Рішення № 71075045, 13.12.2017, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
13.12.2017
Номер справи
904/8963/17
Номер документу
71075045
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

13.12.2017 Справа № 904/8963/17

За позовом Приватного акціонерного товариства "Дніпровська теплоелектроцентраль", м. Кам'янське, Дніпропетровська область

до відповідача-1: Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ

відповідача-2: Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз", м. Дніпро

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповдіача-1 Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз", м. Київ

про зобов'язання вчинити певні дії

Суддя Бєлік В.Г.

Представники:

від позивача: Крамаренко Г.М., довіреність № 14/2017 від 15.05.2017 представник;

від відповідача-1: Пац В.О., довіреність № 14-84 від 14.04.2017 , представник;

від відповідача-2: Астраханцева Л.Т. довіреінсть № 007.1Др-253-1217 від 01.12.2017 представник;

від третьої особи: Вагнер Д.В., довіреність № 6-02 від 04.01.2017, представник.

СУТЬ СПОРУ:

Приватне акціонерне товариство "Дніпровська теплоелектроцентраль" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" та Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" про зобов'язання вчинити певні дії.

Одночасно з позовною заявою позивач подав заяву про забезпечення позову яка була доповнена та уточнена відповідними заявами від 18.10.2016р., та просив вжити заходів по забезпеченню позову у вигляді заборони Публічному акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" до вирішення даної справи по суті вчиняти будь-які дії по припиненню/обмеженню розподілу природного газу для Приватного акціонерного товариства "Дніпровська теплоелектроцентраль" та відновити газопостпостачання товариства.

Зазначена заява обґрунтована позивачем з посиланням на те, що згідно з копією заяви-приєднання № 0942003ММ8АТ016 від 01.01.2016 саме відповідач-2 здійснює розподіл природного газу для позивача. У зв'язку з тим, що відповідач-1 не виконує свого обов'язку щодо подання номінацій, тому відповідача-2 може вчинити дії припинення/обмеження розподілу природного газу позивачу. Внаслідок чого буде обмежена господарська діяльність позивача з вироблення теплової енергії, і як наслідок не буде забезпечено населення, підприємства, установи та організації м. Кам'янське тепловою енергією, може призвести до зриву опалювального сезону 2017/2018 р.р.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 17.10.2017 порушено провадження у справі та призначено до розгляду в засіданні на 02.11.2017 об 10:15год.

Ухвалою суду від 20.10.2017 заяву Приватного акціонерного товариства "Дніпровська теплоелектроцентраль" про забезпечення позову задовольнити частково. Вжито заходів по забезпеченню позову у вигляді заборони Публічному акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" до вирішення даної справи по суті вчиняти будь-які дії по припиненню/обмеженню розподілу природного газу для Приватного акціонерного товариства "Дніпровська теплоелектроцентраль" у справі № 904/8963/17. В решті вимог відмовлено, оскільки на момент звернення до суду з заявою про забезпечення позову, відповідачем ще не здійснені дії направлені на відключення позивача від газопостачання.

25.10.2017р. від позивача надійшла нова заява про забезпечення позову в якій він просить до вирішення даної справи по суті вчиняти будь-які дії по припиненню/обмеженню розподілу природного газу для Приватного акціонерного товариства "Дніпровська теплоелектроцентраль" та зобов'язати відновити газопостачання позивача.

Станом на час розгляду клопотання про забезпечення позову від 25.10.2017р.ця ухвала не оскаржувалась та є діючою, тому в цій частині клопотання позивача не підлягає задоволенню.

Що стосується клопотання про забезпечення позову в частині зобов'язання Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" утриматись від дій з припинення, обмеження газопостачання Приватного акціонерного товариства "Дніпровська теплоелектроцентраль та відновити газопостачання до вирішення даної справи по суті то вони підлягають задоволенню з наступного.

Ухвалою суду від 25.10.2017 заяву Приватного акціонерного товариства "Дніпровська теплоелектроцентраль" про забезпечення позову задовольнити частково. Вжито заходів по забезпеченню позову та до вирішення по суті справи № 904/8963/17 зобов'язано Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" утриматись від дій з припинення, обмеження газопостачання та відновити газопостачання Приватного акціонерного товариства "Дніпровська теплоелектроцентраль". В решті вимог відмовлено.

01.11.17 від Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ" надійшла апеляційна скарга № 14/4-659 від 27.10.17 на ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 20.10.2017.

У судовому засіданні 02.11.2017, відповідно до статті 77 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено перерву до 14.11.2017. Після перерви розгляд справи продовжено.

02.11.2017 у судовому засіданні представник Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" подав клопотання про залучення їх до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-1.

Ухвалою суду від 02.11.2017 залучено Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз" до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-1.

Супровідним листом 03.11.2017 апеляційна скарга Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 20.10.17р. по справі № 904/8963/17 разом з матеріалами оскарження ухвали від 20.10.2017 направлено на адресу Дніпропетровського апеляційного господарського суду для розгляду даної скарги.

13.11.2017 від Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ" надійшла апеляційна скарга № 14/4-760 від 09.11.17 на ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 25.10.2017.

У судовому засіданні 14.11.2017 представник відповідача-1 подав відзив на позов № Др007.2-СК-17201-1117 від 01.11.2017.

Крім того, 14.11.2017 від відповідача-1 надійшло клопотання про здійснення технічної фіксації під час розгляду справи № 904/8963/17 в судовому засіданні.

У судовому засіданні представник позивача подав додаткові докази № 2017/07 від 02.11.2017 в обґрунтування позовних вимог.

У судовому засіданні третя особа подала письмові пояснення, якими просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

У судовому засіданні 14.11.2017, відповідно до статті 77 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено перерву до 15.11.2017. Після перерви розгляд справи продовжено.

15.11.2017 представник відповідача-2 подав до суду відзив на позовну заяву.

У судовому засіданні 15.11.2017, відповідно до ч. 7 ст. 81-1 Господарського процесуального кодексу України, здійснювався запис судової справи № 904/8963/17 за допомогою технічних засобів, а саме: автоматизованої системи Документообіг господарських судів. Для архівного оригіналу звукозапису надано диск CD-R, серійний номер №1008271RX15748 та відповідно до статті 77 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено перерву до 05.12.2017. Після перерви розгляд справи продовжено.

05.12.2017 представник позивача подав до суду додаткові пояснення.....

У судовому засіданні 05.12.2017, відповідно до ч. 7 ст. 81-1 Господарського процесуального кодексу України, здійснювався запис судової справи № 904/8963/17 за допомогою технічних засобів, а саме: автоматизованої системи Документообіг господарських судів. Для архівного оригіналу звукозапису надано диск CD-R, серійний номер №1008271RX15748.

Ухвалою суду від 05.12.2017 розгляд справи відкладено на 13.12.2017 о 11:00год.

У судовому засіданні 13.12.2017, відповідно до ч. 7 ст. 81-1 Господарського процесуального кодексу України, здійснювався запис судової справи № 904/8963/17 за допомогою технічних засобів, а саме: автоматизованої системи Документообіг господарських судів. Для архівного оригіналу звукозапису надано диск CD-R, серійний номер №1008271RX15748.

У судовому засіданні 13.12.2017 оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ч.2 ст. 85 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Між Приватним акціонерним товариством "Дніпровська теплоелектроцентраль" та Публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" укладено договори постачання природного газу №3295/1718-ТЕ-3 від 04.10.2017 про постачання природного газу виключно для виробництва теплової енергії, для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню, №3296/1718-БО-3 від 04.10.2017 про постачання природного газу виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організзаціями, № 3298/1718-РО-3 від 04.102017 про постачання природного газу виключно для виробництва теплової енергії для релігійних організацій (крім обсягів, що використовуються для провадження їх комерційно-виробничої діяльності), №3297/1718-КП-3 від 04.10.2017р. про поставку природного газу виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається підприємствами, організаціями та іншими суб'єктами господарювання, які не є бюджетними установами/організаціями №2011/1718-ЕЕ від 26.09.2017р. про постачання природного газу виключно для виробництва електричної енергії.

В п. 2.1. договорів визначено планові обсяги постачання природного газу у період з жовтня 2017 до березня 2018 року включно, а саме:

- за договором №3295/1718-ТЕ-3 від 04.10.2017- 41 079 тис. куб. м.;

- за договором №3296/1718-БО-3 від 04.10.2017 - 7 107 тис. куб. м.;

- за договором №3297/1718-КП-3 від 04.10.2017 - 1 622 тис. куб. м.;

- за договором №3298/1718-РО-3 від 04.10.2017 - 15 тис. куб. м.;

- за договором № 2011/1718-ЕЕ від 26.09.2017 - 15 892тис.куб. м.

Пунктами 2.3.,2.4. договору передбачено, що планові обсяги за цими договорами можуть змінюватися за домовленістю сторін. Без попереднього письмового узгодження сторін допускається відхилення місячного обсягу постачання природного газу не більше ніж +/- 5% узгоджених планових обсягів.

Відповідно до вимог п. 3.2. Договору для отримання газу, позивач подає третій особі щомісячно, до 15 числа місяця, що передує місяцю поставки, заявку на планові обсяги використання газу. У разі неподання заявки споживачем, постачальник може користуватися плановими обсягами, зазначеними в п. 2.1. цього договору на відповідний місяць.

Постачальник застосовує процедуру подання номінацій та реномінацій відповідно до Кодексу газотранспортної системи з урахуванням інформації щодо балансування в більшу чи меншу сторону. Номінація надається в обсязі необхідному споживачу за цим договором за умови виконання споживачем пункту 12 Положення (п. 3.4. Договорів).

За змістом п. 3.5. Договорів, Постачальник протягом трьох днів з моменту підтвердження оператором газотранспортної системи номінації повідомляє споживачу про розмір поданої номінації шляхом надсилання відповідного повідомлення на електронну адресу, зазначену споживачем у розділі 13 цього договору.

Відповідно до п.1 розділу 2 Правил постачання природного газу підставою для постачання природного газу споживачу є: наявність у споживача, об'єкт якого підключений до газорозподільної системи, договору розподілу природного газу, укладеного в установленому порядку між споживачем та Оператором ГРМ, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального ЕІС-коду як суб'єкту ринку природного газу.

Відповідно до п. 4 глави 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 р. № 2494, договір розподілу природного газу правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким забезпечується фізична доставка природного газу, належного споживачу, та/або цілодобовий доступ об'єкта споживача до газорозподільної системи.

Підтверджений обсяг природного газу об'єм (обсяг) природного газу, виділений постачальником для потреб споживача, з яким укладено договір постачання природного газу на відповідний розрахунковий період, та підтверджений Оператором ГТС (включений до підтвердженої номінації) і доведений Оператору ГРМ у порядку, визначеному Кодексом ГТС.

Відповідно до залученої до матеріалів справи заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) № 0942003MMSAT016 від 01.01.2016 р., саме підприємство відповідача-1 здійснює розподіл природного газу для задоволення потреб споживачів позивача за Типовим договором розподілу природного газу.

Відповідно до п. 1.1 Типового договору розподілу природного газу, цей Типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір) є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.

В пункті 2.1 договору визначено, що Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.

Згідно з п. 9.1. договору, оператор ГРМ має право припинити/обмежити розподіл природного газу Споживачу в порядку та у випадках, передбачених Кодексом газорозподільних систем, у тому числі у разі несвоєчасної та/або неповної оплати послуг за цим Договором; відсутності підтвердженого обсягу природного газу у Споживача або перевищення його місячного підтвердженого обсягу природного газу.

Посилаючись на зазначений Договір ПАТ "Дніпропетровськгаз" у відповідь на звернення позивача з проханням розпочати подачу газу в зв'язку з початком опалювального сезону повідомило листом про припинення газопостачання станом на 24.10.2017р. за відсутності або недостатності підтвердженого обсягу природного газу у Споживача.

Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України № 187 від 22.03.2017 року затверджено Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу . Цим Положенням на ПАТ Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" покладається обов'язок постачати природний газ виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії за цінами, на умовах та у порядку, що визначені цим Положенням. Виробник теплової енергії до 1 квітня 2018 р. має право придбати природний газ у ПАТ НАК "Нафтогаз України" для виробництва теплової енергії та/або надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню, релігійним організаціям та установам, що фінансуються за рахунок державного і місцевих бюджетів, за умови, що такий виробник, на якого станом на 30 вересня 2015 р. поширювалася дія статті 19-1 Закону України "Про теплопостачання, виконав обов'язок щодо відкриття рахунків із спеціальним режимом використання" (пункт 12 Положення).

При цьому, суд зазначає, що вказаним нормативно-правовим актом не передбачено обов'язку ПАТ НАК "Нафтогаз України" постачати природний газ виробникові теплової енергії в залежність від категорій постачання ТКЕ-бюджет, ТКЕ-промисловість, ТКЕ-населення, тощо. Покладений Положенням обов'язок ПАТ НАК «Нафтогаз України» постачати природний газ виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії не містить поділу залежно від того, для забезпечення потреб яких споживачів виробляється теплова енергія.

Крім того, з метою забезпечення безперебійного постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню Кабінет міністрів України прийняв розпорядження від 04.10.2017 р. № 720-р «Про деякі питання опалювального сезону 2017/18», яким зобов'язала ПАТ НАК "Нафтогаз України" та постачальників природного газу до початку опалювального сезону 2017/18 року (далі - опалювальний сезон) видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям відповідно до договорів, які укладені з ними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2016 р. № 357 "Про затвердження Примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії" (Офіційний вісник України, 2016 р., № 46, ст. 1666), та з дотриманням принципу недискримінації, а операторів газорозподільних систем до початку опалювального сезону забезпечити постачання природного газу на джерела теплової енергії теплогенеруючих і теплопостачальних організацій.

У разі коли оператор газотранспортної системи за підсумками розрахункового періоду встановлює негативний небаланс за об'єктами споживача, споживач зобов'язаний у порядку, визначеному дим договором, оплатити постачальнику витрати на врегулювання такого небалансу, зокрема вартість наданої оператором газотранспортної системи послуги з балансування. При цьому споживач погоджується на оплату в безумовному порядку вартості наданої постачальникові оператором газотранспортної системи послуги з балансування.

Однак, як свідчать матеріали справи, ПАТ «НАК «Нафтогаз України», всупереч умов укладеного між сторонами договору, постанови Кабінету Міністрів України № 187 від 22.03.2017 року та розпорядження Кабінет міністрів України від 04.10.2017 р. № 720-р «Про деякі питання опалювального сезону 2017/18" не видала ПрАТ "Дніпровська ТЕЦ" номінацію на планові обсяги поставки газу на жовтень-листопад 2017р. станом на час розгляду справи номінації на подальші поставки природного газу також не видаються.

Разом з тим, з наданих позивачем в межах даної справи вбачається, що з його банківського рахунку із спеціальним режимом використання постійно проводяться грошові розрахунки за спожитий природний газ з ПрАТ Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України".

Внаслідок відповідних дій ПАТ «НАК «Нафтогаз України» щодо ненадання ПрАТ "Дніпровська ТЕЦ" номінацій на плановий обсяг газу, у оператора ГРМ ПАТ «Дніпропетровськгаз» виник неврегульований небаланс обсягів природного газу в жовтні, листопаді 2017 р.

Як зазначає відповідач, відповідальність за виникнення неврегульованих місячних небалансів обсягів природного газу у вигляді сплати послуг балансування в підвищеному розмірі оператор ГТС ПАТ «Укртрансгаз» поклав на відповідача ПАТ НАК «Нафтогаз України», як оператора ГРМ.

Як вже було зазначено вище, ПАТ «НАК «Нафтогаз України», всупереч умов укладеного між сторонами договору, постанови Кабінету Міністрів України № 758 від 01.10.15 року та розпорядження Кабінет міністрів України від 05.10.2016 р. № 742-р «Про деякі питання опалювального сезону 2017/18» не видала ПрАТ "Дніпровська ТЕЦ" номінацію на планові обсяги поставки газу на жовтень, листопад 2017 р.

Однак, ненадання номінації на наступний місяць щодо планових обсягів постачання природного газу не звільняє ПАТ НАК "Нафтогаз України" від обов'язків постачати природний газ ПрАТ "Дніпровська ТЕЦ" як споживачу по укладеним між ними договорами постачання природного газу №3295/1718-ТЕ-3 від 04.10.2017 про постачання природного газу виключно для виробництва теплової енергії, для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню, №3296/1718-БО-3 від 04.10.2017 про постачання природного газу виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організзаціями, № 3298/1718-РО-3 від 04.102017 про постачання природного газу виключно для виробництва теплової енергії для релігійних організацій (крім обсягів , що використовуються для провадження їх комерційно-виробничої діяльності), №3297/1718-КП-3 від 04.10.2017р. про поставку природного газу виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається підприємствами, організаціями та іншими суб'єктами господарювання, які не є бюджетними установами/організаціями №2011/1718-ЕЕ від 26.09.2017р. про постачання природного газу виключно для виробництва електричної енергії.

При цьому, планові обсяги постачання природного газу визначені сторонами в п. 2.1. кожного з договорів, і такі обсяги постачання з огляду на умови п.п. 2.1. 2.3.,2.4. цих договорів, для ", м. ПрАТ "Дніпровська ТЕЦ" є узгодженими.

Таким чином, враховуючи умови договорів поставки, укладених між ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» та ПрАТ "Дніпровська ТЕЦ", норми наведених вище законодавчих та підзаконних нормативних актів, зокрема Постанови Кабінету Міністрів України № 187 від 22.03.2017 року та розпорядження Кабінет міністрів України від 04.10.2017 р. № 720-р «Про деякі питання опалювального сезону 2017/18», суд вважає, що обсяги споживання природного газу позивачем не можуть бути кваліфіковані як несанкціонований відбір природного газу.

Отже, дії відповідача-1 порушують права позивача на отримання природного газу за договорами поставки та фактично позбавляють позивача можливості виконання покладених на нього функцій щодо забезпечення теплопостачанням населення, бюджетні та інші установи м. Кам'янське.

Суд зазначає, що будь-які спірні моменти щодо обсягів постачання газу, несвоєчасного оформлення актів приймання-передачі газу, небалансів газу, тощо, є наслідком неналежного виконання сторонами договорів поставок (позивачем та третьою особою) своїх зобов'язань, а також вимог нормативно-правових актів. У разі виникнення між ними будь-яких суперечок, в т.ч. не надання номінацій, виникнення небалансів газу, такі обсяги повинні бути врегульовані між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та ПрАТ «Дніпровська ТЕЦ» а не з ПАТ «Дніпропетровськгаз», як газорозподільною організацією.

Крім того, згідно з положеннями пункту 5 глав 1 розділу І Кодексу газотранспортної системи, що затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП) від 30.09.2015 № 2493 номінацією є заявка замовника послуг транспортування, надана оператору газотранспортної системи стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності).

Пунктом 2 глави 1 розділу ХІ вказаного Кодексу встановлено, що номінація повинна визначати обсяг природного газу по кожній точці входу та виходу (що може бути як фізичною, так і віртуальною), які замовляються замовником послуг транспортування. При цьому, якщо замовником послуг транспортування є постачальник, подана номінація повинна містити планові (замовлені) обсяги постачання природного газу у розрізі його споживачів та їх точок комерційного обліку (за необхідності) з визначенням їх EIC-кодів. Згідно з положеннями пункту 2 глави 2 розділу ХІІ Кодексу ГРМ за підсумками розрахункового періоду (місяця) Оператор ГРМ формує за кожним споживачем дані про його (їх) фактичне споживання природного газу (алокацію) та у порядку, визначеному Кодексом ГТС, передає їх до Оператора ГТС. Визначені Оператором ГРМ об'єми (обсяги) споживання природного газу по об'єктах споживача є обов'язковими у відносинах між постачальником та Оператором ГТС при наданні послуг з балансування та співставленні підтвердженого обсягу природного газу по об'єктах споживачів (затвердженої номінації) та його фактичного споживання (алокації).

Отже, вказаний підзаконний акт передбачає подання номінацій/алокацій природного газу виключно у розрізі замовників послуг транспортування природного газу та споживачів природного газу, без поділу таких номінацій/алокацій на підвиди постачання/споживання газу.

Відтак, відмова у наданні номінації, не узгоджуються з нормами законодавства та умовами укладених між сторонами договорів.

Статтею 13 Цивільного кодексу України передбачено, що цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині. Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах. При здійсненні цивільних прав особа повинна додержуватися моральних засад суспільства. У разі недодержання особою при здійсненні своїх прав вимог, які встановлені частинами другою - п'ятою цієї статті, суд може зобов'язати її припинити зловживання своїми правами, а також застосувати інші наслідки, встановлені законом.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що дії ПАТ «Дніпропетровськгаз» щодо непідключення до газопостачання ПрАТ «Дніпровська ТЕЦ» здійснено всупереч вимогам ст. 13 Цивільного кодексу України, оскільки остання в виниклій ситуації мала можливість діти в інший спосіб не порушуючи при цьому права інших осіб, в т.ч. позивача, як підприємства щодо здійснює теплопостачання населенню та бюджетним установам м. Дергачі, так і безпосередньо зазначених осіб.

Крім того, ст. 7 розділу 6 Кодексу газорозподільних систем, який затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2493 передбачено Порядок обмеження та припинення розподілу природного газу споживачам.

Щодо доводів відповідача про наявність у позивача заборгованості суд зазначає наступне.

30.11.15р. ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області прийнято заяву Дочірньої компанії "ГАЗ УКРАЇНИ" Національної акціонерної компанії "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ", м. Київ, про порушення провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства "ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКА ТЕПЛОЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛЬ".

17.12.15р. ухвалою господарського суду порушено провадження у справі № 904/10198/15 про банкрутство Публічного акціонерного товариства "ДНІПРОДЗЕРЖИНСЬКА ТЕПЛОЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛЬ". Визнані грошові вимоги Дочірньої компанії "ГАЗ УКРАЇНИ" Національної акціонерної компанії "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ", м. Київ, на загальну суму 19 593 293,63 грн. 10.04.16р. введено процедуру розпорядження майном боржника строком на сто п'ятнадцять календарних днів. Ухвалою від 11.10.2017р. визнані кредиторські вимоги ПАТ Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" - 2 756,00 грн. - 1 черга задоволення; 663 834 564,29 грн. - 4 черга задоволення; 92 112 662,74 грн. - 6 черга задоволення.

Таким чином, зазначена заборгованість має погашатись в порядку встановленому Законом України «Про відновлення платоспроможності або визнання боржника банкрутом»

Посилання відповідача-1 на п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України № 187 від 22.03.2017 року, як підставу для відмови у наданні номінацій є необґрунтованим, оскільки цей пункт не містить заборони у видачі номінацій при наявності заборгованості як такої, натомість містить кілька альтернативних варіантів отримання газу при наявності заборгованості за минули періоди, в тому числі, якщо станом на 23 число місяця, що передує місяцю постачання природного газу, рівень розрахунків виробника теплової енергії (без урахування штрафних санкцій) з додаванням суми оформлених відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 р. N 20 "Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій", підписаних усіма учасниками розрахунків і переданих до органів Казначейства, але не профінансованих спільних протокольних рішень за усіма укладеними з НАК "Нафтогаз України" договорами постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо) становить не нижче 90 відсотків.

До матеріалів справи надані докази оплати газу спожитого у жовтні 2017р.

Крім того, згідно з п. 10 Постанови КМУ 187 від 22.03.2017, НАК "Нафтогаз України" не має права до 1 квітня 2018 р. відмовити у задоволенні заявки постачальника за умови виконання таким постачальником вимог статті 11 Закону України "Про ринок природного газу" та/або пункту 4 цього Положення щодо відкриття поточних рахунків із спеціальним режимом використання для зарахування коштів, що надходять як плата за спожитий природний газ.

Суд також зазначає, що Конституція України визначає, що Україна є правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права (ст. ст. 1, 8 Конституції України).

Згідно зі ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

За змістом ст. ст. 21, 49, 50 Конституції України, права і свободи людини є непорушними. Кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло. Кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля.

За змістом ст. 13, 16 Конституції України, забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України та забезпечення соціальної спрямованості економіки є обов'язком держави.

В силу ст. 8 Конституції України, наведені вище положення Конституції України як акту найвищої юридичної сили є нормами прямої дії.

Кодекс цивільного захисту України, Закон України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища» також встановлюють та деталізують гарантії прав громадян на безпечне для життя та здоров'я навколишнє природне середовище, екологічну безпеку.

Зокрема, гарантування та забезпечення державою конституційних прав громадян на захист життя, здоров'я та власності визначається як принцип здійснення цивільного захисту населення (ст. 4 Кодексу цивільного захисту населення).

Стаття 4 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччю населення» передбачає право громадян на безпечні для здоров'я і життя харчові продукти, питну воду, умови праці, навчання, виховання, побуту, відпочинку та навколишнє природне середовище.

Статтею 3 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що основними принципами охорони навколишнього природного середовища є пріоритетність вимог екологічної безпеки, обов'язковість додержання екологічних стандартів, нормативів та лімітів використання природних ресурсів при здійсненні господарської, управлінської та іншої діяльності; гарантування екологічно безпечного середовища для життя і здоров'я людей; запобіжний характер заходів щодо охорони навколишнього природного середовища.

Стаття 50 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначає, що екологічна безпека є такий стан навколишнього природного середовища, при якому забезпечується попередження погіршення екологічної обстановки та виникнення небезпеки для здоров'я людей.

Суд зазначає, що об'єкт споживання газу позивачем, на якому здійснюється виробництво тепла для надання послуг населенню та бюджетним установам зазначеного міста, є об'єктом підвищеної небезпеки. Припинення газопостачання в опалювальний період на цей об'єкт може призвести до виникнення надзвичайної ситуації на території де позивачем здійснюється теплопостачання за допомогою зазначеної котельні.

Статтю 1 Кодексу цивільного захисту України, надано наступні визначення:

Надзвичайна ситуація - обстановка на окремій території чи суб'єкті господарювання на ній або водному об'єкті, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров'ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об'єкті, провадження на ній господарської діяльності.

Небезпечна подія - подія, у тому числі катастрофа, аварія, пожежа, стихійне лихо, епідемія, епізоотія, епіфітотія, яка за своїми наслідками становить загрозу життю або здоров'ю населення чи призводить до завдання матеріальних збитків.

Об'єкт підвищеної небезпеки - об'єкт, який згідно із законом вважається таким, на якому є реальна загроза виникнення аварії та/або надзвичайної ситуації техногенного чи природного характеру.

Техногенна безпека - відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об'єктах, а також у суб'єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про теплопостачання» державна політика у сфері теплопостачання базується на принципах забезпечення захисту прав та інтересів споживачів; додержання стандартів, правил і норм усіма суб'єктами відносин у сфері теплопостачання; забезпечення технологічної безпеки функціонування систем теплопостачання під час припинення газопостачання.

Постановою Кабінету міністрів України від 13 листопада 2013 року № 886 затверджено Методику визначення технологічного мінімуму споживання природного газу для об'єктів у сфері теплопостачання. Відповідно до п. 2 Методики, метою визначення технологічного мінімуму споживання природного газу для об'єктів у сфері теплопостачання є недопущення виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. Із змісту Методики (п. 3, 4) вбачається, що технологічний мінімум повинен забезпечувати постачання газу виробникові теплової енергії у обсязі, який є достатнім для створення температури повітря закладів охорони здоров'я і дошкільних навчальних закладів +20°C; загальноосвітніх закладів і житлових будинків +18°C; температура гарячої води у споживачів становила не нижче +40°C.

Статтею 6 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що державна політика у сфері теплопостачання базується зокрема на принципах забезпечення захисту прав та інтересів споживачів, забезпечення технологічної безпеки функціонування систем теплопостачання під час припинення газопостачання, підвищення екологічної безпеки систем теплопостачання та ін.

Частиною 2 ст. 10 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» також передбачено, що діяльність, яка перешкоджає здійсненню права громадян на безпечне навколишнє природне середовище та інших їх екологічних прав, підлягає припиненню в порядку, встановленому цим Законом та іншим законодавством України.

Статтею 55 Конституції України передбачено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Статтею 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів в Україні» передбачено, що суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією України і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Пунктом 6 статті 13 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі недодержання особою при здійсненні своїх прав вимог, які встановлені частинами другою - п'ятою цієї статті, суд може зобов'язати її припинити зловживання своїми правами, а також застосувати інші наслідки, встановлені законом.

Статтями 15-16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення;

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позову.

Крім того, з урахуванням вимог ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню 1 600,00 грн. судового збору.

Керуючись статтями 1, 4, 12, 22, 32-34, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» (49044, м. Дніпро, вул. Шевченко, 2, код ЄДРПОУ 03340920) відновити розподіл природного газу Приватному акціонерному товариству «Дніпровська теплоелектроцентраль» (51925, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Заводська, 2, код ЄДРПОУ 00130820).

Видати наказ.

Зобов'язати Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» (49044, м. Дніпро, вул. Шевченко, 2, код ЄДРПОУ 03340920) виконувати свої зобов'язання за договором розподілу природного газу, а саме: надавати послуги з розподілу природного газу в опалювальному періоді 2017/2018 років.

Видати наказ.

Визнати право Приватного акціонерного товариства «Дніпровська теплоелектроцентраль» (51925, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Заводська, 2, код ЄДРПОУ 00130820) на споживання у жовтні 2017 року - березні 2018 року 41 079 тис. куб. м. по договору № 3295/1718-TЕ-З від 04.10.2017 про постачання природного газу виключно для виробництва теплової енергії, для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню; 7107 тис. куб. м. по договору № 3296/1718-БО-3 від 04.10.2017 про постачання природного газу виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами/організаціями; 15 тис. куб. м. по договору № 3298/1718-РО-З від 04.10.2017 про постачання природного газу виключно для виробництва теплової енергії для релігійних організацій (крім обсягів, що використовуються для провадження їх виробничо-комерційної діяльності); 1 622 тис. куб. м. по договору № 3297/1718-КП-3 від 04.10.2017 про постачання природного газу виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається підприємствам, організаціями та іншими суб'єктами господарювання, які не є бюджетними установами/організаціями; 15 892 тис. куб. м. по договору № 201 1/1718-ЕЕ від 26.09.2017 про постачання природного газу виключно для виробництва електричної енергії.

Зобов'язати Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (01001, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 6, код ЄДРПОУ 2007772) виконувати умови договорів № 3297/1718-KП-3 від 04.10.2017, № 3296/1718-БО-З від 04.10.2017, № 3295/1718-ТЕ-З від 04.10.2017, № 3298/1718-РО-3 від 04.10.2017, № 2011/1718-ЕЕ від 26.09.2017 в частині виділення номінацій та постачання природного газу в обсягах, зазначених в п. 2.1 договорів.

Видати наказ.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (01001, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 6, код ЄДРПОУ 2007772) на користь Приватного акціонерного товариства «Дніпровська теплоелектроцентраль» (51925, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Заводська, 2, код ЄДРПОУ 00130820) суму 3 200,00 грн. (три тисячі двісті грн. 00 коп.) витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» (49044, м. Дніпро, вул. Шевченко, 2, код ЄДРПОУ 03340920) на користь Приватного акціонерного товариства «Дніпровська теплоелектроцентраль» (51925, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Заводська, 2, код ЄДРПОУ 00130820) суму 3 200,00 грн. (три тисячі двісті грн. 00 коп.) витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.

Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 18.12.2017

Суддя В.Г. Бєлік