Ухвала суду № 71091806, 18.12.2017, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
18.12.2017
Номер справи
591/6422/17
Номер документу
71091806
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 591/6422/17

Провадження № 2-а/591/659/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 грудня 2017 року

Зарічний районний суд м. Суми в складі: головуючого судді Грищенко О.В., розглянувши порядку письмового провадження в м. Суми спр аву за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною, зобовязання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд визнати неправомірною бездіяльність відповідача щодо відмови в перерахунку його пенсії за вислугу років. Просить зобов'язати відповідача здійснити з 01.01.2016 року перерахунок раніше призначеної йому пенсії. Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він є пенсіонером МВС України та перебуває на обліку у відповідача та з 01.09.2013 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-ХІІ ( далі Закон №2262). 07.11.2015 р. набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію», за положеннями якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені Законом України «Про міліцію». Згідно постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р., яка набрала чинності з 07.11.2015р., наказу МВС від 06.04.2016 року № 260 розмір його грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року, за посадою начальника приймальника-розподільника для дітей, підпорядкованого СКСМД УМВС України в Сумській області, становить 7017,77 грн. Позивач вважає, що він має право на перерахунок пенсії у звязку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. згідно до вимогст.43 Закону №2262. 06 жовтня 2017 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, однак отримав відповідь від 20.10.2017 року про відмову у перерахунку пенсії, призначеної за вислугу років посилаючись на відсутність правових підстав для перерахунку пенсії колишнім працівникам ОВС на час звернення. Позивач вважає вказану відмову протиправною, оскільки така бездіяльність не ґрунтується на нормах чинного законодавства. Просить зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з 01.01.2016 року згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей, постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2015 року № 900, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006 року № 268».

Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 21.11.2017 року відкрито скорочене провадження у зазначеній справі, отже, після набрання чинності новою редакцією Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає дану справу в порядку письмового провадження.

Представник відповідача у письмовому запереченні на позов від 08.12.2017 року просив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, фактично не навівши жодних мотивів для такої відмови. Зазначає, що порядок проведення перерахунку пенсій, визначений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992р. №393 від 13.02.2008р. №45 ( далі Порядок №45). За п.п.1,2,3 Порядку №45 передбачений порядок дій для здійснення перерахунку пенсій, а саме: МВС України повідомляє ПФУ про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення, ПФУ повідомляє відповідні структурні підрозділи ПФУ про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням ПФУ; Головне управління ПФУ складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій. МВС України листом від 22.03.2017р. повідомило ГУ ПФУ про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ з 01.01.2016 р., проте повноваження з видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій покладено на ліквідаційні комісії ГУМВС в областях та у м. Києві. Довідка про грошове забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії надійшла до ГУ ПФУ в Сумській області надійшла в травні 2017 року. На заяву позивача у жовтні 2017 року було повідомлено, що питання щодо виділення додаткових коштів з Державного бюджету України на теперішній час не врегульовано. Представник відповідача вважає, що Головне управління діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством. Крім того, зазначає, що позивач пропустив строк звернення до суду з цим позовом.

Суд, вивчивши матеріали справи, зясувавши всі обставини та перевіривши їх доказами, вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного.

Встановлено, що позивач є пенсіонером та з 01.09.2013 року отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. №2262-ХІІ ( далі Закон №2262), яка складається із посадового окладу, надбавки за спеціальне звання, вислугу років в системі МВС України, а також надбавок, доплат, які мали постійний характер, премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. 06.10.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за вислугою років згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей, постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2015 року № 900, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006 року № 268», але згідно з листом від 20.10.2017 року відповідач повідомив позивача про відмову в задоволенні заяви (а.с.6-7).

Розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача зазначений у довідці ліквідаційної комісії ГУ МВС в Сумській області від 19.05.2017 року № 11/139-498 (1647) (а.с. 8).

Згідно ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку субєктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" збільшено грошове забезпечення поліцейських.

29 грудня 2015 року набрав законної сили Закон України від 23 грудня 2015 року №900-УІІІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей яким внесено зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме: статтю 63 останнього Закону доповнено новою третьою частиною такого змісту: Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до положень ст. 43 ч. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Закон №900 набрав чинності з 29 грудня 2015 року, тому перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) має здійснюватися з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01 січня 2016 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

Механізм перерахунку пенсії, передбачений Порядком №45, фактично вступив в дію у правовідносинах, що склалися між сторонами, про що свідчать наступні обставини.

Так, на виконання Закону № 900-VIII та Порядку №45 МВС України в Сумській області листом від 22.03.2017р. повідомило ГУ ПФУ про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ з 01.01.2016 р., проте повноваження з видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій покладено на ліквідаційні комісії ГУМВС в областях та у м. Києві. Довідка про грошове забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії надійшла до ГУ ПФУ в Сумській області надійшла в травні 2017 року, і ці обставини відповідач не спростовує у письмових заперечення проти позову. Також МВС України розроблено наказ МВС від 17.02.2017 №138 «Про затвердження Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.03.2017 року за № 348/30216.

Пенсійний фонд України на виконання вимог Порядку №45 листом від 28.03.2017 № 9493/02-23 повідомив головні управління Пенсійного фонду України в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Відповідачем у справі на виконання вимог, передбачених Порядком №45, складено та подано листа за вих. № 3293/03.2-05 від 31.03.2017 року на адресу ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Сумській області, до якого додані списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) для перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. на підставі постанови КМ України від 11.11.2015р. №988 для підготовки довідок для перерахунку пенсій.

Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Сумській області на виконання вимог, передбачених Порядком №45, підготовлено для перерахунку пенсії позивача довідку від 19.05.2017 року № 11/139-498 (1647) про розмір його грошового забезпечення, яку направлено відповідачу.

Таким чином, ГУ МВС області (в особі його ліквідаційної комісії), виконано свої обов'язки, передбачені Порядком №45, щодо надання довідки для перерахунку пенсії позивача.

Однак Головним управлінням Пенсійного Фонду в Сумській області не здійснено обов'язки щодо останнього етапу механізму Порядку №45, а саме: не здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі отриманої довідки для перерахунку його пенсії.

На підставі викладеного та у зв'язку з тим, шо перерахунок пенсії позивачу не було здійснено, позивач в жовтні 2017р. письмовою заявою звернувся до відповідача з вимогою здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії з 01.01.2016 року, однак відповідач листом від 20 жовтня 2017 року відмовив в перерахунку.

На думку суду, позивачем не пропущений строк звернення до суду з цим позовом, оскільки про порушення свого законного права на перерахунок пенсії він дізнався лише після отримання від відповідача листа від 20.10.2017 року про відмову в проведенні перерахунку. Таким чином, вказана заява представника відповідача про залишення позову без розгляду у звязку з пропуском строку звернення до суду не заслуговує на увагу та не підлягає задоволенню з підстав її необґрунтованості.

Відповідно до ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини", Європейської Конвенції "Про захист прав людини і основоположних свобод", практика Європейського Суду з прав людини є джерелом права, які застосовують суди.

Пенсії та соціальні виплати відповідно до рішень Європейського Суду з прав людини є власністю в розумінні ст.І Першого Протоколу Конвенції.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно до абзацу другого розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно із Законом України від 23.12.2015 р. N900- VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Як зазначено в статті 102 Закону України "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Таким чином, з огляду на викладене, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення встановлених законодавством для поліцейських.

Станом на 01.01.2016 року грошове забезпечення поліцейських є значно більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивачу. Розмір такого грошового забезпечення встановлений постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року.

Відповідно до ч. З ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року N 2262- ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно положень ч.3 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у звязку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку субєктів владних повноважень.

Відповідно до ст. 3 КАС України порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України..

Статтею 6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Таким чином, право позивача на перерахунок пенсії є безперечним, і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобовязань. Крім того, відповідач, на якого законом покладено обовязок доведення правомірності своїх дій чи рішень, не навів жодних доводів та не надав суду доказів на підтвердження своїх заперечень.

На підставі викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст.139 ч. 1 КАС України з державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь позивача підлягають стягненню понесені ним судові витрати в розмірі 640,00 грн.

Керуючись ст. ст. 139 ч. 1, 241-246, 255, 257, 262, 263 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною, зобовязання вчинити дії задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією ГУ МВС в Сумській області від 19.05.2017 року № 11/139-498 (1647), відповідно до Порядку №45 та згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013), провести ОСОБА_1 (який мешкає та зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1), перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії, виданої Ліквідаційною комісією ГУ МВС в Сумській області від 19.05.2017 року № 11/139-498 (1647), відповідно до Порядку №45 та згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1, який мешкає та зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, судові витрати на сплату судового збору в розмірі 640 гривень 00 коп.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку на протязі 30 днів з дня його складання шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В.Грищенко