
Провадження №3-8050/17
у справі №760/22637/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 жовтня 2017 суддя Солом'янського районного суду м. Києва Лазаренко В.В., за участю представника органу доходів і зборів Кептене Д.А., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці ДФС, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина Ірану ОСОБА_2 (ОСОБА_2), ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження Іран, постійного місця проживання на митній території України не має, місце проживання АДРЕСА_1, за ст. 471 МК України,
В С Т А Н О В И В :
07.09.2017 року, о 19 год. 35 хв., на митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС під час проведення митного контролю в багажному відділенні сектору «Відліт» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни) за допомогою рентген-апарату в багажі, який належить громадянину Ірану ОСОБА_2( ОСОБА_2), який слідував до Тегеран (Іран) рейсом UF207 літаком авіакомпанії «Umair», було виявлено предмет, зовнішньо схожий на самовар, 1899 року виготовлення, який імовірно має ознаки культурної та/або історичної цінності.
Після перетину пасажиром «білої лінії», яка відповідно до п. 1.10 Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Державної митної служби України від 18.02.2006 № 137(зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.03.06 за № 217/12091), позначає закінчення «зеленого коридору» та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю, пасажира було зупинено та запрошено до оглядової кімнати з метою проведення митного огляду багажу. Під час огляду було виявлено предмет зовнішньо схожий на самовар 1899 року виготовлення, що має ознаки культурної та/або історичної цінності.
Зазначений предмет знаходився у картонній коробці пасажира без ознак приховування.
Згідно висновку експерта № 060-7752 від 17.10.17 наданий на дослідження товар самовар 1899 року виготовлення, має культурну цінність та його вартість становить 2653 грн.
Вказаний предмет при переміщенні через митний кордон України підлягає обов'язковому письмовому декларуванню відповідно до чинного законодавства України та наданню дозвільних документів на їх переміщення через митний кордон України. Зазначений предмет вилучені по даному протоколу про порушення митних правил.
Громадянин Ірану ОСОБА_2 своїми діями обрав порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження. Пасажир митної декларації не заповнював, з приводу декларування даних предметів до інспекторів митниці не звертався.
07.09.2017 відносно гр. ОСОБА_2 складено протокол про порушення митних правил № 0861/10000/17, безпосередній предмет правопорушення вилучено по даному протоколу про порушення митних правил.
В судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, не з'явилася, будучи належним чином повідомленою про день, час та місце судового засідання. З урахуванням вимог ст. 526 МК України, суддя вважає можливим розглянути справу її відсутності.
Представник органу доходів і зборів підтримав позицію Київської міської митниці ДФС щодо притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_2 за порушення митних правил передбачене ст. 471 МК України, посилаючись на наявність в матеріалах справи достатніх доказів, які свідчать про вчинення ним вказаного правопорушення.
Заслухавши пояснення представника органу доходів і зборів, дослідивши матеріали справи, суддя приходить до наступного.
За змістом ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.
Стаття 471 МК України передбачає адміністративну відповідальність за порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Відповідно до ст. 366 МК України, митний контроль товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України громадянами здійснюється за двоканальною системою.
Згідно ч. 1 цієї статті, двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.
Відповідно до ч.4, ч.5 ст. 366 МК України, громадянин самостійно обирає «зелений коридор» або «червоний коридор» для проходження митного контролю.
Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Закінчення «зеленого коридору» відповідно до п. 1.4 Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затвердженими наказом Державної митної служби України від 18.02.2006 року №137, позначається білою лінією.
Порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені обмеження, визначено ст. 197 МК України.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 197 МК України, у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та їх митне оформлення здійснюються органами доходів і зборів на підставі отриманих з використанням засобів інформаційних технологій документів, які підтверджують дотримання зазначених обмежень, виданих державними органами, уповноваженими на здійснення відповідних контрольних функцій, іншими юридичними особами, уповноваженими на їх видачу, якщо подання таких документів органам доходів і зборів передбачено законами України.
З матеріалів справи вбачається, що 07.09.2017 року, о 19 год. 35 хв., митному посту «Аеропорт «Київ» (Жуляни)» Київської міської митниці ДФС під час проведення митного контролю в багажному відділенні сектору «Відліт» Міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни) за допомогою рентген-апарату в багажі, який належить громадянину Ірану ОСОБА_2( ОСОБА_2) виявлено самовар 1899 року виготовлення, який відповідно до висновку експерта має культурну цінність і який не було задекларовано, т.я. пасажир обрав спрощений порядкок здійснення митного контролю предметів- «зелений коридор».
Відповідно до Інструкції про порядок оформлення права на вивезення, тимчасове вивезення культурних цінностей та контролю за їх переміщенням через державний кордон України, затвердженої наказом Міністерства культури і мистецтв України 22.04.2002 №258, для переміщення вищевказаних предметів через митний кордон України необхідним є оформлення свідоцтва на право на вивезення, однак гр. ОСОБА_2 жодних дозвільних документів на даний самовар не надав.
Таким чином, враховуючи положення наведених вище нормативних актів, та приймаючи до уваги обставини встановлені в ході проведення експертних досліджень, суддя приходить до висновку, що безпосередній предмет правопорушення підлягає обов'язковому письмовому декларуванню та підпадає під встановлені законодавством обмеження щодо його переміщення через митний кордон України, а тому діями гр. ОСОБА_2 по їх переміщенню через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор» порушено вимоги ч. 5 ст. 366 МК України.
З урахуванням викладеного суддя приходить до висновку, що гр. ОСОБА_2 своїми діями, які полягали у переміщенні через спрощену систему митного контролю «зелений коридор» товарів, які підлягають обов'язковому письмовому декларуванню та підпадають під встановлені законодавством обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України, вчинив порушення митних правил передбачене ст. 471 МК України.
Винність гр. ОСОБА_2 у вчиненні вказаного правопорушення, повністю підтверджується зібраними по справі доказами, зокрема, протоколом про порушення митних правил, висновком мистецтвознавчої експертизи від 17.10.2017 №060-7752 та іншими матеріалами справи у їх сукупності.
За змістом ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Згідно ч. 1 ст. 527 МК України у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить, зокрема, постанову про накладення адміністративного стягнення.
З урахуванням вищевказаних обставин справи суддя вважає за необхідне притягнути гр. ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції ст. 471 МК України у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вирішуючи питання про застосування додаткового стягнення суддя виходить з такого.
Порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони, обмеження, визначено ст.ст. 196, 197 МК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 196 МК України, не можуть бути пропущені через митний кордон України:
1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом;
2) товари, на пропуск яких відповідно до закону потрібні дозволи інших державних органів, за відсутності цих дозволів (крім алкогольних напоїв і тютюнових виробів, а також харчових продуктів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та в порядку, встановлених статтею 376 та частиною другою статті 378 цього Кодексу);
3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 197 МК України, у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та їх митне оформлення здійснюються органами доходів і зборів на підставі отриманих з використанням засобів інформаційних технологій документів, які підтверджують дотримання зазначених обмежень, виданих державними органами, уповноваженими на здійснення відповідних контрольних функцій, іншими юридичними особами, уповноваженими на їх видачу, якщо подання таких документів органам доходів і зборів передбачено законами України.
Відповідно до постанови КМУ від 21.05.2012 року №436 «Про затвердження переліків товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України» предмети, що мають культурну цінність, віднесено до товарів переміщення через митний кордон України обмежено.
Таким чином, враховуючи, що за змістом санкції ст. 471 МК України переміщення особою через «зелений коридор» товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України, тягне за собою застосування додаткового стягнення у виді конфіскації, безпосередній предмет порушення митних правил самовар, який має культурну цінність, вилучений відповідно до протоколу про порушення митних правил - належить конфіскувати.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8, 40-1, 265, 283, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 3, 196, 197, 233-237, 471, 486-487, 495, 520, 527 Митного кодексу України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
Визнати винним гр. ОСОБА_2 (ОСОБА_2) у порушенні митних правил передбаченому статтею 471 Митного кодексу України та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 1700,00 грн.
Роз'яснити, що штраф підлягає сплаті за наступними реквізитами: отримувач - УДКСУ у Солом'янському районі; код ЄДРПОУ - 38716451; МФО 820019; банк отримувача - ГУ ДКСУ у м. Києві; р/р 31113106705010; призначення платежу - *; 121; 38716451; 21081100; 01; с.106; код 050 від (ПІП платника), згідно ст. 471 МКУ та постанови суду від __.__.20__ №____.
Вилучений предмет порушення митних правил відповідно до протоколу від 07.09.2017 року №0861/10000/17, а саме: самовар 1899 року випуску в кількості 1 шт., який зберігається на складі Київської міської митниці ДФС, - конфіскувати.
Стягнути з гр. гр. ОСОБА_2 (ОСОБА_2) судовий збір у розмірі 320 грн. 00 коп., який необхідно сплатити за наступними банківськими реквізитами - отримувач коштів: УДК СУ у Солом'янському районі м. Києва; код отримувача (код за ЄДРПОУ) : 38 050 812; рахунок отримувача: 312 122 067 000 10; банк отримувача: ГУ ДК СУ м. Києві; код банку отримувача (МФО) : 82 00 19; код класифікації доходів бюджету: 220 300 01; призначення платежу: судовий збір; код суду: 050.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду м. Києва через районний суд протягом 10 діб з дня її проголошення.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя: