
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2017 р. № 820/4864/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мельникова Р.В.,
суддів - Білової О.В., Мар'єнко Л.М.,
за участю секретаря судового засідання - Дирявої К.І.,
представника відповідача - Міністерства юстиції України - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Міністерства юстиції України про визнання бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- прийняти постанову про визнання бездіяльності Міністерства юстиції України у виконавчому провадженні ВП № 54484355, що призвело до невиконання Рішення Європейського Суду з Прав Людини від 15 червня 2017 року у справі ОСОБА_3 проти України та інші 191 заява в частині рішення національного суду, а саме: Постанови Барвінківського районного суду Харківської області від 21 березня 2011 року у справі №2002/2-а-219/11, якою зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області провести перерахунок призначеної йому державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи із 6,5 мінімальних розмірів пенсій за віком відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, як інваліду третьої групи, за період з 09.09.2010 року по 01.02.2011 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленою ч.1 ст.28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
- зобов'язати Міністерство юстиції України вжити заходів відповідно до ст.ст.9, 19, 129 Конституції України, ст. ст. 1, 6 Закону України Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів і ст.ст.1, 5, 18, 78 Закону України Про виконавче провадження та ст. 8 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" та забезпечити виконання Рішення Європейського Суду з Прав Людини від 15 червня 2017 року у справі ОСОБА_3 проти України та інші 191 заява в частині рішення національного суду, а саме: Постанови Барвінківського районного суду Харківської області від 21 березня 2011 року у справі №2002/2-а-219/11, якою зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області провести перерахунок призначеної йому державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи із 6,5 мінімальних розмірів пенсій за віком відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, як інваліду третьої групи, за період з 09.09.2010 року по 01.02.2011 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що відповідачем у справі допущено бездіяльність у виконавчому провадженні ВП № 54484355, що призвело до невиконання Рішення Європейського Суду з Прав Людини від 15.06.2017 року у справі ОСОБА_3 проти України та інші 191 заява в частині, що стосується рішення національного суду, а саме: Постанови Барвінківського районного суду Харківської області від 21 березня 2011 року у справі №2002/2-а-219/11, якою зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_2 державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи із 6,5 мінімальних розмірів пенсій за віком відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, як інваліду третьої групи, за період з 09.09.2010 року по 01.02.2011 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленою ч.1 ст.28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У зв'язку з наведеним, позивач просить відновити порушені права та задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
Представник відповідача у наданих до суду письмових запереченнях проти заявленого позову заперечував та зазначив, що відповідно до положень Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини ОСОБА_2 була перерахована в межах встановленого рішенням тримісячного строку справедлива сатисфакція в розмірі 30999,38 грн. При цьому, державним виконавцем в рамках виконавчого провадження №54484355 вжито необхідні дії в межах наявних повноважень.
Позивач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином. Разом із позовними вимогами просив суд розгляд справи здійснювати за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання прибув, проти заявленого позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши подані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Постановою Барвінківського районного суду Харківської області від 21.03.2011 по справі №2002/2-а-219/11 за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області про визнання дій неправомірними, перерахунок пенсії адміністративний позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області щодо відмови у перерахунку розміру призначеної державної і додаткової пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 09.09.2010 року по 01.02.2011 року. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області здійснити перерахунок державної пенсії, призначеної ОСОБА_2 відповідно до ст.54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 6 (шести) мінімальних пенсій за віком, як інваліду третьої групи, а також здійснити перерахунок щомісячної додаткової пенсії, призначеної ОСОБА_2, відповідно до ст.50 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за період з 09.09.2010 року по 01.02.2011 року, та провести відповідні виплати недоплаченої суми пенсії, з урахуванням раніше здійснених виплат. Судові витрати віднесено за рахунок держави.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20.07.2011 року апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області залишено без задоволення. Постанову Барвінківського районного суду Харківської області від 21.03.2011р. по справі№2002/2-а-219/11 залишено без змін.
У зв'язку з тривалим невиконанням рішення національного суду ОСОБА_2 звернувся із заявою до Європейського суду з прав людини.
Колегією суддів встановлено, що 15.06.2017 року Європейським судом з прав людини ухвалено остаточне рішення у справі "ОСОБА_3 проти України та інші 191 заява". Зазначеним рішенням Європейський суд з прав людини об'єднав заяву ОСОБА_2 №54754/13 та 191 іншу заяву, подані проти України іншими заявниками.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 15.06.2017 року у справі "ОСОБА_3 проти України та інші 191 заява":
"Уряд визнає надмірну тривалість виконання рішень національних судів, зазначених у додатку до цієї декларації.
Уряд готовий виконати рішення національних судів, зазначених у додатку, які ще підлягають виконанню, а також сплатити кожному заявнику 1 000 євро.
Сума у розмірі 1000 євро є відшкодуванням будь-якої матеріальної та моральної шкоди, а також судових та інших витрат, буде конвертована в національну валюту держави-відповідача за курсом на день здійснення платежу. Держава виплатить вищезазначені кошти і виконає рішення національних судів, які досі підлягають виконанню, протягом трьох місяців з дати повідомлення про ухвалення Судом рішення відповідно до пункту 1 статті 37 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. У випадку несплати цих сум та невиконання рішень національних судів протягом зазначеного тримісячного строку Уряд зобовязується сплатити пеню за період з моменту спливу тримісячного строку і до моменту остаточного розрахунку у розмірі граничної позичкової ставки Європейського центрального банку, яка діятиме в цей період, до якої має бути додано три відсоткові пункти.
Ця виплата та виконання зазначених рішень національних судів становитимуть остаточне вирішення цих справ."
Службовою запискою Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини від 03.08.2017 № 4695/12.0.1/48-17 рішення Суду у справі "ОСОБА_3 проти України та 191 інша заява" надійшло на виконання до відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.
З наданих представником відповідача заперечень встановлено, що 10.08.2017 рішення суду передано для виконання головному державному виконавцю відділу ОСОБА_4, про що свідчить дата на обкладинці виконавчого провадження.
Колегією суддів встановлено, що 17.08.2017 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України відкрито виконавче провадження №54484355 з виконання на користь стягувача - ОСОБА_2 рішення Європейського суду з прав людини від 15.06.2017 року у справі "ОСОБА_3 проти України та інші 191 заява", про що свідчить наявна в матеріалах справи копія постанови про відкриття виконавчого провадження.
Разом із супровідним листом від 18.08.2017 року №54484355/20.1/22 державним виконавцем було направлено постанову про відкриття виконавчого провадження на адресу Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Міністерства юстиції України та до відома на адресу Урядового Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини і ОСОБА_2
З матеріалів справи вбачається, що в рамках виконання виконавчого провадження 05.09.2017 року, відповідно до платіжного доручення №2938, Міністерством юстиції України виплачено ОСОБА_2 справедливу сатисфакцію у розмірі 1000,00 євро, що дорівнює 30999,38 грн., як відшкодування матеріальної та моральної шкоди, а також судових та інших витрат.
25.10.2017 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України до Державної казначейської служби України, а також до відома до Урядового Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини, направлено вимогу №10035/07/22 щодо надання інформації про наявність чи відсутність зазначених у додатку рішень національних судів в Реєстрі рішень для подальшого його виконання у спосіб передбачений Порядком погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державною, затвердженим постановою Кабінету міністрів України №440 від 03.09.2014, або Порядком виконання рішень про стягнення коштів державних та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету міністрів України №845 від 03.08.2011.
Також, як вбачається з наявних в матеріалах справи доказів державним виконавцем 25.10.2017 до Пенсійного фонду України та до відома до Урядового Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини, направлено вимогу №10035/07/22 про надання інформації щодо виконання рішень національних судів, зазначених у додатку (із зазначенням суми перерахунку), за якими боржниками є територіальні органи Пенсійного фонду України.
Позивачем в адміністративному позові вказано, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо невиконання рішення Європейського суду з прав людини від 15 червня 2017 року у справі ОСОБА_3 проти України та інші 191 заява в частині рішення національного суду, а саме: постанови Барвінківського районного суду Харківської області від 21.03.2011 по справі №2002/2-а-219/11. У зв'язку з зазначеними обставинами, позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із зазначеним позовом.
Згідно із статтею 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою, є частиною національного законодавства України.
Законом України "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції" від 17.07.1997 № 475/97-ВР, Україна повністю визнала на своїй території дію статей 25 та 46 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року щодо протоколів № 4 і № 7 до Конвенції.
Відповідно до частини першої статті 46 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі за текстом - Конвенція) високі Договірні Сторони зобов'язуються виконувати остаточні рішення Суду в будь-яких справах, у яких вони є сторонами.
Статтею 2 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачено, що рішення є обов'язковим для виконання Україною відповідно до статті 46 Конвенції (995_004). Порядок виконання Рішення визначається цим ЗУ "Про виконавче провадження" (606-14), іншими нормативно-правовими актами з урахуванням особливостей, що передбачені цим Законом.
Виконання рішень Європейського суду регламентується Конвенцією та Правилами Комітету міністрів Ради Європи щодо нагляду за виконанням рішень та умов дружніх врегулювань, тематичними Рекомендаціями Комітету міністрів, а на національному рівні - Законом України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 № 3477-IV, Законом України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII.
При цьому, колегія суддів зазначає, що відповідно до ст. 1 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 № 3477-IV, виконанням Рішення є виплата стягувачеві (заявникові) відшкодування та вжиття додаткових заходів індивідуального характеру.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України Про виконання рішень застосування практики Європейського суду з прав людини протягом десяти днів від дня отримання повідомлення Суду про набуття Рішенням статусу остаточного Орган представництва: а)надсилає Стягувачеві повідомлення з роз'ясненням його права подати до державної виконавчої служби заяву про виплату відшкодування, в якій мають бути зазначені реквізити банківського рахунка для перерахування коштів; б)надсилає до державної виконавчої служби оригінальний текст і переклад резолютивної частини остаточного рішення Суду у справі проти України, яким визнано порушення Конвенції (995_004), оригінальний текст і переклад резолютивної частини остаточного рішення Суду щодо справедливої сатисфакції у справі проти України, оригінальний текст і переклад рішення Суду щодо дружнього врегулювання у справі проти України, оригінальний текст і переклад рішення Суду про схвалення умов односторонньої декларації у справі проти України. Автентичність перекладу засвідчується Органом представництва. Державна виконавча служба упродовж десяти днів з дня надходження документів, зазначених у пункті "б" цієї частини, відкриває виконавче провадження.
Згідно з положеннями ч.1 та ч.3 ст. 8 Закону України Про виконання рішень застосування практики Європейського суду з прав людини виплата Стягувачеві відшкодування має бути здійснена у тримісячний строк з моменту набуття Рішенням статусу остаточного або у строк, передбачений у Рішенні.
Протягом одного місяця від дня відкриття виконавчого провадження за Рішенням Орган представництва надсилає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, постанову про відкриття виконавчого провадження та документи, передбачені у пункті "б" частини першої статті 7 цього Закону.
Судовим розглядом встановлено, що Урядовим уповноваженим у справах Європейського суду з прав людини 03.08.2017 року до Департаменту державної виконавчої служби разом із службовою запискою направлено автентичний переклад рішення українською мовою та копію листа Європейського суду про набуття рішенням статусу остаточного.
Також з матеріалів справи вбачається, що Урядовим уповноваженим у справах Європейського суду з прав людини 03.08.2017 року направлено на адресу позивача лист із роз'ясненням, щодо його права подати до державної виконавчої служби заяву про виплату відшкодування, в якій мають бути зазначені реквізити банківського рахунка для перерахування коштів.
Колегією суддів встановлено, що 17.08.2017 року державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України відкрито виконавче провадження №54484355 з виконання на користь стягувача - ОСОБА_2 рішення Європейського суду з прав людини від 15.06.2017 року у справі "ОСОБА_3 проти України та інші 191 заява".
Крім того, як встановлено судом позивачу була перерахована справедлива сатисфакція, про що свідчить наявна в матеріалах справи копія платіжного доручення.
Водночас, колегія суддів зазначає, що відповідно до положень ст. 10 Закону України Про виконання рішень застосування практики Європейського суду з прав людини з метою забезпечення відновлення порушених прав Стягувача, крім виплати відшкодування, вживаються додаткові заходи індивідуального характеру.
Додатковими заходами індивідуального характеру є: а) відновлення настільки, наскільки це можливо, попереднього юридичного стану, який Стягувач мав до порушення Конвенції (995_004) (restitutio in integrum); б) інші заходи, передбачені у Рішенні.
Відновлення попереднього юридичного стану Стягувача здійснюється, зокрема, шляхом: а) повторного розгляду справи судом, включаючи відновлення провадження у справі; б) повторного розгляду справи адміністративним органом.
Відповідно до положень ст. 11 Закону України Про виконання рішень застосування практики Європейського суду з прав людини протягом десяти днів від дня одержання повідомлення про набуття Рішенням статусу остаточного Орган представництва: а) надсилає Стягувачеві повідомлення з роз'ясненням його права порушити провадження про перегляд справи та/або про його право на відновлення провадження відповідно до чинного законодавства; б) повідомляє органи, які є відповідальними за виконання передбачених у Рішенні додаткових заходів індивідуального характеру, про зміст, порядок і строки виконання цих заходів. До повідомлення додається переклад Рішення, автентичність якого засвідчується Органом представництва.
Контроль за виконанням додаткових заходів індивідуального характеру, передбачених у Рішенні, що здійснюються під наглядом Комітету міністрів Ради Європи, покладається на Орган представництва.
Орган представництва в рамках здійснення передбаченого частиною другою цієї статті контролю має право отримувати від органів, які є відповідальними за виконання додаткових заходів індивідуального характеру, передбачених у Рішенні, інформацію про хід і наслідки виконання таких заходів, а також вносити Прем'єр-міністрові України подання щодо забезпечення виконання додаткових заходів індивідуального характеру.
Однак, колегія суддів зазначає, що під час судового розгляду справи відповідачем не надано до суду доказів вжиття додаткових заходів індивідуального характеру направлених на виконання рішення національного суду, стягувачем в якому є ОСОБА_2
При цьому, суд зазначає, що відповідно до ст. 1 Закону України Про виконавче провадження від 02.06.2016 № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Пунктом 8 частини 1 статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII передбачено, що підлягають примусовому виконанню рішення Європейського суду з прав людини з урахуванням особливостей, передбачених Законом України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", а також рішень інших міжнародних юрисдикційних органів у випадках, передбачених міжнародним договором України.
Суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст.18 Закону України Про виконавче провадження № 1404-VIII від 02.06.2016 року виконавець зобовязаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Виконавець зобовязаний: здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Вимоги виконавця щодо виконання рішень є обовязковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.
При цьому п.10 ч.3 ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 року визначено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право звертатися до суду або органу, який видав виконавчий документ, із заявою (поданням) про розяснення рішення, про видачу дубліката виконавчого документа у випадках, передбачених цим Законом, до суду, який видав виконавчий документ, - із заявою (поданням) про встановлення чи зміну порядку і способу виконання рішення, про відстрочку чи розстрочку виконання рішення.
Під час судового розгляду справи представником відповідача у наданих поясненнях та запереченнях вказано, що боржником у постанові про відкриття виконавчого провадження ВП № 54484355 зазначена Держава, виконавче провадження по виконанню рішення національного суду на користь ОСОБА_2 у відділі примусового виконання рішень Департаменту ДВС не відкривалось, а отже державний виконавець не має жодних повноважень та прав вчиняти заходи примусового виконання до боржника за рішенням національного суду, тобто УПФУ в Барвінківському районі Харківської області. Також вказано, що перевіркою в автоматизованій системі виконавчого провадження було встановлено, що рішення національного суду, прийняте стосовно ОСОБА_2, перебувало на виконанні в Барвінківському районному відділі ДВС ГТУЮ у Харківській області та виконавче провадження закінчене (виконавчий документ повернутий стягувачу без виконання).
Колегія суддів зазначає, що з матеріалів справи встановлено, що державним виконавцем 23.12.2011 року була прийнята постанова про закінчення виконавчого провадження відповідно до п.11 ч.1 ст.49 у зв'язку з поверненням виконавчого документу від 15.09.2011 №2-а-219/2011 у випадку, передбаченому ч.3 ст. 75.
Однак, суд зазначає, що відповідачем не надано до суду доказів належної перевірки поважності причин фактичного невиконання рішення суду по справі №2002-а-219/2011 або вжиття організаційно-правових заходів, спрямованих на поновлення виконавчого провадження з виконання рішень національних судів і повного їх виконання.
При цьому, колегія суддів зазначає, що хоча відповідач по справі і не наділений повноваженнями на виконання рішень національних судів, вказаних у рішенні Європейського суду з прав людини, законом у процедурі виконавчого провадження, однак в даному випадку не вжиття державним виконавцем додаткових заходів задля виконання рішення національного суду здійснено з суто формальних підстав, що в свою чергу порушує права позивача, оскільки не вжиття таких заходів безпосередньо стосується невиконання рішення Європейського суду з прав людини.
Водночас, колегія суддів зазначає, що відповідно до положень ст.75 Закону України Про виконавче провадження № 1404-VIII від 02.06.2016 року, встановлено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобовязує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Однак, як встановлено судовим розглядом, відповідачем не було вжито жодних додаткових заходів індивідуального характеру у виконавчому провадженні №54484355.
Водночас, слід зазначити, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.
Отже, з врахуванням встановлених під час судового розгляду справи обставин, колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем не було вчинено всіх вичерпних заходів задля відновлення попереднього юридичного стану позивача, який за рішенням національного суду виступає в якості стягувача.
Таким чином, на думку колегії суддів, позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Міністерства юстиції України у виконавчому провадженні ВП №54484355, що призвело до невиконання рішення Європейського Суду з Прав Людини від 15 червня 2017 року у справі ОСОБА_3 проти України та інші 191 заяви в частині рішення національного суду, а саме: постанови Барвінківського районного суду Харківської області від 21 березня 2011 року у справі №2002/2-а-219/11, підлягають задоволенню.
Оскільки судовим розглядом підтверджено допущення відповідачем у справі протиправної бездіяльності, суд приходить до висновку про наявність підстав для належного захисту прав позивача зобов'язати Міністерство юстиції України виконати рішення Європейського Суду з Прав Людини від 15 червня 2017 року у справі ОСОБА_3 проти України та інші 191 заяви в частині рішення національного суду, а саме: постанови Барвінківського районного суду Харківської області від 21 березня 2011 року у справі №2002/2-а-219/11.
Водночас, колегія суддів враховує посилання позивача на необхідність зобов'язання Міністерства юстиції України вжити заходів відповідно до ст.ст.9, 19, 129 Конституції України, ст. ст. 1, 6 Закону України Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів і ст.ст.1, 5, 18, 78 Закону України Про виконавче провадження забезпечити виконання Рішення Європейського Суду з Прав Людини від 15 червня 2017 року, однак, зазначає, що рішення Європейського суду з прав людини є обов'язковими до виконання саме на підставі Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року та Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини".
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, про необхідність для належного захисту прав позивача зобов'язати Міністерство юстиції України виконати рішення Європейського Суду з Прав Людини від 15 червня 2017 року у справі ОСОБА_3 проти України та інші 191 заяви в частині рішення національного суду, а саме: постанови Барвінківського районного суду Харківської області від 21 березня 2011 року у справі №2002/2-а-219/11 на підставі Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року та Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини".
Щодо заявленого позивачем в адміністративному позові клопотання відповідно до ст. 267 Кодексу адміністративного судочинства України зобов'язати Міністерство юстиції України надати звіт про виконання судового рішення, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Як вбачається з вищенаведених норм Кодексу адміністративного судочинства України, зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду.
Однак, суд зазначає, що станом на час розгляду адміністративного позову у суду відсутні підстави для сумнівів щодо подальшого виконання відповідачем даного судового рішення, у зв'язку з чим колегія суддів приходить до висновку, про відмову у задоволенні даного клопотання позивача.
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_2 до Міністерства юстиції України про визнання бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії .
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 159-163, 167, 186, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Міністерства юстиції України про визнання бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства юстиції України у виконавчому провадженні ВП №54484355, що призвело до невиконання рішення Європейського Суду з Прав Людини від 15 червня 2017 року у справі ОСОБА_3 проти України та інші 191 заяви в частині рішення національного суду, а саме: постанови Барвінківського районного суду Харківської області від 21 березня 2011 року у справі №2002/2-а-219/11 на підставі Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року та Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини".
Зобов'язати Міністерство юстиції України виконати рішення Європейського Суду з Прав Людини від 15 червня 2017 року у справі ОСОБА_3 проти України та інші 191 заяви в частині рішення національного суду, а саме: постанови Барвінківського районного суду Харківської області від 21 березня 2011 року у справі №2002/2-а-219/11 на підставі Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року та Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини".
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 19 грудня 2017 року.
Головуючий суддя Р.В. Мельников
Суддя О.В. Білова
Суддя Л.М. Мар'єнко