Постанова № 71074171, 18.12.2017, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2017
Номер справи
565/1696/17
Номер документу
71074171
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Мануляк Ю.В.

Суддя-доповідач:Моніч Б.С.

ПОСТАНОВА

іменем України

"18" грудня 2017 р. Справа № 565/1696/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Моніча Б.С.

суддів: Капустинського М.М.

Охрімчук І.Г.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від "11" жовтня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії ,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Кузнецовського міського суду Рівненської області від 11.10.2017 позов ОСОБА_3 задоволено.

Зобов'язано Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_3 з урахуванням частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75% заробітку, починаючи з 19 квітня 2017 року, та виплачувати пенсію за віком з урахуванням проведеного перерахунку пенсії.

Звернуто до негайного виконання постанову суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.

Стягнуто з Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на користь ОСОБА_3 640 (шістсот сорок) гривень судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області.

В апеляційній скарзі Володимирецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області просить постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що розрахунок пенсії і її виплата проводиться відповідно до чинного законодавства.

Апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення виходячи з наступного.

Встановлено, що ОСОБА_3 20 червня 2012 року Рівненською обласною державною адміністрацією видано посвідчення особи, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю категорії 4, серія НОМЕР_1.

З копії розпорядження № 121943 від 29.08.2017 встановлено, що позивачу зараховано загальний стаж, який становить 29 повних років.

19 квітня 2017 року ОСОБА_3 звернувся до Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

З відповіді Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області від 21 квітня 2017 року № 1294/Г-378 вбачається, що останнім в перерахунку пенсії ОСОБА_3 відмовлено з тих підстав, що позивачу призначено пенсію відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - № 1058-IV).

Не погоджуючись з відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції покликався на те, що позивач, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4 та має трудовий стаж понад 20 років, має право на одержання пенсії на умовах, визначених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - № 796-XII).

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Законом № 796-XII визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до частини другої статті 27 Закону № 1058-IV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, відповідно до цього Закону.

Тобто, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом № 1058-IV або спеціальним Законом № 796-ХІІ.

Відповідно до пункту 2 статті 56 Закону № 796-XII право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки 10 років і більше, жінки 7 років 6 місяців і більше не вище 85 % заробітку.

У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в пункті 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ.

Аналіз викладеного положення Закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до абзацу другого частини першої статті 28 Закону № 1058-IV за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону № 796-XII як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону № 1058-IV, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Аналогічна правова позиція вже була висловлена Верховним Судом України у постановах від 10 червня 2008 року (справа № 21-1748во07), 7 липня 2015 року (справа № 21-727а15) та від 20 вересня 2016 року (справа № 21-1255а16).

Однак, прийшовши до вірного висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу, суд першої інстанції не врахував наступне.

Так відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Як вбачається з матеріалів справи, з заявою про перерахунок пенсії ОСОБА_3 звернувся до відповідача 19.04.2017, а тому право на перерахунок пенсії згідно положення ч. 4 ст. 45 Закону № 1058-IV виникло з 01.05.2017.

За таких обставин, постанова суду першої інстанції підлягає зміни щодо дати, з якої підлягає проведенню перерахунок пенсії. Частиною першою статті 317 КАС України визначено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

За таких обставин колегія суддів вважає, що суд не застосував до спірних правовідносин законодавство, що визначає дату з якої слід здійснити перерахунок пенсії, а тому змінює судове рішення та зазначає, що таких перерахунок слід здійснити з 01.05.2017 року.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Володимирецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області задовольнити частково, постанову Кузнецовського міського суду Рівненської області від "11" жовтня 2017 р. змінити в частині визначення дати, з якої слід провести перерахунок та виплату пенсію, зазначивши в абзаці другому дату, з якої слід провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 - "01" травня 2017 року.

В решті постанову залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена упродовж тридцяти днів з дня її складання у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Б.С. Моніч

судді: М.М. Капустинський

І.Г. Охрімчук

Повний текст постанови виготовлено "18" грудня 2017 р.