Постанова № 71106601, 12.12.2017, Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
12.12.2017
Номер справи
342/777/17
Номер документу
71106601
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 342/777/17

Провадження № 2-а/342/43/2017

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2017 року м. Городенка

Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Федів Л.М.,

при секретаріКозаченко Л.Д.,

з участю:

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Городенка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тлумацького обєднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними та зобовязання перерахувати пенсію

ВСТАНОВИВ:

08.08.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Тлумацького обєднаного управління Пенсійного фонду України, в якому просить визнати протиправними дії Тлумацького обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області при нарахуванні пенсійного забезпечення ОСОБА_1, який отримав ядерну шкоду здоровю, відповідно до Конституції України, Віденської конвенції про цивільну відповідальність за ядерну шкоду, статей 17 і 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», статей 13, 49, 50, 51, 56 та 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; Зобов'язати Тлумацьке обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області перерахувати ОСОБА_1 державну пенсію відповідно до ЗУ № 796-12, починаючи із 08 лютого 2017 року; зобов'язати Тлумацьке обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області дорахувати ОСОБА_1 до пенсійного забезпечення одинадцять процентів заробітку за понаднормативний стаж відповідно ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і провести оплату недорахованих сум із 08 лютого 2017 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1, старший водій штабу Івано-Франківського протипожежного батальйону (в/ч 6033), сформованого на принципах воєнного часу для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, ліквідатор другої категорії, надалі перебуває на обліку в Тлумацькому об'єднаному управлінні ПФУ Івано-Франківської області, і має право на компенсації та пільги, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Із наданої відповіді (№ 35/К-15 від 06.06.2017 року) про призначення йому пільгової пенсії по віку, як ліквідатору другої категорії, позивач зробив висновок, що його пенсія не відповідаєКонституції Україниі законам, що регламентують порядок призначення та її розрахунок відповідно до статусу. Оскільки він виконав свій обов'язок перед державою, зі свого боку черезЗакон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»вона зобов'язалась хоч частково відшкодувати його втрачене здоров'я та інші неприємні обмеження, котрі виникли внаслідок виконання особливо небезпечних робіт при проведенні дезактиваційних робіт на Чорнобильській атомній станції.

Встановивши загальні правові підстави призначення пенсій, їх розміри, порядок обчислення і виплати у Законах України «Про пенсійне забезпечення» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», законодавець визначив і особливості набуття права на пенсію, включаючи для окремих категорій громадян пільгові умови призначення пенсії залежно від ряду об'єктивно значущих обставин, що характеризують трудову діяльність (особливості умов праці, професія, виконувані функції, кваліфікаційні вимоги, обмеження, ступінь відповідальності тощо).

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, оскільки, відповідно достатті 50 Конституції Україникожен має право на безпечне для життя і здоров'я, довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

У своїй заяві до відповідача 22.05.2017 року позивач звернув увагу на порушення чинного законодавства при призначенні йому пенсії, як ліквідатору другої категорії наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. На жаль, ПФУ у відповіді на письмове звернення його твердження обійшов, залишаючись на своїх суперечливих і хибних позиціях.

Йому державну пенсію обраховано від 25 років стажу, а не двадцяти, як передбаченоЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». В результаті у нього державна пенсія не досягла навіть прожиткового мінімуму через невідповідну пропорційність до стажу. Позивачу не додано до державної пенсії за 11 років понаднормового стажу, як передбачено чорнобильським законом - стаття 56 ЗУ № 796-12, тобто необхідно було нарахувати: 1892,68 х 11 :100 =208.19 грн.

20.11.2017 року представник Тлумацького обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подав до суду заперечення, в якому просить відмовити позивачу в задоволенні позову повністю. В запереченні вказує на те, що зміст і вимоги адміністративного позову є безпідставними, а дії управління відповідають вимогам чинного законодавства. Частиною 1 статті 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі Закон №796-XII) із змінами передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, зокрема: - учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 10 років. Відповідно до частини 3 статті 55 Закону 796-ХII, із змінами внесеними згідно із Законом №3108-IV від 17.11.2005 призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування (далі Закон №1058-IV) і цього Закону. Таким чином, позивач мав право на пенсію за віком відповідно до статті 55 Закону №796-XII за наявності стажу роботи не менше 20 років, однак призначення пенсії відбувається за нормами статті 28 Закону №1058-IV з урахуванням стажу роботи 25 років. Частиною 1 статті 28 Закону №1058-IV в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону №1058- IV, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини. Статтею 56 Закону №796-XII встановлено, що час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб: до 1 січня 1988 року - у потрійному розмірі. Згідно довідки виданої управлінням МВС України в Івано-Франківській області управління державної пожежної охорони від 17.06.1997 №267 зазначено періоди в зоні Чорнобильської АЕС з 18 липня 1986 по 03 вересня 1986 року в складі Івано-Франківського батальйону протипожежної служби військової частини 6033, а саме: 20.07, 23.07, 24.07, 25.07, 26.07, 28.07, 29.07, 02.08, 03.08, 05.08, 08.08, 09.08, 10.08, 13.08, 21.08, 22.08, 23.08, 24.08 (промзона). Враховуючи вищенаведене, період з 20.07, 23.07, 24.07, 25.07, 26.07, 28.07, 29.07, 02.08, 03.08, 05.08, 08.08, 09.08, 10.08, 13.08, 21.08, 22.08, 23.08, 24.08 враховано в кратності 3, що становить 54 дні. З 16.06.2010 р. ОСОБА_1 призначено пенсію за віком при загальному стажі роботи 27 років 5 місяці 12 днів відповідно до статті 55 Закону № 796-XII, з урахуванням статті 28 Закону №1058. Розмір пенсійної виплати з 16.06.2010 р. становив 825,91 грн. а саме: 700,57 грн. основний розмір пенсії за віком, обчислений від стажу і зарплати; 5,43 грн. доплата до мінімального розміру пенсії (706,00 грн.); 14,01 грн. доплата за понаднормовий стаж (2% від основного розміру пенсії за віком 700,57 грн. за 2 роки); 3 105,90 грн. додаткова пенсія потерпілим внаслідок чорнобильської катастрофи 2 кат.; 19 січня 2015 року позивач звертався в індивідуальному порядку в управління із заявою про проведення перерахунку пенсії з більшого стажу. До заяви додано трудову книжку, де міститься запис про звільнення з роботи з 07.08.2014 року. Після проведеного перерахунку пенсії страховий стаж становить 31 рік 01 місяць. Розмір пенсійної виплати після перерахунку з 01.02.2015 становив 1267,47 грн. В травні 2017 року відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсій з 01.05.2017 р. Розмір пенсійної виплати з 01.05.2017 становить 1630,47 грн. а саме: 794,23 грн. основний розмір пенсії за віком, обчислений від стажу і зарплати; 517,77 грн. доплата до мінімального розміру пенсії (1312,00 грн.); 47,65 грн. доплата за понаднормовий стаж (6% від основного розміру пенсії за віком 794,23 грн. за 6 років); 170,82 грн. додаткова пенсія потерпілим внаслідок чорнобильської катастрофи 2 кат.; 100,00 грн. доплата з 01.05.2012 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 р. № 327. Враховуючи вищенаведене пенсія позивачу призначена та перерахована відповідно до норм чинного законодавства. Вважають, що обставини, якими обґрунтовуються вимоги ОСОБА_1 та підстави для задоволення позову відсутні.

В судовому засіданні позивач та його представник підтримали викладені в адміністративному позові обставини та просили суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, посилаючись на підстави вказані у поданому запереченні, просила суд у задоволенні позовних вимог відмовити.

Суд, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Як слідує з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, віднесений до другої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується копією відповідного посвідчення серія А № 241075, виданого 15.12.1992 року.

30.07.2010 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії та згідно рішення відповідача (протокол Управління ПФУ в Городенківському районі № 1163 від 09.08.2010 р.) йому призначено пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» при загальному стажі роботи 27 років 5 місяці 12 днів; розмір пенсійної виплати з 16.06.2010 р. становив 825,91 грн.

Судом встановлено, що 19 січня 2015 року позивач звертався в індивідуальному порядку в управління із заявою про проведення перерахунку пенсії з більшого стажу. До заяви додано трудову книжку, де міститься запис про звільнення з роботи з 07.08.2014 року. Після проведеного перерахунку пенсії страховий стаж становить 31 рік 01 місяць. Розмір пенсійної виплати після перерахунку з 01.02.2015 становив 1267,47 грн. В травні 2017 року відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсій з 01.05.2017 р. Розмір пенсійної виплати з 01.05.2017 становить 1630,47 грн. а саме: 794,23 грн. основний розмір пенсії за віком, обчислений від стажу і зарплати; 517,77 грн. доплата до мінімального розміру пенсії (1312,00 грн.); 47,65 грн. доплата за понаднормовий стаж (6% від основного розміру пенсії за віком 794,23 грн. за 6 років); 170,82 грн. додаткова пенсія потерпілим внаслідок чорнобильської катастрофи 2 кат.; 100,00 грн. доплата з 01.05.2012 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 р. № 327.

В травні 2017 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на яку останній надав відповідь № 35/К-15 від 06.06.2017 р. про відсутність підстав для перерахунку пенсії в розмірах, зазначених у зверненні позивача.

Розглядувані правовідносини регулюються приписами Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне страхування» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно ч.1 ст.55 цього Закону особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, із зменшенням віку на 10 років.

Копією довідки № 670 від 26.11.1992 року стверджено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 дійсно з 18.07.1986 року по 03.09.1986 рік виконував обовязки по ліквідації наслідків аварії в 30-кілометровій зоні Чорнобильської АЕС і у відповідності до ОСОБА_4 Міністрів СССР і ВДРПС від 05.07.1986 року № 665-195 зачислюється в трудовий стаж і стаж, що дає право на пільгову пенсію по списку № 1 в 3-кратному розмірі.

Частиною 2 ст.56 вказаного Закону передбачено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

Згідно ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок такого забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Таким чином, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про пенсійне забезпечення» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Обставини справи свідчать про те, що позивач обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Аналіз ст.56 наведеного Закону вказує про те, що вона визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.

Водночас порядок перерахунку пенсій Законом України «Про пенсійне забезпечення» не встановлений, що є підставою для застосування судом при розгляді цього публічно-правового спору аналогії закону на підставі ч.7 ст.9 КАС України.

Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абз.2 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 процент визначеної законом її розрахункової величини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абз.1 ч.2 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 процент заробітку за рік.

Оскільки ОСОБА_1 є потерпілим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, тому пенсійним органом на момент перерахунку пенсії неправомірно не проведено доплату до пенсії за понаднормативний стаж, при цьому спірну доплату слід було встановити за понаднормативний стаж 20 років.

При вирішенні наведеного спору суд враховує позицію Верховного Суду України по аналогічній категорії справ (зокрема, постанову Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 07.07.2015р. у справі № 21-727а15).

Звідси слідує, що відмова Тлумацького обєднаного управління Пенсійного фонду України, яка викладена листі № 35/К-15 від 22.05.2017 р., в частині проведення перерахунку та виплати пенсії позивача із її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років, не ґрунтується на вимогах закону.

З огляду на положення ст.ст.21, 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконними рішенням, дією або бездіяльністю. Встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, адміністративний суд повинен був визнати такі дії, рішення незаконними і зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону.

Враховуючи викладене, суд приходить до переконливого висновку про обґрунтованість та підставність заявленого позову, через що останній підлягає до задоволення, а саме належить визнати протиправними дії Тлумацького обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.2. ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати Тлумацьке обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад нормативний стаж відповідно до ч.2. ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 08.02.2017 року.

При цьому, понесені судові витрати, повязані із розглядом справи, належить віднести за рахунок держави.

На підставі ст.ст.8,22,55,124 Конституції України, ст. ст. 49, 51, 55, 56-58, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України«Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, керуючись ст. ст.11, 18, 70, 71, 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позовОСОБА_1 до Тлумацького обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними та зобовязання перерахувати пенсію - задовольнити.

Визнати протиправними дії Тлумацького обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.2. ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Тлумацьке обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад нормативний стаж відповідно до ч.2. ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 08.02.2017 року.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського адміністративного апеляційного суду протягом десяти днів через Городенківський районний суд з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Федів Л.М.