
Справа № 351/1744/17
Номер провадження №2-а/351/57/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2017 року м. Снятин
Снятинський районний суд Івано-Франківської області
в складі : головуючого-судді Калиновського М.М.,
з участю секретаря Равлюк М.І.,
позивачки ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Снятині справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправною відмови щодо врахування при призначенні пенсії сум допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально – побутових питань, зобов’язання перерахувати пенсію,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача ОСОБА_3 об"єднаного управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправною відмови щодо врахування при призначенні пенсії сум допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально – побутових питань, зобов’язання перерахувати пенсію посилаючись на те, що з жовтня 2010 року отримує пенсію по інвалідності, як інвалід ІІ групи відповідно до Закону України «Про державну службу». Оскільки стаж позивачки на державній службі складає 27 р. 7 м. 1 дн., пенсію позивачці призначено у розмірі 90% від сум заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Коломийське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області при призначенні пенсії , не зважаючи на вимоги ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» безпідставно не включило до розрахунку заробіток, з якого визначається пенсія, суми допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально – побутових питань, з яких було сплачено внески та суму індексації заробітної плати.
У зв’язку з цим, 31.07.2017 р. позивачка звернулася до ОСОБА_3 Об’єднаного управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області із письмовою заявою з проханням врахувати суми допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань та здійснити перерахунок їй пенсії державного службовця. Листом від 09.08.2017 р. за №166/С-15 в проведенні перерахунку позивачці було відмовлено, а тому позивачка вимушена звернутися до суду із даним позовом в якому просить визнати відмову ОСОБА_3 Об’єднаного управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області у зарахуванні до сум, з яких позивачці нараховано розмір пенсії, виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань,- неправомірною.
Зобов’язати Коломийське Об’єднане управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної позивачці у відповідності до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховувався та сплачувався внесок на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, з 20 грудня 2010 року, з врахуванням виплачених їй сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, та надалі виплачувати перерахований розмір пенсії.
В судовому засіданні позивачка підтримала вимоги заяви та просила суд позов задоволити.
Представник відповідача позов не визнав, подав до суду письмове заперечення, яке підтримав у судовому засіданні просить в задоволенні позову відмовити, оскільки позивачка просить провести перерахунок пенсії з жовтня 2010 р., а позов подано 28.08.2017 р. і жодних доказів поважності пропуску строку звернення до суду не надала, відповідач правомірно вважає, що позов подано після закінчення строку звернення до суду і просить залишити його без розгляду.
Враховуючи пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Судом встановлено, що позивачка з жовтня 2010 року отримує пенсію по інвалідності ІІ групи відповідно до Закону України «Про державну службу».
31.07.2017 року позивачка звернулась до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії із врахуванням до заробітку для обчислення пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб та індексації заробітної плати .
09.08.2017 р. листом № 166/С-15 відповідач відмовив позивачці в перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що відповідно до ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу»заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок і премій. Матеріальна допомога (як на оздоровлення, так і на вирішення соціально-пбутових питань) індексація та інші виплати не відносяться до інших надбавок, а тому врахувати їх в суму заробітної плати для обчислення пенсії, законних підстав не має.
Згідно довідки від 26.06.2017 р. №983/10/09-13-08-14/56, виданої ДФС України Тисменецької об’єдананої ДПІ ГУ ДФС в Івано-Франківській області, позивачці з 01.08.2005 р. по 01.04.2006 р. нараховувалась матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань.
Як вбачається з довідок № 1387/10/09-07-05-24/185 від 28.08.2017 р., виданої позивачці за період роботи з 01.01.2000 по 08.08.2005 роки нараховувалась матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, а також індексація.
За змістом ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування
У ч.1 ст.1. Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум. на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 14.05.2013 року в справі № 21-125а13, в якій визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
На підставі Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про державну службу», Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні», керуючись ст.ст. 17,99, 158-163 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задоволити.
Визнати відмову ОСОБА_3 Об’єднаного управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області у зарахуванні до сум, з яких ОСОБА_1 нараховано розмір пенсії, виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань,- неправомірною.
Зобов’язати Коломийське Об’єднане управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_1 у відповідності до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховувався та сплачувався внесок на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, з 20 грудня 2010 року, з врахуванням виплачених їй сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, та надалі виплачувати перерахований розмір пенсії.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня його проголошення, а особам які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення протягом 10 днів з дня отримання копії рішення, через Снятинський районний суд.
Головуючий: підпис
Суддя Снятинського районного суду Калиновський М.М.