Постанова № 71113129, 11.12.2017, Харківський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
11.12.2017
Номер справи
635/6650/17
Номер документу
71113129
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 635/6650/17

Провадження по справі № 2-а/635/175/2017

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2017 року смт Покотилівка

Суддя Харківського районного суду Харківської області Шинкарчук Я.А., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до Харківського районного суду Харківської області з адміністративним позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:

-визнати протиправною відмову ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області у прийняття рішення про здійснення позивачу перерахунку та виплати пенсії згідно Довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії №100/33499 від 06.09.2017 у розмірі 90 відсотків грошового забезпечення з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру відповідно до закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;

-зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області прийняти рішення про проведення позивачу перерахунку та виплати пенсії згідно Довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії №100/33499 від 06.09.2017 у розмірі 90 відсотків грошового забезпечення з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру відповідно до закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;

-стягнути з ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань понесені позивачем судові витрати;

-встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати у місячний строк з дня отримання постанови звіт про виконання рішення суду;

-справу розглядати в порядку скороченого провадження на підставі п.2 ч.1 ст.183-2 КАС України.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно наказу МВС України №1286 від 20.07.2010 позивача, як полковника міліції, проректора Академії управління Міністерства внутрішніх справ з міжнародних зв’язків, було звільнено з органів внутрішніх справ у відставку на підставі Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, за п.65 «а» /за віком/. В Академії управління МВС позивача з тих же підстав остаточно звільнено 31 липня 2010 року згідно наказу №42 о/с від 28.07.2010 року. З 01 серпня 2010 року позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ. Відтак, позивач перебуває на обліку в ГУ ПФ України в Харківській області по місцю проживання, де отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі ст.ст. 13,43 Розділ 2 Закону №2262-ХІІ у розмірі 90 відсотків його грошового забезпечення згідно Грошового атестату №181. 29 грудня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-УШ від 23 грудня 2015 року. Цим Законом внесені доповнення в ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деякий інших осіб», а саме, ст. 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських». Цим законом також встановлено, що усі призначені за Законом №2262-ХІІ пенсії підлягають невідкладному перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпеченню відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію у зв’язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Відтак, знаючи про наявність правових підстав для перерахунку пенсії, в червні 2017 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області для отримання довідки про грошове забезпечення для надання її до ГУ ПФ України в Харківській області, оскільки ліквідаційна комісія вчасно цього не зробила. Отримавши таку довідку №100/33499 від 19.06.2017, складену відповідно до рішення Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, 19.06.2017 позивач звернувся до ГУ ПФ України в Харківській області з проханням про здійснення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року. У відповіді № 1406/С-14 від 02.08.2017 ГУ ПФ України в Харківській області зазначає про наявність у позивача законних підстав для перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року, однак відмовлено в його здійсненні з посиланням на відсутність цільових додаткових коштів з Державного бюджету. Одночасно з цим, позивач звертався до голови Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області по причині невнесення у довідку №100/33499 до складових грошового забезпечення премії, яку він отримував при виході на пенсію, та не погодився з включенням до Довідки по 10 відсотків за вчене звання та науковий ступінь замість 33 і 25 відсотків. Листом за №С-466/119-292/01-2017 від 01.08.2017 Ліквідаційна комісія в особі начальника сектору з питань пенсійного забезпечення ГУ НП в Харківській області по питанню щодо відсотків премії повідомила про необхідність уточнення в МВС, з інших питань - відмовила. При таких обставинах 09 серпня 2017 року з питань неналежного виконання посадових обов’язків особами, причетними до видачі Довідки про грошове забезпечення, безпідставне невключення премії, позивач змушений був звернутися до МВС України. Відповіддю МВС України №12/1-С-468 від 12 вересня 2017 на звернення позивача підтверджено, що займана ним посада на дату звільнення зі служби прирівняна до посади «начальник управління, що не входить до складу структурного підрозділу апарату Національної поліції» з посадовим окладом 7400,00 грн. Ліквідаційну комісію зобов’язано оформити повторну Довідку про грошове забезпечення позивача з урахуванням премії, середній розмір якої за вказаною вище посадою в апараті Національної поліції складає у грудні 2015 року 122 відсотка та подати її до ГУ ПФ України в Харківській області для перерахунку пенсії відповідно до ч.3 ст.63 Закону №2262-ХІІ, про що позивача проінформувати. Так, 19.09.2017 позивачу повідомлено про виготовлення та направлення до ГУ ПФ України в Харківській області уточненої довідки про грошове забезпечення позивача №100/33499 від 06.09.2017, згідно якої його грошове забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням посадового окладу, окладу за спец.звання, надбавок за вислугу років, вченого звання професора, наукового ступеня доктора юридичних наук, роботи з таємними документами та премії становить 38383 гривень 80 коп. 26 вересня 2017 року позивач повторно звернувся до ГУ ПФ України в Харківській області з проханням невідкладно здійснити перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року на підставі уточненої Довідки про його грошове забезпечення за №100/33499 від 06.09.2017. Однак, листом за №1938/014 від 09.10.2017 за підписом начальника ГУ ПФ України в Харківській області позивачу повторно повідомлено, що перерахунок та виплата перерахованих пенсій буде проведена після надходження коштів з Державного бюджету України, тобто безпідставно відмовлено у прийнятті рішення про перерахунок та виплату пенсії. Позивач вважає, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок та виплату пенсії у порядку та строки, передбачені нормами чинного законодавства, а ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області допущена протиправна бездіяльність в частини не проведення перерахунку та виплаті позивачу перерахованої пенсії з 01.01.2016.

Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 14.11.2017 було відкрито скорочене провадження в даній адміністративній справі.

Представником відповідача ОСОБА_2 Управління Пенсійного фонду України в Харківській області до суду надано письмові заперечення, в яких зазначено, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007, документи для призначення та проведення перерахунку подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових структур ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 та на підставі листа Пенсійного фонду України від 28.02.2017 № 9493/02-23, надіслано до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області список осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ для оформлення довідок про грошове забезпечення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Ліквідаційною комісією ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області до головного управління надано довідку про розмір грошового забезпечення від №100/33499 від 19.04.2017 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 Одночасно з цим повідомлено, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій з урахування грошового забезпечення, встановленого постановою №988, яку буде направлено Міністерства соціальної політики України. Відтак, перерахунок та виплату перерахованої пенсії головним управлінням буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету.

Разом з тим, в запереченні представником відповідача зазначено, що з огляду на положення статті 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», підстав для виплати пенсії позивачу без обмеження її розміру з 01.01.2016 по 31.12.2016 у відповідача не має. Стосовно виплати пенсії без обмеження її розміру з 01.01.2017, відповідачем зазначити, що відповідно до змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 №1774-VІІІ, який набув чинності з 01.01.2017, статтю 43 Закону Україна «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладено в новій редакції згідно з яким тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень. Щодо вимоги здійснити перерахунок з 01.01.2016, представник відповідача в запереченні зазначає, що чинне законодавство обмежує строк звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. З огляду на вимоги ст.99 та ст.100 КАС України, що позивачем взагалі не порушується питання про поновлення строку звернення до суду та не зазначалися поважні причини його пропуску, позовні вимоги щодо перерахунку пенсії мали бути залишені без розгляду. Відтак, представник відповідача вказує, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Дослідивши повідомлені позивачем обставин, подані відповідачем заперечення, суд прийшов до висновку про можливість ухвалення судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, розгляд справи за загальними правилами КАС України не є необхідним, а тому у відповідності до пункту 2 частини 1 статті 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Суддя, оцінивши повідомлені позивачем та представником відповідача обставини, оцінивши докази, надані до суду матеріали, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

За положеннями статті 14 КАС України визначено, що постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.

Відповідно до ч.1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч. 1 ст. 86); ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч. 2 ст. 86); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч. 3 ст. 86).

Будь-яке рішення чи дії суб'єкта владних повноважень мають бути законними та обґрунтованими, прийнятими чи вчиненими в межах наданих повноважень, мати під собою конкретні об'єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку. Також рішення суб'єкта владних повноважень не може ґрунтуватися на припущеннях.

Як повідомлено позивачем, та не заперечувалось представником відповідача, ОСОБА_1 згідно наказу МВС України №1286 від 20.07.2010, звільнено з органів внутрішніх справ у відставку на підставі Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, за п.65 «а» /за віком/. В Академії управління МВС позивача з тих же підстав остаточно звільнено 31 липня 2010 року згідно наказу №42 о/с від 28.07.2010 року.

З 01 серпня 2010 року позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ та він перебуває на обліку в ГУ ПФ України в Харківській області по місцю проживання, де отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі ст.ст. 13, 43 Розділ 2 Закону №2262-ХІІ у розмірі 90 відсотків його грошового забезпечення згідно Грошового атестату №181.

Як зазначено в тексті позовної заяви, позивач знаючи про наявність правових підстав для перерахунку пенсії, в червні 2017 року звернувся до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області для отримання довідки про грошове забезпечення для надання її до ГУ ПФ України в Харківській області, оскільки ліквідаційна комісія вчасно цього не зробила. Отримавши таку довідку №100/33499 від 19.06.2017, складену відповідно до рішення Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, 19.06.2017 позивач звернувся до ГУ ПФ України в Харківській області з проханням про здійснення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року. У відповідності до відповіді ГУ ПФ України в Харківській області за вих. № 1406/С-14 від 02.08.2017, вказано, що у позивача наявні законні підстави для перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року, однак відмовлено в його здійсненні з посиланням на відсутність цільових додаткових коштів з Державного бюджету.

Одночасно з цим, позивач звертався до голови Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області по причині невнесення у довідку Ліквідаційної комісії ГУ МВС України №100/33499 від 19.06.2017до складових грошового забезпечення премії, яку позивач отримував при виході на пенсію, та не погодився з включенням до Довідки по 10 відсотків за вчене звання та науковий ступінь замість 33 і 25 відсотків. Ліквідаційна комісія в особі начальника сектору з питань пенсійного забезпечення ГУ НП в Харківській області листом за вих.№С-466/119-292/01-2017 від 01.08.2017, по питанню щодо відсотків премії повідомила про необхідність уточнення в МВС, з інших питань - відмовила.

За таких обставин 09 серпня 2017 року з питань неналежного виконання посадових обов’язків особами, причетними до видачі Довідки про грошове забезпечення, безпідставне не включення премії, позивач змушений був звернутися до МВС України. Відповіддю МВС України №12/1-С-468 від 12 вересня 2017 року на звернення позивача підтверджено, що займана ним посада на дату звільнення зі служби прирівняна до посади «начальник управління, що не входить до складу структурного підрозділу апарату Національної поліції» з посадовим окладом 7400,00 грн. Ліквідаційну комісію зобов’язано оформити повторну Довідку про грошове забезпечення позивача з урахуванням премії, середній розмір якої за вказаною вище посадою в апараті Національної поліції складає у грудні 2015 року 122 відсотка та подати її до ГУ ПФ України в Харківській області для перерахунку пенсії відповідно до ч.3 ст.63 Закону №2262-ХІІ, про що позивача проінформувати.

Так, 19.09.2017 позивачу повідомлено про виготовлення та направлення до ГУ ПФ України в Харківській області уточненої довідки про грошове забезпечення позивача №100/33499 від 06.09.2017, згідно якої його грошове забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням посадового окладу, окладу за спец.звання, надбавок за вислугу років, вченого звання професора, наукового ступеня доктора юридичних наук, роботи з таємними документами та премії становить 38383 гривень 80 коп.

26 вересня 2017 року позивач повторно звернувся до ГУ ПФ України в Харківській області з проханням невідкладно здійснити перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року на підставі уточненої Довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про його грошове забезпечення за №100/33499 від 06.09.2017. Однак, листом за №1938/014 від 09.10.2017 за підписом начальника ГУ ПФ України в Харківській області позивачу повторно повідомлено, що перерахунок та виплата перерахованих пенсій буде проведена після надходження коштів з Державного бюджету України, тобто безпідставно відмовлено у прийнятті рішення про перерахунок та виплату пенсії.

Не погоджуючись з позицією пенсійного органу, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до п. 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських та схеми посадових окладів поліцейських.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 за №900-VIII внесено зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та ст.63 вказаного закону доповнено новою частиною в такій редакції: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988.

Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

У рішенні Конституційного Суду України у справі №1-7/99 за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999 зазначено, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Таким чином, Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015, з моменту набрання ним чинності підтвердив право колишніх працівників органів внутрішніх справ на перерахунок їх пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відтак, суд зазначає, що Постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» була чинною на момент внесення змін до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», таким чином перерахунок слід здійснити з 01.01.2016, тобто після набрання чинності Законом від 23.12.2015 за №900-VIII.

Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 (надалі – Порядок №45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв’язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Отже, у вказаному Порядку встановлено обов'язок МВС України повідомити Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій.

Відповідно до п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п’ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2001 № 3-1 (надалі –Порядок №3-1).

Як зазначено в запереченнях відповідача, ОСОБА_2 управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на виконання Порядку №45 та на підставі листа пенсійного фонду України від 28.02.2017 №9493/02-23, надіслано до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області список осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ для оформлення довідок про грошове забезпечення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Ліквідаційною комісією ОСОБА_2 управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області до ОСОБА_2 управління надано довідку №100/33499 від 19.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1

Також із заперечення відповідача вбачається, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України, а перерахунок й виплату перерахованої пенсії головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Однак, посилання представника відповідача на те, що перерахунок пенсії позивачу не проведено в зв'язку з відсутністю виділених коштів в Державному бюджеті України, суд вважає необґрунтованими, з огляну на наступне.

Згідно ч.2 ст. 8 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

У статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" зазначається, що суди при розгляді справ застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Згідно висновків Європейського суду з прав людини перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу полягає в тому, що будь-яке втручання публічної влади в право на мирне володіння майном має бути законним: друге речення пункту 1 дозволяє позбавлення власності лише "на умовах, передбачених законом", а пункт 2 визнає, що держави мають право здійснювати контроль за користуванням майном шляхом введення в дію "законів" (рішення у справах "Амюр проти Франції", "Колишній король Греції та інші проти Греції" та "Малама проти Греції"). "Майном" може бути як "існуюче майно", так і активи, включаючи вимоги, стосовно яких особа може стверджувати, що вона має принаймні "легітимні сподівання" на реалізацію майнового права (пункт 83 рішення від 12.07.2001 у справі Ганс-Адам II проти Німеччини"). "Легітимні сподівання" за своїм характером повинні бути більш конкретними, ніж просто надія й повинні ґрунтуватися на законодавчому положенні або юридичному акті, такому як судовий вердикт (рішення у справі "Копецький проти Словаччини").

У даному випадку легітимні сподівання позивача на перерахунок пенсії передбачені чинними нормами Законів України, тобто вони є конкретними. Таким чином на них поширюється режим "існуючого майна".

Крім того, Європейський Суд з прав людини у рішенні від 24.04.2015 за заявою №38667/06 у справі "Будченко проти України" наголосив, що відсутність механізму реалізації законодавчого положення становить втручання у право заявника за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції (пункт 39). А у рішенні від 10.03.2011 у справі "Сук проти України" (заява № 10972/05) - вказав, що держава на власний розсуд визначає, які доплати надавати своїм працівникам із державного бюджету. Держава може ввести, призупинити або припинити їх виплату, вносячи відповідні законодавчі зміни. Однак, якщо законодавча норма, яка передбачає певні доплати, є чинною, а передбачені умови - дотриманими, державні органи не можуть відмовляти у їх наданні, доки законодавче положення залишається чинним (пункт 23).

У пункті 26 рішення Європейського Суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Кечко проти України" зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Так само, Конституційний Суд України неодноразово висловлював правову позицію щодо неможливості поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету (рішення від 20.03.2002 №5-рп/2002, від 17.03.2004 №7-рп/2004,від 01.12.2004 №20-рп/2004, від 09.07.2007 №6-рп/2007).

Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі №21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі №21-44а10).

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Дана правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 по справі №21-484а13.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, яка діє з 01.01.2016), перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Дана норма набрала чинності з 01.01.2016, а отже, саме з цієї дати позивач має право на перерахунок пенсії без обмеження строком відповідно до постанови КМУ № 988 від 11.11.2015.

За таких обставин, висновок суду першої інстанції щодо наявності у позивача права на перерахунок пенсії саме з 01.01.2016 року є правомірним.

В ході розгляду справи встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності постановою № 988 не проведений з 01.01.2016 саме з вини відповідача, а тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком в силу вимог ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Оцінюючи дії відповідача на відповідність критеріям зазначеним в ч. 3 ст. 2 КАС України, суд прийшов до висновку протиправність відмови відповідача щодо здійснення перерахунку призначеної позивачу пенсії.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень.

Суд зазначає, що відповідач в порушення вимог ч.2 ст. 71 КАС України, не довів правомірність власних дій, що є предметом оскарження.

Натомість позивач, на виконання вимог ч.1 ст. 71 КАС України, довів обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги.

Щодо позовних вимог в частині зобов’язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу у розмірі 90 відсотків грошового забезпечення без обмеження граничного розміру, суд зазначає, що оскільки права позивача в частині виплати йому пенсії в іншому розмірі ніж 90 відсотків грошового забезпечення та з обмеженням граничного розміру на час розгляду цієї справи не порушені, так як перерахунок пенсії не проведено, суд не може під час прийняття постанови вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому.

В частині встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду, то суд приходить до висновку, що це право суду встановлювати такий контроль, а не обов’язок. Підстав для встановлення судового контролю вданій справі суд не вбачає.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 10, 11, 71, 86, 94, 158-167, 183-2 КАС України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області у прийняття рішення про здійснення позивачу перерахунку та виплати пенсії згідно Довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії №100/33499 від 06.09.2017 з 01 січня 2016 року відповідно до закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області прийняти рішення про проведення позивачу перерахунку та виплати пенсії згідно Довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії №100/33499 від 06.09.2017 з 01 січня 2016 року відповідно до закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Харківській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, судові витрати у сумі 640 (шістсот сорока) гривень 00 копійок.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10-ти днів з дня її проголошення. У разі, якщо рішення ухвалено без участі особи, яка його оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 10-ти днів з дня отримання його копії.

Постанова набирає законної сили після спливу вказаного строку на її оскарження.

Суддя – Я.А. Шинкарчук