
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2017 р. Справа № 820/4553/17Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Любчич Л.В.
Суддів: Сіренко О.І. , Спаскіна О.А.
за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.
позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Репети Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24.10.2017 по справі № 820/4553/17
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, Начальника Головного управління Держгеокадастру у Харківській області Оберемка Євгена Анатолійовича
про визнання неправомірними рішення та дій, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (далі - відповідач 1, ГУ Держгеокадастру у Харківській обл.), Начальника ГУ Держгеокадастру у Харківській обл. Оберемка Євгена Анатолійовича (далі - відповідач 2), в якому просив суд:
- визнати неправомірним рішення ГУ Держгеокадастру у Харківській обл. щодо відмови ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,12 га, що розташована за межами населеного пункту на території Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області у власність для ведення садівництва, яке викладено в листі від 18.08.2017, № Я-21144/0/6-19610/0/21-17;
- визнати неправомірними дії начальника ГУ Держгеокадастру у Харківській обл. Євгена Анатолійовича Оберемка щодо відмови ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,12 га, що розташована за межами населеного пункту на території Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області у власність для ведення садівництва, яке викладено в листі від 18.08.2017, № Я- 21144/0/6-19610/0/21-17;
- зобов'язати ГУ Держгеокадастру у Харківській обл. у встановлений чинним законодавством термін, надати дозвіл ОСОБА_1 на розробку землевпорядної документації щодо відведення земельної ділянки площею орієнтовано 0,12 га, що розташована за межами населеного пункту на території Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області у власність для ведення садівництва відповідно до заяви від 24.07.2017.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 24.10.2017 частково задоволено адміністративний позов.
Визнано неправомірним рішення ГУ Держгеокадастру у Харківській обл., щодо відмови позивачу в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,12 га, що розташована за межами населеного пункту на території Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області у власність для ведення садівництва, яке викладено в листі від 18.08.2017, № Я-21144/0/6-19610/0/21-17.
Визнано неправомірними дії начальника ГУ Держгеокадастру у Харківській обл. Оберемка Євгена Анатолійовича, щодо відмови позивачу в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,12 га, що розташована за межами населеного пункту на території Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області у власність для ведення садівництва, яке викладено в листі від 18.08.2017, № Я- 21144/0/6-19610/0/21-17.
В задоволенні частини позовних вимог щодо зобов'язання ГУ Держгеокадастру у Харківській обл. у встановлений чинним законодавством термін, надати дозвіл позивачу на розробку землевпорядної документації щодо відведення земельної ділянки площею орієнтовано 0,12 га, що розташована за межами населеного пункту на території Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області у власність для ведення садівництва відповідно до заяви від 24.07.2017 - відмовлено.
Зобов'язано ГУ Держгеокадастру у Харківській обл. повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.07.2017 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель запасу орієнтованою площею 0,12 га, що розташована за межами населеного пункту на території Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області у власність для ведення садівництва, відповідно до положень Земельного кодексу України.
ГУ Держгеокадастру у Харківській обл., не погодившись з судовим рішенням, подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач 1 зазначив, що ГУ Держгеокадастру у Харківській обл. письмовою мотивованою відповіддю від 18.08.2017 № Я-21144/0/6-19610/0/21-17 роз'яснено позивачу (а не відмовлено), що зазначена позивачем земельна ділянка не входить до переліку земельних ділянок, які планується передати учасникам АТО, проводиться робота щодо формування вказаного переліку. Також відповідач вважає необгрунтованим вихід судом першої інстанції за межі позовних вимог з порушенням ч.2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Позивачем подано письмові заперечення, в яких він просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а судове рішення- без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, представника відповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги та письмових заперечень на неї, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, дослідивши письмові докази по справі, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що надана відповідачем відповідь є фактично відмовою у наданні дозволу позивачу на розробку проекту землеустрою, щодо відведення спірної земельної ділянки.
Колегія суддів з даним висновком суду погоджується, виходячи з наступного.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Судовим розглядом встановлено, що 27.07.2017 позивач звернувся із заявою до ГУ Держгеокадастру у Харківській обл., в якій просив надати йому дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель запасу, розташованому на території Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області, за межами населених пунктів, площею не більше 0,12 га для ведення садівництва.
ГУ Держгеокадастру у Харківській обл. надано лист-відповідь за № Я-21144/0/6-19610/0/21-17 від 18.08.2017 про розгляд заяви стосовно надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель запасу, розташованому на території Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області, за межами населених пунктів, площею не більше 0,12 га для ведення садівництва.
У вказаному листі-відповіді ГУ Держгеокадастру у Харківській обл. повідомило позивача, що з 2014 року по даний час триває реформа децентралізації, метою якої є створення спроможних об'єднаних територіальних громад, ключеве місце в досягнення якої займає саме децентралізація земельних відносин - перехід повноважень щодо розпоряджень землями сільськогосподарського призначення державної власності від територіальних органів Держгеокадастру до органів місцевого самоврядування, для чого Верховною Радою України заплановано низки законів.
Також вказаним листом позивачу повідомлялося про важливість підготовчого етапу переходу повноважень, який вимагає негайного створення умов для майбутньої фінансової спроможності об'єднаних громад через результативне проведення земельних торгів з продажу права оренди на землю з одночасним врахуванням пріоритетності реалізації першочергових прав учасників антитерористичної операції. Одночасно ГУ Держгеокадастру у Харківській обл. ведеться робота з проведення земельних торгів та разом з громадськими організаціями учасників антитерористичної операції Харківської області проводиться робота щодо формування переліку учасників антитерористичної операції, які на даний час планують використовувати свої першочергові права з відведення у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Також формуються переліки земельних ділянок, які планується передати учасникам АТО. ГУ Держгеокадастру у Харківській обл. повідомляло позивача, що зазначена ним земельна ділянка не входить до вказаного переліку. Листом також повідомлено позивачу, що ознайомитися з переліком таких земельних ділянок можливо на сайті Головного управління kharksvska.land.gov.ua в розділі «Інформація для учасників АТО та членів їх сімей».
Перевіряючи правомірність доводів апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з ч.2 ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Підстави набуття права на землю шляхом передачі ділянок у власність встановлюються нормами Земельного кодексу України (далі -ЗК України).
Відповідно до ч.6, 7 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Так, лист ГУ Держгеокадастру у Харківській обл. за № Я-21144/0/6-19610/0/21-17 від 18.08.2017 за своєю правовою природою не є рішенням суб'єкта владних повноважень.
Зважаючи на зміст ч.2 ст.19 Конституції України, ГУ Держгеокадастру у Харківській обл. зобов'язане діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ч.7 ст. 118 ЗК України судом визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а саме підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Як вбачається зі змісту листа ГУ Держгеокадастру у Харківській обл. за № № Я-21144/0/6-19610/0/21-17 від 18.08.2017 підстави, визначені ч. 7 ст. 118 ЗК України відсутні. Натомість відповідач зазначив, що утримується від прийняття будь-яких рішень, посилаючись на те, що вказана позивачем земельна ділянка не входить до переліку земельних ділянок, які планується передати учасникам АТО.
Частиною 1 статті 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Враховуючи вищезазначені норми права, а також те, що відповідачем не було прийнято рішення по суті звернення позивача, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, про наявність підстав для зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 24.07.2017 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки.
Разом з тим, колегія суддів вважає помилковими висновки суду першої інстанції щодо визнання дій неправомірними начальника ГУ Держгеокадастру в Харківській обл. Оберемка С.А. в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,12 га, що розташована за межами населеного пункту на території Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області у власність для ведення садівництва, яке викладено в листі від 18.08.2017, № Я-21144/0/6-19610/0/21-17, виходячи з наступного.
Як встановлено під час судового розгляду, позивач оскаржив рішення ГУ Держгеокадастру в Харківській обл., щодо відмови ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,12 га, яке викладено в листі від 18.08.2017. Дана відповідь підписана посадовою особою ГУ Держгеокадастру в Харківській обл. - начальником даної установи Оберемком С.А.
Відповідно до п. 3 Положення про ГУ Держгеокадастру в Харківській обл. завданням Головного управління є реалізація повноважень Держгеокадастру на території Харківської області.
Пунктом 13 даного Положення передбачено, що до кометенції останнього належить розпоряджатися землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеним чинним законодавством, на території Харківської області.
Враховуючи те, що надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не відноситься до компетенції начальника ГУ Держгеокадастру в Харківській обл. Оберемка С.А., то відсутні підстави для визнання його дій, щодо відмови ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою протиправними.
Як наслідок, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню в цій частині.
Посилання апелянта на відсутність права у суду виходити за межі позовних вимог та зобов'язувати відповідача повторно розглянути заяву позивача колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки звернення позивача відповідач не розглянув та відповідного рішення не прийняв, то суд першої інстанції, враховуючи ч.2 ст. 11 КАС України, правомірно зобов'язав останнього розглянути повторно дане звернення.
З огляду на вищезазначене, колегія суддів прийшла до висновку про часткове скасування постанови суду першої інстанції, на підставі п.4 ч.1 ст.202 КАС України, як така, що ухвалена з порушенням норм матеріального права та ухвалення нової постанови про часткове задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст. ст. 160, 165, 195, 196, 198, 202, 205, 206, 209, 254 КАС України колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області - задовольнити частково.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2017 року по справі № 820/4553/17 - скасувати в частині задоволення позовних вимог про визнання неправомірними дій начальника Головного управління Держгеокадастру у Харківській області Оберемка Євгена Анатолійовича (Майдан Свободи, 5, Держпром, під'їзд 1, поверх 6,7, м.Харків, 61022), щодо відмови ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,12 га, що розташована за межами населеного пункту на території Скрипаївської сільської ради Зміївського району Харківської області у власність для ведення садівництва, яке викладено в листі від 18.08.2017р., № Я- 21144/0/6-19610/0/21-17.
Ухвалити нову постанову, якою відмовити в цій частині у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1.
В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2017 року по справі № 820/4553/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом двадцяти днів з моменту виготовлення повного тексту.
Головуючий суддя Л.В. ЛюбчичСудді О.І. Сіренко О.А. СпаскінПовний текст постанови виготовлений 18.12.2017