Постанова № 71130587, 18.12.2017, Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
18.12.2017
Номер справи
227/2099/17
Номер документу
71130587
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

18.12.2017

227/2099/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 грудня 2017 року Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:

Головуючого - судді Тітової Т.А.

При секретарі Михайловській Т.П.

За участю позивача ОСОБА_1

Представника відповідача ОСОБА_2

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Добропілля адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради про визнання дії протиправною та зобов»язання вчинити певні дії,

В с т а н о в и в :

ОСОБА_1 в липні 2017 року звернулась в суд з цим позовом до відповідача і просить визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради у відмові призначити щомісячну адресну допомогу на покриття витрат на проживання , в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг та зобов»язати призначити виплату щомісячної адресної допомоги.

ОСОБА_1 зазначила , що перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Добропільської міської ради як внутрішньо переміщена особа , отримала довідку від 20 квітня 2017 року.

22 квітня 2017 року вона подала заяву до Управління про призначення щомісячної адресної допомоги , 4 травня 2017 року офіційно працевлаштувалась , про що повідомила Управління і надала довідку з місця роботи .

Однак 26 червня 2017 року отримала повідомлення про відмову в продовженні допомоги з посиланням на те, що за період отримання допомоги з 27 жовтня 2014 року по 26 лютого 2015 року вона не працевлаштувалась.

Проте, у 2014 році вона перебувала на обліку в управління в іншій місцевості і отримувала щомісячну адресу допомогу як працездатна непрацююча особа.

8 квітня 2015 року вона працевлаштувалась , працювала до 23 жовтня 2015 року і отримувала адресну допомогу за місцем обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Недригайлівської державної адміністрації Сумської області, після чого в квітні 2017 року переїхала в м. Білицьке Донецької області і працевлаштувалась до ДНЗ « Білицький професійний ліцей», де продовжує працювати.

Вважає відмову відповідача призначити їй адресну допомогу на наступний шестимісячний строк такою , що порушує її права і законні інтереси.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримала свої позовні вимоги і просить позов задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнала і зазначила, що ОСОБА_1 перебувала на обліку як внутрішньо переміщена особа в УСЗН Недригайлівської районної державної адміністрації Сумської області . За повідомленням цього управління виплата грошової допомоги ОСОБА_1 по 26 лютого 2015 року здійснювалась як працездатній особі на особовий рахунок чоловіка ОСОБА_3 , до складу сім»ї якого вона врахована. З 27 лютого 2015 року виплата була припинена відповідно до п. 7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги . Потім інформація була уточнена про те, що виплата в сумі 442 грн. щомісячно здійснена по 27 жовтня 2015 року. Оскільки відсутня паперова справа , є неможливим перевірити нарахування розміру допомоги , що унеможливлює перевірити обставини , за яких допомога нараховувалась. Тому просить в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Вислухавши пояснення сторін , дослідивши матеріали справи , суд дійшов такого висновку.

Як встановлено, позивач перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Добропільської міської ради як внутрішньо переміщена особа з 20 квітня 2017 року , про що свідчить довідка про взяття на облік ( а.с.5).

22 квітня 2017 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про призначенняи щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, вказавши в заяві місце роботи ДНЗ « Білицький професійний ліцей»( а.с. 30).

Відповідач згідно розпорядження від 8 червня 2017 року відмовив в продовженні допомоги. . Відмова обґрунтована тим, що на підставі п.7 Порядку № 505 у зв’язку із не працевлаштуванням за період отримання допомоги з 27 жовтня 2014 року по 26 лютого 2015 року виплата грошової допомоги була припинена. (а.с.18).

Таким чином, спірним є відмова у призначенні адресної щомісячної допомоги внутрішньо переміщеній особі.

Відповідно до ч.1 та 2 ст.1 Закону № 1706-VII « Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до ч.1 ст. 4 цього Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 затверджений Порядок надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Як убачається із інформаційної довідки УСЗН Недригайлівської районної державної адміністрації № 03/1804 від 7 вересня 2017 року ОСОБА_1 призначалась щомісячна адресна допомога в складі сім»ї чоловіка ОСОБА_3 в період з 28 квітня 2015 року по 27 жовтня 2015 року.( а.с.40)

Згідно записам в дублікаті трудової книжки ОСОБА_1 вона в цей період працювала з 8 квітня 2015 року по 23 жовтня 2015 року в Центрі поштового зв»язку Укрпошта і звільнена( а.с.7). .

Пунктом 2 Порядку № 505 (в редакції на час припинення виплати допомоги і повторного звернення за призначенням допомоги ) передбачено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Як зазначено в п. 7 Порядку № 505 (в редакції на час припинення виплати допомоги), якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, або інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України чи в районах проведення антитерористичної операції, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.

Підстави для припинення виплати грошової допомоги визначені також п. 12 Порядку № 505.

Порядок не містить заборону звертатись переміщеній особі з заявою саме про призначення адресної допомоги після того, як вона вже отримувала її ,та підстав для відмови у призначені такої допомоги не має.

Згідно п. 3 Порядку , доповненого постановою КМУ № 212 від 31 березня 2015 року, для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період.Особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається.».

Таким чином, слід розуміти, що на час припинення позивачу ОСОБА_1 з 28 жовтня 2015 року виплати щомісячної адресної допомоги Порядком не передбачалась заборона у подальшому призначенні такої допомоги.

Отже, зазначеним Порядком відокремлено поняття: підстави та порядок призначення грошової допомоги, призначення допомоги на наступний шестимісячний строк та поновлення раніше припинених виплат.

Як убачається із заяви ОСОБА_1Й до відповідача від 22 квітня 2017 року, вона звернулась до Управління про призначення державної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам. Тому посилання відповідача на порушення пунктів 7 Порядку № 505 є безпідставним.

Згідно уточненим позовним вимогам ( а.с. 43) позивач просить зобов»язати відповідача призначити їй адресну допомогу з дати працевлаштування 4 травня 2017 року. Відповідно до п.2 Порядку № 505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців. Це означає, що допомога підлягає призначенню позивачу з дати звернення за її призначенням , 22 квітня 2017 року.

Таким чином, суд дійшов до висновку щодо протиправності дій відповідача у відмові в призначені позивачу адресної допомоги як особі, що переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до заяви від 22 квітня 2017 року.

Керуючись ст.. 160 -163 КАС України, суд

П о с т а н о в и в :

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у призначені та виплаті щомісячної адресної грошової допомоги, як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до заяви від 22 квітня 2017 року.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради здійснити призначення і виплату ОСОБА_1 щомісячної адресної грошової допомоги, як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до заяви від 22 квітня 2017 року.

На постанову може бути подана апеляційна скарга в Донецький апеляційний адміністративний суд через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом 10 днів.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги , якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова,якщо вона не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлений 18 грудня 2017 року.

Суддя Тітова Т.А.

11.12.2017