Постанова № 71081552, 13.12.2017, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2017
Номер справи
816/1922/17
Номер документу
71081552
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/1922/17

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Канигіної Т.С.,

за участю:

секретаря судового засідання Скорика С.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом

позивача ОСОБА_3 до відповідача третя особа: Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області Селянське (фермерське) господарство "Авангард" про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії

В С Т А Н О В И В:

30.10.2017 ОСОБА_3 (надалі ОСОБА_3, позивач) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (надалі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області, відповідач), третя особа: Селянське (фермерське) господарство "Авангард" (надалі С (Ф) Г "Авангард", третя особа) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії, а саме просить (з урахуванням уточнень позовних вимог від 13.12.2017):

- визнати протиправною та скасувати відмову ГУ Держгеокадастру у Полтавській області, викладену у листі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області № 12513/6-17 від 30.08.2017, у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 4,9327 га (кадастровий номер: 5320281800:00:006:0107) у власність ОСОБА_3 члену С(Ф)Г "Авангард" для ведення фермерського господарства, розташованої на території Корнієнківської сільської ради (за межами населеного пункту) Великобагачанського району Полтавської област;

- зобов'язати ГУ Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_3 члена С(Ф)Г "Авангард" про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 4,9327 га (кадастровий номер: 5320281800:00:006:0107) у власність ОСОБА_3 члену С(Ф)Г "Авангард" для ведення фермерського господарства, розташованої на території Корнієнківської сільської ради (за межами населеного пункту) Великобагачанського району Полтавської області.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначила, що з метою одержання у власність земельної ділянки звернулася до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою. Однак, відповідач відмовив ОСОБА_3 у затвердженні проекту землеустрою з тих підстав, що зазначена земельна ділянка перебуває у постійному користуванні ОСОБА_4 згідно з Державним актом на право постійного користування землею, серія І-ПЛ № 014241. За твердженням позивача, відмова відповідача не відповідає вимогам статті 186-1 Земельного кодексу України.

Представник позивача у судовому засіданні 13.12.2017 позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення адміністративного позову заперечував.

У письмових запереченнях відповідач зазначив, що не має повноважень на розпорядження земельними ділянками, які належать громадянам чи юридичним особам на праві користування чи власності /а.с. 27-30/.

Третя особа надала до суду клопотання про розгляд справи без її участі /а.с. 42/.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що позивач 18.08.2017 звернулася до відповідача з клопотанням про повторний розгляд та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення для передачі у власність ОСОБА_3 члену С(Ф)Г "Авангард" для ведення фермерського господарства, розташованої на території Корнієнківської сільської ради (за межами населеного пункту) Великобагачанського району Полтавської області, загальною площею 4,9327 га, кадастровий номер: 5320281800:00:006:0107 /а.с. 31/.

Листом ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 30.08.2017 № 12513/6-17 відмовлено ОСОБА_3 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність члену С(Ф)Г "Авангард" для ведення фермерського господарства та зазначено, що відведення земельної ділянки передбачено за рахунок земель, наданих у постійне користування для ведення селянського (фермерського) господарства ОСОБА_4 (Державний акт на право постійного користування землею, серія І-ПЛ № 014241, зареєстрований за № 101 від 29.12.2001). У листі відповідач навів норму частини п'ятої статті 116 Земельного кодексу України та вказав, що постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 № 413 "ОСОБА_1 питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними" передбачено, що у разі добровільної відмови юридичної або фізичної особи від земельної ділянки (у тому числі земельної частки (паю), яка перебуває у власності або користуванні такої особи, передавати таку земельну в користування за результатами земельних торгів, не допускаючи передачі таких земельних ділянок у приватну власність. У зв'язку з чим у ГУ Держгеокадастру у Полтавській області відсутні правові підстави у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки /а.с. 32/.

Не погоджуючись із відмовою відповідача, викладеною у листі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області від 30.08.2017 № 12513/6-17, позивач звернулася до суду із цим адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту "а" частини другої статті 22 Земельного кодексу України (у редакції, чинній станом на 30.08.2017) до земель сільськогосподарського призначення належать сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги).

Частиною третьою вказаної статті визначено, зокрема, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Згідно з частиною першою статті 12 Закону України "Про фермерське господарство" (у редакції, чинній станом на 30.08.2017) землі фермерського господарства можуть складатися із: а) земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі; б) земельних ділянок, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності; в) земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди.

Відповідно до частини другої статті 13 Закону України "Про фермерське господарство" членам фермерських господарств передаються безоплатно у приватну власність із раніше наданих їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради.

Частиною 20 Закону України "Про землеустрій" (у редакції, чинній станом на 30.08.2017) визначено, що землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі, зокрема надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.

Відповідно до статті 25 Закону України "Про землеустрій" документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації.

Також згідно з цією статтею одним із видів документації із землеустрою є проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Статтею 30 Закону України "Про землеустрій" визначено, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно з частиною четвертою статті 186-1 Земельного кодексу України розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.

Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері (частина п'ята статті 186-1 Земельного кодексу України).

Згідно з частиною шостою статті 186-1 Земельного кодексу України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Частиною сьомою статті 186-1 Земельного кодексу України визначено, що органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій"; надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.

Крім того, положеннями частини восьмої статті 186-1 Земельного кодексу України передбачено, що у висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений). Органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунено недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки. Повторна відмова не позбавляє права розробника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки усунути недоліки проекту та подати його на погодження.

Також суд зазначає, що відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій" проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна для об'єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками, які розташовані на земельній ділянці; розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.

З матеріалів справи вбачається, що згідно з Державним актом на право постійного користування землею від 29.12.2001 ОСОБА_4 на підставі рішення 21 сесії 23 скликання Великобагачанської районної Ради народних депутатів Великобагачанського району Полтавської області від 05.12.2001 надана для ведення селянського (фермерського) господарства у постійне користування земельна ділянка площею 5,0300 гектарів у межах згідно з планом; акт зареєстровано у Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 101 /а.с. 13/.

Згідно з Статутом селянського (фермерського) господарства "Авангард" (зареєстрованим 16.05.2013) засновником та головою господарства "Авангард" є ОСОБА_4, членами господарства є ОСОБА_3 /а.с. 104/.

У пункті 5.1 цього Статуту визначено, що до земель господарства належать земельні ділянки, отримані (придбані) засновником господарства у власність, у постійне користування та надані господарству в оренду, а також взяті засновником господарства в оренду у місцевих громадян /а.с. 108/.

Суд звертає увагу на те, що наказом ГУ Держземагенства у Полтавській області від 14.05.2014 № 510-СГ надано дозвіл ОСОБА_3 члену С(Ф)Г "Авангард" дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у розмірі земельної частки (паю) орієнтованою площею 4,228 га земель сільськогосподарського призначення державної власності із цільовим призначенням для ведення фермерського господарства, розташованої в адміністративних межах Корнієнківської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області /а.с. 8/.

Згідно з висновком відділу Держгеокадастру у Великобагачанському районі Полтавської області від 29.06.2016 № 173/41-16 погоджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у розмірі земельної частки (паю) земель сільськогосподарського призначення державної власності для передачі у власність гр. ОСОБА_3 члену С(Ф)Г "Авангард", площею 4,9327 га, код КВЦПЗ 01.02 для ведення фермерського господарства, розташованої в адміністративних межах Корнієнківської сільської ради (за межами населених пунктів) Великобагачанського району Полтавської області /а.с. 17/.

При цьому позивач неодноразово зверталася до відповідача з клопотанням про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, проте, відповідач відмовляв ОСОБА_3 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки листами від 17.10.2016 № 8638/6-16, 26.12.2016 № 11262/6-16, від 31.01.2017 № 872/6-17. Однак, відповідач не посилався у цих листах на те, що земельна ділянка належить на праві власності чи праві користування фізичним чи юридичним особам /а.с. 9-11/.

Також позивачем до суду надано заяву ОСОБА_4 від 23.11.2017, яка посвідчена приватним нотаріусом Великобагачанського районного нотаріального округу Полтавської області, згідно з якою ОСОБА_4 відповідно до статтей 131-132 Земельного кодексу України зобов'язується укласти угоди про припинення права постійного користування земельною ділянкою для переходу права власності на земельну ділянку до члена С(Ф)Г "Авангард" ОСОБА_3 /а.с. 50/.

Стосовно посилань відповідача в оскаржуваній відмові на постанову Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 № 413 "ОСОБА_1 питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними", суд зазначає наступне.

Так, пунктом 1 цієї Постанови затверджено Стратегію удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними, що додається.

Згідно з приписами цієї Стратегії метою Стратегії є створення сучасної, прозорої і дієвої системи управління у сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності, спрямованої на забезпечення захисту інтересів суспільства (насамперед учасників антитерористичної операції), територіальних громад та держави, а також раціонального та ефективного функціонування сільськогосподарських регіонів з урахуванням потреб розвитку населених пунктів, запобігання деградації земель, необхідності забезпечення продовольчої безпеки держави.

Згідно з приписами розділу "Система організації процесу виконання Стратегії" Стратегії Держгеокадастр та його територіальні органи під час передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в користування (оренда, емфітевзис) повинні: у разі добровільної відмови юридичної або фізичної особи від земельної ділянки (у тому числі земельної частки (паю), яка перебуває у власності або користуванні такої особи, передавати таку земельну ділянку в користування за результатами земельних торгів, не допускаючи передачі таких земельних ділянок у приватну власність.

Водночас позивач звернувся до відповідача із клопотанням про повторний розгляд та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення для передачі у власність ОСОБА_3 члену С(Ф)Г "Авангард" для ведення фермерського господарства, розташованої на території Корнієнківської сільської ради (за межами населеного пункту) Великобагачанського району Полтавської області, загальною площею 4,9327 га, кадастровий номер: 5320281800:00:006:0107 /а.с. 31/.

Таким чином, оскільки позивач звернулася до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення для передачі у власність, а не в користування (оренда, емфітевзис), посилання відповідача в оскаржуваному рішенні на зазначені положення Стратегії, як на підставу для відмови ОСОБА_3 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, є безпідставним та протиправним.

Крім того, суд зазначає, що затверджена постановою Кабінету Міністрів України № 413 "Стратегія удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними" - це алгоритм дій уряду в майбутньому у цій сфері, а тому вона не містить правових норм для врегулювання цих відносин. Водночас у ній прямо зазначено, що "для реалізації Стратегії необхідно розробити проекти нормативно-правових актів".

З огляду на викладене, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення вимог ОСОБА_3 щодо визнання протиправною та скасування відмови ГУ Держгеокадастру у Полтавській області, яка викладена у листі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області № 12513/6-17 від 30.08.2017, у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 4,9327 га (кадастровий номер: 5320281800:00:006:0107) у власність ОСОБА_3 члену С(Ф)Г "Авангард" для ведення фермерського господарства, розташованої на території Корнієнківської сільської ради (за межами населеного пункту) Великобагачанського району Полтавської області.

Враховуючи вищевказані висновки суду, наявні підстави для задоволення позовних вимог позивача щодо зобов'язання ГУ Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_3 члена С(Ф)Г "Авангард" про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 4,9327 га (кадастровий номер: 5320281800:00:006:0107) у власність ОСОБА_3 члену С(Ф)Г "Авангард" для ведення фермерського господарства, розташованої на території Корнієнківської сільської ради (за межами населеного пункту) Великобагачанського району Полтавської області.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

З огляду на викладене, відповідач як суб'єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов'язок щодо доказування правомірності своїх дій та рішень, не довів суду правомірності свого рішення.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 2, 7-11, 17, 71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, третя особа: Селянське (фермерське) господарство "Авангард" про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, викладену у листі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області № 12513/6-17 від 30.08.2017, у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 4,9327 га (кадастровий номер: 5320281800:00:006:0107) у власність ОСОБА_3 члену Селянсько (фермерського) господарства "Авангард" для ведення фермерського господарства, розташованої на території Корнієнківської сільської ради (за межами населеного пункту) Великобагачанського району Полтавської області.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_3 члена Селянсько (фермерського) господарства "Авангард" про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 4,9327 га (кадастровий номер: 5320281800:00:006:0107) у власність ОСОБА_3 члену Селянсько (фермерського) господарства "Авангард" для ведення фермерського господарства, розташованої на території Корнієнківської сільської ради (за межами населеного пункту) Великобагачанського району Полтавської області.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39767930) на користь ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 640,00 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 18.12.2017.

Суддя Т.С. Канигіна