
Справа№ 640/16821/17
н/п 2-а/640/509/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" грудня 2017 р. Київський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Ніколаєнко І.В.,
при секретарі – Газіній О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну позовну заяву ОСОБА_1 до Харківської митниці ДФС України про визнання протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Харківської митниці ДФС у справі про порушення митних правил №0750/80700/17 від 12.10.2017 року за ч.3 ст.470 МК України у відношенні ОСОБА_1
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 07.02.2017 року митним постом «Харків- Центральний» Харківської митниці ДФС була оформлена декларація типу ТР81АА №807100000/2017/004233 на транзитне переміщення товару «цигарки» в кількості 1000 пачок, вартістю 3816,78 грн., відправником товару є ТОВ «Євро-Диліжанс». Одержувач – ТОВ «Євро-Диліжанс». Особа перевізник (графа 50 МД) – не зазначена. Строк доставки до митниці призначення згідно графи J МД – 12.02.2017 року. Вид транспорту в межах країни (графа 26 МД) – «переміщення товарів у ручній поклажі», код 91. 13.02.2017 вказаний товар було розміщено на зберігання на митному складі ТОВ «Євро-Диліжанс» на підставі електронного повідомлення від 13.02.2017 року в порядку ч.3 ст.122 МК України. 12.10.2017 року Харківською митницею ДФС винесена постанова №0750/80700/17 про порушення митних правил.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову, надала суду письмові заперечення.
Суд, заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 07.02.2017 митним постом «Харків-Центральний» Харківської митниці ДФС уповноваженою особою на роботу з митницею ТОВ «Євро-Диліжанс» подано для здійснення митного контролю та митного оформлення митну декларацію типу ТР81АА № 807100000/2017/004233 для поміщення товару «Сигарети з тютюном (сигарети з фільтром): - portal SILVER – 1000 пачок. Торгівельна марка: немає даних. Виробник: ОАО «Гродненская табачная фабрика «Неман». Країна виробництва: BY».
Зазначений товар поміщено на підставі даної митної декларації в митний режим «транзиту». Відправником товару виступало ТОВ «Євро-Диліжанс», 62332, Харківська область, Дергачівський район, с. Руська Лозова, вул. Белгородська, 1. Одержувач товару – ТОВ «Євро-Диліжанс», 61031, м. Харків, вул. Ромашкіна, 1. Митниця призначення згідно графи 53 МД – митний пост «Харків-аеропорт» Харківської митниці ДФС, строк доставки товару до митниці призначення згідно графи J МД – 12.02.2017, особа перевізник згідно графи 50 МД – комірник ОСОБА_1.
Відповідно до п. 25 ч. 1 ст. 4 МКУ митний режим - комплекс взаємопов’язаних правових норм, що відповідно до заявленої мети переміщення товарів через митний кордон України визначають митну процедуру щодо цих товарів, їх правовий статус, умови оподаткування і обумовлюють їх використання після митного оформлення.
Згідно з частиною 1 статті 71 МКУ надано право декларанту право обрати митний режим, у який він бажає помістити товари, з дотриманням умов такого режиму та у порядку, що визначені цим Кодексом.
При цьому, ч. 2 ст. 71 МКУ визначено, що поміщення товарів у митний режим здійснюється шляхом їх декларування та виконання митних формальностей, передбачених цим Кодексом.
Визначення поняття митного режиму «транзиту» наведено у статті 90 МКУ. Умови поміщення та перебування товарів, транспортних засобів комерційного призначення у митний режим транзиту визначені главою 17 МКУ.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 МКУ транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома органами доходів і зборів України або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з частиною 1 статті 92 МКУ митний режим транзиту може бути застосований як до товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що безпосередньо ввозяться на митну територію України, так і до таких, що перебувають на митній території України.
Одночасно з цим, ч. 1 ст. 91 МКУ визначає, що переміщення товару у митному режимі транзиту здійснюється як прохідний або внутрішній транзит, або каботаж.
Підпункт в) п. 2 ч. 2 ст. 91 МКУ визначає, що митний режим транзиту застосовується до товарів, які переміщуються від одного пункту, розташованого на митній території України, до іншого пункту, розташованого на митній території України, у тому числі якщо частина цього переміщення проходить за межами митної території України.
Умови поміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення у митний режим транзиту визначені статтею 92 МКУ.
Частиною 4 ст. 92 МКУ визначено, що для поміщення товарів та/або транспортних засобів комерційного призначення у митний режим транзиту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна:
1) подати органу доходів і зборів митну декларацію (документ, який відповідно до статті 94 цього Кодексу використовується замість митної декларації), товарно-транспортний документ на перевезення та рахунок-фактуру (інвойс) або інший документ, який визначає вартість товару;
2) у випадках, визначених законодавством, надати органу доходів і зборів дозвільний документ на транзит через митну територію України, який видається відповідними уповноваженими органами;
3) у випадках, встановлених цим Кодексом, забезпечити виконання зобов’язання із сплати митних платежів відповідно до розділу X цього Кодексу.
При цьому, статтею 93 МКУ визначені вимоги до переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення у митному режимі транзиту, зокрема відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 93 МКУ товари, транспортні засоби комерційного призначення, що переміщуються у митному режимі транзиту повинні бути доставленими у орган доходів і зборів призначення до закінчення строку, визначеного статтею 95 цього Кодексу.
Таким чином, скориставшись своїм правом, визначеним ст. 71 МКУ, та обравши митний режим транзиту ТОВ «Євро - Диліжанс» тим самим зобов’язалось дотримуватись його умов, визначених ст.ст. 92, 93, 95 МКУ.
Враховуючи, що однією з умов перебування товару в митному режимі транзиту є саме доставка його до митниці призначення у строки, встановлені ст. 95 МКУ, підприємство було зобов’язане виконати ці умови митного режиму транзиту.
Відповідно до ч. 1 ст. 95 МКУ встановлюються такі строки транзитних перевезень залежно від виду транспорту:
1) для автомобільного транспорту - 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб);
2) для залізничного транспорту - 28 діб;
3) для авіаційного транспорту - 5 діб;
4) для морського та річкового транспорту - 20 діб;
5) для трубопровідного транспорту - 31 доба;
6) для трубопровідного транспорту (з перевантаженням на інші види транспорту) - 90 діб.
Виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 95 МКУ митницею за МД ТР81АА №807100000/2017/0044233 від 07.02.2017 було встановлено строк доставки до 12.02.2017.
Відповідно до ч. 2 ст. 95 МКУ до строків, зазначених у частині першій цієї статті, не включається:
1) час дії обставин, зазначених у статті 192 цього Кодексу;
2) час зберігання товарів під митним контролем (за умови інформування органу доходів і зборів, який контролює їх переміщення);
3) час, необхідний для здійснення інших операцій з товарами, у випадках, передбачених цим розділом (за умови інформування органу доходів і зборів, який контролює переміщення цих товарів).
Згідно з електронним повідомленням ТОВ «Євро-Диліжанс» про розміщення на митний склад товарів, поміщених у інші митні режими від 13.02.2017 №1012/10/20-70-61 на підставі ч. 3 ст. 122 МК України вказаний товар було розміщено для зберіганні на митному складі ТОВ «Євро-Диліжанс», встановлений строк перебування товарів на митному складі до 14.05.2017 року.
Звернення на виконання митних формальностей поза місцем розташування органу доходів і зборів по видачі з митного складу ТОВ «Євро-Диліжанс» товару задекларованого по вищевказаній МД, відповідно до вимог наказу Міндоходів від 16.12.2013 № 804, або на виконання інших митних формальностей до Харківської митниці ДФС не надходили.
Відповідно до ч. 1, 3, 4 ст. 102 МКУ визначено, що митний режим транзиту завершується вивезенням товарів, транспортних засобів комерційного призначення, поміщених у цей митний режим, за межі митної території України. Таке вивезення здійснюється під контролем органу доходів і зборів призначення.
При ввезенні товарів на митну територію України з метою подальшого їх поміщення у відповідний митний режим митний режим транзиту завершується фактичним доставленням товарів до органу доходів і зборів призначення.
Митний режим транзиту також завершується поміщенням товарів, транспортних засобів комерційного призначення в інший митний режим при дотриманні вимог, встановлених цим Кодексом.
При цьому, відповідно до ч. 5 ст. 102 МКУ для завершення митного режиму транзиту особою, відповідальною за дотримання вимог митного режиму, до закінчення строку, визначеного статтею 95 цього Кодексу, органу доходів і зборів призначення повинні бути представлені товари, поміщені у митний режим транзиту, та митна декларація або інший документ, визначений статтею 94 цього Кодексу.
Зазначені положення МКУ позивачем виконані не були.
У відповідності до ч. 1 ст. 458 МКУ порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред’явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 МКУ суб’єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
За частиною 3 ст. 470 МКУ адміністративну відповідальність тягне перевищення встановленого статтею 95 цього Кодексу строку доставки товарів, транспортних засобів комерційного призначення, митних або інших документів на ці товари більше ніж на десять діб, а так само втрата цих товарів, транспортних засобів, документів чи видача їх без дозволу органу доходів і зборів.
Таким чином, під час провадження у справі про порушення митних правил № 0750/80700/17 митницею підтверджено наявність в діях гр. ОСОБА_1 порушення митних правил, передбаченого ч. 3 ст. 470 МКУ, що підтверджується вищевикладеним та матеріалами справи про порушення митних правил № 0750/80700/17.
Отже, суд вважає, що Харківською митницею ДФС правомірно зроблений висновок про наявність в діях ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.3 ст.470 МК України.
На підставі вище викладеного, суд вважає, що позивачем не доведені ті обставини, на які він посилався у позовній заяві, у зв’язку з чим адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 4, 8, 11, 71, 159, 160-163 КАС України, 71, 90-94, 102, 122, ч.3 ст.470 МК України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя І.В. Ніколаєнко