
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 348/2053/17
13 грудня 2017 року м. Надвірна
Надвірнянський районний суд Івано-Франківскої області
в складі головуючого-судді: Міськевич О.Я.
секретаря: Скоблей О.В.
з участю представника відповідача: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Надвірна справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Надвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Надвірнянського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що вона, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером і перебуває на обліку в Надвірнянському об'єднаному управлінні ПФУ Івано-Франківської області, де з 05.07.2007 р. отримує пенсію за віком як державний службовець відповідно до Закону України «Про Державну службу» після звільнення її з роботи з Середньомайданської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області.
Її стаж на посаді в органі державного самоврядування становить 16 років 4 місяці 8 днів.
Надвірнянське об’єднане управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області при призначенні їй пенсії безпідставно не включило до розрахунку заробітку, з якого визначається пенсія такі види оплати праці, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових потреб, премії та індексація заробітної плати, зазначені у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), виданій Середньомайданською сільською радою Надвірнянського району Івано-Франківської області від 31.08.2017 р. № 673, з яких були сплачені страхові внески.
У зв’язку з цим у вересні 2017 р. вона звернулася до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою, у якій просила врахувати інші виплати, зазначені в довідці від 31.08.2017 р.
Однак листом від 12.09.2017 року № 313/Л-15 вона отримала відповідь від Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, якою їй відмовлено врахувати інші виплати, зазначені в довідці від 31.08.2017 р. в зв’язку з тим, що такі виплати не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії відповідно ст. 37 ЗУ «Про державну службу».
Вважає такі дії Надвірнянського об’єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області протиправними.
В судове засідання позивач не з’явилась, однак від неї поступила заява, в якій просить справу слухати у її відсутності, підтримала позовні вимоги з підстав, зазначених в позові та просить суд постановити рішення, яким визнати неправомірними діїНадвірнянського об’єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області щодо відмови у здійсненні перерахунку їй пенсії з включенням до розрахунку пенсії інших виплат (сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб, премій та індексації заробітної плати), з яких утримували і перераховували внески в Пенсійний фонд України; зобов’язати Надвірнянське об’єднане управління ПФУ Івано-Франківської області здійснити з 12 березня 2017 року перерахунок її пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з включенням до розрахунку пенсії в розмірі 80 відсотків інших виплат (сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб, премій та індексації заробітної плати), зазначених у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), виданій Середньомайданською сільською радою Надвірнянського району Івано-Франківської області від 31.08.2017 р. № 673, та виплатити їй недоплачені суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов’язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, подала заперечення та пояснила, що згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» до складових заробітної плати державного службовця такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових потреб, премії та індексація заробітної плати не віднесено, а тому відсутні підстави для врахування їх при здійсненні розрахунку пенсії відподно ст. 37 ЗУ «Про державну службу».
Просить в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, крім того застосувати положення ст. 100 КАС України.
Суд, вислухавши пояснення представника відповідача та дослідивши письмові докази, представлені сторонами на виконання вимог ст. 71 КАС України і які сторони вважають достатніми для обґрунтування і заперечення позовних вимог та з’ясувавши фактичні обставини справи, прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
В судовому засіданні встановлено, що позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером і перебуває на обліку в Надвірнянському об'єднаному управлінні ПФУ Івано-Франківської області, де отримує пенсію за віком (а.с. 5).
Її стаж на посаді в органі державного самоврядування становить 16 років 4 місяці 8 днів (а.с. 6-9).
Ці обставини сторонами не оспорюється, тому наведені обставини з урахуванням положення ч. 3 ст. 72 КАС України не потребує доказування в судовому засіданні.
Позивач звернулася до Надвірнянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою, у якій просила врахувати інші виплати, які вказані в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), виданій Середньомайданською сільською радою Надвірнянського району Івано-Франківської області від 31.08.2017 р. № 673, та провести перерахунок пенсії.
Проте відповідач листом від 12.09.2017 року № 313/Л-15 відмовив їй врахувати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб, премій та індексації заробітної плати в суму заробітної плати для обчислення пенсії в зв’язку з тим, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових потреб, премії та індексація заробітної плати не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії відповідно ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (а.с. 11).
З довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), виданої Середньомайданською сільською радою Надвірнянського району Івано-Франківської області від 31.08.2017 р. № 673 вбачається, що позивач отримувала інші виплати: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових потреб, премії та індексацію заробітної плати. При цьому вказано, що на всі виплати, включені у довідку, нараховувались страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (а.с. 10).
Вирішуючи позов суд виходить з наступного.
Згідно з ст. 33 Закону України «Про державну службу» оплата праці державних службовців повинна забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обовязків, сприяти укомплектуванню апарату державних органів компетентними і досвідченими кадрами, стимулювати їх сумлінну та ініціативну працю. Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
У ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових потреб, премії та індексація заробітної плати, входили до системи оплати праці державного службовця.
Суд також звертає увагу на те, що положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Щодо включення до заробітку, з якого визначалась пенсія державного службовця сум індексації заробітної плати, суд зазначає наступне.
Згідно ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Таким чином, мова йде про грошові доходи населення, які згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» включаються для обчислення пенсії.
Відповідно до правової позиції висловленої Верховним Судом України у постанові від 3 червня 2014 року у справа № 21-134а14р. отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція вже була висловлена Верховним Судом України у постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня та 6 листопада 2013 року (№№ 21-430а11, 21-97а13, 21-125а13, 21-350а13р.
Частиною 1 статті 244-2 КАС України визначено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних відносинах, є обов`язковими для всіх судів України.
В силу приписів ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсії повинен бути здійснений з 01.09.2017 р., з часу звернення позивача із заявою про такий перерахунок.
Враховуючи вищенаведене, вимоги позивача про визнання дій відповідача неправомірними та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця з врахуванням інших виплат, зазначених в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), виданій Середньомайданською сільською радою Надвірнянського району Івано-Франківської області від 31.08.2017 р. № 673, є підставними, обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись вимогами ст.ст. 64-66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XІІ від 05.11.1991 р., ст.ст. 33, 35, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-XІІ від 16.12.1993 р., ст. 2 Закону України «Про збір на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 400/97 від 26.06.1997 р., ст. 2 Закону України «Про оплату праці» № 108/95-ВР від 24.03.1995 р., ст.ст. 6, 11, 71, 94, 99, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_2 до Надвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про зобов’язання здійснити перерахунок пенсії – задовільнити частково.
Визнати неправомірними діїНадвірнянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_2 з включенням до розрахунку пенсії інших виплат (сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб, премій та індексації заробітної плати), з яких утримували і перераховували внески в Пенсійний фонд України.
Зобов’язати Надвірнянське об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області здійснити з 01 вересня 2017 року перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з включенням до розрахунку пенсії в розмірі 80 відсотків інших виплат (сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб, премій та індексації заробітної плати), зазначених у довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), виданій Середньомайданською сільською радою Надвірнянського району Івано-Франківської області від 31.08.2017 р. № 673, та виплатити їй недоплачені суми пенсії та виплачувати пенсію в подальшому згідно проведеного перерахунку до виникнення обставин, з якими закон пов’язує виникнення, зміну чи припинення спірних правовідносин.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ст. 186 КАС України через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя Міськевич О.Я.
Повний текст постанови виготовлено 18.12.2017 р.