Постанова № 71103890, 13.12.2017, Канівський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
13.12.2017
Номер справи
697/2564/17
Номер документу
71103890
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 697/2564/17

провадження № 2-а/697/163/2017

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13.12.2017 р. м. Канів

Канівський міськрайонний суд Черкаської області

в складі: головуючого судді – Русакова Г.С.

за участю секретаря – Берегової А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Канів Черкаської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об’єднаного Управління пенсійного фонду України Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 об’єднаного Управління пенсійного фонду України Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій, посилаючись на те, що вона має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 4. З 26.04.1992 року їй призначено пенсію за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується пенсійним посвідченням № 120971. 19.11.2017 року при зверненні до ОСОБА_2 об'єднаного УПФУ Черкаської області вона дізналася, що їй нараховують за понаднормовий стаж не в повному обсязі. 20.11.2017 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік понад 15 років з урахуванням середньомісячного заробітку, відповідно до ч.2 ст. 56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 20.11.2017 року. 23.11.2017 року відповідачем відмовлено їй у перерахунку пенсії з тих підстав, що пенсію обчислено нормами чинного законодавства, підстави для перерахунку доплати за понаднормовий стаж відсутні, оскільки положення Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються лише права на пенсію. Стаття 28 Закону № 1058 визначає розмір доплати за понаднормовий стаж, а саме за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років жінкам (якщо пенсію призначено до 01.10.2011) пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Її загальний страховий стаж, згідно пенсійної справи становить 35 років, відповідно понаднормовий стаж становить 20 років. Середньомісячний заробіток становить 2738,30 грн. Один процент середньомісячного заробітку становить – 27,383 грн. Відповідно, доплата до основної пенсії за понаднормовий стаж становить 27,383х20=547,66 грн. Згідно вимог ст. 28 Закону № 1058-ІV страховий стаж їй обраховано не вірно з понаднормового стажу з додатком до пенсії 1% за кожний рік роботи понад установлений законодавством з розрахунку прожиткового мінімуму. Вважає, що згідно ч.2 ст. 56 ЗУ № 796-ХІІ понаднормовий стаж повинен бути обрахований з основного розміру заробітку з подальшим додатком до пенсії 1% за кожний рік понад установлений стаж 15 років для жінок, але не вище за 75% заробітку.

Просить суд визнати протиправними дії ОСОБА_2 об'єднаного УПФУ Черкаської області щодо відмови в проведенні перерахунку, нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії з її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до ч.2 ст. 56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати Канівське об'єднане УПФУ Черкаської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 20.11.2017 року збільшенням на 1% заробітку за кожен послідуючий рік роботи понад мінімальний стаж 15 років з урахуванням середньомісячного заробітку, розрахованого згідно ст. 27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до положень ч.2 ст. 56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; стягнути з відповідача ОСОБА_2 об’єднаного УПФУ Черкаської області на її користь понесені судові витрати у вигляді судового збору в сумі 640,00 грн.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з’явилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутність, просила позов задовольнити, від позовної вимоги щодо стягнення судового збору відмовилась.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, просив розглядати справу без його участі, надав суду письмове заперечення на позов, у задоволенні якого просить відмовити.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з’ясувавши всі фактичні обставини, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серія В-І № 443612 від 24.12.1992 року категорія 4 (а.с.7).

26.04.1992 року позивачу було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із зменшенням пенсійного віку згідно ст.55 Закону Української «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

20.11.2017 року позивач ОСОБА_1 звернулася до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Черкаської області із заяваю про перерахунок та виплату пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік понад 15 років з урахуванням середньомісячного заробітку, розрахованого відповідно до ч.2 cт.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.10).

23.11.2017 року листом № 415/Н-10 відповідачем відмовлено позивачу у перерахунку пенсії (а.с.11) з тих підстав, що пенсію обчислено за нормами чинного законодавства, підстави для перегляду доплати за понаднормовий стаж відсутні, оскільки положення Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються лише права на пенсію, проте ст.55 даного Закону передбачає, що виплата пенсії проводиться згідно з Законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статтею 28 якого передбачено, що пенсія за віком збільшується на 1 відсоток за кожний рік страхового стажу понад 20 років (якщо пенсію призначено до 01.10.2011).

За матеріалами справи вбачається, що загальний страховий стаж у позивача складає 35 років. Середньомісячний заробітокстановить 2738,30. Доплата до пенсії, розрахованої відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» 143,76 грн.

На думку позивача, згідно ч.2 ст.56 Закону України № 796-ХІІ понаднормовий стаж повинно бути обраховано, з основного розміру заробітку з подальшим додатком до пенсії 1 % за кожний рік роботи понад установлений стаж 15 років для жінок, але не вище за 75 % заробітку.

Як встановлено ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначений пільговий порядок обчислення стажу роботи, який надає право для отримання пенсії.

Як встановлено ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки 10 років і більше, жінки 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

Відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (якщо пенсію призначено до 01.10.2011) за кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

При цьому, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Частиною 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

З аналізу вищевикладених норм вбачається, що особи мають право самостійно обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами пенсійної справи, що 26.04.1992 року позивачу було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із зменшенням пенсійного віку згідно ст.55 Закону Української "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що підтверджується довідкою відповідача та пенсійним посвідченням.

Позивач фактично обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом, а саме Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що, зокрема підтверджується заявою позивача від 20.11.2017 року.

Таким чином, позивачу, якому призначена пенсія на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

Оскільки позивач просила здійснити перерахунок призначеної їй пенсії з урахуванням норм Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у відповідача не було правових підстав керуватися нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» без врахування пільг, встановлених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» при вирішенні питань правомірності обчислення розміру понаднормового стажу позивача. Така ж сама правова позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 17.02.2016 та від 07.07.2016 у справах № 162/820/15-а (К/800/49010/15) та № 162/628/15-а (К/800/41158/15).

Згідно з постановою колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 07 липня 2015 року по справі № 21-727а/15 встановлено право громадян на пенсію в повному розмірі, які віднесені до 1, 2, 3, 4 категорій потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ, але не вище 75 % заробітку. У зв’язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ.

Згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Враховуючи те, що позивач звернулася за перерахунком пенсії 20.11.2017 року, що передувало зверненню з позовом до суду, то перерахунок пенсії повинен здійснюватися з 01.12.2017 року.

З урахування викладеного, суд приходить до висновку про протиправність відмови відповідача у перерахунку пенсії та наявність підстав для часткового задоволення позову. Разом з цим, порядок перерахунку пенсій Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не встановлений, що на думку суду є підставою для застосування аналогії закону, на підставі ч. 7 ст. 9 КАС України.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 11, 69-71, 99, 100, 122, 160, 162, 163, 186, 256 КАС України суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 об’єднаного Управління пенсійного фонду України Черкаської області щодо відмови в проведенні перерахунку, нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до положень ч.2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Канівське об’єднане Управління пенсійного фонду України Черкаської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, з 01.12.2017 року з її збільшенням на 1% заробітку за кожен послідуючий рік роботи понад мінімальний стаж 15 років з урахуванням середньомісячного заробітку, розрахованого згідно ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Уразі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий /підпис/ ОСОБА_3

Згідно оригіналу, який знаходиться в матеріалах справи № 697/2564/17

Головуючий Г. С. Русаков