
154/3112/17
2-а/154/137/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2017 року
Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:
головуючої – судді Пікули Н.В. ,
при секретарі – Грабовської Г.О.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И В :
21 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Володимир-Волинського міського суду Волинської області з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» протиправною, та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з 1 січня 2016 року.
На обґрунтування своїх позовних вимог зазначає, що він є пенсіонером ОВС з 30 грудня 2002 року, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області з 2007 року, та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення поліцейських згідно Постанови КМУ від 1 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та наказом МВС України № 260 від 06 квітня 2016 року «Про затвердження порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання».
Вказує, що в жовтні 2017 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням довідки № 501 від 04.05.2017 року ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області, але відповідач в перерахунку пенсії відмовив.
З такою відмовою не погоджується.
Просив суд визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести йому перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01 січня 2016 року з урахуванням довідки № 501 від 04.05.2017 року про розмір грошового забезпечення ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав на підставах викладених в позовній заяві, та просить його задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2, позов не визнав, просить суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області діяло в межах повноважень та у спосіб передбачений Конституцією та Законами України. На виконання пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 з метою забезпечення проведення перерахунку пенсій до ліквідаційної комісії УМВС у Волинській області направлено списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Висновок позивача про відмову головного управління в проведенні перерахунку його пенсії відповідно до постанови КМУ «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11.11.2015 року не відповідає дійсності, адже управлінням в листі від 23.10.2017 року № 599/К-01 позивачеві зазначалось, що для закінчення процедури перерахунку пенсії необхідне виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, всі дії, передбачені чинним законодавством, управлінням вчинені. Окрім того, позивач пропустив строк звернення до суду.
Заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є пенсіонером МВС України та перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України у Волинській області та отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області на виконання листа Пенсійного фонду України від 28.03.2017 № 9493/02-23 скеровано списки осіб до ліквідаційної комісії головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області для надання довідок про грошове забезпечення, необхідних для перерахунку пенсій з врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції.
Ліквідаційною комісією головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області надано довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 № 501 від 04.05.2017 року.
11.10. 2017 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про перерахунок пенсії.
Листом № 600/Л-01 від 23.10.2017 ГУ ПФУ у Волинській області відмовило позивачу в перерахунку пенсії та повідомило, що відповідно до статті 8 Закону № 2262 виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та члени їх сімей забезпечуються за рахунок коштів Дежравного бюджету України. Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України. Перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Не погодившись з таким рішенням, позивач оскаржив його до суду.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частини другої статті 51 цього Закону.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Порядок проведення перерахунку).
Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року № 3-1 (далі - Порядок подання документів).
Абзацом 1 пункту 24 цього Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зістаттею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі Порядок), згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Як визначено в п. 3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
Таким чином, пенсіонер органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення.
Вказані висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, висловленою, зокрема, в постанові від 22 квітня 2014 року в справі № 21-484а13.
Таким чином, орган Пенсійного фонду неправомірно відмовив позивачу в перерахунку пенсії, посилаючись на відсутність фінансування та необхідність виділення додаткових коштів з Державного бюджету України на проведення такого перерахунку.
Разом з тим, суд вважає за необхідне застосувати норми ст.ст. 99, 100 КАС України до вимог, які заявлені позивачем за межами строку звернення до суду, виходячи з наступного.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги дату звернення позивача до суду із позовом 21 листопада 2017 року, відсутність поважних причин для поновлення строку, позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 року по 20.05.2017 року слід залишити без розгляду у зв'язку з пропуском шестимісячного строку звернення до суду, встановленого ст. 99 КАС України.
Отже, позов ОСОБА_1 в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з врахуванням положень 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" підлягає задоволенню, починаючи з 21.05.2017 року.
Положеннями КАС України визначені загальні та спеціальні способи судового контролю.
Загальні способи контролю мають усі суди, незалежно від спеціалізації, і вони полягають у розгляді скарг на рішення, дії чи бездіяльність державних виконавців. Загальний судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому ст. 181 КАС України.
Спеціальні способи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах передбачені ст. 267 КАС України, зокрема, до них належать: зобов'язання суб'єкта владних повноважень надати звіт про виконання судового рішення; накладання штрафу за невиконання судового рішення; визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, що вчинені суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або на порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду.
Вирішуючи справу суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю в порядку ст. 267 КАС України.
Також з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору у розмірі 640 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 158, 159, 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» на підставі розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Волинській області від 04 травня 2017 року № 501, починаючи з 21 травня 2017 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 640 грн. судового збору.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через Володимир-Волинський міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуюча /-/ підпис
Згідно з оригіналом
Суддя Н.В. Пікула