
УХВАЛА
14 грудня 2017 року Справа № 803/1668/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
при секретарі судового засідання Шикун О.Є.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку клопотання Головного управління ДФС у Волинській області про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Волинській області про скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернулася в суд із позовом до Головного управління ДФС у Волинській області про скасування рішення від 03 травня 2017 року за №00000307-40 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 34 000 грн.
На адресу суду 11 грудня 2017 року від Головного управління ДФС у Волинській області надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, у зв’язку із пропущенням позивачем строку звернення до суду, передбаченого частиною п’ятою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України.
Представник позивача в судовому засіданні заперечив щодо задоволення клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав заявлене клопотання про залишення позовної заяви без розгляду та просив задовольнити.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши подані суду письмові докази, суд приходить до висновку про необхідність відмовити в задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду з таких підстав.
Відповідно до частини першої статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно із частиною третьою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Виходячи з наведеного, Кодекс адміністративного судочинства України передбачає можливість встановлення іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду. Такі спеціальні строки мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним строком звернення до адміністративного суду, визначеними частиною другою статті 99 цього Кодексу, а також скороченими строками, визначеними, зокрема, частинами четвертою та п'ятою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України.
При цьому відповідно до пункту 109.1 статті 109 Податкового кодексу України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно із пунктом 109.2 статті 109 Податкового кодексу України вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
Фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені (пункт 111.2 статті 111 Податкового кодексу України).
За приписами пункту 113.1 статті 113 Податкового кодексу України строки застосування, сплата, стягнення та оскарження сум штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) здійснюються у порядку, визначеному цим Кодексом для сплати, стягнення та оскарження сум грошових зобов'язань.
Порядок та строки оскарження рішень контролюючих органів встановлюються статтею 56 Податкового кодексу України.
Так, пунктом 56.18 статті 56 Податкового кодексу України встановлено, що з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
Зі змісту статті 102 Податкового кодексу України випливає, що платник податків може звертатися до суду з вимогою щодо протиправності податкового повідомлення-рішення протягом 1095 днів з моменту отримання такого рішення.
Таким чином, строк звернення платника податків з позовом до адміністративного суду становить 1095 днів і обчислюється з дня отримання платником рішення про застосування фінансових санкцій, що оскаржено.
Як встановлено судом, ОСОБА_3 рішення про застосування фінансових санкцій від 03 травня 2017 року за №00000307-40 було надіслано контролюючим органом 03 травня 2017 року за вих. №444/ФОП/03-20-40-01-23 та отримано позивачем 11 травня 2017 року, що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення.
Водночас позовна заява до суду подана 05 грудня 2017 року, що підтверджується відбитком штемпеля вхідної кореспонденції Волинського окружного адміністративного суду.
Таким чином, адміністративний позов поданий до суду в межах спеціального строку звернення до адміністративного суду, встановленого Податковим кодексом України.
Відтак, суд вважає безпідставними твердження представника відповідача про те, що в даному випадку підлягає застосуванню місячний строк звернення до суду.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для залишення позовної заяви без розгляду, з огляду на що у задоволенні клопотання представника відповідача слід відмовити.
Керуючись статтями 99, 100, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання Головного управління ДФС у Волинській області про залишення позовної заяви без розгляду, відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і не може бути оскаржена.
Суддя А.Я. Ксензюк
Ухвала в повному обсязі складена 19 грудня 2017 року.