Ухвала суду № 71080181, 14.12.2017, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.12.2017
Номер справи
816/2082/17
Номер документу
71080181
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

14 грудня 2017 рокум. ПолтаваСправа № 816/2082/17

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сич С.С.,

за участю:

секретаря судового засідання Костіної А.В.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

відповідача ОСОБА_2,

представника третьої особи - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до державного реєстратора Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області ОСОБА_2, третя особа - Приватне підприємство Агрофірма "Славутич", про визнання дій неправомірними, скасування реєстраційних записів та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

23 листопада 2017 року ОСОБА_4 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до державного реєстратора Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області ОСОБА_2, третя особа - Приватне підприємство Агрофірма "Славутич", про визнання неправомірними дії державного реєстратора щодо внесення змін до установчих документів юридичної особи ПП Агрофірма "Славутич" від 12 жовтня 2017 року 15611050016000555 до Єдиного державного реєстру записів і скасування таких записів; зобов'язання держаного реєстратора внести до Єдиного державного реєстру записи про скасування спірних записів на підставі судового рішення.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2017 року провадження у справі за даним адміністративним позовом відкрито.

У судовому засіданні 14 грудня 2017 року судом поставлено на обговорення питання стосовно юрисдикції адміністративного суду щодо вирішення даної справи.

Заслухавши думку осіб, які беруть участь у справі, суд дійшов наступних висновків.

Частиною 2 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

При цьому, пунктом 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Таким чином, справою адміністративної юрисдикції є спір, що виник між субєктами суспільних відносин стосовно їх прав і обовязків у правовідносинах, у яких хоча б один субєкт законодавчо уповноважений керувати поведінкою іншого субєкта, а цей субєкт відповідно зобовязаний виконувати вимоги та приписи такого субєкта владних повноважень. Спір набуває ознак публічно-правового за умов не лише наявності серед суб'єктів спору публічного органу чи посадової особи, а й здійснення ним (ними) у цих відносинах владних управлінських функцій.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_4 є одним із засновників Агрофірми "Славутич" (ідентифікаційний код 25163269) /а.с. 14-18/.

Із витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Агрофірми "Славутич" /а.с. 14-16/ встановлено, що реєстраційна дія "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи" 12.10.2017 № 15611050016000555 була проведена державним реєстратором Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області ОСОБА_2.

Як вбачається з опису документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи" / а.с. 149/, 11.10.2017 державному реєстратору для проведення реєстраційної дії "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи" юридична особа АГРОФІРМА "СЛАВУТИЧ" надано наступні документи: реєстраційна картка на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; рішення про внесення змін до установчих документів (примірник оригіналу); статут; копія платіжного доручення з відміткою банку; документ про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи (нотаріально посвідчена копія); документ, що засвідчує смерть від 03.02.2016 № І-КЕ 313751, виданий Горбівська сільська рада (нотаріально посвідчена копія).

Зокрема, державному реєстратору було надано протокол № 1 загальних зборів учасників АГРОФІРМИ "СЛАВУТИЧ" від 10.10.2017 /том 1 а.с. 128-129/, за змістом якого вирішено:

1) вибрати головою загальних зборів Агрофірми "Славутич" ОСОБА_5, а секретарем Убийкіну Ольгу Василівну;

2) рішення про затвердження звіту виконавчого органу Агрофірми "Славутич" за 2015-2016 рік не прийнято;

3) розподілити частки померлого ОСОБА_6 між спадкоємцями по 1/3 частці відповідно, а саме між ОСОБА_7, ОСОБА_5 та ОСОБА_8;

4) включити до складу учасників Агрофірми "Славутич" спадкоємців померлого ОСОБА_6: ОСОБА_7, ОСОБА_5 та ОСОБА_8 з часткою в статутному капіталі 20 % у кожного;

5) затвердження статуту приватного підприємства Агрофірма "Славутич" в новій редакції та уповноважити ОСОБА_5 провести відповідні зміни в державному реєстрі у державного реєстратора та надати право підпису статуту в новій редакції голові та секретарю даних загальних зборів.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішення державного реєстратора від 12.10.2017 про державну реєстрацію змін до установчих документів Агрофірми "Славутич" прийнято з порушенням вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", оскільки документи суперечать вимогам законів України. Зокрема, позивач вважає, що рішення загальних зборів учасників Агрофірми "Славутич", оформлене протоколом № 1 від 10.10.2017, не відповідає законодавству та зазначає, що у протоколі № 1 від 10.10.2017 в найменуванні юридичної особи відсутня інформації про організаційно-правову форму, в даному протоколі не вказаний код ЄДРПОУ, протокол не містить відомостей про те, що збори засновників прийняли рішення про виключення ОСОБА_6 з числа засновників у зв'язку з його смертю, а у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 30.10.2017 відомості про засновника ОСОБА_6 відсутні, відповідно до статуту ПП Агрофірми "Славутич" внесення змін та доповнень до установчих документів належить виключно до компетенції засновників, але в даному випадку позивач не був повідомлений про збори засновників, що є грубим порушенням чинного законодавства.

Отже, незгода позивача з рішенням державного реєстратора від 12.10.2017 про державну реєстрацію змін до установчих документів Агрофірми "Славутич" та оскаржуваними реєстраційними діями ґрунтується на незгоді з рішенням загальних зборів учасників Агрофірми "Славутич", оформленим протоколом № 1 від 10.10.2017, яке стало підставою для прийняття рішення про державну реєстрацію змін до установчих документів та вчинення оскаржуваної реєстраційної дії.

Пунктом 6 частини 1 статті 15 Закону України від 15.05.2003 № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (надалі - Закон № 755-IV) встановлено, що документи, що подаються для державної реєстрації, повинні відповідати таким вимогам: рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству.

Пунктом 5 частини 1 статті 28 Закону № 755-IV визначено підстави для відмови у державній реєстрації: документи суперечать вимогам Конституції та законів України.

Таким чином до предмету доказування у даній справі належить встановлення чи відповідає законодавству рішення загальних зборів учасників Агрофірми "Славутич", оформлене протоколом № 1 від 10.10.2017, та чи не суперечить вказане рішення вимогам Конституції та законів України.

Однак, перевірка на відповідність вимогам Конституції та законів України рішення загальних зборів учасників Агрофірми "Славутич", яке подано для державної реєстрації та на підставі якого прийнято рішення про державну реєстрацію змін до установчих документів та вчинено реєстраційну дію про державну реєстрацію змін до установчих документів АГРОФІРМА "СЛАВУТИЧ" - інші зміни, зміна складу або інформації про засновників (запис від 12.10.2017 № 15611050016000555), не відноситься до юрисдикції адміністративного суду, оскільки рішення загальних зборів учасників Агрофірми "Славутич" не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України.

У даному випадку фактично наявний корпоративний спір, що полягає у незгоді позивача ОСОБА_4, який є засновником юридичної особи /а.с. 14/, з рішенням загальних зборів учасників Агрофірми "Славутич", оформленим протоколом № 1 від 10.10.2017 /а.с. 128-129/.

Представник позивача у судовому засіданні пояснював, що оскаржуваними реєстраційними діями порушено право позивача саме як засновника Агрофірми "Славутич".

Згідно зі статтею 167 Господарського кодексу України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Володіння корпоративними правами не вважається підприємництвом. Законом можуть бути встановлені обмеження певним особам щодо володіння корпоративними правами та/або їх здійснення.

Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов'язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, правами та обов'язками учасників (засновників, акціонерів, членів) такої особи, крім трудових спорів.

У пункті 1.6 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 25.02.2016 № 4 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин" роз'яснено, що у тих випадках, коли позивач (засновник, учасник, акціонер, член юридичної особи) одночасно (у межах однієї позовної заяви) заявляє до суб'єкта владних повноважень вимоги, що є похідними від інших вимог у корпоративному спорі, справа підлягає розгляду в господарському суді.

Таким чином, оскільки даний спір виник з корпоративних правовідносин, тому він не відноситься до юрисдикції адміністративного суду та не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Натомість така справа підлягає розгляду господарським судом в порядку господарського судочинства.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Також судом встановлено, що 06 листопада 2017 року ОСОБА_4 вже звертався до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до державного реєстратора Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - приватне підприємство Агрофірма "Славутич", про:

- визнання неправомірними дій державного реєстратора щодо внесення змін до установчих документів юридичної особи ПП Агрофірма "Славутич" від 12.10.2017 №15611050016000555 до Єдиного державного реєстру записів і скасування таких записів,

- зобов'язання державного реєстратора внести до Єдиного державного реєстру записи про скасування спірних записів на підставі судового рішення.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09.11.2017 у справі №816/1953/17, яка набрала законної сили 22.11.2017, відмовлено у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_4 до державного реєстратора Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - приватне підприємство Агрофірма "Славутич", про визнання дій неправомірними і скасування записів, зобов'язання вчинити певні дії /а.с. 169-170/.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду з того самого спору і між тими самими сторонами.

Отже, оскільки дану справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, натомість дана справа віднесена до юрисдикції господарського суду, а також наявна ухвала суду з того самого спору і між тими самими сторонами, яка набрала законної сили, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до державного реєстратора Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області ОСОБА_2, третя особа - Приватне підприємство Агрофірма "Славутич", про визнання дій неправомірними, скасування реєстраційних записів та зобов'язання вчинити певні дії.

На підставі викладеного, керуючись пунктами 1, 4 частини 1 статті 157, статтями 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, -

У Х В А Л И В:

Провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до державного реєстратора Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області ОСОБА_2, третя особа - Приватне підприємство Агрофірма "Славутич", про визнання дій неправомірними, скасування реєстраційних записів та зобов'язання вчинити певні дії - закрити.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Повний текст ухвали складено 19 грудня 2017 року.

СуддяС.С. Сич