
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 грудня 2017 року м. Житомир справа № 806/3262/17
категорія 6.2.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Семенюка М.М.,
з участю секретаря судового засідання Лисайчук А.О.,
позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визначити протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, з правом безоплатної її передачі у власність, орієнтовною площею 2,0 гектари для ведення особистого селянського господарства на території Хорошівської селищної ради Житомирської області (в межах населеного пункту с. Грушки), які оформлені листами від 22.06.2017 року № М-2485/0-6575/6-17, від 04.08.2017 року № М-1038/0-9329/6-17;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області розглянути повторно мою заяву про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, з правом безоплатної передачі у власність, орієнтовною площею 2,0 гектари для ведення особистого селянського господарства на території Хорошівської селищної ради Житомирської області (в межах населеного пункту с. Грушки), згідно викопіювання з кадастрової карти (плану) від 03.07.2017 №НВ-1804001372017;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області прийняти рішення про надання дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0 гектара для ведення особистого селянського господарства на території Хорошівської селищної ради Житомирської області (в межах населеного пункту с. Грушки), згідно викопіювання з кадастрової карти (плану) від 03.07.2017 №НВ-1804001372017.
В обґрунтування позову зазначає, що відповідач без законних на те підстав відмовив позивачу двічі у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а тому такі дії слід кваліфікувати неправомірними.
Позивач просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечував, з підстав викладених в письмових запереченнях на позов (а.с. 22-24) вказавши, що Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області при розгляді звернення діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією, законами та підзаконними нормативно правовими актами України.
Проаналізувавши дослідженні докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області із заявою від 22.02.2017 (а.с.32-34) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства на території Грушківської сільської ради Хорошівського району, за результатами розгляду якої відповідач листом від 22.06.2017 № М-2485/0-6575/6-17 (а.с. 17) повідомив, що додані до клопотання графічні матеріали не містять у собі інформації стосовно меж населеного пункту, частина якого відображена на графічному матеріалі, що робить неможливим визначити відповідність місця розташування витребовуваної земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів та іншій містобудівній і землевпорядній документації, та запропонував сформувати навий пакет документів та з заявою повторно звернутися до Головного управління.
Погодившись з вищевказаною пропозицією позивач повторно звернувся до відповідача з заявою від 03.07.2017 року (а.с. 14-15, 35-38)про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з правом передачі безоплатно у приватну власність площею 2,0 га для особистого селянського господарства на території Хорошівської селищної ради, Хорошівський р-н с. Грушки, яка була зареєстрована відповідачем 05.07.2017 за вхідним № М-10381/0/5-17.
Розглянувши вказану заяву, Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області листом від 04.08.2017 року № М-10381/0-9329/6-17 (а.с.16), пославшись на положення постанови Кабінету Міністрів України № 413 від 07.06.2017 про "Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними", відмовило ОСОБА_1 в наданні дозволу.
Щодо вимоги про визначити протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, з правом безоплатної її передачі у власність, орієнтовною площею 2,0 гектари для ведення особистого селянського господарства, оформлену листом від 22.06.2017 року № М-2485/0-6575/6-17, суд зазначає, що вищевказаним листом позивачу не було відмовлено в наданні дозволу, а було запропоновано сформувати новий пакет документів та з повторною заявою звернутися до Головного управління, що позивач і зробив, а тому суд приходить до висновку, що дана вимога задоволенню не підлягає, так як ОСОБА_1 подаючи нову заяву фактично погодився з відповіддю, викладеною відповідачем в листі від 22.06.2017 року № М-2485/0-6575/6-17 і його права в даному випадку не порушені.
Щодо позовних вимог про визначити протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, з правом безоплатної її передачі у власність, орієнтовною площею 2,0 гектари для ведення особистого селянського господарства на території Хорошівської селищної ради, Хорошівський р-н с. Грушки, яка оформлена листом від 04.08.2017 року № М-1038/0-9329/6-17 та зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області розглянути повторно заяву від 03.07.2017 №НВ-1804001372017, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Положеннями ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області було подано заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення їй земельної ділянки з правом передачі у власність площею 2 га для ведення особистого селянського господарства на території Хорошівської селищної ради, Хорошівський р-н с. Грушки. Додатками до заяви вказано: копія паспорта, копія ідентифікаційного коду, копія учасника бойових дій, оригінал викопіювання з кадастрової карти та інш.
Отже, позивачем було дотримано вимоги ч.6 ст.118 Земельного кодексу України.
Суд звертає увагу, що відповідачем у листі від 04.08.2017 року № М-1038/0-9329/6-17 зазначаючи підстави для відмови та опираючись на норми ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, невідповідність місця розташування об'єкта вимогам закону прямо пов'язана з Постановою КМУ № 413 від 07.06.2017 "Про деякі питання удосконалення в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними" та затвердженою нею Стратегією.
При цьому варто зазначити, що Постанова КМУ № 413 від 07.06.2017 "Про деякі питання удосконалення в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними", на яку посилається Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області, не є нормативно-правовим актом, що врегульовує порядок надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування громадянам, а лише затверджує стратегію (план діяльності на певний період) удосконалення механізму управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними.
Як наслідок відповідач, відмовляючи у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, діяв всупереч положенням Земельного кодексу України, а тому суд розцінює відмову відповідача, оформлену листом від від 04.08.2017 року № М-1038/0-9329/6-17 протиправною.
Визнання протиправною відмови Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області у надані дозволу на виготовлення проекту землеустрою свідчить про протиправність дій відповідача, а тому не потребує прийняття окремого рішення щодо таких дій.
При цьому суд звертає увагу, що відповідачем не надано будь яких доказів, що земельна ділянка, вказана в заяві ОСОБА_1 від 03.07.2017, була включена на момент відмови у наданні дозволу до Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області прийняти рішення про надання дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0 гектара для ведення особистого селянського господарства на території Хорошівської селищної ради Житомирської області (в межах населеного пункту с. Грушки), згідно викопіювання з кадастрової карти (плану) від 03.07.2017 №НВ-1804001372017, то суд зауважує наступне.
Щодо позовної вимоги ОСОБА_4 про зобов'язання відповідача надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою земельної ділянки площею 9,0 га на території Брусилівської селищної ради (бувшої Водотиївської сільської ради) згідно клопотання від 20.04.2017 року, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Завданням адміністративного судочинства, відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Тобто, за змістом вказаної правової норми, адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями визначеними ст. 2 КАС України.
Таким чином адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є здійснення правосуддя. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення.
Отже вищевказана позовна вимога є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому не підлягає задоволенню у такій формі, яка обрана позивачем.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області в надані дозволу ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, оформлену листом від 04.08.2017 № М-10381/0-9329/6-17.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.07.2017 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Хорошівської селищної ради Житомирської області (в межах населеного пункту с. Грушки) та прийняти рішення у відповідності до вимог законодавства.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження, якщо апеляційної скарги не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.М. Семенюк
Повний текст постанови виготовлено: 19 грудня 2017 р.