Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
УХВАЛА
14.12.2017 р. № 820/3928/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мельникова Р.В.,
суддів - Білової О.В., Мар'єнко Л.М.,
за участю секретаря судового засідання - Дирявої К.І.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представник відповідачів - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника відповідачів про закриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України, ОСОБА_4 управління Державної міграційної служби України в Харківській області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому з урахуванням уточнень просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Державної міграційної служби України щодо не здійснення прийняття на державну службу до Державної міграційної служби України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, шляхом видання наказу про призначення на посаду у територіальному органі Державної міграційної служби України - ГУ ДМС України в Харківський області однорідну посаді заступника начальника - начальника відділу протидії нелегальній міграції Управління громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб ОСОБА_4 управління МВС України у Харківській області, яку він обіймав в УГІРФО ГУ МВС України в Харківський області на час ліквідації Державного департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб та створення Державної міграційної служби України, у зв'язку з укомплектуванням територіального органу Державної міграційної служби України - ГУ ДМС України в Харківський області, як співробітника УГІРФО ГУМВС України в Харківський області, який виявив бажання продовжити роботу у новоствореному територіальному органі та зобов'язати Державну міграційну службу України прийняти на державну службу до Державної міграційної служби України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, шляхом видання наказу про призначення на посаду у територіальному органі Державної міграційної служби України - ГУ ДМС України в Харківський області однорідну посаді заступника начальника - начальника відділу протидії нелегальній міграції Управління громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб ОСОБА_4 управління МВС України у Харківській області, яку він обіймав в УГІРФО ГУ МВС України в Харківський області на час ліквідації Державного департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб та створення Державної міграційної служби України, у зв'язку з укомплектуванням територіального органу Державної міграційної служби України - ГУ ДМС України в Харківський області, як співробітника УГІРФО ГУМВС України в Харківський області, який виявив бажання продовжити роботу у новоствореному територіальному органі;
- визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_4 управління Державної міграційної служби України в Харківській області щодо не здійснення прийняття на державну службу до ОСОБА_4 управління Державної міграційної служби України в Харківській області ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, шляхом видання наказу про призначення на посаду у ОСОБА_4 управлінні Державної міграційної служби України в Харківській області однорідну посаді заступника начальника - начальника відділу протидії нелегальній міграції Управління громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб ОСОБА_4 управління МВС України у Харківській області, яку він обіймав в УГІРФО ГУ МВС України в Харківський області на час ліквідації Державного департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб та створення Державної міграційної служби України, у зв'язку з укомплектуванням ОСОБА_4 управління Державної міграційної служби України в Харківській області, як співробітника УГІРФО ГУМВС України в Харківський області, який виявив бажання продовжити роботу у новоствореному територіальному органі;
- стягнути з Державної міграційної служби України на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 640 гривень 00 копійок здійснених ним судових витрат;
- стягнути з ОСОБА_4 управління Державної міграційної служби України в Харківській області на користь ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 640 гривень 00 копійок здійснених ним судових витрат;
- встановити судовий контроль за виконанням Державною міграційною службою України рішення Харківського окружного адміністративного суду;
- зобов'язати Державну міграційну службу України надати звіт про виконання судового рішення, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
Представником відповідача Державної міграційної служби України 27.09.2017 року до суду подано клопотання про закриття провадження у справі.
В обґрунтування заявленого клопотання представником відповідача вказано, що оскільки позивач, звернувшись до суду з даним позовом, вважає протиправною бездіяльність Державної міграційної служби України відносно нездійснення його призначення на посаду, що рівнозначна посаді заступника начальника – начальника відділу протидії нелегальній міграції Управління громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб ОСОБА_4 управління МВС України в Харківській області, як такий, що виявив бажання продовжити роботу у новоствореному територіальному органі Державної міграційної служби України в Харківській області, та в той же час, відбулась ліквідація урядового органу Державного департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації юридичних осіб, під час якої припинилися всі його права та обов’язки, то Державна міграційна служба України є новоствореним органом та не є правонаступником Державного департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації юридичних осіб чи іншого державного органу. При цьому, позивач проходив службу в органах внутрішніх справ та до моменту свого звільнення не перебував у трудових відносинах з Державною міграційною службою України. Таким чином, у відповідності до приписів п.5 ст. 157 КАС України оскільки ДМС України є новоствореним центральним органом, з яким позивач не перебував ні в яких відносинах, то з врахуванням обставин не допущення в даному випадку правонаступництва та ліквідації Державного департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації юридичних осіб провадження у справі має бути закрито.
В судовому засіданні представник відповідачів у справі підтримав заявлене клопотання та просив суд закрити провадження.
Позивач та представник позивача в судове засідання прибули, проти заявленого клопотання про закриття провадження заперечували та з огляду на подані письмові заперечення на клопотання про закриття провадження зазначили, що в даному випадку після ліквідації Державного департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб його повноваження став виконувати створений центральний орган виконавчої влади – Державна міграційна служба України, а повноваження Управління громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб ОСОБА_4 управління МВС України у Харківській області передані новоствореному територіальному органу Державної міграційної служби – ГУ ДМС України в Харківський області. При цьому, як свідчить позиція Верховного Суду України такий орган виконавчої влади як Державна міграційна служба України є юридичною особою публічного права, а тому в даному випадку неможливим є посилання відповідача на положення ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України.
Заслухавши думку представників сторін, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, колегія суддів зазначає наступне.
З наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що позивач ОСОБА_1 при зверненні до суду в якості відповідача у справі визначив Державну міграційну службу України.
В подальшому, позивачем було подано до суду уточнений адміністративний позов, в якому, зокрема, і визначено склад сторін у справі шляхом зазначення в якості другого відповідача ОСОБА_4 управління Державної міграційної служби України в Харківській області.
При цьому в адміністративному позові позивач, зокрема, просить суд визнати протиправною бездіяльність Державної міграційної служби України / ОСОБА_4 управління Державної міграційної служби України в Харківській області щодо не здійснення прийняття на державну службу до Державної міграційної служби / ОСОБА_4 управління Державної міграційної служби України в Харківській області України ОСОБА_1 та видання наказу про призначення на посаду у територіальному органі Державної міграційної служби України - ГУ ДМС України в Харківський області однорідну посаді заступника начальника - начальника відділу протидії нелегальній міграції Управління громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб ОСОБА_4 управління МВС України у Харківській області, яку він обіймав в УГІРФО ГУ МВС України в Харківський області на час ліквідації Державного департаменту у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб та створення Державної міграційної служби України.
Таким чином, на думку позивача, його права та інтереси порушують саме відповідачі у справі Державна міграційна служба України та Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області.
Водночас, за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вказані державні органи не значаться ані ліквідованими, ані припиненими.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі, у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою особи, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва, або ліквідації підприємства, установи, організації, які були стороною у справі.
Колегія суддів зазначає, що відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право звертатися за захистом своїх прав до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Кожен має право після використання всіх національних засобів правового захисту звертатися за захистом своїх прав і свобод до відповідних міжнародних судових установ чи до відповідних органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Статтею 56 Конституції України визначено, що кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.
Таким чином, приймаючи до уваги вищезазначені обставини, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для закриття провадження по даній справі.
Керуючись статтями 157, 160, 165, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
В задоволенні клопотання представника відповідачів про закриття провадження в адміністративній справі - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути включені до апеляційної чи касаційної скарги на судове рішення, прийняте за наслідками розгляду справи.
Повний текст ухвали виготовлено 19 грудня 2017 року.
Головуючий суддя Р.В. Мельников
Суддя О.В. Білова
Суддя Л.М. Мар'єнко