
справа №619/3953/17
провадження №2-а/619/147/17
Рішення
Іменем України
19 грудня 2017 року м. Дергачі
Дергачівський районний суд Харківської областіу складіголовуючого - суддіОСОБА_1за участюсекретаря судового засіданняОСОБА_2розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу №619/3953/17 за позовом депутата Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області ОСОБА_3 до Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області про визнання протиправним та скасування рішення,
представники сторін:
позивача - ОСОБА_4
відповідача - ОСОБА_5
встановив:
Депутат Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправним і скасувати рішення, прийняте на ХХІУ сесії Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області УІІ скликання від 25 травня 2017 року №27 «Про увільнення ОСОБА_3 від обов’язків голови постійної комісії селищної ради з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та використання природних ресурсів, екології, землевпорядкування та землекористування». В обгрунтування позову зазначено, що вона є депутатом Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області УII скликання та до 25 травня 2017 року була головою постійної комісії селищної ради з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та використання природних ресурсів, екології, землевпорядкування та землекористування. На ХХІУ сесії УІІ скликання Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області, яка відбулася 25 травня 2017 року, було прийнято рішення №27 «Про увільнення ОСОБА_3 від обов’язків голови постійної комісії селищної ради з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та використання природних ресурсів, екології, землевпорядкування та землекористування» Вказане рішення, позивач вважає незаконним, необгрунтованним, таким, що прийняте з грубим порушенням Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту Солоницівської селищної ради УІІ скликання (далі Регламент). Вона обіймала посаду голови постійної комісії Солоницівської селищної ради з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та використання природних ресурсів, екології, землевпорядкування та землекористування. Під час проведення ХХІУ сесії УІІ скликання Солоницівської селищної ради 25 травня 2017 року депутат селищної ради ОСОБА_6 звернулася з пропозицією включити в порядок денний сесії питання щодо зняття з посади голови постійної комісії Солоницівської селищної ради з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та використання природних ресурсів, екології, землевпорядкування та землекористування ОСОБА_3, у зв’язку з недовірою (порушення земельного законодавства, суб’єктивне ставлення до громадян, постійне винесення на сесію недостовірних даних з питань земельних відносин) та подала депутатське клопотання за підписом 18 депутатів селищної ради. Ця пропозиція була прийнята Солоницівським селищним головою ОСОБА_7 під час проведення сесії та в порядок денний ХХІУ сесії УІІ скликання Солоницівської селищної ради було включено за усної пропозиції депутата ОСОБА_6 питання про увільнення ОСОБА_3 від обов’язків голови постійної комісії селищної ради , за розглядом якого прийняте рішення №27, порушивши Регламент щодо підготовки проекту рішення з даного питання, з порушенням процедури його включення до порядку денного, обговорення в депутатських комісіях тощо. Вищевказану пропозицію депутатів селищної ради було розглянуто Відповідачем в день її надходження, без попереднього вивчення та розгляду проекту рішення за цією пропозицією відповідною постійною комісією ради, чим порушено п.4 статті 47 Закону України «Про місцеве самоврядування» та вимоги Регламенту Солоницівської селищної ради УІІ скликання. У зв'язку з тим, що проект оскаржуваного рішення не був підготовлений, вказане вище питання за пропозицією депутатів винесено на розгляд ради в порушення п.11 статті 59, п.9 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування» та не був оприлюднений у встановленому законом порядку, в порушення п.3 статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування», п.п. 2 п. 1 статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації». Оскаржуване рішення не містить законних підстав для її звільнення. На момент розгляду цього питання жоден з депутатів, що ініціювали його розгляд, не повідомив депутатському корпусу про встановлені факти порушення нею земельного законодавства, суб’єктивного ставлення до громадян, не навели фактів винесення нею на сесію недостовірних даних з питань земельних відносин. Також, не зрозуміло на підставі якої норми закону депутати виразили їй недовіру. Оскаржуване рішення не ставилося на обговорення депутатів ради питання після доповіді головуючого одразу було винесено на голосування, чим порушено п. 2 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» та ряд вимог Регламенту Солоницівської селищної ради УІІ скликання.
У судовому засіданні представник відповідача заперечував проти позову, зазначивши, що згідно ст. 2 Положення про постійні комісії Солоницівської селищної ради, затвердженого рішенням І сесії селищної ради VII скликання від 05.11.2015 №4 (в редакції згідно з рішенням IV сесії селищної ради VII скликання від 24.12.2015 № 14) рада приймає рішення про перелік постійних комісій та затверджує їх персональний склад та у разі необхідності може бути створено нові постійні комісії, скасовано або реорганізовано раніше створені, змінено їх кількісний склад а також переобрано персональний склад. Так, позивача ОСОБА_3 було обрано головою постійної комісії з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та використання природніх ресурсів, екології, землевпорядкування та землекористування. Згідно ст. 19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат має право на внесення пропозицій і зауваженнь до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті. У відповідності до ч.13 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися, зокрема, сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради. Користуючись наданим Законом правом, депутат ОСОБА_8, під час пленарного засідання XXIV сесії селищної ради VII скликання звернулась з пропозицією про включення до порядку денного питання про увільнення від виконання обов’язків голови постійної комісії з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та використання природніх ресурсів, екології, землевпорядкування та землекористування ОСОБА_3 При цьому, ОСОБА_8 було подано письмове звернення (клопотання), підписане 18-ма депутатами селищної ради. Селищним головою було винесено на розгляд депутатів про включення до порядку денного дане питання, яке було підтримано 21-м депутатом з 22 присутніх з правом голосу (ОСОБА_3 не голосувала), що підтверджується протоколом пленарного засідання XXIV сесії Солоницівської селищної ради VII скликання. З урахуванням цього, порядок денний пленарного засідання сесії був затверджений в цілому 22-ма депутатами. Питання про увільнення від виконання обов’язків голови постійної комісії з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та використання природних ресурсів, екології, землевпорядкування та землекористування - ОСОБА_3 було винесено на обговорення, а після цього - головуючим на засіданні поставлено на голосування. За результатами голосування було прийнято рішення про увільнення від виконання обов’язків голови постійної комісії з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та використання природних ресурсів, екології, землевпорядкування та землекористування - ОСОБА_3 ОСОБА_5 рішення про увільнення голови постійної комісії селищної ради є актом індивідуальної дії з питань внутрішньоорганізаційної діяльності ради і тому вимоги щодо його оприлюдення чи оприлюднення його проекту відповідно до статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» не застосовуються. Питання щодо організації, зміни складу постійних комісій ради у разі внесення пропозицій депутатом може бути вирішено безпосередньо на пленарному засіданні сесії.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 являється депутатом VII скликання Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області, про що свідчить посвічення №11 та не оспорюється відповідачем.
Рішенням ХХІV сесії VII скликання Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області від 25 травня 2017 року за №27 на підставі ст.ст. 26, 47 Закону України «Про місцеве самоврядування України», розглянувши письмове звернення 18 депутатів селищної ради, прийнято рішення, яким увільнено ОСОБА_3 від обов’язків голови постійної комісії селищної ради з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та використання природних ресурсів, екології, землевпорядкування та землекористування.
Як передбачено п.2 ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Згідно ч.ч. 1,2 ст. 47 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі –Закон) постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією.
Частиною 15 ст. 47 Закону визначено, що перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями відповідної ради.
Рішенням Солоницівської селищної ради І сесії VII скликання від 05.11.2015 за №2, затверджено Регламент Солоницівської селищної ради VІІ скликання (далі –Регламент).
Статтею 63 Регламенту встановлено, що голова постійної комісії може бути за мотивованим рішенням селищної ради увільнений від виконання повноважень.
З витягу із протоколу ХХІV сесії VІІ скликання від 25.05.2017 вбачається, що депутат ОСОБА_9 внесла пропозицію про доповнення до порядку денного ХХІV сесії VІІ скликання питання про увільнення ОСОБА_3 від обов’язків голови постійної комісії селищної ради з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та використання природних ресурсів, екології, землевпорядкування та землекористування, за що проголосували 21 депутат із 22 присутніх, ОСОБА_3 не голосувала та прийнято рішення про увільнення ОСОБА_3 від обов’язків голови постійної комісії селищної ради з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та використання природних ресурсів, екології, землевпорядкування та землекористування, за що проголосувало 17 депутатів.
Як убачається з депутатського клопотання, підписаного 18 депутатами Солоницівської селищної ради та яке слугувало підставою включення до порядку денного зазначеного вище питання, ОСОБА_3 була виражена недовіра (порушення земельного законодавства, суб’єктивне ставлення до громадян, постійне винесення на сесію недостовірних даних з питань земельних відносин).
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналогічна норма закріплена у частині третій статті 24 Закону України Закону, де зазначено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Пунктом 9 ст 49 Закону встанолено, що пропозиції і зауваження, висловлені депутатами на сесії ради, або передані в письмовій формі головуючому на сесії, розглядаються радою чи за її дорученням постійними комісіями ради або надсилаються на розгляд підзвітним і підконтрольним їй органам та посадовим особам, які зобов'язані розглянути ці пропозиції і зауваження у строки, встановлені радою, і про вжиті заходи повідомити депутатові та раді.
За змістом п.13 ст. 46 Закону пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися, в т.ч. депутатами.
Як передбачено п.4 ч.2, ч.4 ст. 19 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради має право вносити пропозиції і зауваження до порядку денного засідань ради та її органів, порядку розгляду обговорюваних питань та їх суті. Порядок реалізації зазначених прав депутатів місцевих рад визначається цим Законом, іншими законами України, які регулюють діяльність місцевих рад та їх органів, а також регламентом відповідної ради.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 26 Закону виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій.
Як передбачено п.2 ст. 33 Регламенту при наявності пропозицій про внесення до порядку денного додаткових питань, погоджених профільною постійною комісією, про внесення змін до порядку їх розміщення або депутатських запитів головуючий на засіданні селищної ради ставить запропонований проект порядку денного на голосування «за основу».
Таким чином, при наявності пропозицій про внесення до порядку денного додаткових питань вимагається погодження профільною постійною комісією, що відповідачем дотримано не було.
Згідно п.1 ст.15 Положення про постійні комісії Солоницівської селищної ради, затвердженого рішенням І сесії селищної ради VII скликання від 05.1 1.2015 №4 (в редакції згідно з рішенням IV сесії селищної ради VII скликання від 24.12.2015 № 14) голова постійної комісії обирається радою на її пленарному засіданні відкритим голосуванням більшістю депутатів від загального складу ради за пропозицією селищного голови.
За правилами частини 11 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати: нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внугрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню.
Відповідно до ч. 3 ст. 15 Закону України Про доступ до публічної інформації проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Як вбачається з протоколу №24 від 25.05.2017 до порядку денного було включено 21 питання, без наяності спірного питання, тоді як рішення прийнято по 27 питанням, в тому числі і оскаржуваного.
Таким чином, 25 травня 2017 року під час проведення ХХІV сесії VII скликання,
в порушення Регламенту, без підготування проекту рішення та розгляду профільною постійною комісією, було прийнято рішення про зняття позивача з посади голови комісії.
Згідно п.3 ст. 26 Регламенту рішення, прийняте з питання, не включеного до порядку денного є незаконним.
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 50 Закону України "Про місцеве самоврядування", секретар сільської, селищної, міської ради організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів.
Згідно ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень. Частиною 2 даної статті встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не дотримав вимоги закону, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що позов задовольняється, а позивачем при зверненні суду сплачено судовий збір в розмірі 640,00грн., який підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Частиною 1 ст. 243 КАС України суди ухвалюють рішення іменем України негайно після закінчення судового розгляду.
Керуючись ст.ст. 9, 77, 139, 241-246, 250-251, 255, 295, 297 КАС України, суд –
ухвалив:
Позов депутата Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області ОСОБА_3 задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення ХХІV сесії Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області VІІ скликання від 25 травня 2017 року №27 «Про увільнення ОСОБА_3 від обов’язків голови постійної комісії селищної ради з питань агропромислового комплексу, земельних відносин та використання природних ресурсів, екології, землевпорядкування та землекористування».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Солоницівської селищної ради Дергачівського району Харківської області на користь ОСОБА_3 судові витрати в розмірі 640,00грн. (шістсот сорок гривень).
ОСОБА_3: с. Сіряки Дергачівського району Харківської області вул. Др. Народів, б.7.
Солоницівська селищна рада Дергачівського району Харківської області: (ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств - 04398821) Харківська область Дергачівський район смт Солоницівка вул. Визволителів, б.6.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 20.12.2017
Суддя І. М. Нечипоренко