Постанова № 71104248, 13.12.2017, Придніпровський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
13.12.2017
Номер справи
711/10010/17
Номер документу
71104248
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 711/10010/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 грудня 2017 року

Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Колода Л.Д. розглянувши у скороченому провадженні цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області протиправною та зобовязання перерахувати пенсію, -

в с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області протиправною та зобовязання перерахувати пенсію. Позовні вимоги мотивує тим, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Відповідно до ч.3 ст.63 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Оскільки перерахунок пенсії позивача не було проведено, ОСОБА_1 05.10.2017 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з метою досудового врегулювання спору. Листом від 18.10.2017 року ГУ ПФУ в Черкаській області повідомило, що відповідно до ч.3 ст.63 Закону України №2262-ХІІ, листа ОСОБА_2 внутрішніх справ України від 22.03.2017 №4019/02/22-2017 щодо перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України (міліції) з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських, згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 №955, листа Пенсійного фонду України від 28.03.2017 №9493/02-23 щодо необхідності підготовки та подання ліквідаційним комісіям ГУМВС (УМВС) в областях списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії, Головне управління ПФУ в Черкаській області підготувало та подало списки до ліквідаційної комісії Управління МВС України в Черкаській області списки для оформлення відповідних довідок про грошове забезпечення. Також відповідачем в листі зазначено, що на їх адресу 01.06.2017 надійшла від ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області довідка про грошове забезпечення позивача (від 07.06.2017 №1024/07).

Маючи всі безумовні підстави для перерахунку пенсії та довідку про грошове забезпечення на імя позивача для такого перерахунку, всупереч діючому законодавству України Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області перерахунок не було проведено. Дану відмову позивач вважає безпідставною та незаконною, а бездіяльність протиправною, а тому просить визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення перерахунку пенсії протиправною, зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ та на підставі довідки ліквідаційної комісії Управління МВС України в Черкаській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії провести ОСОБА_1 перерахунок та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.01.2016 року та встановленням судового контролю за виконанням рішення суду.

На виконання вимог ст.183-2 КАС України Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області направлено суду заперечення на адміністративний позов, яким просить в задоволенні позову відмовити.

Дослідивши письмові докази справи, суд приходить до наступного. В судовому засіданні встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області та йому призначена пенсія відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

ОСОБА_2 внутрішніх справ України від 22.03.2017 року № 4019/02/22-2017, який зареєстрований в Пенсійному фонді України 28.03.2017 за № 1167/5, повідомлено, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно зпостановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з 01.01.2016 на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві.

Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 №9493/02-23 повідомив головні управління Пенсійного фонду України в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ. Зазначений лист зареєстровано у головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області 29.03.2017 за № 398/01. В даному листі також зазначено, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

07.06.2017 року Головне управління ПФУ в Черкаській області отримало довідку (від 07.06.2017 №1024/07) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 видану Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області.

Позивач 25.10.2017 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду в Черкаській області з вимогою невідкладно перерахувати та виплатити пенсійне забезпечення, передбачене Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» - з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2016 року відповідно до довідки, яка була виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області та направлена до ГУПФУ в Черкаській області.

Згідно листа відповідача вих.№801/ч-10 від 18.10.2017 року в такому перерахунку відмовлено.

Відповідно до частини третьоїстатті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(у редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другоюстатті 51 цього Закону.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 рокувстановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абзацом 2 пункту 15розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію»(згідно зЗаконом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно достатті 102 Закону України «Про Національну поліцію»пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначенихЗаконом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIIIстаттю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цьогоЗакону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставіпостанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.

Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженогопостановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зістаттею 63 цього Законууповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким ОСОБА_2 внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Відповідно достатті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду. Пенсійна справа позивача знаходиться у Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Черкаській області.

Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області не здійснило перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби та деяких інших осіб» посилаючись на те, що відповідно до ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України; у видатковій частині бюджету Пенсійного фонду України на 2017 рік не передбачено додаткових коштів для здійснення виплат перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, а тому перерахунок та виплату перерахованої пенсії із грошового забезпечення, встановленого законодавством для поліцейських, буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Однак в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не зазначено, що для здійснення перерахунку та виплати перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України мають бути виділені додаткові кошти з Державного бюджету України.

Отже у Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області відсутні перешкоди для здійснення перерахунку та виплати перерахованої пенсії позивачу. Мотиви відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області у здійсненні перерахунку пенсії позивача, наведені у листі від 18.10.2017 №801/ч-10, не можуть бути визнані судом законними і обґрунтованими.

За правилами ч. 3ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи, що право на перерахунок пенсії позивач набув з 01.01.2016, проте, станом на час розгляду та вирішення даної справи доказів здійснення такого перерахунку пенсійним органом не надано, при цьому судом визнано незаконними і необґрунтованими мотиви відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області у проведенні перерахунку пенсії позивача, наведені у листі від 18.10.2017 №801/ч-10, то суд, з урахуванням наведеної ст. 51 Закону, вважає можливим задовольнити позовні вимоги починаючи з 01.01.2016.

З огляду на наведені обставини та вимоги закону, суд дійшов висновку про необхідність визнати протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, а також зобовязання ГУПФУ здійснити з 01.01.2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року,ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»,постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 та довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області від 07.06.2017 року №1024/07.

Що стосується встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобовязання ГУПФУ в Черкаській області подати в установлений судом строк звіт про виконання рішення суду, то нормами КАС України передбачено право суду встановлювати контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах, а не обовязок суду встановити такий контроль.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року,Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»,постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постановою Кабінету Міністрів України № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268, ст.ст.2,11,69-71,99,159,160-162, 183-2, 186 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Позов задовольнити частково. Визнати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправною.

Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 07.06.2017 року №1024/07.

В частині вимог про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.

Суддя: ОСОБА_3