
Справа № 815/6660/17
УХВАЛА
18 грудня 2017 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Тарасишина О.М., розглянувши матеріали позовної заяви Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про заміну сторони виконавчого провадження, -
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду 15.12.2017 р. (вх. № 6660/17) надійшла заява Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області, в якій заявник просить змінити сторону у виконавчому провадженні № 54281969 з виконання постанови про стягнення виконавчого збору ВП № 49800640, виданої ВПВР УДВС ГТУЮ в Одеській області з Березівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДВС в Одеській області на Лиманську ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39526842; 67500, Одеська область, смт. Доброслав, пр. 40-річчя Визволення, 7).
В обґрунтування заяви зазначено, що 14.01.2016 р. на примусове виконання до Відділу надійшла заява ОСОБА_1 про примусове виконання виконавчого листа № 15091108/12, виданого 07.11.2014р. Іванівським районним судом Одеської області про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області укласти з ОСОБА_1 договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування. Однак виконання вказаного виконавчого листа виявилось неможливим у зв'язку з тим, що відповідно до Закону України від 04.07.2013 року № 406-VІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи» внесено зміни до ч. 3 ст. 10 Закону України № 2464-VI від 08.07.2010 р. «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яка наголошує, що прийняття заяви та укладення договору про добровільну здасть у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування належить до компетенції органів доходів і зборів, тому у управління Пенсійного Фонду України і Іванівському районі не має повноважень для укладення договорів про добровільну участь. Ухвалою Іванівського районного суду Одеської області від 17.05.2016р. у справі № 1509/1108/12 (провадження № 6-а/499/5/16), заяву відділу про заміну сторони виконавчого провадження задоволено: замінено боржника з Управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області (ЄДРПОУ 24529395) на Березівську об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДВС в Одеській області у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа № 15091108/12, виданого 07.11.2014р. Іванівським районним судом Одеської області.
Заявник, зазначивши, що Березівська об'єднана державна податкова інспекція була ліквідована шляхом приєднання до Лиманської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області просить замінити сторону виконавчого провадження.
Відповідно до п.12 Перехідних положень КАС України заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до п.12 ч. 1 Перехідних положень КАС України (в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017 року) заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до статті 379 КАС України в редакції Закону № 2147-VIII від 03.10.2017 р., у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Аналогічна норма передбачена положеннями Закону України "Про виконавче провадження", згідно ч. 5 ст. 15 якого у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Тобто, заміна сторони виконавчого провадження відбувається у разі вибуття однієї з сторін (стягувача або боржника), зокрема, внаслідок реорганізації юридичної особи. Заміна сторони полягає у вступі замість неї її правонаступника на будь-якій стадії адміністративного процесу.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Водночас, як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, виконавче провадження ВП № 49800640 здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого 07.11.2014р. Іванівським районним судом Одеської області в рамках ЦПК.
Поряд з цим, позивач не обґрунтував правових підстав для звернення до Одеського окружного адміністративного суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження, враховуючи, що виконавчий документ, на підставі якого здійснюється виконавче провадження видано Іванівським районним судом Одеської області у справі № 1509/1108/2012 згідно вимог ЦПК.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 р. № 3674-VI.
Частиною 2 ст. 9 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Згідно ст. 1 Закону України "Про судовий збір" судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Частиною 2 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" визначено перелік заяв за подання яких не справляється судовий збір. Однак, до вказаного переліку заява про заміну сторони виконавчого провадження не включена. Відтак, платники судового збору зобов'язані справляти судовий збір за подання до суду заяви про заміну сторони виконавчого провадження.
Разом із тим, відповідно до пп. 6 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір” за подання до адміністративного суду: заяви про забезпечення доказів або позову, заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду, заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення встановлюється ставка судового збору - 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2017 рік” установлено, що у 2017 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2017 року становить 1600 гривень.
За подання до адміністративного суду заяви про заміну сторони виконавчого провадження ставка судового збору становить 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (0,3 х 1600,00 грн. = 480,00 грн.).
Згідно ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.
Згідно ч.6 ст. 7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
За таких обставин заява Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про заміну сторони виконавчого провадження повинна бути залишена без руху, а позивачу наданий термін для усунення недоліків заяви.
Недоліки позову необхідно усунути: шляхом надання до суду доказів сплати судового збору у відповідності до положень Закону України “Про судовий збір” за подання даної заяви у розмірі 480,00 грн.або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону; зазначення правових підстав для звернення до Одеського окружного адміністративного суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження, враховуючи, що виконавчий документ, на підставі якого здійснюється виконавче провадження видано Іванівським районним судом Одеської області у справі № 1509/1108/2012.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 379 КАС України, суддя,-
У Х В А Л И В:
Заяву Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області про заміну сторони виконавчого провадження – залишити без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати особі, що звернулася із заявою та повідомити про необхідність усунути недоліки позовної заяви в п’ятиденний строк з моменту отримання вказаної ухвали та роз’яснити, що в іншому випадку в строки, передбачені ч. 5 ст. 169 КАС України, заяву буде повернутий позивачу.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя О.М.Тарасишина