Постанова № 71124906, 07.12.2017, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
07.12.2017
Номер справи
554/9944/16-а
Номер документу
71124906
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб УкраїниДата документу 07.12.2017 Справа № 554/9944/16-а

П О С Т А Н О В А

І м е н е м У к р а ї н и

07 грудня 2017 року м. Полтава

Октябрський районний суд м. Полтави у складі головуючого судді Микитенка В.М., з участю секретаря Різник А.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

30.11.2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до ГУПФУ в Полтавській області, прохаючи суд:

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не проведення перерахунку позивачу пенсії з 1 січня 2016 року, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268» протиправною.

- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру, виходячи з розміру 68 % грошового забезпечення та з урахуванням видів грошового забезпечення, отриманих за 24 місяці перед звільненням на пенсію, в тому числі – посадовий оклад – 3400 грн. (Постанова КМУ №988 від 11.11.2015р.), оклад за військове звання – 2200 грн. (Постанова КМУ №988 від 11.11.2015р.), процентна надбавка за вислугу років – 35 % (Постанова КМУ №988 від 11.11.2015р.), надбавка за роботу з таємними документами – 15 % (Закон України №900 від 23 грудня 2015 року), надбавка за оперативно-розшукову діяльність – 46% (Закон України №900 від 23 грудня 2015 року), надбавка за особливо важливі завдання – 50 % (Закон України №900 від 23 грудня 2015 року), надбавка за службу в підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю – 44 %, надбавка за безперервний стаж - 70%, премія – 87,9 % (Закон України №900 від 23 грудня 2015 року ), 100 % надбавка по Указу Президента України.

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати до суду, у встановлений судом строк з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.

В обґрунтування позовних вимог послався на те, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України з листопада 2005 року та йому призначено пенсію відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 17.11.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про прийняття рішення перерахувати його пенсію, згідно з чинними правовими нормами. 29.11.2016 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області позивачем було отримано відповідь №672/3-03 від 29.11.2016 року, згідно з якою йому відмовлено у прийняті рішення про здійснення відповідних пенсійних перерахувань, що грубо порушує Конституцію України, а саме Розділ 1 ст.ст.3,8, Розділ 2 ст.ст.21, 48, 55, 56, 64.

Сторони надали заяви про розгляд справи без їх участі в письмовому провадженні.

Водночас, представник відповідача ГУПФУ в Полтавській області в запереченні зазначив, що для поліцейських, які звільнені зі служби, починаючи з 27.10.2016 року, додаткові види грошового забезпечення для призначення пенсії враховуються лише за період служби в органах Національної поліції, починаючи з 07.11.2015 року.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково, з огляду на таке.

З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області, відповідно до закону України «Паро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» отримує пенсію за вислугу років, як колишній працівник органів внутрішніх справ, у розмірі 68 % від грошового забезпечення.

Із листопада 2005 року йому нарахована пенсія згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

17.11.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з заявою про прийняття рішення про перерахунок його пенсії, згідно з правовими нормами, які вступили в законну силу (а.с.10-12).

На звернення ОСОБА_1 до ГУПФУ в Полтавській області, відповідачем було надано відповідь №672/303 від 29.11.2016 року, що тільки при наявності довідок про грошове забезпечення, змінене у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України, Головне управління має підстави і право проводити перерахунок пенсій (а.с.13-14).

Відповідно до висновку про призначення пенсії за вислугу років, згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року вислуга років у календарному обчисленні ОСОБА_1 становить 21 рік, у пільговому обчисленні – 26 років. Грошове забезпечення, а саме: посадовий оклад – 193 грн., 50 % підвищення посадового окладу – 96,50 грн., оклад за звання 130,00 грн., 55 % надбавка за вислугу років – 146,83 грн., 100 % надбавка – 566,33, 50 % надбавки з ПО + звання – 209,75 грн., 65 % надбавка з посадового окладу – 188,81 грн.; 50 % доплати пенсії – 1179,28 грн., 70 % за безперервний стаж 1896,91 грн.. 33,3 % премії – 1534,06 грн., всього для нарахування пенсії 6140 грн. (а.с.63).

Згідно з довідкою №4/11931 від 08.06.2012 року, виданою УМВС України в Полтавській області, розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 становить: посадовий оклад – 1310,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції – 130,00 грн., надбавка за вислугу років (36%) – 504,00 грн., надбавка за виконання особи важливих завдань (50 %) – 972,00 грн., надбавка за оперативно-розшукову діяльність (46 %) – 602,60 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15 %) – 196,50 грн., надбавка за службу в підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю (44 %) – 576,40 грн., премія (87,9 %) – 3772,23 грн., всього 8063,73 грн. (а.с.64).

Згідно з довідкою №4/11931 від 28.04.2017 року, виданою УМВС України в Полтавській області, розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 становить: посадовий оклад - 3400 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції – 2200 грн., надбавка за вислугу років (40%) – 2240 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) – 510 грн., премія (6,15%) – 513,53 грн., всього 8863,53 грн.

Даючи правову оцінку викладеним обставинам, суд виходить з наступного.

В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Частиною 1 ст.46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно п. 1 зазначеного Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року, затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Отже, з огляду на викладене позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України N 988 від 11 листопада 2015 року, що свідчить про протиправність бездіяльності ГУПФУ в Полтавській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно довідок УМВС України в Полтавській області №4/11931 від 08.06.2012 року та №4/11931 від 28.04.2017 року.

Пунктом 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, чинним законодавством України визначено порядок здійснення перерахунку пенсій, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якими встановлено чіткий механізм здійснення перерахунку пенсії.

З матеріалів справи вбачається, що наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.01.2017 № 45 затверджено Інструкцію про порядок організації роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Міністерство внутрішніх справ України направило на адресу Пенсійного фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсії від 03 лютого 2017 року № 1461/05/22-2017, в якому повідомило про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», якою для поліцейських встановлено грошове забезпечення, яке за своїми складовими є вищим від раніше встановленого грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також зазначило про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством.

Листом від 28 березня 2017 року № 9493/02-23 Пенсійний фонд України повідомив начальників Головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві про необхідність підготування та надання ліквідаційним комісіям списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії.

Згідно довідки №4/11931 від 28.04.2017 року, виданої начальником УМВС України в Полтавській області, розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 складає 8863,53 грн.

Натомість, дотепер відповідачем не вжито заходів щодо перерахунку пенсій позивача.

Крім того, відповідно до ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Щодо терміну перерахунку пенсії судом враховуються межі позовних вимог а також правова позиція Верховного Суду України, висловлена в постанові від 01.07.2014 р. у справі №21-244а14, відповідно до якої правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає обґрунтованими доводи позивача про наявність підстав для здійснення перерахунку його пенсії з 01 січня 2016 року.

При цьому, до перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Така правова позиція узгоджується із обов’язковими для врахування висновками Верховного Суду України, висловленими, зокрема, в постановах від 10 грудня 2013 року №21-348а13 , від 17 грудня 2013 року №21-445а13, в постанові від 01.07.2014р. по справі № 21-244а14.

Крім того, в Україні визнається і діє принцип верховенства права, а рішення Європейського суду з прав людини є джерелом права.

Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини дії суб’єкта владних повноважень щодо втручання чи обмеження прав людини повинні бути обґрунтованими, законними, необхідними, а втручання – пропорційним. Дискреційність повноважень органу влади повинна бути зведена до мінімуму, а логіка рішень органу влади повинна бути чіткою і зрозумілою, як і можливі наслідки таких дій. Особа не повинна відповідати за помилки, вчинені органом держави.

Стаття 13 Конвенції вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності небезпідставної заяви за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі Афанасьєв проти України від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Отже, ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату.

Винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

Враховуючи висновки, викладені у рішеннях Європейського суду з прав людини, наведені вище обставини відмови в перерахунку пенсії позивачеві розцінюються судом як невиправдане втручання у право заявника, яке потребує ефективного засобу правового захисту.

Крім того, Європейський суд з прав людини у справах "Кечко проти України", "Ромашов проти України", "Шевченко проти України" зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Вимоги про встановлення судового контролю та про включення до перерахунку пенсії позивачеві надбавки за безперервний стаж - 70% та 100 % надбавки по Указу Президента України є безпідставними та задоволенню не підлягають. Зокрема, на даній стадії процесу відсутні підстави невиконання рішення суду без такого контролю, а останні дві надбавки не були включені до довідки для перерахунку пенсії позивачу в 2012 році, скасовані, тому не враховуються при перерахунку пенсії позивачеві.

Керуючись ст. 6-14, 71, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,–

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не проведення перерахунку позивачу пенсії з 1 січня 2016 року, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268».

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру, виходячи з розміру 68% грошового забезпечення, яке включає: посадовий оклад – 3400 грн., оклад за військове звання – 2200 грн., надбавка за вислугу років – 40%, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень – 15%, премія – 87,9%, , надбавка за виконання особливо важливих завдань – 50 %, надбавка за оперативно-розшукову діяльність – 46%, надбавка за службу в підрозділах по боротьбі з організованою злочинністю – 44%.

У іншій частині позовних вимог – відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом 10 днів.

Суддя В.М.Микитенко