Постанова № 71113227, 14.12.2017, Немишлянський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Фрунзенський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
14.12.2017
Номер справи
645/4083/17
Номер документу
71113227
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 645/4083/17

Провадження № 2-а/645/164/17

Постанова

іменем України

14 грудня 2017 року Фрунзенський районний суд міста Харкова у складі:

Головуючого судді Сілантьєвої Е.Є.

При секретарі судових засідань ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ГУ ДФС у Харківської області, заступника начальника Головного управління ДФС у Харківської області ОСОБА_3 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду до ГУ ДФС у Харківської області, заступника начальника Головного управління ДФС у Харківської області ОСОБА_3 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 14 вересня 2017 року заступник начальника Головного управління ДФС у Харківської області ОСОБА_3 виніс постанову про накладення адміністративного стягнення та притягнув ОСОБА_2, керівника підприємства ТОВ «Олеандр Груп» до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.165-1 КУПАП та наклав адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 680 грн. На думку ОСОБА_3 ОСОБА_2, будучи директором підприємства ТОВ «Олеандр Груп» здійснив дії, які порушують п.4 ч.2 ст.6 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску та загальнообовязкове державне соціальне страхування » від 08.07.2010 року №2465-ІV, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 165-1 КУпАП. Підставою для складання протоколу про адміністративне правопорушення та винесення на підставі нього постанови про притягнення до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення є акт документальної виїзної перевірки ТОВ «Олеандр Груп», код ЄРДПО 38278407 від 23.08.2017 року №10753/20-40-14-02-08/38278407 «Про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ «Олеандр Груп » податкового законодавства за період з 01.01.2014 року по 30.06.2017 року, валютного за період з 01.01.2014 року по 30.06. 2017 року, єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2014 року по 30.06.2017 року». Однак позивач ОСОБА_2, як керівник підприємства ТОВ «Олеандр Груп» не погодився з висновками вказаного акту перевірки та прийнятими за їх наслідками податковими повідомленнями-рішеннями, тому 11.09.2017 року подав позовну заяву про скасування податкових повідомлень рішень до Харківського окружного адміністративного суду. 13.09.2017 року суддею Харківського окружного адміністративного суду Бідонько А.В. відкрито провадження по адміністративній справі за позовом ТОВ «Олеандр Груп» до ГУ ДФС в Харківській області. Позивач вважає постанову про накладення адміністративного стягнення незаконною, що порушує його права, передбачені ст. 268 КУпАП та такою, що підлягає скасуванню. Також зазначив, що протокол про адміністративне правопорушення та постанову про накладення адміністративного стягнення він отримав в Податковому органі за адресою: м. Харків, вул. Клапцова, 25, заступника начальника Головного управління ДФС у Харківської області ОСОБА_3 він взагалі ніколи не бачив. Будь якої підготовки до розгляду справи не було, як і не було оголошення посадової особи, яка розглядає справу, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не були вирішені клопотання, досліджені докази, не заслухані особи, які беруть участь у справі, а тому порушені вимоги ст.ст. 278, 279 КУпАП. Позивач вважає постанову про накладення адміністративного стягнення незаконною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки порушення за які притягнуто до відповідальності мали місце у 2015 році, а стягнення застосовано у вересні 2017 року, тобто за межами строкуст. 38 КУпАПта з порушенням п. 7ст. 247 КУпАП.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_2 та представник позивача ОСОБА_4, яка діяла на підставі договору про надання правової допомоги №050/05-17 від 17 травня 2017 року, позовні вимоги з наведених у позові підстав підтримали і просили задовольнити. Надали пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві.

У судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_5, яка діяла на підставі довіреності від 10.10.2017 року позов не визнала і в його задоволенні просила відмовити. Через канцелярію суду надала заперечення, відповідно до яких зазначила, що посадовими особами ГУ ДФС в Харківській області з урахуванням плану графіку проведення перевірок платників податків на ІІІ квартал 2017 року, на підставі наказу від 13.07.2017 року №3180 та направлень на перевірку від 27.07.2017 року №5389,5390,5391,539 з 28.07.2017 року по 17.08.2017 року була проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ «Олеандр Груп». До предмета перевірки відносились також і питання дотримання субєктом господарювання вимог діючого законодавства у сфері адміністрування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування в період з 01.01.2014 по 30.06.2017 року. За результатами перевірки складено акт №10753/20-40-14-02-08/38278407, в якому зокрема зафіксовано порушення ТОВ «Олеандр Груп» вимог п.4ч.2 ст. 6 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску та загальнообовязкове державне соціальне страхування » від 08.07.2010 року №2464-ІV, в частині не подання до контролюючого органу на момент перевірки звіту за січень 2015 року про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Рішенням ГУ ДФС в Харківській області від 08.09.2017 року №00034011316 на підставі п.7 ч.11 ст.25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску та загальнообовязкове державне соціальне страхування » до ТОВ «Олеандр Груп» застосовані штрафні санкції в розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за неподання платником єдиного внеску встановленої законодавством звітності. Більш того, оскільки за приписами ст.165-1 КУпАП за неподання, несвоєчасне подання, подання не встановленою формою звітності щодо єдиного внеску передбачена адміністративна відповідальність посадовою особою ГУ ДФС у Харківській області у відношенні посадової особи (керівника) ТОВ «Олеандр Груп » ОСОБА_2 складено протокол про адміністративне правопорушення №219 від 13.09.2017 року за ч.1 ст. 165-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу 680 грн. Представник відповідача зазначає, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення посадовою особою ГУ ДФС в Харківській області були дотримані всі приписи Інструкції №566 «Інструкція про оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затверджена Наказом Міністерства фінансів України від 02.07.2016 року». Крім цього, ОСОБА_2 повідомлявся про те, що розгляд адміністративної справи відбудеться в приміщенні ГУ ДФС в Харківській області за адресою: м. Харків вул. Пушкінська 46, з внесенням відповідного запису до протоколу. При цьому, через допущену технічну помилку в протоколі зазначено лише час розгляду справи, без зазначення дати. Однак, інформація про те, що справа буде розглядатись 14.09.2017 року доводилась до ОСОБА_2 в усному режимі. Про обізнаність останнього щодо даного факту вказує те, що ОСОБА_2 14.09.2017 року прибув до ГУ ДФС в Харківській області, але не об 11.00 год., а пізніше, коли справа вже була розглянута та винесена постанова про накладення адміністративного стягнення. Копія постанови була вручена ОСОБА_2 під підпис 14.09.2017 року. У звязку з тим, що від ОСОБА_2 не надійшло клопотань про відкладення розгляду справи про адміністративне правопорушення, ГУ ДФС в Харківській області мало фактичні та законодавчі підстави для розгляду справи за відсутності особи правопорушника. Позивач жодними належними та допустимими доказами не спростовує факт вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.165-1 КУпАП. Крім цього, вимога про скасування рішення ГУ ДФС в Харківській області від 08.09.2017 року №0003401316 не була заявлена ТОВ «Олеандр Груп» в позовній заяві, поданій до Харківського окружного адміністративного суду. На підставі викладено просили відмовити в задоволенні позову ОСОБА_2

Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків та встановив такі обставини.

Згідно матеріалів справи та не заперечується сторонами, ТОВ «Олеандр Груп» (податковий №38278407) зареєстроване та фактично знаходиться за податковою адресою: 61066, м. Харків, пров. Унецький б. 1А, перебуває на обліку як платник податків Східній ОДПІ м. Харкова ГУДФС в Харківській області.

Посадовими особами ГУ ДФС в Харківській області з урахуванням плану графіку проведення перевірок платників податків на ІІІ квартал 2017 року, на підставі наказу від 13.07.2017 року № 3180 та направлень на перевірку від 27.07.2017 року №5389,5390,5391,539 з 28.07.2017 року по 17.08.2017 року була проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ «Олеандр Груп», за наслідками якої складено Акт від 23.08.2017 р. №10753/20-40-14-02-08/38278407.

Одним із порушень, встановлених перевіркою порушення ТОВ «Олеандр Груп» вимог п.4ч.2 ст. 6 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску та загальнообовязкове державне соціальне страхування » від 08.07.2010 року №2464-ІV, в частині не подання до контролюючого органу на момент перевірки звіту за січень 2015 року про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Відповідно достатті 254 КУпАПпро вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовими особами або представником громадської організації чи органу громадської діяльності.

За наслідками перевірки було складено протокол про адміністративне правопорушення № 219 від 13.09.2017 р. відносно посадової особи керівника підприємства ТОВ «Олеандр Груп» - ОСОБА_2 (а.с. 7).

Листом ГУ ДФС в Харківській області від 31.08.2017 р. ОСОБА_2 13.09.2017 року о 10.00 год. запрошено за адресою: м. Харків, вул. П. Болбочана, 25 для складання, ознайомлення та підписання протоколу про адміністративне правопорушення (а.с. 59-60).

ОСОБА_2 особистим підписом у протоколі про адміністративне правопорушення засвідчив, що отримав другий примірник протоколу про адміністративне правопорушення № 219 від 13.09.2017 р. (а.с.7)

Постановою про накладення адміністративного стягнення від 14.09.2017 р. (на бланку №148647) ОСОБА_2 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1ст. 165-1 КУпАПу вигляді накладення штрафу в сумі 680 грн., а саме за не подання до контролюючого органу на момент перевірки звіту за січень 2015 року про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, чим порушено п.4 ч. 2 ст.6 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску та загальнообовязкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI, ч. 1ст. 165-1 КУпАП (а.с. 6).

Частина 1статті 165-1 КУпАПпередбачає відповідальність за порушення порядку нарахування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування або подання недостовірних відомостей, що використовуються в Державному реєстрі загальнообовязкового державного соціального страхування, іншої звітності та відомостей, передбачених законами України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» і «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», порушення встановленого порядку використання та здійснення операцій з коштами Пенсійного фонду України.

11.09.2017 р. позивачем було подано позов про скасування податкових повідомлень рішень до Харківського окружного адміністративного суду (а.с.14-33).

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 13.09.2017 року відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ТОВ «Олеандр Груп» до ГУ ДФС в Харківській області (а.с.36-37).

Відповідно до п. 2 ч.1ст. 18 КАС Українимісцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Згідно вимогст. 11 КАС Українирозгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 9 КУпАПадміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, вина (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадській порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно достатті 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначенийКонституцієюта законами України.

Згідно вимог частини 1статті 2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч.ч. 1, 2статті 71 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до вимог п.п.56.1,56.2ст.56 Податкового кодексу Українирішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення.

Згідно п.56.15ст.56 Податкового кодексу Українискарга, подана із дотриманням строків, визначених пунктом 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження.Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.

Частиною 8ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»на платника єдиного внеску покладено обовязок сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.

Враховуючи вищевказане, суд зазначає, що факт оскарження позивачем до Харківського окружного адміністративного суду рішення ГУ ДФС у Харківській області від 08.09.2017 № НОМЕР_1 про застосування до ТОВ «Олеандр Груп» на підставі п. 7 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464-V1 штрафних санкцій за неподання платником єдиного внеску встановленої законодавством звітності, не є підставою для зупинення розгляду справи про адміністративне правопорушення. Крім того, вимога про скасування рішення ГУ ДФС у Харківській області від 08.09.2017 № НОМЕР_1 не була заявлена ТОВ «Олеандр Груп» в позовній заяві, поданій 11.09.2017 до Харківського окружного адміністративного суду (справа № 820/4096/17). Заява про зміну позовних вимог у справі № 820/4096/17 шляхом їх збільшення у звязку із доповненням прохальної частини позову вимогою про скасування рішення ГУ ДФС у Харківській області від 08.09.2017 № НОМЕР_1, була подана до Харківського окружного адміністративного суду 02.10.2017, а отже після прийняття заступником начальника ГУ ДФС у Харківській області постанови від 14.09.2017 на бланку № 148648 про накладення на посадову особу ТОВ «Олеандр Груп» адміністративного стягнення. Таким чином, посилання позивача на той факт, що відповідачем не було враховано факту оскарження в судовому порядку висновків акту перевірки є безпідставною, та такою що не підтверджується матеріалами справи.

Крім того, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1ст. 38 КУпАПадміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цьогоКодексупідвідомчі суду (судді).

Так як, не подання до контролюючого органу на момент перевірки звіту за січень 2015 року про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування мало місце у січні 2015 року, то станом на 14.09.2017 р. сплинули строки, визначеніст. 38 КУпАПнакладення адміністративного стягнення на посадову особу керівника підприємства ТОВ «Олеандр Груп» - ОСОБА_2.

Відповідно до п. 7 ч. 1ст. 247 КУпАПпровадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин - закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбаченихстаттею 38 цього Кодексу.

У заступника начальника Головного управління ДФС у Харківської області ОСОБА_3 були відсутні правові підстави для притягнення керівника підприємства ТОВ «Олеандр Груп» - ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч. 1ст. 165-1 КУпАПу вигляді накладення штрафу в сумі 680 грн. за не подання до контролюючого органу на момент перевірки звіту за січень 2015 року про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, оскільки провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягало закриттю на підставі п. 7 ч. 1ст. 247 КУпАП, у зв*язку з закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбаченихстаттею 38 цього Кодексу.

З огляну на встановлені факти суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення - постанова про накладення адміністративного стягнення від 14.09.2017 р. (на бланку №148647) винесена заступником начальника Головного управління ДФС у Харківської області ОСОБА_3 прийнята без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому її слід визнати протиправною та скасувати.

Керуючись ст.ст.10 - 11,70 - 71,159 - 163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Скасувати постанову заступника начальника Головного управління ДФС у Харківської області ОСОБА_3 про накладення адміністративного стягнення від 14 вересня 2017 року про притягнення ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, керівника ТОВ «Олеандр Груп» до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 165-1 КУпАП.

Повний текст постанови буде виготовлений 19 грудня 2017 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Фрунзенський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги вдесятиденний строк з дня отримання повного тексту постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справ апеляційним судом.

Постанова винесена у нарадчій кімнаті.

Суддя: