
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.12.2017Справа №910/18704/17
За позовомРегіонального відділення Фонду державного майна України по місту КиєвудоФізичної особи-підприємця Педченка Максима Юрійовичапростягнення 7144 грн. 00 коп.
Суддя Отрош І.М.
Представники сторін:
від позивача: Кубік Я.С. - представник за довіреністю № 51 від 09.08.2017;
від відповідача: не з'явились.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
25.10.2017 до Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву з вимогами до Фізичної особи-підприємця Педченка Максима Юрійовича про стягнення штрафу у розмірі 7144 грн. 00 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем строку, встановленого пунктом 30 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.2011 № 906, на повернення (подання) позивачу підписаного проекту договору оренди.
За таких обставин, оскільки умовами конкурсу була встановлена відповідальність переможця конкурсу (відповідача) за не підписання проекту договору у встановлений строк, позивач просить суд стягнути з відповідача 50% подвійної орендної плати, визначеної за результатами конкурсу.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.10.2017 порушено провадження у справі № 910/18704/17, розгляду справи призначено на 28.11.2017.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 28.11.2017, відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи відкладено на 08.12.2017.
05.12.2017 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва від позивача надійшли письмові пояснення по справі, в яких позивач вказав на те, що відповідачем було отримано проект договору оренди 16.01.2017, з огляду на що він повинен був у строк до 23.01.2017 включно повернути позивачу підписаний проект договору оренди (відповідно до п. 30 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.2011 № 906), тоді як відповідач повернув підписаний проект договору оренди лише 24.01.2017.
Представник позивача у судовому засіданні 08.12.2017 надав усні пояснення по суті спору, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання 08.12.2017 не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, вимог ухвал суду не виконав, про призначене судове засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення 0103044543692.
Стаття 22 ГПК України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Явка в судове засідання представників сторін -це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 77 ГПК України у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Таким чином, відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
Застосовуючи згідно з частиною 1 статті 4 ГПК України, статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" при розгляді справи частину 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується обов'язок добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (пункт 35 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії"(Alimentaria Sanders S.A. v. Spain") від 07.07.1989).
Враховуючи, що наявні матеріали справи є достатніми для всебічного, повного і об'єктивного розгляду справи, суд визнав за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача.
У судовому засіданні 08.12.2017 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши надані суду докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Фонд державного майна України» Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про Фонд державного майна України» Фонд державного майна України здійснює свої повноваження безпосередньо і через регіональні відділення в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі та представництва у районах та містах, створених Фондом державного майна України, у разі необхідності.
Відповідно до п. 1 Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву Регіональне відділення Фонду державного майна України по м. Києву (далі - регіональне відділення) утворюється в місті Києві і є територіальним органом Фонду державного майна України (далі - Фонд), що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, оцінки, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління.
Згідно з п. 4.4 Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву основними завданнями регіонального відділення є здійснення повноважень орендодавця державного майна.
Відповідно до п. 5.4 Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву Регіональне відділення відповідно до покладених на нього завдань та в межах повноважень, делегованих Фондом у сфері оренди державного майна: виступає орендодавцем цілісних (єдиних) майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло у процесі приватизації (корпоратизації) до статутного капіталу господарських товариств, що перебувають у державній власності; здійснює контроль за надходженням до Державного бюджету України плати за оренду державного майна по договорах оренди, укладених регіональним відділенням, та договорах оренди, укладених підприємствами, організаціями, установами, розмір орендної плати по яких погоджений регіональним відділенням; проводить інвентаризацію, оцінку цілісних (єдиних) майнових комплексів державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів, що передаються в оренду регіональним відділенням, а також нерухомого майна та майна, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств, утворених у процесі приватизації (корпоратизації), або виступає її замовником, укладає договори на проведення оцінки зазначеного майна та затверджує акти оцінки (висновки про вартість майна); здійснює контроль за використанням орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів, виконанням умов договорів оренди цілісних майнових комплексів державних підприємств; здійснює контроль за використанням орендованого нерухомого майна, а також майна, що не увійшло у процесі приватизації (корпоратизації) до статутного капіталу господарських товариств, що перебувають у державній власності, та за виконанням умов договорів оренди; бере участь у здійсненні контролю за поверненням цілісних майнових комплексів державних підприємств до сфери управління уповноважених органів управління після закінчення строку дії договору оренди; здійснює інші функції в сфері орендних відносин за дорученням Фонду.
Згідно з п. 5.6 Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву забезпечує прозорість та відкритість діяльності регіонального відділення шляхом оприлюднення інформації про приватизацію і передачу в оренду державного майна в офіційних друкованих виданнях Фонду - Державному інформаційному бюлетені про приватизацію та додатку до нього - газеті "Відомості приватизації", а також місцевих засобах масової інформації.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» державну політику у сфері оренди здійснюють: Кабінет Міністрів України, а також Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо державного майна; органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим; органи місцевого самоврядування - щодо майна, яке перебуває в комунальній власності.
Згідно зі ст. 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), що є державною власністю, крім майна, що належить до майнового комплексу Національної академії наук України та галузевих академій наук, а також майна, що належить вищим навчальним закладам та/або науковим установам, що надається в оренду науковим паркам та їхнім партнерам.
Відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» Фонд державного майна України щодо державного майна, а органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим, або комунального майна формують щороку на підставі інформації органів, уповноважених управляти відповідним майном, переліки цілісних майнових комплексів підприємств та їх структурних підрозділів і нерухомого майна, що може бути передано в оренду. Зазначені переліки оприлюднюються в засобах масової інформації та на офіційних веб-сайтах орендодавців.
Згідно з ч. 4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендодавець протягом п'яти днів після погодження умов договору оренди з органом, уповноваженим управляти відповідним майном (у випадках, передбачених цим Законом, - органом Антимонопольного комітету України), а в разі якщо заява про оренду майна не потребує узгодження (щодо оренди окремого індивідуально визначеного майна, крім нерухомого), протягом 15 днів після дати її реєстрації розміщує в офіційних друкованих засобах масової інформації та на веб-сайтах орендодавців оголошення про намір передати майно в оренду або відмовляє в укладенні договору оренди і повідомляє про це заявника. Протягом 10 робочих днів після розміщення оголошення орендодавець приймає заяви про оренду відповідного майна. Протягом трьох робочих днів після закінчення строку приймання заяв орендодавець своїм наказом ухвалює рішення за результатами вивчення попиту на об'єкт оренди. У разі якщо подано лише одну заяву, конкурс на право оренди не проводиться і договір оренди укладається із заявником. У разі надходження двох і більше заяв орендодавець оголошує конкурс на право оренди.
Відповідно до ч. 6 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» порядок проведення конкурсу визначається: Кабінетом Міністрів України - для об'єктів, що перебувають у державній власності; органами, визначеними Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим; органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності. У разі визначення орендаря на конкурсних засадах орендодавець надсилає копії проекту договору та інших матеріалів відповідним органам, зазначеним у частині другій цієї статті, у п'ятиденний термін після дати затвердження результатів конкурсу.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» договір оренди вважається укладеним з моменту досягнення домовленості з усіх істотних умов і підписання сторонами тексту договору.
Процедуру проведення конкурсу на право оренди державного майна, зокрема цілісних майнових комплексів державних підприємств, установ, організацій, їх структурних підрозділів (філій, цехів, дільниць), нерухомого майна (будівель, споруд, нежитлових приміщень) та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває у державній власності, визначає Порядок проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.2011 № 906 (надалі - Порядок).
Відповідно до п. 2 Порядку конкурс на право оренди об'єкта (далі - конкурс) оголошується орендодавцем.
Відповідно до п. 4 Порядку оголошення про конкурс щодо цілісних майнових комплексів підприємств, організацій, їх структурних підрозділів та нерухомого майна площею 100 кв. метрів і більше або такого, що перебуває на балансі морського, річкового порту, аеропорту, публікується в газеті "Відомості приватизації" та за рішенням орендодавця в інших виданнях. Оголошення щодо інших об'єктів розміщуються в газеті "Відомості приватизації" та/або в республіканських Автономної Республіки Крим, обласних, міських у мм. Києві і Севастополі виданнях за місцем розташування об'єктів оренди. Оголошення про конкурс також оприлюднюється на веб-сайтах орендодавців.
Оголошення про конкурс публікується щодо цілісних майнових комплексів підприємств, організацій, їх структурних підрозділів не пізніше ніж за 40 календарних днів до дати проведення конкурсу; щодо нерухомого майна (будівель, споруд, нежитлових приміщень) та іншого окремого індивідуально визначеного майна - не пізніше ніж за десять календарних днів до дати проведення конкурсу і повинне містити такі відомості: інформація про об'єкт (назва, місцезнаходження, у разі оренди цілісного майнового комплексу - також обсяг і основна номенклатура продукції, у тому числі тієї, що експортується, кількість і склад робочих місць, рівень прибутковості об'єкта за останні три роки, розмір дебіторської та кредиторської заборгованості, наявність майна в заставі, податковій заставі, в оренді); умови конкурсу; розмір гарантійного внеску, який становить шість стартових орендних плат. Гарантійний внесок може бути здійснений шляхом перерахування коштів на визначений в оголошенні про конкурс рахунок або шляхом надання банківської гарантії. При цьому банківська гарантія надається у вигляді безвідкличного резервного банківського акредитива (гарантії), який видається банком з кредитним рейтингом інвестиційного рівня або банком, акціонер якого володіє в ньому контрольним пакетом акцій (материнська компанія) і має кредитний рейтинг інвестиційного рівня. Під "інвестиційним рівнем" для цілей цього Порядку розуміють оцінку кредитного ризику банку або акціонера, що володіє в ньому контрольним пакетом акцій (материнська компанія), довгострокові незабезпечені облігації яких мають достатній рівень кредитоспроможності на рівні "ВВВ" або вище згідно з міжнародною рейтинговою шкалою, визнаною міжнародними рейтинговими агентствами, і які не мають на дату проведення конкурсу судових процесів з державним органом приватизації або будь-яким іншим органом державної влади України (далі - гарантійний внесок); реквізити рахунка та призначення платежу (для сплати гарантійного внеску); дата, час і місце проведення конкурсу; кінцевий строк прийняття пропозицій від претендентів (не більш як три робочих дні до дати проведення конкурсу); перелік документів, які подаються претендентами для участі в конкурсі.
Відповідно до п. 5 Порядку умовами конкурсу є: стартовий розмір орендної плати; ефективне використання об'єкта оренди за цільовим призначенням (у разі оренди цілісного майнового комплексу - відповідно до напряму виробничої діяльності підприємства); дотримання вимог щодо експлуатації об'єкта; компенсація переможцем конкурсу витрат, пов'язаних з проведенням незалежної оцінки об'єкта оренди, опублікуванням оголошення про конкурс у відповідних засобах масової інформації (у разі відсутності бюджетного фінансування таких витрат).
Умови конкурсу можуть також передбачати зобов'язання щодо: внесення протягом 10 робочих днів від дати укладення договору оренди плати не менш як за шість місяців. Період, за який вноситься плата, встановлюється за пропозицією уповноваженого органу управління; виконання певних видів ремонтних робіт; виконання встановлених для підприємства мобілізаційних завдань; виготовлення продукції в обсягах, необхідних для задоволення потреб регіону; збереження (створення) нових робочих місць; вжиття заходів для захисту навколишнього природного середовища з метою дотримання екологічних норм експлуатації об'єкта; створення безпечних умов праці; дотримання умов належного утримання об'єктів соціально-культурного призначення.
Інші умови включаються до умов конкурсу з урахуванням пропозицій органу, уповноваженого управляти відповідним державним майном.
Відповідно до п. 30 Порядку орендодавець протягом трьох робочих днів після затвердження результатів конкурсу надсилає рекомендованим листом або вручає під розписку особисто переможцю конкурсу (уповноваженій ним особі) проект договору оренди. Переможець конкурсу або уповноважена ним особа після отримання проекту договору протягом п'яти робочих днів особисто повертає орендодавцю підписаний проект договору оренди. Умови договору оренди повинні враховувати істотні умови, визначені у статті 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", та включати орендну плату, запропоновану переможцем конкурсу, а також пропозиції переможця конкурсу, подані ним для участі в конкурсі.
Судом встановлено, що у газеті «Відомості приватизації» № 103 (1019) від 26.12.2016 у розділі «Оголошення про проведення конкурсів на право оренди майна» було опубліковане оголошення наступного змісту « Назва об'єкта оренди та його місцезнаходження: нерухоме майно - нежитлове приміщення загальною площею 4,0 м. кв., реєстровий номер майна 19036779.10.ЮЛЯВУЯ004, що перебуває на балансі Київської державної академії водного транспорту імені Гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного, за адресою: м. Київ, вул. Солом'янська, 20 б (частина нежитлового приміщення 2,0 м. кв. на 2-му та 2,0 м. кв. на 5-му поверхах гуртожитку). Ринкова вартість об'єкта оренди згідно зі звітом про незалежну оцінку на 31.08.2016 становить 54900,00 грн без урахування ПДВ. Орган, уповноважений управляти об'єктом оренди, -- Міністерство освіти і науки України. У подальшому орендна плата підлягає коригуванню на щомісячні індекси інфляції. На період 2016 року орендна плата не підлягає коригуванню на щомісячні індекси інфляції відповідно до пункту 9 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» № 928Л/ІІІ від 25 грудня 2015 року.
Основні умови конкурсу: стартова плата за базовий місяць оренди - серпень 2016 року становить 1830,00 грн без урахування ПДВ; мета використання: розміщення оператора та провайдера телекомунікацій, який надає послуги з доступу до мережі Інтернет - 40 %; найбільший запропонований розмір місячної орендної плати за використання зазначеного об'єкта оренди порівняно зі встановленою на торгах є початковою орендною платою; ефективне використання об'єкта оренди відповідно до його цільового призначення та умовдоговору оренди; строк оренди - 1 рік; заборона приватизації, суборенди та переходу права власності на орендоване майно до третіх осіб; забезпечувати збереження орендованого майна, запобігати його пошкодженню і псуванню, утримувати майно в порядку, передбаченому санітарними нормами та правилами пожежної безпеки, підтримувати орендоване майно в належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу, здійснювати заходи протипожежної безпеки; компенсація переможцем конкурсу протягом і 5 днів з моменту підписання договору оренди витрат за виконану незалежну оцінку об'єкта оренди платнику за оцінку (за наявності підтверднихдокументів); на підтвердження зобов'язання і на забезпечення його виконання переможець конкурсу повинен сплатити завдаток в розмірі запропонованої ним суми місячної орендної плати на розрахунковий рахунок відділу Державного казначейства за місцем розташування об'єкта оренди протягом місяця з моменту підписання договору оренди. Внесений завдаток підлягає зарахуванню в рахунок плати за останній місяць платежів за використання майна; укладення з балансоутримувачем орендованого майна договору про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю; протягом місяця після укладення договору оренди застрахувати орендоване майно на суму, не меншу ніж його вартість (франшиза безумовна - 0 %) за звітом про оцінку, на користь балансоутримувача і подати орендодавцю копії страхового поліса і платіжного доручення про сплату страхового платежу; на момент укладення договору оренди переможець конкурсу зобов'язаний надати узгоджений висновок балансоутримувача та орендаря щодо стану майна; переможець конкурсу після отримання від орендодавця проекту договору оренди протягом 5 робочих днів повертає йому підписаний зі свого боку проект договору оренди; у разі відмови від укладення або непідписання у встановлений термін договору оренди державного нерухомого майна переможець конкурсу сплачує штраф у розмірі подвійної орендної плати, визначеної за результатами конкурсу, у співвідношенні 50 % до державного бюджету та 50 % балансоутримувачу» (газета «Відомості приватизації № 103 (1019) від 26.12.2016 долучена позивачем до матеріалів справи 21.11.2017).
Позивачем долучено до позовної заяви копію заяви Фізичної особи-підприємця Педченка Максима Юрійовича про участь конкурсі, в якій відповідач повідомляє про свій намір взяти в оренду приміщення, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Солом'янська, 20Б, загальною площею 4 кв.м. з метою розміщення оператора та провайдера телекомунікацій, який надає послуги з доступу до мережі інтернет; з усіма вимогами щодо умов конкурсу, надрукованих в газеті «Відомості приватизації № 103 (1019) від 26.12.2016 відповідач погодився.
Судом встановлено, що засіданням комісії по проведенню конкурсу з використанням відкритості пропонування розміру орендної плати за принципом аукціону від 16.01.2017 було визначено переможцем конкурсу з оренди частини нежилого приміщення, загальною площею 4,0 кв.м., що знаходиться на балансі Київської державної академії водного транспорту імені Гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного за адресою: м. Київ, вул. Солом'янська, буд. 20 Б (2,0 м. кв. на 2-му та 2,0 м. кв. на 5-му поверхах гуртожитку), опубліковане в газеті «Відомості приватизації № 103 (1019) від 26.12.2016 відповідача у даній справі - Фізичну особу-підприємця Педченка Максима Юрійовича (відповідно до Протоколу № 16 засіданні комісії від 16.01.2017, копія якого долучена позивачем до позовної заяви).
Судом встановлено, що 16.01.2017 позивач надав особисто відповідачу проект договору оренди, проект акту приймання-передачі майна, узгоджений висновок стану орендованого майна, та вказав на необхідність підписання вказаних документів протягом 5-ти днів, що підтверджується супровідним листом Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву (вих. № 30-04/396 від 16.01.2017), копія якого долучена позивачем до позовної заяви.
Судом встановлено, що на вказаному листі міститься відмітка про отримання вказаного листа з відповідними додатками 16.01.2017 (о 16:22 год) відповідачем - Фізичною особою-підприємцем Педченком Максимом Юрійовичем.
Позивачем долучено до позовної заяви копію супровідного листа б/н від Фізичної особи-підприємця Педченка Максима Юрійовича, в якому відповідач повідомляє позивача про те, що відповідач надає позивачу підписаний відповідачем та балансоутримувачем договір оренди, з усіма умовами договору відповідач погоджується, заперечень не має.
Вказаний супровідний лист відповідача датований 23.01.2016, та на ньому стоїть відбиток штампу Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву вх. № 687 від 24.01.2017.
Відповідно до п. 32 Порядку у разі порушення строку, зазначеного у пункті 30 цього Порядку, комісія за умови надходження від інших учасників конкурсу у визначений в оголошенні про конкурс строк пропозицій, що відповідають умовам конкурсу, скасовує раніше прийняте рішення про визначення переможця конкурсу, виключає особу, яка порушила вимоги цього Порядку, з числа учасників конкурсу та визначає час і місце проведення додаткового засідання комісії. Додаткове засідання проводиться в порядку, встановленому пунктом 34 цього Порядку.
Судом встановлено, що 30.01.2017 було проведено засідання конкурсної комісії щодо порушення п. 30 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна (Протокол № 4 від 30.01.2017, копія якого долучена позивачем до матеріалів справи 05.12.2017), на якому було вирішено скасувати рішення про оголошення переможцем конкурсу відповідача, виключити Фізичну особу-підприємця Педченка Максима Юрійовича з числа учасників конкурсу; провести додаткове засіданні по визначенню переможця конкурсу.
Прийняті на засіданні конкурсної комісії Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 30.01.2017 рішення обгрунтовані порушенням відповідачем п. 30 Порядку.
Звертаючись з даним позовом до суду, позивач вказав на те, що відповідачем було порушено умови п. 30 Порядку, яким передбачено, що переможець конкурсу або уповноважена ним особа після отримання проекту договору протягом п'яти робочих днів особисто повертає орендодавцю підписаний проект договору оренди.
Водночас, відповідач надав позивачу підписаний договір оренди лише 24.01.2017, тобто пізніше, ніж через 5 робочих днів після отримання проекту договору, що є підставою для стягнення з відповідача штрафу, передбаченого умовами оголошення про конкурс, опублікованих в газеті «Відомості приватизації № 103 (1019) від 26.12.2016 (у разі відмови від укладення або непідписання у встановлений термін договору оренди державного нерухомого майна переможець конкурсу сплачує штраф у розмірі подвійної орендної плати, визначеної за результатами конкурсу, у співвідношенні 50 % до державного бюджету та 50 % балансоутримувачу).
Таким чином, оскільки розмір орендної плати становить 7144 грн. 00 коп., позивач просить суд стягнути з відповідача 50% подвійної орендної плати - 7144,00 грн. (7144,00 грн. *2*50%).
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 207 Цивільного кодексу України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами). Правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства. Обов'язковість скріплення правочину печаткою може бути визначена за письмовою домовленістю сторін.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ст. 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 181 Господарського кодексу України проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
Відповідно до ст. 640 Цивільного кодексу України договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції.
Відповідно до ч. 1 ст. 641 Цивільного кодексу України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.
При цьому, згідно з ч. 1 ст. 642 Цивільного кодексу України відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною.
Відповідно до ч. 2 ст. 642 Цивільного кодексу України, якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.
Згідно зі ст. 643 Цивільного кодексу України якщо у пропозиції укласти договір вказаний строк для відповіді, договір є укладеним, коли особа, яка зробила пропозицію, одержала відповідь про прийняття пропозиції протягом цього строку.
Таким чином, законодавством передбачено загальний порядок укладення договорів, зокрема, шляхом надсилання оферти та акцепту.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» істотними умовами договору оренди є: об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); термін, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань, якщо їх нарахування передбачено законодавством; відновлення орендованого майна та умови його повернення; виконання зобов'язань; забезпечення виконання зобов'язань - неустойка (штраф, пеня), порука, завдаток, гарантія тощо; порядок здійснення орендодавцем контролю за станом об'єкта оренди; відповідальність сторін; страхування орендарем взятого ним в оренду майна;обов'язки сторін щодо забезпечення пожежної безпеки орендованого майна.
Відповідно до п. 30 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна орендодавець протягом трьох робочих днів після затвердження результатів конкурсу надсилає рекомендованим листом або вручає під розписку особисто переможцю конкурсу (уповноваженій ним особі) проект договору оренди. Переможець конкурсу або уповноважена ним особа після отримання проекту договору протягом п'яти робочих днів особисто повертає орендодавцю підписаний проект договору оренди. Умови договору оренди повинні враховувати істотні умови, визначені у статті 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", та включати орендну плату, запропоновану переможцем конкурсу, а також пропозиції переможця конкурсу, подані ним для участі в конкурсі.
Відповідно до ч. 1 ст. 641 Цивільного кодексу України пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.
Таким чином, оферта має відповідати трьом ознакам: по-перше, оферта направляється конкретній особі; має містити перелік істотних умов договору; виражати намір особи, яка зробила пропозицію вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.
Суд зазначає, що формою вираження наміру особи, яка зробила пропозицію, вважати себе зобов'язаною, є, зокрема, підписання уповноваженим представником особи, яка надсилає пропозицію укласти договір, проекту договору (або/та скріплення відбитком печатки юридичної особи, яка надсилає пропозицію укласти договір, проекту договору).
Суд зазначає, що оферта, по суті, являє собою односторонній правочин, який у даному випадку спрямований на виникнення правовідносин оренди державного майна.
Відповідно до ст. 207 Цивільного кодексу України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв'язку.
Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства.
Таким чином, проект договору оренди державного майна, який позивач зобов'язаний надати відповідачу в силу положень п. 30 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, має бути підписаний уповноваженою особою позивача як орендодавцем, який надає відповідачу як орендарю пропозицію щодо укладення договору оренди, та лише у такому випадку надання проекту договору буде свідчити про волевиявлення позивача на укладення договору та відповідна пропозиція щодо укладення договору буде породжувати правові наслідки як для позивача. так і для відповідача.
05.12.2017 позивачем долучено до матеріалів справи копію проекту договору оренди, який був наданий позивачем відповідачу для підписання, копію розрахунку плати за базовий місяць оренди державного нерухомого майна та копію акту приймання-передачі орендованого майна.
Судом встановлено, що проект договору оренди нерухомого майна, який був наданий позивачем для підписання відповідачу, містить усі передбачені законом істотні умови, однак не підписаний уповноваженим представником Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву та на ньому відсутній відбиток печатки юридичної особи позивача (орендодавця).
Відсутність підпису уповноваженого представника Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву на тексті проекту договору оренди, який був переданий для підписання відповідачу, на переконання суду, свідчить про те, що вказаний проект договору оренди не є офертою в розумінні ст. 641 Цивільного кодексу України, так як не виражає намір особи, яка зробила пропозицію вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.
При цьому, обов'язок позивача щодо передачі проекту договору відповідачу відповідно до п. 30 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна передбачає надання відповідачу не просто тексту договору, а саме підписаного уповноваженою особою орендодавця проекту договору, який лише у випадку підписання породжуватиме юридичні наслідки.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивачем не було дотримано порядку укладення договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, так як відповідачу не був наданий підписаний зі сторони позивача проект договору оренди, а отже була відсутня оферта на укладення договору в розумінні ст. 641 Цивільного кодексу України.
Суд погоджується з доводами позивача щодо обов'язку відповідача підписати наданий позивачем проект договору оренди протягом строку, встановленого для прийняття пропозиції відповідно до п. 30 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна (протягом п'яти робочих днів орендар повертає орендодавцю підписаний проект договору оренди), що узгоджується також із загальним порядком укладення договорів відповідно до ст. 643 ЦК України.
Однак, вказаний обов'язок підлягає виконанню відповідачем (орендарем) лише після отримання від позивача як орендаря підписаного зі сторони останнього проекту договору.
Відповідно до ч. 1 ст. 613 ЦК України кредитор вважається таким, що прострочив, якщо він відмовився прийняти належне виконання, запропоноване боржником, або не вчинив дій, що встановлені договором, актами цивільного законодавства чи випливають із суті зобов'язання або звичаїв ділового обороту, до вчинення яких боржник не міг виконати свого обов'язку.
Так як судом встановлено, що позивачем не було дотримано порядку укладення договору оренди, та позивачем не було надано підписаний з його сторони проект договору відповідачу, у відповідача відповідно не виник обов'язок щодо підписання такого проекту, та відповідно зі сторони відповідача відсутнє будь-яке порушення зобов'язання.
При цьому, факт підписання відповідачем отриманого від позивача тексту договору не має жодного юридичного значення у спірних правовідносинах (крім як може бути розцінений як оферта зі сторони орендаря на укладення договору оренди), так як судом встановлено, що такий текст договору не є офертою позивача у розумінні закону.
За таких обставин, суд не вбачає підстав для стягнення з відповідача штрафу за прострочення підписання договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, так як у відповідача не виник обов'язок з підписання договору у зв'язку з відсутністю оферти зі сторони орендодавця (позивача).
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 14 Цивільного кодексу України виконання цивільних обов'язків забезпечується засобами заохочення та відповідальністю, які встановлені договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 4 ЦК України визначено загальний перелік актів цивільного законодавства. Основу цивільного законодавства України становить Конституція України. Основним актом цивільного законодавства України є Цивільний кодекс України. Актами цивільного законодавства є також інші закони України, які приймаються відповідно до Конституції України та цього Кодексу (далі - закон). Цивільні відносини можуть регулюватись актами Президента України у випадках, встановлених Конституцією України. Актами цивільного законодавства є також постанови Кабінету Міністрів України. Якщо постанова Кабінету Міністрів України суперечить положенням цього Кодексу або іншому закону, застосовуються відповідні положення цього Кодексу або іншого закону. Інші органи державної влади України, органи влади Автономної Республіки Крим можуть видавати нормативно-правові акти, що регулюють цивільні відносини, лише у випадках і в межах, встановлених Конституцією України та законом
Відповідно до ч. 1 ст. 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Таким чином, з наведеного вбачається, що особа несе господарсько-правову (цивільну) відповідальність лише на підставах та на умовах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до п. 5 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.2011 № 906, умовами конкурсу є: стартовий розмір орендної плати; ефективне використання об'єкта оренди за цільовим призначенням (у разі оренди цілісного майнового комплексу - відповідно до напряму виробничої діяльності підприємства); дотримання вимог щодо експлуатації об'єкта; компенсація переможцем конкурсу витрат, пов'язаних з проведенням незалежної оцінки об'єкта оренди, опублікуванням оголошення про конкурс у відповідних засобах масової інформації (у разі відсутності бюджетного фінансування таких витрат). Умови конкурсу можуть також передбачати зобов'язання щодо: внесення протягом 10 робочих днів від дати укладення договору оренди плати не менш як за шість місяців. Період, за який вноситься плата, встановлюється за пропозицією уповноваженого органу управління; виконання певних видів ремонтних робіт; виконання встановлених для підприємства мобілізаційних завдань; виготовлення продукції в обсягах, необхідних для задоволення потреб регіону; збереження (створення) нових робочих місць; вжиття заходів для захисту навколишнього природного середовища з метою дотримання екологічних норм експлуатації об'єкта; створення безпечних умов праці; дотримання умов належного утримання об'єктів соціально-культурного призначення. Інші умови включаються до умов конкурсу з урахуванням пропозицій органу, уповноваженого управляти відповідним державним майном.
Таким чином, постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.2011 № 906, якою затверджено Порядок проведення конкурсу на право оренди державного майна, встановлені умови конкурсу та передбачено, що до умов конкурсу можуть включатися інші умови.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Водночас, позивачем не наведено існування будь-якого законодавчого акту, який би наділяв Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву повноваженням встановлювати форми та розмір господарсько-правової відповідальності у спірних правовідносинах (з приводу укладення договорів оренди державного майна, а саме у випадку невиконання обов'язку орендарем щодо підписання договору оренди).
Відповідальність орендаря, встановлена в умовах конкурсу, які викладені в оголошенні, опублікованому позивачем у газеті «Відомості приватизації» № 103 (1019) від 26.12.2016 (в якому зазначено, що у разі відмови від укладення або непідписання у встановлений термін договору оренди державного нерухомого майна переможець конкурсу сплачує штраф у розмірі подвійної орендної плати, визначеної за результатами конкурсу, у співвідношенні 50 % до державного бюджету та 50 % балансоутримувачу), - не є господарсько-правовою відповідальністю, яка встановлена договором або актом цивільного законодавства, а отже навіть у випадку порушення відповідачем свого обов'язку щодо підписання договору у передбачені строки, - відсутні правові підстави для застосування до відповідача відповідних штрафних санкцій.
Враховуючи встановлені судом обставини справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
Згідно з частиною 1 статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на позивача з огляд на відмову у позові.
На підставі викладеного, керуючись ст. 43, ч. 1 ст. 49, ст.ст. 82, 82-1, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
У позові відмовити.
Відповідно до частини 5 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного господарського суду шляхом подання, протягом 10 днів з дня складання повного рішення, апеляційної скарги через Господарський суд міста Києва.
Повне рішення складено: 19.12.2017
Суддя І.М. Отрош