Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua
_________________
І м е н е м У к р а ї н и
РІШЕННЯ
14 грудня 2009 р. Справа 12/16-09
Господарський суд Вінницької області у складі: судді Залімського І.Г. при секретарі судового засідання Кучер Р.П., розглянув матеріали справи
за позовом: Квартирно - експлуатаційного відділу міста Вінниці, вул. Червоноарміська, 87 м. Вінниця, код ЄДРПОУ 08320218
до: Калинівської міської ради, вул. Дзержинського, 47, м. Калинівка, Вінницька область, код ЄДРПОУ 04326106
про зобов'язання вчинити дії
За участю представників сторін:
позивача : Остапчук А.М., представник за дорученням
Вишневський Ю.О., інженер
відповідача : Музика А.К., представник за дорученням
ВСТАНОВИВ :
Квартирним - експлуатаційним відділом міста Вінниці подано позов про зобов'язання Калинівської міської ради, у відповідності до положень Постанови КМ України № 1482 від 21.09.1998 р., закріпити житлове містечко № 76 військової частини А 2783, що розташоване у м. Калинівка Вінницької області, за позивачем на праві господарського відання або оперативного управління, а також прийняти вказане майно до комунальної власності.
Ухвалою суду від 09.11.2009 р. розгляд справи було призначено на 14.12.2009 р.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили суд їх задовольнити.
Відповідач у відзиві на позовну заяву та уповноважений представник в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечували, вказуючи про цьому, що Калинівською міською радою було надано згоду на прийняття до комунальної власності військового майна житлового фонду і об'єктів соціально-культурної сфери військового містечка № 76 (Рішення 10-ої сесії Калинівської міської ради 5-го скликання від 10.10.2007 року № 515), однак поставити на облік та баланс дане військове містечко не було змоги, оскільки кошти, передбачені на проведення капітального ремонту даного військового містечка були надані під кінець бюджетного року внаслідок чого провести тендер на визначення підрядника по ремонту даного житлового фонду не було змоги в зв'язку з браком часу. Відповідно ж до ст. 57 Бюджетного кодексу України, Порядку перерахування дотації вирівнювання та субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, коштів, що передаються до державного бюджету з місцевих бюджетів, а також міжбюджетних трансфертів між місцевими бюджетами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2002 р. N 490, дані кошти, а також кошти не використані при ремонті інших житлових фондів, були перераховані до державного бюджету.
Окрім того, відповідач у відзиві на позовну заяву посилається на те, що дана категорія справ не підвідомча господарським судам, оскільки не стосується виконання договірних зобов'язань.
Представниками позивача та відповідача подано клопотання про незастосування технічної фіксації судового процесу, яке підлягає задоволенню як таке, що не суперечить вимогам ч.7 ст.81-1 ГПК України.
Заслухавши представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, надавши юридичну оцінку наданим доказам, в судовому засіданні встановлено наступне.
На виконання директив Міністра Оборони України від 20.01.2005 р. № 332/1/03, від 20.04.2005 р. № Д-322/1/010, від 20.12.2005 р. № Д-322/1/014, наказу начальника Західного територіального квартирно-експлуатаційного управління № 9 від 13.02.2006 р., наказів начальників вінницького гарнізону та квартирно-експлуатаційного відділу м. Вінниці за актами прийняття-передачі основних засобів від 10.02.2006 р. та 02.07.2007 р. майно військового містечка № 76 у м. Калинівка Вінницької області (зокрема житловий фонд та об’єкти інфраструктури) передані на баланс позивача - квартирно експлуатаційного відділу м. Вінниця.
12.07.2007 р. Калинівською міською радою за наслідками розгляду звернення позивача було прийнято рішення № 353 "Про надання згоди на прийняття житлового фонду разом з об’єктами соціально культурної сфери військової частини А 2783 військового містечка до комунальної власності територіальної громади м. Калинівка", зі змісту якого вбачається, що відповідачем фактично надано згоду на прийняття до комунальної власності територіальної громади міста Калинівка житлового фонду разом з об’єктами соціально-культурної сфери військової частини А 2783 військового містечка № 76 при умові фінансування витрат на капітальний ремонт житлового фонду, інженерних мереж та споруд. В свою чергу, вказане рішення мотивоване, Законом України "Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності" та Положенням про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 р. № 891.
06.07.2007 р. сторонами підписано протокол-погодження передачі житлового фонду та об’єктів соціально-культурної сфери Міністерства оборони України у комунальну власність Калинівській міській раді Калинівського району Вінницької області, який в серпні 2007 р. був затверджений ТВО начальника Головного КЕВ ЗС України та головою Вінницької обласної державної адміністрації.
11.10.2007 р. підписано акт приймання-передачі майна військового містечка № 76, який затверджений міським головою м. Калинівка із застереженням, що акт вступає в силу з моменту надходження коштів з державного бюджету згідно кошторисів.
В свою чергу, як з'ясовано в судовому засіданні та вбачається з матеріалів справи, згідно зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва вартість капітального ремонту житлового фонду, інженерних мереж та споруд по військовому містечку № 76 становить 772 328 грн. (т. 1, а.с.13-15).
Протягом вересня - грудня 2007 року Калинівська міська рада отримала з державного бюджету субвенції на здійснення заходів по передачі житлового фонду та об'єктів соціально-культурної сфери на загальну суму 3 137 899,99 грн. (т.1 а.с.17 - 20).
З отриманих коштів 2 721,47 тис. грн. використано на ремонт переданих у комунальну власність міста Калинівки житлового фонду та об'єктів соціально-культурної сфери військових містечок №№ 78, 79, 80, 81 (акт приймання-передачі військового майна від 18.06.2007р.), а решта повернуті до державного бюджету через неможливість їх використати до кінця 2007 року (т.1 а.с.57, 58, 160 - 166, 167 - 173).
Таким чином, факт неприйняття майна житлового містечка № 76 на баланс Калинівської міської ради та не проведення державної реєстрації цього об'єкта слугувало підставою для звернення КЕВ м. Вінниці за захистом порушеного права до господарського суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади передачі об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, а також об'єктів права комунальної власності у державну власність безоплатно або шляхом обміну визначені Законом України "Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності".
Відповідно до положень статті 7 цього Закону визначено, що з державної у комунальну власність передаються безоплатно такі об'єкти, зокрема як, військові містечка (майнові комплекси), інше нерухоме і рухоме військове майно (крім усіх видів озброєння, бойової техніки та боєприпасів), яке вивільняється в процесі реформування Збройних Сил України і не планується до використання за призначенням. Об'єкти соціальної інфраструктури передаються разом з майном підприємств, що обслуговували ці об'єкти, у тому числі основними фондами, ремонтно-будівельними базами, майстернями, транспортними засобами, прибиральною технікою, в частині, що визначається комісією з питань передачі об'єктів, яка здійснює передачу. Разом з житловим фондом передаються вбудовані і прибудовані приміщення, зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання та водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, обладнання тощо). Передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі.
В свою чергу п. 11 Положення про порядок передачі об'єктів права державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998р. № 1482 "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" визначено, що органи, до сфери управління яких передано державне майно зобов’язані зокрема у двотижневий термін з дня затвердження акта приймання-передачі закріпити нерухоме та інше окреме індивідуально визначене майно за відповідним підприємством (організацією) на праві господарського відання або оперативного управління, у двомісячний термін з дня затвердження акта приймання-передачі стосовно нерухомого майна провести в установленому законодавством порядку його державну реєстрацію (перереєстрацію).
Разом з тим, як було встановлено в судовому засіданні право комунальної власності м. Калинівка відповідно до положень Закону України "Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності" на вказане вище майно військового містечка № 76 виникло з 11.10.2007 р. тобто з дати затвердження акту приймання-передачі військового майна.
На разі ж, матеріали справи не містять доказів вчинення відповідачем визначених законодавством дії щодо переданого йому державного майна.
До того ж, враховуючи викладене, суд з огляду на той факт, що чинним законодавством не передбачено вчинення дій щодо закріплення нерухомого та іншого окремого індивідуально визначеного майна за відповідним підприємством (організацією) на праві господарського відання або оперативного управління в залежності від певних обставин (умов), не приймає до уваги заперечення відповідача. Крім того відповідач не був позбавлений права ставити питання щодо отримання з державного бюджету у 2008-2009 роках коштів у розмірі визначеної субвенції на здійснення заходів по передачі житлового фонду та об’єктів соціально-культурної сфери.
Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень. Господарський суд оцінює доказ за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об‘єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Згідно ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об‘єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.
Враховуючи викладене та з огляду на той факт, що датою звернення КЕВ м. Вінниці є 26.01.2009 р., тобто після прийняття майна військового містечка № 76 в комунальну власність у відповідності до акту приймання-передачі військового майна від 11.10.2007 р., в частині позову про зобов'язання відповідача прийняти вказане майно до комунальної власності слід відмовити.
В частині ж вимог щодо зобов'язання Калинівської міської ради у відповідності до положень Постанови КМ України № 1482 від 21.09.1998 р. закріпити житлове містечко № 76 військової частини А 2783, що розташоване у м. Калинівка Вінницької області, за позивачем на праві господарського відання або оперативного управління провадження слід припинити на підставі п. 1 ст. 81 ГПК України, з огляду не те, що вирішення даного питання належить до компетенції міської ради.
В свою чергу положеннями п.1 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень –є справою адміністративної юрисдикції.
Відповідно ж до п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, поширюється компетенція адміністративних судів.
Виходячи з того, що відповідачем у позовній заяві є Калинівська міська рада, яка є суб‘єктом владних повноважень, позов в цій частині підлягає розгляду за правилами Кодексу адміністративного судочинства України, а провадження у справі в цій частині відповідно до норм ГПК, припиненню.
На підставі ст. 49 ГПК України судові витрати підлягають покладенню на позивача.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 36, 43, 44, 49, п. 1 ст. 81, ст.ст. 82-84, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, -
ВИРІШИВ :
1. В задоволенні вимог в частині зобов’язання прийняття житлового містечка № 76 військової частини А 2783, що розташоване у м. Калинівка Вінницької області, до комунальної власності Калинівської міської ради відмовити.
2. Провадження у справі в частині зобов’язання Калинівської міської ради у відповідності до положень Постанови КМ України № 1482 від 21.09.1998 р. закріпити житлове містечко № 76 військової частини А 2783, що розташоване у м. Калинівка Вінницької області, за позивачем на праві господарського відання або оперативного управління припинити.
3. Копію рішення надіслати сторонам.
Суддя
Повний текст рішення суду оформлено і підписано відповідно до вимог ст.84 ГПК України 17 грудня 2009 р.
віддрук. 3 прим.:
1 - до справи
2 - позивачу - вул. Червоноарміська, 87 м. Вінниця
3 - відповідачу - вул. Дзержинського, 47, м. Калинівка, Вінницька область