Постанова № 71119153, 19.12.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.12.2017
Номер справи
283/1749/17
Номер документу
71119153
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Тимошенко А.О.

Суддя-доповідач:Капустинський М.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"19" грудня 2017 р. Справа № 283/1749/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Капустинського М.М.

суддів: Моніча Б.С.

Охрімчук І.Г.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м.Житомирі апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Малинського районного суду Житомирської області від "30" жовтня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання відмови протиправною та призначення пенсії ,

ВСТАНОВИВ:

25.09.2017р. ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просив: визнати протиправною відмову Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у призначенні йому, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії за віком на умовах, визначених нормою ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із зниженням пенсійного віку на шість років, як особі, яка відноситься до 3 категорії потерпілих внаслідок ЧАЕС та на момент аварії постійно проживала та працювала у зоні безумовного (обов'язкового) відселення, після чого постійно проживала та працювала у зоні посиленого радіоекологічного контролю. Зобов'язано Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити та проводити нарахування йому, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію на умовах визначених нормою ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із зниженням пенсійного віку на шість років, як особі, яка відноситься до 3 категорії потерпілих внаслідок ЧАЕС та на момент аварії постійно проживала та працювала у зоні безумовного (обов'язкового) відселення, після чого постійно проживала та працювала у зоні посиленого радіоекологічного контролю і станом на 01.01.1993р. прожила у цих зонах не менше чотирьох років, починаючи з 14.02.2016 р..

Постановою Малинського районного суду Житомирської області від 30.10.2017р. у задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання відмови протиправною та призначення пенсії відмовлено повністю за безпідставністю.

Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, позивач звернувся до суду із апеляційною скаргою, в якій просить назване рішення суду скасувати та прийняти нове, яким задовольнити позов.

Розглянувши та обговоривши доводи, наведені у апеляційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що 02.08.2017р. ОСОБА_3 звернувся до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку, встановленого Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на 6 років відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Проте, листом від 04.08.2017р. №3357/03.2 (а.с.9) відповідачем було відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах з підстав відсутності необхідного періоду проживання (роботи) у зонах безумовного (обов'язкового) відселення та посиленого радіоекологічного контролю, як вимагає норма ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно копії паспорту ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_2., ІНФОРМАЦІЯ_3. йому виповнилось 54 років (а.с.7). Він є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, як особа, яка на момент аварії постійно проживала та працювала у зоні безумовного (обов'язкового) відселення, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 виданим 08.12.1992р. Житомирською обласною державною адміністрацією (а.с.8). Відповідно до довідки виданої Народицькою селищною радою №708 від 19.01.2017р. позивач дійсно постійно проживав з 26.04.1986р. по 01.09.1987р. та з 21.07.1988р. по 28.02.1989р. по АДРЕСА_4 (а.с.10), а відповідно до довідки виданої ТОВ «Малин Енергоінвест» № 397 від 11.04.2017р. позивач дійсно проживав в м.Малині Житомирської області: з 10.03.1989р. по 04.02.1991р. АДРЕСА_1, з 04.02.1991р. по 17.07.1992 р. по АДРЕСА_5, з 17.07.1992р. по 06.03.2003р. АДРЕСА_2, з 06.03.2003р. по даний час АДРЕСА_3.

Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким в позові відмовлено, суд апеляційної інстанції враховує наступне.

Згідно зі ст.15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

У відповідності до абзацу 1 статті 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні безумовного (обов'язкового) відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 2 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на 4 роки та додатково 1 рік за кожен рік проживання, роботи, але не більше 9 років; а особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 01 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Водночас, обумовлена норма закону передбачає, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Крім того, відповідно до частин 1, 2 статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Разом з цим, відповідно до частини 2 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсійний вік за бажанням особи може бути знижено тільки за однією підставою, передбаченою цією статтею, якщо не обумовлено інше. При цьому відповідне зниження пенсійного віку, передбачене цією статтею, застосовується також до завершення періоду збільшення віку виходу на пенсію до 1 січня 2022 року.

Відповідно до ч.1 ст.58 Закону України від 09.07.2003р. №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV) Пенсійний фонд України є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати.

Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'' визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005р. (із змінами внесеними постановою правління Пенсійного фонду України 30.07.2015р. № 13-2) (далі - Порядок №22-1)

До заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

1. Паспорт і довідку податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера або копію сторінки паспорта з позначкою про те. що особа має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера;

2. Документи про стаж (трудову книжку, військовий квиток, диплом про навчання тощо);

3. Довідку про заробітну плату особи за 60 місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року;

4. Документи про місце проживання (реєстрації) особи.

5. Документи, які засвідчують особливий статус особи

Відповідно до пункту 2.14. Порядку № 22-1 за документ, який засвідчує, що особі надано статус особи, яка проживає, працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського, приймається копія відповідного посвідчення встановленого зразка або інший документ, який підтверджує проживання, роботу (навчання) особи на території такого населеного пункту.

При прийманні документів орган, що призначає пенсію перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Частиною 3 ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

З матеріалів справи, вбачається, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3. виповнилось 54 роки (а.с.7). Він є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, як особа, яка постійно проживає в зоні безумовного (обов'язкового) відселення, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 виданим 08.12.1992р. Житомирською обласною державною адміністрацією (а.с.8). Позивач проживав та працював: - у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з 26.04.1986 року по 01.09.1987 року та з 21.07.1988 року по 28.02.1989 року, що становить 1 рік 11 місяців 14 днів; - у зоні посиленого радіологічного контролю з 10.03.1989 року по даний час, тобто станом на 01 січня 1993 року прожив та відпрацював у зоні посиленого радіологічного контролю - 3 роки 9 місяців 22 дні, що не дає права на зниження пенсійного віку на умовах норм чинного законодавства шляхом додавання різних зон радіоактивного забруднення.

Таким чином, оскільки пенсійний вік особи може бути знижено лише за однією підставою, передбаченою ч.2 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто або за періодом проживання, роботи позивача в зоні безумовного (обов'язкового) відселення або за період проживання та роботи в зоні посиленого радіологічного контролю, то з врахуванням зазначених періодів, суд першої інстанціїх дійшов вірного висновку, що позивач набуде права на зниження пенсійного віку лише на 3 роки при досягненні 57 років.

Відповідно до ст.316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Оскільки оскаржену постанову винесено з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав, які могли призвести до зміни чи скасування зазначеної постанови.

Доводи, наведені позивачем, не спростовують висновків суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, постанову Малинського районного суду Житомирської області від "30" жовтня 2017 р. без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена упродовж тридцяти днів з дня її складання у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя М.М. Капустинський

судді: Б.С. Моніч

І.Г. Охрімчук

Повний текст постанови складено "19" грудня 2017 р.