
Справа № 561/791/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2017 року смт. Зарічне
Суддя Зарічненського районного суду Рівненської області Дідик А. В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ліквідаційна комісія УМВС України в Рівненській області про зобовязання субєкта владних повноважень вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
20 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Зарічненського районного суду Рівненської області із вказаним адміністративним позовом.
В адміністративному позові ОСОБА_1 просив суд зобовязати головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату встановленої позивачу пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», наказу міністерства внутрішніх справ України № 138 від 17 лютого 2017 року «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських» та довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 24 липня 2017 року № 5/177 без обмеження будь-яким строком (з виплатою різниці між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01 січня 2016 року до моменту здійснення перерахунку та виплачувати в подальшому з урахуванням здійсненого перерахунку).
На обґрунтування своїх позовних вимог зазначає, що він є пенсіонером ОВС з 2010 року, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області, та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії у звязку зі зміною розміру грошового забезпечення поліцейських згідно Постанови КМУ від 1 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та наказом МВС України № 260 від 06 квітня 2016 року «Про затвердження порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання».
Позивач в судове засідання не зявився, згідно письмової заяви від 20 грудня 2017 року просить розглядати справу у його відсутності, позов просить задовольнити.
Відповідач явку повноважного представника для участі в судовому засіданні не забезпечив. Згідно письмових заперечень на адміністративний позов просить відмовити в задоволенні позову. Подав клопотання від 18 грудня 2017 року № 11387/10 за яким справу просить розглянути без участі представника управління.
Суть заперечень зводиться до відсутності порушення відповідачем прав позивача, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області діяло в межах повноважень та у спосіб передбачений Конституцією та Законами України.
В судове засідання третя особа не зявилася, про причини неявки суд не повідомила, належним чином повідомлена про дату та час розгляду справи у суді.
Дослідивши письмові докази по справі та давши їм належну правову оцінку, суд приходить до таких висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та з липня 2010 року отримує пенсію на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).
09 листопада 2017 року позивач письмово звернувся до відповідача з проханням проведення перерахунку та виплату встановленої йому пенсії з 01 січня 2016 року у звязку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських.
Листом № 111/08 від 14 листопада 2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повідомило позивача про те, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
З листа заступника голови ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області від 17 листопада 2017 року № 11/279-3і видно, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2016 року за посадою позивача виготовлена і направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області 24 липня 2017 року за вихідним № 5/177.
З дослідженої судом копії довідки УМСВ України в Рівненській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 2150 від 24 липня 2017 року видно, що позивачу ОСОБА_1 відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 15 листопада 2015 року № 988, наказу МВС від 06 квітня 2016 рок, визначено розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за посадою заступник начальника РВ.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.
Статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 № 900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29 грудня 2015 року).
Відповідно до ч. 16 ст. 43 Закону № 2262-XII, у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення субєкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набирала чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів від 18 листопада 2015 року № 947, чинною станом на 01 січня 2016 року, внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 № 580-VIII (згідно із Законом № 900-VIII від 23 грудня 2015 року) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у звязку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 (далі Порядок № 3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобовязані у пятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у звязку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом пяти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в пятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку № 3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності його законним представником за місцем його проживання.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 22 квітня 2014 року (справа 21-484а13) та від 13 липня 2016 року (справа 638/2700/14-а), які з врахуванням вимог ст. 244-2 КАС України є обовязковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Суд приходить до висновку, що відмова відповідача у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, з урахуванням інформації про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії є неправомірною, а порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобовязання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії.
При визначенні терміну перерахунку пенсії, суд враховує межі позовних вимог, а також правову позицію Верховного Суду України, висловлену в постанові від 01 липня 2014 року у справі № 21-244а14, відповідно до якої правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.
Отже, перерахунок має бути здійснено з 01 січня 2016 року, як про це просить позивач.
У відповідності до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади.
З огляду на вказану норму, захисту в адміністративному суді може підлягати виключно порушене право позивача. Суд вважає, що права позивача на майбутні виплати (в подальшому) не були порушеними і захисту не потребують.
Оскільки заперечуючи проти позову відповідач покликається на обовязковість судового рішення, яке після набрання ним чинності буде ним виконано, відтак суд не вважає необхідним встановлювати судовий контроль за виконанням цього рішення.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 5, 241 , 243-246, 167 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву задовольнити.
Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату встановленої ОСОБА_1 ІПН НОМЕР_1, пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», наказу Міністерства внутрішніх справ України № 138 від 17 лютого 2017 року «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» що прирівнюються посадам поліцейських» та довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 24 липня 2017 року № 5/177 без обмеження будь-яким строком з виплатою різниці між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01 січня 2017 року до моменту здійснення перерахунку.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ІПН НОМЕР_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області код ЄДРПОУ 21084076) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 640,00 грн. (Шістсот сорок гривень).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя А. В. Дідик