Рішення № 71107878, 19.12.2017, Таращанський районний суд Київської області

Дата ухвалення
19.12.2017
Номер справи
379/1581/17
Номер документу
71107878
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 379/1581/17

2-а/379/123/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.12.2017 року м.Тараща

Таращанський районний суд Київської області в складі:

головуючого: Василенка О.М.,

при секретарі: Бабенко О.Ю.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Таращі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Таращанської РДА Київської області, третя особа: департамент з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації про визнання неправомірними дій та зобовязання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому просить визнати незаконною відмову управління соціального захисту населення Таращанської РДА Київської області за № 3040 від 10.10.2017 щодо встановлення йому статусу інваліда війни та зобовязати управління соціального захисту населення Таращанської РДА Київської області встановити йому статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення.

В судове засідання позивач не зявився, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлений, проте представник позивача подав до суду заяву про слухання справи без їх участі, позовні вимоги повністю підтримує.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про час та місце розгляду справи належно повідомлений, про причини неявки суду не повідомив, проте подав заперечення, в якому просить розгляд справи проводити у його відсутність та не погоджується з вимогами, викладеними позивачем в позовній заяві, вважаючи їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Представник третьої особи в судове засідання не зявився, про час та місце розгляду справи належно повідомлений, про причини неявки суду не повідомив, проте надіслав до суду заяву в якій підтвердив правомірність видачі позивачу інформаційної довідки від 08.06.2017 № 01.1-14/949-6, якою встановлено факт, що має юридичне значення, а саме його участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань цивільної оборони. Надані позивачем пояснення та документи по суті справи вваж є достатніми, а позов таким, що підлягає задоволенню і його підтримує. Цілком покладається на рішення суду.

Відповідно до ч. 1ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку субєктів владних повноважень.

Відповідно до ч.1ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Судом встановлено, що позивач є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії, інвалідом ІІ групи, захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Позивач звернувся до управління соціального захисту населення Таращанської районної державної адміністрації Київської області із заявою про встановлення йому статусу інваліда війни з видачею відповідного посвідчення, посилаючись на те, що відповідно до п. 9 ст. 7 Закону України «Про статут ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до інвалідів війни належать особи, які залучались до складу формувань Цивільної оборони та які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією Чорнобильської катастрофи, додавши до неї копії перереєстрованого посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), довідки до акту огляду МСЕК, інформаційної довідки про участь у формуванні ЦО.

Листом № 3040 від 10.10.2017 року відповідач відмовив йому у наданні статусу інваліда війни ІІ групи, посилаючись на безпідставність вимог, роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики від 24.12.2007 року № 104/0/15-7/014 та роз'яснення Міністерства з питань надзвичайних ситуацій від 14.08.2006 року № 04-9492/281.

Відмову відповідача у встановленні йому статусу інваліда війни позивач вважає необґрунтованою та незаконною, а тому просить визнати її незаконною та зобов'язати його встановити йому статус інваліда війни.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з таких міркувань.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначаютьсяЗаконом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»(далі - Закон).

Відповідно до пункту 9 частини другоїстатті 7 Законудо інвалідів війни, крім інших категорій громадян, належать також особи, залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Правила видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни встановлені Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженепостановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302(далі - Положення).

Згідно з пунктом 2 Положення посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинністьЗакону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на основі якого надаються відповідні пільги і компенсації.

Пунктом 3 Положення передбачено, що відповідно доЗакону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.

Інвалідам війни видаються посвідчення з написом «Посвідчення інваліда війни - інвалід».

Абзацом 2 пункту 7 Положення встановлено, що «Посвідчення інваліда війни», «Посвідчення учасника війни» і відповідні нагрудні знаки, «Посвідчення члена сім'ї загиблого» видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.

«Посвідчення інваліда війни» видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності. Інвалідам війни, у яких групу інвалідності встановлено без терміну перегляду, видаються безтермінові посвідчення, іншим - на період встановлення групи інвалідності. У разі продовження медико-соціальною експертною комісією терміну чи зміни групи інвалідності в посвідчення (на правій внутрішній стороні) вклеюється новий бланк, до якого вносяться відповідні записи. Записи в бланку завіряються відповідно до пункту 8 цього Положення (пункт 10 Положення).

З 14.01.1998 року позивачеві встановлена ІІ група інвалідності довічно, в зв'язку з захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, про що свідчить довідка до акта огляду МСЕК серії КИО-1 № 064718, видана 14.01.1998 року Обласною спеціалізованою МСЕК.

Згідно Положення про невоєнізовані формування Цивільної оборони і норми оснащення (табелювання) їх матеріально-технічними засобами, введеного в дію наказом начальника Цивільної оборони СРСР - заступника Міністра оборони СРСР від 06 липня 1975 року № 90, «в состав формирований зачисляются в обязательном порядке граждане СССР мужчины в возрасте от 16 до 60 лет и женщины от 16 до 55 лет. Невоенизированные формирования гражданской обороны, которые могут использоваться в мирное время для борьбы с массовыми лесными пожарами, ликвидации последствий стихийных бедствий, крупных аварий и катастроф, комплектуются личным составом путём привлечения в эти формирования в обязательном порядке рабочих, служащих и колхозников».

Таким чином, формування Цивільної оборони, в т.ч. невоєнізовані, створювались саме з метою виконання робіт по ліквідації наслідків аварій, катастроф та стихійних лих. Громадяни, які виконували роботи по ліквідації Чорнобильської катастрофи (аварії на Чорнобильській АЕС та її наслідків) залучались до виконання цих робіт саме у складі формувань Цивільної оборони.

Беручи до уваги викладене вище, в судовому засіданні знайшов своє підтвердження той факт, що позивач став інвалідом внаслідок захворювання, одержаного під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕСу складі формувань Цивільної оборони, в зв'язку з чим він має право на встановлення йому статусу інваліда війни.

За таких обставин, суд дійшов до висновку, що дії відповідача щодо відмови позивачеві у встановленні статусу інваліда війни ІІ групи, є неправомірними, оскільки не відповідають вимогам вищевказаного Закону.

Крім того, п.п.3, 10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженогопостановою КМУ від 12.05.94 № 302, зокрема, визначено, що інвалідам війни видаються посвідчення з написом «Посвідчення інваліда війниінвалід», яке видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.

Керуючись ст.ст.2, 5, 6, 8, 9, 19, 20, 25, 77, 94, 194, 241-246, 250, 251, 255, 293, 295, 297 КАС України,Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни, затвердженимПостановою КМУ від 12.05.1994 року № 302, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати незаконною відмову управління соціального захисту населення Таращанської районної державної адміністрації Київської області за № 3040 від 10.10.2017 щодо встановлення ОСОБА_1 статусу інваліда війни ІІ групи.

Зобов'язати управління соціального захисту населення Таращанської районної державної адміністрації Київської області встановити ОСОБА_1 статус інваліда війни ІІ групи відповідно до п.9 ч.2ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та видати «Посвідчення інваліда війни».

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду.

ГоловуючийОСОБА_2