Єдиний державний реєстр судових рішень ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" грудня 2009 р.
14 год.45 хв.Справа № 2-а-13066/09/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Кисильової О.Й.,
при секретарі: Мкртчян А.С.,
за участю: представника позивача - Казанцевої С.А.,
представника відповідача - Князевої Я.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
товариства з обмеженою відповідальністю «ВОКУ»
до державної податкової інспекції у м. Херсоні
про визнання нечинними та скасування рішень про застосування фінансовихсанцій,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ВОКУ» (далі-позивач, ТОВ «ВОКУ») звернулося до суду з позовом до державної податкової інспекції у м. Херсоні (далі-відповідач, ДПІ у м. Херсоні) про визнання нечинними та скасування рішень про застосування фінансових санкцій.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, суду пояснив, що 22.05.2009 року відповідачем проведено перевірку дотримання позивачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, за результатами якої складено акт та прийнято рішення про застосування до ТОВ «ВОКУ» фінансових санкцій за несвоєчасне оприбуткування готівки та незабезпечення зберігання фіскальних звітних чеків у книзі обліку розрахункових операцій.
Позивач вважає оскаржувані рішення протиправними, оскільки сума готівки у день її надходження була оприбуткована в касі в повному обсязі, про що зроблено відповідний запис у касовій книзі, виписано прибутковий касовий ордер та сплачено з цієї суми податок на додану вартість. Факт незберігання фіскального звітного чеку Z звіту не є порушенням порядку проведення рохрахунків, оскільки був роздрукований Х звіт, який містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених із застосуванням РРО.
Крім того, відповідачем з 14.05.2009 року по 27.09.2009 року проведено планову виїзну перевірку з питань дотримання ТОВ «ВОКУ» вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 року по 31.12.2008 року, про що складено акт перевірки від 09.06.2009 року. За результатами перевірки зроблено висновки, що при перевірці даних звітів по РРО та порядку оприбуткування готівкових коштів у касі порушень не встановлено.
Представник відповідача, заперечуючи проти позову, пояснив, що працівниками ДПА у Херсонській області було проведено перевірку господарської одиниці - АЗС, що належить позивачу, про що складений акт перевірки від 22.05.2009 року. Перевіркою встановлено, що готівкові кошти в розмірі 2673 грн. 97 коп. позивачем неоприбутковані в повній сумі їх фактичних надходжень в книзі обліку доходів і витрат та не забезпечено зберігання фіскального звітного чеку - Z звіту № 1376 в книзі обліку розрахункових операцій. Акт перевірки головним бухгалтером підписаний без зауважень.
Планова виїзна перевірка позивача, проведена ДПІ у м. Херсоні з 14.05.2009 року по 27.09.2009 року стосувалась перевірки господарської діяльності ТОВ «ВОКУ» з питань дотримання ним вимог податкового, валютного та іншого законодавства, а не конкретної господарської одиниці.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, наказом начальника ДПА у Херсонській області від 27.04.2009 року № 126 затверджено графік перевірок суб"єктів господарювання на травень 2009 року щодо здійснення контролю за дотриманням ними вимог чинного законодавства у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг на території Херсонської області та видано працівникам ДПА направлення на проведення перевірки ТОВ «ВОКУ» за № 572/237 від 18.05.2009 року. З вищенаведеним направленням головний бухгалтер позивача ознайомилась особисто під розписку.
22 травня 2009 року працівниками ДПА у Херсонській області проведено перевірку автозаправочної станції, яка знаходиться за адресою: Херсонська область, Білозерський район, с. П.Покровське, вул. Херсонська 42 «в», що належить ТОВ «ВОКУ» за дотриманням ним порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, про що складений акт перевірки № 0489/21/22/23/32725139 від 22.05.2009 року.
Проведеною перевіркою встановлено порушення позивачем п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 року за № 40/10320 (далі-Положення), а саме: суб"єктом господарювання ТОВ «ВОКУ» неоприбутковано готівкові кошти, що надійшли до каси 23.09.2008 року в другому розділі книги обліку розрахункових операцій на загальну суму 2673 грн. 97 коп. Відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних санкцій в розмірі 13369 грн. 85 коп.
Перевіркою встановлено також порушення позивачем п. 9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 31.03.2005 року № 265/95-ВР (далі-Закон № 265/95-ВР), а саме: не забезпечено зберігання фіскальних звітних чеків в книзі обліку розрахункових операцій відсутній Z звіт № 1376, за що застосовано фінансові санкції в розмірі 340 грн.
Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ (далі-Закон № 509-ХІІ) органи державної податкової служби в межах компетенції та у порядку, встановленому законами України мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
Відповідно до статті 16 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 31.03.2005 року № 265/95-ВР (далі-Закон № 265/95-ВР) контролюючі органи у порядку, передбаченому законодавством України, мають право здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій та які підпадають під дію цього Закону.
У Положенні про ведення касових операцій у національній валюті в Україні зазначено, що це Положення визначає порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями).
Згідно із визначеннями, наведеними у Положенні готівка (готівкові кошти) - це грошові знаки національної валюти України, які є дійсними платіжними засобами;
каса-приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів;
книга обліку доходів і витрат-документ установленої форми, що застосовується відповідно до законодавства України для відображення руху готівки;
оприбуткування готівки-проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Відповідно до пункту 2.6 глави 2 Положення підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами через касу. Облік з готівкою здійснюють у відповідних книгах обліку. Уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Таким чином, оприбуткування готівки є фактичне щоденне внесення записів у книгу обліку доходів і витрат на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень.
Відповідно до абзацу 3 статті 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування фізичними особами, які є субєктами підприємницької діяльності у касах готівки до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у пятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
За таких обставин, суд вважає, що позивачем порушено вимоги п. 2.6 Положення, оскільки не проведено облік готівки в сумі 2673 грн. 97 коп. в книзі обліку доходів і витрат шляхом відображення цієї суми 23.09.2008 року у відповідній книзі обліку, що підтверджено належними письмовими доказами та не спростовано позивачем, а тому відповідач правомірно застосував до ТОВ «ВОКУ» фінансові санкції за неоприбуткування у касах готівки.
Пунктом 9 ст. 3 Закону № 265/95-ВР закріплений обовязок субєктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції щоденно друкувати на РРО фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій. За порушення вимог цього пункту за рішенням відповідних органів державної податкової служби до зазначених субєктів застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів громадян, тобто 340 грн.
Позивачем не надано суду доказів того, що ним забезпечено зберігання спірного фіскального звітного чеку - Z звіту № 1376, а тому прийняте відповідачем рішення про застосування до ТОВ "ВОКУ" штрафних санкцій за дане порушення є обгрунтованим й не підлягає скасуванню.
Суд не бере до уваги посилання позивача на те, що перевіркою, за результатами якої складено акт від 09.06.2009 року зроблено висновки про відсутність порушень Закону № 265/95-ВР, а тому висновки перевірки від 22.05.2009 року про наявність порушень цього Закону є протиправними, оскільки дані перевірки проводились різними контролюючими органами, за різними предметами перевірки та з різних підстав.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «ВОКУ» є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд,-
постановив:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "ВОКУ" до державної податкової інспекції у м. Херсоні про визнання нечинними та скасування рішень про застосування фінансових санцій.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 07 грудня 2009 р.
Суддя Кисильова О.Й.