91 КПК України, в тому числі і розміру шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, покладається на слідчого, прокурора та установлених цим Кодексом випадках на потерпілого.
Згідно ч. 1 п. 4, ч. 2 ст. 99 КПК України документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об'єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження. До документів, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.
Кабінетом Міністрів України затверджено Постанову «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 року № 408, відповідно до п. 2 якої надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до додатку до Постанови КМУ № 408 від 13 серпня 2014 року, одною із державних інспекцій, якій надається дозвіл КМУ на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб підприємців є Держпраця. Держпраця здійснює свої повноваження через утворені в установленому порядку територіальні органи. Відповідно до Постанови КМУ № 100 від 11.02.2015 року Головне управління Держпраці в Донецькій області є територіальним органом Держпраці.
Відповідно до ст. 6 Постанови КМУ № 96 від 11.02.2015 року «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці» Держпраця для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та обєктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та, у разі виявлення, фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю, контроль за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.
Із змісту ст. 25 КПК України вбачається, що прокурор, слідчий зобов'язані в межах своєї компетенції вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.
Згідно п. 3 ст. 3 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», до 31 грудня 2017 року позапланові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються органами державного нагляду (контролю) за рішенням суду.
Відповідно до ч. 6 ст. 9 КПК України у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 КПК України.
Прокурором доведено, що матеріали перевірки Головного управління Держпраці в Донецькій області у сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, в тому числі правомірності дії посадових осіб ТОВ «БУДІНВЕСТ-СЕРВІС 15».
Враховуючи те, що зазначені матеріали перевірки, неможливо отримати в інший спосіб без отримання дозволу слідчого судді Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області, а також те, що ці матеріали мають значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, суд вважає, що клопотання є достатньо обґрунтованим та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 9, 10, 36, 132 КПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання прокурора Костянтинівської місцевої прокуратури Донецької області ОСОБА_1, про надання дозволу Головному Управлінню Держпраці в Донецькій області на проведення позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІНВЕСТ-СЕРВІС 15», а також на обєкті проведення ремонтних робіт: Костянтинівська спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №6 з поглибленим вивченням окремих предметів Костянтинівської міської ради за адресою: вул. 6 Вересня, буд. 79, м. Костянтинівка, Донецької області, на предмет дотримання вимог законодавства та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України, по матеріалам кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12017050380001384 від 02 листопада 2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України задовольнити.
Надати дозвіл Головному Управлінню Держпраці в Донецькій області (ЄДРПОУ 39790445, юридична адреса: Донецька область, м. Покровськ, вул. Прокофєва, 82) на проведення позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІНВЕСТ-СЕРВІС 15» (ЄДРПОУ 39755484, юридичні адреси: м. Київ, Брест-Литовське шосе, будинок 6, офіс 3; Донецька область, м. Словянськ, вул. Торська, будинок 50), а також на обєкті проведення ремонтних робіт: Костянтинівська спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №6 з поглибленим вивченням окремих предметів Костянтинівської міської ради за адресою: вул. 6 Вересня, буд. 79, м. Костянтинівка, Донецької області, на предмет дотримання вимог законодавства та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.
Суддя Т.Б. Сітніков