
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
14 грудня 2017 р. № 820/3351/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Білової О.В.,
суддів Мельникова Р.В., Мар'єнко Л.М.,
за участю секретаря судового засідання Ділбаряна А.О.,
за участю представників позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, відповідачів - ОСОБА_4,розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Приватного підприємства «Гермес» до Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області, Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Приватне підприємство "Гермес", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області, в якому просить суд визнати протиправними дії Відповідача з відмови у внесенні наявного у ПП Гермес 61089/19/23 (персональний контрольний (реєстраційний) номер 12352), виданий 19.01.2011, у Реєстр операторів ринку та потужностей, на які видано експлуатаційний дозвіл, та зобов'язати Головне управління Держпродспоживслужби у Харківській області внести наявний у ПП Гермес експлуатаційний дозвіл № 61089/19/23 (персональний контрольний (реєстраційний номер 12352), виданий 19.01.2011, у Реєстр операторів ринку та потужностей, на які видано експлуатаційний дозвіл.
Ухвалою суду від 10.10.2017 до участі у справі в якості другого відповідача було залучено Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вважає протиправною відмову Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області щодо внесення дозволу, оскільки на думку представника позивача, такий дозвіл мав бути внесений до Реєстру автоматично у звязку прийняттям Порядку ведення реєстру операторів ринку та потужностей, на які видано експлуатаційний дозвіл, затвердженого Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 10.02.2016 № 40, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2016 р. за № 383/28513.
Представник першого відповідача, Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області, - не погодився з позовними вимогами та надав письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що ведення реєстру не входить до повноважень Головного управління.
Представники позивача, Приватного підприємства «Гермес», ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 в судовому засіданні підтримали позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, та наполягали на задоволенні позову відносно Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області, вважаючи, що саме цей орган уповноважений усунути допущене порушення.
Представник відповідачів - Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області та Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів ОСОБА_4 - в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог відносно першого відповідача, посилаючись на обставини, викладені у письмових запереченнях, а також зазначив в заперечення проти позову відносно другого відповідача - Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів що вказаний орган ні від Міністерства охорони здоров'я України, ні від Державної санітарно-епідеміологічної служби України реєстр потужностей (об'єктів) та їх операторів (який вівся відповідно до п. 18 Порядку видачі експлуатаційного дозволу для потужностей (об'єктів) з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 № 712) не отримував, так само як і дозволів для потужностей (об'єктів) з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів, виданих до 08.04.2016, а також документів та інформації щодо зазначених дозволів від Державної санітарно-епідеміологічної служби України не надходило.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Орджонікідзевською районною санітарно-епідеміологічною станцією у м.Харкові 19.01.2011 на підставі приписів Порядку видачі експлуатаційного дозволу для потужностей (об'єктів) з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів було видано Приватному підприємству «Гермес» експлуатаційний дозвіл № 61089/19/23 (персональний контрольний (реєстраційний) номер 12352), на приміщення, розташоване за адресою: 61089, м. Харків, вул. Верстатобудівельна, буд. 2.
З 08.04.2016 набрав чинності Порядок ведення реєстру операторів ринку та потужностей, на які видано експлуатаційний дозвіл, затверджений Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.02.2016 № 40, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12.03.2016 № 383/28513 (далі за текстом Порядок № 40).
Відповідно до норм пункту 1.6. зазначеного Порядку № 40, інформація про експлуатаційні дозволи, що діяли на момент набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо харчових продуктів» № 1602-УІІ від 22.07.2014, та відповідні оператори ринку та потужності вноситься до Реєстру компетентним органом протягом 3-х місяців з дня набрання чинності цим Порядком.
13.07.2017 ПП «Гермес» звернулося до Головного управління Держпродспоживслужби у Харківській області з листом, в якому Підприємством було запропоновано внести наявний у ПП «Гермес» експлуатаційний дозвіл у Реєстр операторів ринку та потужностей, на які видано експлуатаційний дозвіл.
Проте, Відповідач листом № 21/6652 від 03.08.2017 відмовив ПП «Гермес» у внесенні наявного у ПП «Гермес» експлуатаційного дозволу у Реєстр операторів ринку та потужностей, на які видано експлуатаційний дозвіл. Підставою для відмови у задоволенні вимог позивача слугувала відсутність вказівок щодо внесення раніше виданих органами Держсанепідслужби дозволів до Реєстру.
Окрім цього, у відповіді ГУ Держпродспоживслужби у Харківській області містилась рекомендація отримати новий експлуатаційний дозвіл згідно з приписами Порядку видачі експлуатаційного дозволу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 930 від 11.11.2015р.
Приватне підприємство «Гермес» вважає, що дії Головного управління Держпродспоживслужби у Харківській області з відмови у внесенні наявного у ПП «Гермес» експлуатаційного дозволу у Реєстр операторів ринку та потужностей, на які видано експлуатаційний дозвіл, є незаконними та необґрунтованими.
Суд, надаючи оцінку доводам та запереченням сторін, виходить з наступного.
Згідно з п.1 Порядку видачі експлуатаційного дозволу для потужностей (об'єктів) з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 №712, цей Порядок визначає процедуру видачі, призупинення (далі - тимчасове зупинення), анулювання та поновлення експлуатаційного дозволу для потужностей (об'єктів) з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів.
Відповідно до п. 2 Порядку № 712, оператори потужностей (об'єктів), що провадять діяльність з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів, підконтрольних санітарній службі, повинні отримати експлуатаційний дозвіл відповідного головного державного санітарного лікаря, який видається на кожну з таких потужностей.
Відповідно до п. 3 Порядку № 712, оператори потужностей (об'єктів), що провадять діяльність з виробництва харчових продуктів, підконтрольних ветеринарній службі, та оператори агропродовольчих ринків повинні отримати експлуатаційний дозвіл відповідного головного державного інспектора ветеринарної медицини на кожну з таких потужностей (об'єктів).
Згідно з п.25 Порядку № 712, строк дії експлуатаційного дозволу необмежений.
Отже, відповідно до п.2 Порядку видачі експлуатаційного дозволу для потужностей (об'єктів) з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 №712, 19.01.2011 Орджонікідзевською районною санітарно-епідемілогічною станцією у м. Харкові ПП «Гермес» був виданий експлуатаційний дозвіл №61089/19/23 (персональний контрольний (реєстраційний) номер 12352), вид господарської діяльності - торгівля, асортимент продукції: м'ясо, субпродукти, охолоджені та заморожені, в тому числі м'ясо птиці, риба заморожена, ковбасні вироби, соки та вода питна промислового виробництва в промисловій упаковці, масло тваринне вершкове олія рослинна, консерви, молоко та молочні продукти промислового виробництва в промисловій упаковці, сири тверді, хлібобулочні вироби, нешвидкопсувні конд. вироби в промисловій упаковці, сипучі харчові продукти, яйце куряче, овочі та фрукти, дитяче харчування та дитячі молочні суміші в промисловій упаковці.
Згідно п.18 вказаного Порядку № 712, потужності (об'єкти) та їх оператори заносяться до реєстру потужностей (об'єктів), який ведеться в порядку, встановленому МОЗ або Мінагрополітики з присвоєнням персонального контрольного (реєстраційного) номера. Тобто, наявний у позивача експлуатаційний дозвіл був внесений до реєстру потужностей, який вівся в порядку, встановленому МОЗ.
Отже, на момент отримання позивачем експлуатаційного дозволу, два окремих державних органи видавали експлуатаційні дозволи згідно відомчим підзаконним нормативно-правовим актам.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 №442 утворено Держпродспоживслужбу, реорганізувавши шляхом перетворення Державну ветеринарну та фітосанітарну службу і приєднавши до Служби, що утворюється, Державну інспекцію з питань захисту прав споживачів і Державну санітарно-епідеміологічну службу та поклавши на Службу, що утворюється, функції з реалізації державної політики, які виконували органи, що припиняються (крім функцій з реалізації державної політики у сфері племінної справи у тваринництві, у сфері охорони прав на сорти рослин, у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження), у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), а також функції із здійснення державного контролю (нагляду) за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; здійснення державного нагляду (контролю) у сфері туризму та курортів.
Згідно з постановою КМУ від 10.09.2014 № 442 Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів входить до системи центральних органів виконавчої влади.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №930 вищевказаний Порядок № 712 втратив чинність, та був затверджений новий Порядок № 40 видачі експлуатаційних дозволів, згідно якого експлуатаційні дозволи видаються територіальними органами Держпродспоживслужби.
Згідно з п.13 Порядку № 40 експлуатаційний дозвіл видається територіальним органом Держпродспоживслужби у трьох примірниках. Перший примірник видається операторові ринку, другий - залишається у територіальному органі Держпродспоживслужби, третій - надсилається до Держпродспоживслужби.
Також, наказом Мінагрополітики від 10.02.2016 №40 затверджено порядок ведення реєстру операторів ринку та потужностей, на які видано експлуатаційні дозволи.
Відповідно до п.1.6 Порядку, інформація про експлуатаційні дозволи, що діяли на момент набрання чинності Законом України від 22 липня 2014 року № 1602-УІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо харчових продуктів", та відповідні оператори ринку та потужності вноситься до Реєстру компетентним органом протягом 3 місяців з дня набрання чинності цим Порядком. Внесення змін до відомостей Реєстру про таких операторів ринку та потужності здійснюється на загальних умовах відповідно до цього Порядку.
Пунктами 1.4 та 1.5 Порядку передбачено, що Реєстр операторів ринку та потужностей, на які видано експлуатаційний дозвіл (далі - Реєстр), ведеться компетентним органом в електронному вигляді за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку. Компетентний орган забезпечує для громадськості безперервний та безоплатний доступ до відомостей Реєстру на його офіційному веб-сайті.
Згідно п.1.3 Порядку, компетентний орган - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів.
Тобто виконання п.1.6 Порядку покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості харчових продуктів (компетентний орган) Держпродспоживслужбу України, а не на Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області, яке є територіальним органом Держпродспоживслужби.
Вищевикладене свідчить, що Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області не має повноважень вносити будь-які експлуатаційні дозволи у Реєстр операторів ринку та потужностей, на які видано експлуатаційний дозвіл.
З огляду на наведене, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог, заявлених до Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області як неуповноваженого на вчинення відповідних дій органу.
Одночасно судом встановлено, що повноваження з ведення Реєстру операторів ринку та потужностей, на які видано експлуатаційний дозвіл, належать Державній службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, саме цей орган є компетентним у внесені інформації про наявні у субєктів господарювання дозволи станом на 08.04.2016. При цьому нормативно не закріплено обовязку субєктів господарювання вчиняти будь-які дії для ініціювання внесення наявних у них дозволів до нового Реєстру.
Виходячи з наявності у позивача чинного експлуатаційного дозволу станом на момент набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо харчових продуктів» № 1602-VII від 22.07.2014 та на момент набрання чинності Порядком ведення реєстру операторів ринку та потужностей, на які видано експлуатаційний дозвіл № 40, з огляду на імперативний припис пункту 1.6. Порядку ведення реєстру операторів ринку та потужностей, яким визначено обов'язок уповноваженого органу Держпродспоживслужби України внести інформацію про експлуатаційні дозволи, що діяли на момент набрання чинності Законом України № 1602-УІІ від 22.07.2014 протягом 3-х місяців з дня набрання чинності цим Порядком, відповідач у даній справі - Держпродспоживслужба України повинна була протягом 3-х місяців з дня набрання чинності даним Порядком (тобто - не пізніше 08.04.2016) внести до Реєстру операторів ринку та потужностей, на які видано експлуатаційний дозвіл, інформацію про наявний у ПП «Гермес» експлуатаційний дозвіл від 19.01.2011 р. № 61089/19/23, який був чинним на момент набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо харчових продуктів» № 1602-УП від 22.07.2014, та про ПП «Гермес» - відповідного оператора ринку і його потужності.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на наведене, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист якого він просить, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів внести наявний у ПП «Гермес» експлуатаційний дозвіл №61089/19/23 (персональний контрольний(реєстраційний) номер 12352), виданий 19.01.2011 р., у Реєстр операторів ринку та потужностей, на які видано експлуатаційний дозвіл.
При цьому суд вважає неналежним доказом в обґрунтування заперечень проти позову посилання представника відповідача на неотримання від МОЗ України відповідного Реєстру, оскільки нормативно внесення наявних дозволів до нового Реєстру не ставиться в залежність від передачі раніше створених Реєстрів від Мінагрополітики України та МОЗ України, так само як і отримання документів, що були підставою для видачі дозволів, не є умовою внесення існуючих дозволів до нового Реєстру. З огляду на зазначене, позивач не має зазнавати негативних наслідків від неузгодженості дій державних органів в результаті проведених реорганізацій.
На підставі викладеного, позов підлягає частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 8-14, 17, 50, 70, 71, 86, 94, 159, 160-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов приватного підприємства «Гермес» до Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області, Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Зобов'язати Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів внести наявний у ПП «Гермес» експлуатаційний дозвіл №61089/19/23 (персональний контрольний(реєстраційний) номер 12352), виданий 19.01.2011 р., у Реєстр операторів ринку та потужностей, на які видано експлуатаційний дозвіл.
В задоволенні позовних вимог до Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Стягнути із Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (01001, м. Київ, вул. Б.Грінченка, 1, код 39924774) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь Приватного підприємства «Гермес» (код:24666169, 61007, м.Харків, пр.. Архітектора Альошина, буд. 13) у розмірі 1600 грн. (одна тисяча шістсот гривень 00 копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 19 грудня 2017 року.
Головуючий суддя Білова О.В.
Суддя Мар'єнко Л.М.
Суддя Мельников Р.В.