№2-524/09
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 листопада 2009 року Криничанський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючої судді Берелет В.В.
при секретарі Кучер Г.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в с.Кринички цивільну справу за позовом прокурора Криворізької транспортної прокуратури в інтересах держави в особі: Криничанської районної державної адміністрації до ОСОБА_1, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору (на боці позивача): управління з контролю за використанням та охороною земель у Дніпропетровській області, Державна служба автомобільних доріг України „Укравтодор” в особі служби автомобільних доріг у Дніпропетровській області про звільнення самовільно зайнятої ділянки ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з цим позовом і представник позивача суду показав, що перевіркою додержання вимог земельного законодавства, проведеною фахівцями державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Дніпропетровській області встановлено, що ОСОБА_1 самовільно займає земельну ділянку на території Затишнянської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області за межами населеного пункту на узбіччі автодороги Н-11 «Дніпропетровськ - Миколаїв» 69 км + 320 м (з правої сторони в напрямку м. Кривий Ріг) площею 0, 0012 га під розміщення торгової палатки, що підтверджується актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства, складеного державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Держземінспекції у Дніпропетровській області від 27 квітня 2009 року і 30 червня 2009 року та актом обстеження об'єкту дорожнього сервісу, що розташований на автодорозі Н-11 «Дніпропетровськ - Миколаїв» від 06 липня 2009 року. Рішення про надання зазначеної земельної ділянки площею 0, 0012 кв м Криничанською районною державною адміністрацією не приймалось. Договір оренди вказаної земельної ділянки відсутній. Згідно припису № 49 від 27 травня 2009 року державної інспекції з контролю та використанням і охороною земель ОСОБА_1 була зобов'язана припинити порушення вимог земельного законодавства добровільно в строк до 27 червня 2009 року, про що повідомлена належним чином та попереджена про обов'язковість виконання припису. ОСОБА_1 самовільно займає і використовує земельну ділянку за вищевказаною адресою під розміщення спеціальної конструкції торгової палатки без документів, що посвідчують право власності або право користування. За вказані порушення земельного законодавства ОСОБА_1 06 липня 2009 року притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 14 0 КУпАП, вказана постанова не оскаржена. На сьогоднішній день не відбулося розмежування землі на державну та комунальну власність, що підтверджується листом комітету земельних відносин, тому згідно ст. 14 Конституції України та ст. 1 Земельного кодексу України вся земля перебуває у державній власності, а розпорядження нею здійснюється згідно п. 12 перехідних положень Земельного кодексу України, де вказано, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями за межами населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснює відповідний орган виконавчої влади. Порушення інтересів держави полягає в тому, що власник землі - держава, в особі Криничанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, не може вільно розпоряджатися вказаною земельною ділянкою та використовувати її для своїх потреб. У судовому засіданні позивач змінив свої вимоги і просить зобов'язати ОСОБА_1 повернути самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0012 га за адресою узбіччя 69 кілометра + 320 метрів (з правої сторони в напрямку м. Кривий Ріг) автодороги Н-11 Дніпропетровськ - Миколаїв у Криничанському районі Дніпропетровської області - державі в особі Криничанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області; привести земельну ділянку в придатний до використання стан, шляхом знесення торгової палатки за рахунок ОСОБА_1
Відповідачка у судове засідання не з’явилася, про день слухання справи сповіщена належним чином, згідно заяви просить розглянути справу за її відсутності, позовні вимоги визнає.
Вислухавши представника позивача, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що вимоги позивача обгрунтовані і підлягають задоволенню. У судовому засіданні встановлено, що перевіркою, проведеною фахівцями державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Дніпропетровській області встановлено, що ОСОБА_1 самовільно займає земельну ділянку на території Затишнянської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області за межами населеного пункту на узбіччі автодороги Н-11 «Дніпропетровськ - Миколаїв» 69 км + 320 м (з правої сторони в напрямку м. Кривий Ріг) площею 0, 0012 га під розміщення торгової палатки, що підтверджується актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства, складеного державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Держземінспекції у Дніпропетровській області від 27 квітня 2009 року і 30 червня 2009 року та актом обстеження об'єкту дорожнього сервісу, що розташований на автодорозі Н-11 «Дніпропетровськ - Миколаїв» від 06 липня 2009 року. Згідно зі ст.125 Земельного кодексу України, право власності або право постійного користування земельною ділянкою виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності або право користування земельною ділянкою та його державної реєстрації, а право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди та його державної реєстрації Рішення про надання зазначеної земельної ділянки площею 0, 0012 кв м Криничанською районною державною адміністрацією не приймалось. Договір оренди вказаної земельної ділянки відсутній. Відповідно до ст. 212 Земельного Кодексу України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівельних споруд, що здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Так, згідно припису № 49 від 27 травня 2009 року державної інспекції з контролю та використанням і охороною земель ОСОБА_1 була зобов'язана припинити порушення вимог земельного законодавства добровільно в строк до 27 червня 2009 року, про що повідомлена належним чином та попереджена про обов'язковість виконання припису. Однак дотепер продовжує незаконно займати земельну ділянку. В порушення вимог ст.ст. 125, 126 Земельного Кодексу України встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 самовільно займає і використовує земельну ділянку за вищевказаною адресою, без документів, що посвідчують право власності або право користування. За вказані порушення земельного законодавства ОСОБА_1 06 липня 2009 року притягнута до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 14 0 КУпАП. Відповідно до ст. 71 Земельного кодексу України до земель автомобільного транспорту та дорожнього господарства відноситься, зокрема, землі під проїзною частиною, узбіччям, земляним полотном в межах смуг відведення. Згідно до ст. 17 Земельного кодексу України до повноважень Криничанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області відноситься розпорядження землями державної власності. Відповідно ст. 84 та п. 12 перехідних положень Земельного кодексу України землі за межами населених пунктів, перебувають у державній власності. До розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями за межами населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснює відповідний орган виконавчої влади. На сьогоднішній день не відбулося розмежування землі на державну та комунальну власність, що підтверджується листом комітету земельних відносин, тому згідно ст. 14 Конституції України та ст. 1 Земельного кодексу України вся земля перебуває у державній власності, а розпорядження нею здійснюється згідно п. 12 перехідних положень Земельного кодексу України, де вказано, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями за межами населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснює відповідний орган виконавчої влади. Згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України, право власності або право постійного користування земельною ділянкою виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності або право користування земельною ділянкою та його державної реєстрації, а право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди та його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості) до одержання документа що посвідчує право на неї та його державної реєстрації - забороняється. Відповідно до ст. 212 Земельного кодексу України, самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Відповідно до ст. 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель", самовільне зайняття земельних ділянок - це будь - які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж в натурі (на місцевості), до одержання документа що посвідчує право на неї та його державної реєстрації. Порушення інтересів держави полягає в тому, що власник землі - держава, в особі Криничанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, не може вільно розпоряджатися вказаною земельною ділянкою та використовувати її для своїх потреб. На підставі викладеного суд вважає за можливе частково задовольнити позовні вимоги позивача. Задоволення позову у відповідності до ст. 88 ЦПК України покладає на відповідачку обов’язок по сплаті судових витрат.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 15, 60, 130, 209, 212- 215 ЦПК України суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги прокурора Криворізької транспортної прокуратури задовольнити частково.
Зобов’язати ОСОБА_1 повернути самовільно зайняту земельну ділянку, площею 0,0012 га за адресою узбіччя 69 кілометра + 320 метрів (з правої сторони в напрямку м.Кривий Ріг) автодороги Н-11 Дніпропетровськ-Миколаїв у Криничанському районі, Дніпропетровської області – державі в особі: Криничанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області.
Привести земельну ділянку земельну ділянку в придатний до використання стан, шляхом знесення торгової палатки за рахунок ОСОБА_1.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 51 грн. судового збору та 37 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у Криничанському районному суді Дніпропетровської області на користь: УДК в смт. Кринички ГУДКУ в Дніпропетровській області, Код ЄДРПОУ 24232347, розрахунковий рахунок – 3121725900117, МФО – 805012, Банк: ГУДКУ в Дніпропетровській області, всього 88 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровської області через Криничанський районний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги з подачею її копії до апеляційного суду Дніпропетровської області або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Головуюча: