Постанова № 71094424, 14.12.2017, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
14.12.2017
Номер справи
286/3439/17
Номер документу
71094424
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/3439/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2017 року

Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Кулініч Я. В. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов’язання вчинити певні дії , -

В С Т А Н О В И В:

20.10.2017 року позивач звернулася з позовом до суду та просить зобов’язати Овруцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% за кожен рік роботи понад стаж 15 років, починаючи з 20.04.2017 року. Свої вимоги обґрунтовує тим, що є пенсіонеркою та перебуває на обліку у відповідача з 01 січня 2004 року. Крім того, є потерпілою від аварії на ЧАЕС 3 –ї категорії. Має страховий стаж 42 роки 0 місяців та 13 днів. Звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, однак відповідач листом № 96/Н-8 від 03.10.2017 року відмовив у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що дія ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на перерахунок її пенсії не поширюється. Вважає, що відмова відповідача є протиправною.

Відповідач заперечення проти позову не надав.

Дослідивши та оцінивши докази у справі, суддя дійшов наступних висновків.

Позивач є потерпілою від аварії на ЧАЕС 3-ї категорії, що підтверджується копією посвідчення серії Б №589512.

Згідно листа Овруцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 03.10.2017 року № 96/Н-8 позивач перебуває на обліку в Овруцькому об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує з 20.06. 2015 року пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» обчислену із страхового стажу 42 роки 00 місяців 13 днів та середньомісячного заробітку 979,52 грн.

В жовтні 2017 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, однак відповідач листом № 96/Н-8 від 03.10.2017 року відмовив у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на те, що дія ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на перерахунок її пенсії не поширюється.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пенсійне забезпечення громадян України, в тому числі порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та іншими нормативно-правовим актами.

Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.

Частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.

Аналіз викладеного положення закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадянам, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.

Водночас порядок перерахунку пенсії Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не встановлений, що є підставою для застосування судом при розгляді цього публічно-правового спору аналогії закону на підставі частини 7 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абзац 2 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1% визначеного законом її розрахункової величини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині 2 ст. 56 Закону №796-ХІІ як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з аб. 1 ч. 2 ст. 28 Закону №1058-ІV, встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Так, постановою колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України від 07 липня 2015 року у справі № 21-727а/15 встановлено право громадян на пенсію в повному розмірі, які віднесені до 1, 2, 3, 4 категорій потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але не вище 75 % заробітку. У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

З врахуванням наведеного, суддя вважає, що пенсія має нараховуватись та обчислюватись згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням пільг, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», для розрахунку понаднормовий стаж пенсію слід обчислювати виходячи з величини 20 років для чоловіків та 15 років для жінок і за кожен рік роботи понад встановлений 15-ти річний строк збільшувати пенсію на 1% заробітку, але не вище 75 % заробітку.

Окрім того, суддя зазначає, що вихідним критерієм обрахунку пенсійних виплат є мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно ст. 28 Закону №1058-IV встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

З огляду на викладене суд вважає, що відмова відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є протиправною, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Позивачем понесені судові витрати по оплаті судового збору в сумі 640 грн..

Ч.1 ст. 94 КАС України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, сплачений позивачем судовий збір при подачі позову до суду підлягає стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань Овруцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 94, 160, 161, 162, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Зобов'язати Овруцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% за кожен рік роботи понад стаж 15 років, починаючи з 20.04.2017 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Овруцького Об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 640 грн. судових витрат.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: ОСОБА_2