
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
14 грудня 2017 року № 826/12891/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Амельохіна В.В., суддів: Качура І.А., Келеберди В.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до проМіністерства економічного розвитку і торгівлі України зобов'язання вчинити дії,О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся з позовом до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (далі по тексту - відповідач) з урахуванням змінених позовних вимог про:
- визнання протиправними дії відповідача щодо ненадання інформаційної довідки про заробітну плату із урахуванням складових заробітної плати працюючого державного службовця на посаді начальника самостійного управління;
- зобов'язання відповідача видати інформаційні довідки станом на 01.12.2015р. та станом на 01.05.2016р. про заробітну плату із урахуванням складових заробітної плати працюючого державного службовця на посаді начальника управління, а саме: посадовий оклад (грн.), надбавка за ранг (грн.), надбавка за вислугу років (грн.), надбавка за роботу з таємними документами (грн.), надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи (грн.), премія (грн.), премія (1/12 від середнього розміру цієї премії) (грн.), інші виплати (винагорода за вислугу років) (грн.), матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) на підставі особових розрахунків, платіжних відомостей або інших (грн.);
- постановити, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України є тією установою, яка зобов'язана надавати інформаційну довідку про заробітну плату із урахуванням складових заробітної плати працюючого державного службовця на відповідній посаді (грн.), а саме: посадовий оклад (грн.), надбавка за ранг державного службовця (_ранг), надбавка за вислугу років (_%) за стаж роботи на державній службі), надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови (_%), надбавка за почесне звання «заслужений» (_%), надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації (_%), доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук (_%), надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи та розроблення проектів нормативно-правових актів, що передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи (_%), премія (_%), премія (1/12 від середнього розміру цієї премії), інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звернувся до відповідача із заявою, в якій для цілей перерахунку пенсії просив видати йому довідку про заробітну плату державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, але відповідач незаконно відмовив йому у видачі такої довідки.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив з тих підстав, що станом на 07.07.2016р. умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям урядовими актами не визначено.
На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України суд прийшов до переконання про можливість розгляду справи в письмовому провадженні.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив.
ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, працював на державній службі упродовж 19 років.
29 червня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до заступника Міністра Міністерства економічного розвитку і торгівлі України з заявою про надання довідки із сум заробітної плати відповідної посади, рангу, вислуги років державного службовця та інших виплат на день звільнення з роботи, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №292 від 06.04.2016р.
Листами від 07.07.2016р. №2102-13/20537-09 та від 28.07.2016р. №2102-13/23607-09 Міністерство економічного розвитку і торгівлі України відмовило позивачу у видачі довідки, посилаючись на те, що діючим законодавством видача такої довідки не передбачена.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
До 30 квітня 2016 року відносини з приводу пенсійного забезпечення державних службовців регулювались положеннями Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу».
Статтею 37-1 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу» передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України (у редакції Закону України від 28.12.2014 р. № 76-VIII).
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (діяла до 30.04.2016) встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60.
У разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів виплати, одержані особою за період до зміни структури заробітної плати, включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до абзацу першого цього пункту без коригування згідно з пунктом 2 цієї постанови.
Посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії (пункт 3 Постанови КМУ № 865).
Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, була затверджено постановою Правління пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 26 вересня 2013 р. за № 1661/24193.
Однак, з 02 вересня 2016 року постановою Правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року №15-2 «Про внесення змін до постанови Правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1» виключено абзаци 3, 4 пункту 1, якими були визначені форми довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Отже, до 02 вересня 2016 року діяла постанова правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1, яка передбачала форму та складові довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Водночас, з метою вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії 31 травня 2000 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 865, якою визначався механізм формування (обчислення визначених складових заробітної плати працюючого державного службовця) та порядок видачі довідок.
З 23 вересня 2016 року набрала чинності постанова КМ України № 1013, на підставі якої втратила чинність постанова КМ України № 865.
Отже, до вересня 2016 року діяли норми постанови КМ України № 865, пунктом 5 якої передбачалося, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Управлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Як зазначив Конституційний Суд України в своєму рішенні від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), за загально визначеним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині 1 статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На момент звернення позивача із заявою діяли постанова правління Пенсійного фонду України №15-1, якою затверджено та введено в дію форму та складові довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям та постанова КМ України № 865, пунктом 5 якої передбачалося, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Управлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Суд зазначає, що попри зміни у законодавстві, які відбулися в наслідок набрання чинності Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу», втрату чинності постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», скасування положень постанови Правління пенсійного фонду України про форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, інформація про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років) державного службовця, який обіймає посаду, що є аналогічною тій, на якій працював позивач, є публічною інформацією у розумінні Закону України від 13.01.2011 № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації».
Відповідно до статті 19 Закону України від 13.01.2011 № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Відповідач, в силу приписів статті 13 вказаного Закону, належить до розпорядників публічної інформації, у тому числі й тої, яку запитував позивач.
Згідно з приписами статті 20 Закону України від 13.01.2011 № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Суд наголошує на тому, що громадянин не зобов'язаний пояснювати причини та цілі, для яких він потребує доступу до публічної інформації, а на суб'єкта владних повноважень - розпорядника інформації Законом покладено обов'язок надати запитувану інформацію громадянину незалежно від того, передбачена законодавством форма надання такої інформації (форма довідки) або ні.
Суд також наголошує, що в силу положень статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280, призначення (перерахунок) і виплата пенсій громадянам України належить до повноважень Пенсійного фонду України та його територіальних органів.
Відмовляючи позивачу у видачі довідки у зв'язку з відсутністю підстав для перерахунку пенсії, відповідач фактично перебрав на себе функції Пенсійного фонду України та перевищив свої повноваження.
Вказана позиція також викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 31.05.2017р. у справі № 369/7689/16-а.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що позов є таким, що підлягає задоволенню в частині позовних вимог про визнання протиправними дії відповідача щодо ненадання інформаційної довідки про заробітну плату із урахуванням складових заробітної плати працюючого державного службовця на посаді начальника самостійного управління та зобов'язання відповідача видати інформаційні довідки станом на 01.12.2015р. та станом на 01.05.2016р. про заробітну плату із урахуванням складових заробітної плати працюючого державного службовця на посаді начальника управління, а саме: посадовий оклад (грн.), надбавка за ранг (грн.), надбавка за вислугу років (грн.), надбавка за роботу з таємними документами (грн.), надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи (грн.), премія (грн.), премія (1/12 від середнього розміру цієї премії) (грн.), інші виплати (винагорода за вислугу років) (грн.), матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) на підставі особових розрахунків, платіжних відомостей або інших (грн.).
В частині позовних вимог щодо постановити, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України є тією установою, яка зобов'язана надавати інформаційну довідку про заробітну плату із урахуванням складових заробітної плати працюючого державного службовця на відповідній посаді (грн.), а саме: посадовий оклад (грн.), надбавка за ранг державного службовця (_ранг), надбавка за вислугу років (_%) за стаж роботи на державній службі), надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови (_%), надбавка за почесне звання «заслужений» (_%), надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації (_%), доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук (_%), надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи та розроблення проектів нормативно-правових актів, що передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи (_%), премія (_%), премія (1/12 від середнього розміру цієї премії), інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату, суд відмовляє в її задоволенні, оскільки вона не відповідає вимогам частини другої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України.
У відповідності до положень частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі вищевикладеного адміністративний позов ОСОБА_1 слід задовольнити частково.
Керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнання протиправними дії Міністерства економічного розвитку і торгівлі України щодо ненадання ОСОБА_1 інформаційної довідки про заробітну плату із урахуванням складових заробітної плати працюючого державного службовця на посаді начальника самостійного управління.
Зобов'язати Міністерство економічного розвитку і торгівлі України видати ОСОБА_1 інформаційні довідки станом на 01.12.2015р. та станом на 01.05.2016р. про заробітну плату із урахуванням складових заробітної плати працюючого державного службовця ОСОБА_1 на посаді начальника управління, а саме: посадовий оклад (грн.), надбавка за ранг (грн.), надбавка за вислугу років (грн.), надбавка за роботу з таємними документами (грн.), надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи (грн.), премія (грн.), премія (1/12 від середнього розміру цієї премії) (грн.), інші виплати (винагорода за вислугу років) (грн.), матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) на підставі особових розрахунків, платіжних відомостей або інших (грн.).
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Головуючий суддя В.В. Амельохін
Судді: І.А. Качур
В.І. Келеберда